PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li je neotkrivena istina, isto što i laž?



Sagacity
27-01-2012, 22:47
Da li je istina koja se prećuti, neka vrsta laži?
Ponekad skrivena istina može uticati na dalji tok događaja...Na primer, momak upozna devojku za koju 2 dana pred venčanje sazna da ima vanbračno dete...i obrnuto...Banalan primer, ali odgovara temi...Da li ste možda nekada bili u sličnoj situaciji i da li ste spremni takve stvari da oprostite?
:hm:

Cruz
27-01-2012, 22:50
desava mi se da precutim, ali samo u smislu da ne zelim nekome da odgovorim na pitanje, to ne znaci da lazem

inace uvek nastupam iskreno... a slucaj sa vanbracnom decom nisam imala :hm:

Sagacity
27-01-2012, 22:55
[QUOTE=Cruz;236009]desava mi se da precutim, ali samo u smislu da ne zelim nekome da odgovorim na pitanje, to ne znaci da lazem

inace uvek nastupam iskreno... a slucaj sa vanbracnom decom nisam imala :hm:[/QUOTE

Ma dobro to sa ''vanbračnom'' decom je bio samo banalan primer da se vidi na šta sam mislila...:lol:

Ne znam, nekada neke istine mogu biti kobne...
Zamisli da neko prećuti da ima na primer hepatitis C ili AIDS? :hm:
OK kada su neke sitne stvari koje se prećute, ali ovako neke....:qq:

Cruz
27-01-2012, 22:58
takve stvari su neoprostive, jer su direktna pretnja po necije zdravlje i zivot.

slucaj koji si navela sa vanbracnim detetom je skakljiva tema, neko to ne bi oprostio, ali ako postoji snazna veza izmedju dvoje ljudi, imace prostora i da se precutano razume i prihvati.

Sagacity
27-01-2012, 23:09
takve stvari su neoprostive, jer su direktna pretnja po necije zdravlje i zivot.

slucaj koji si navela sa vanbracnim detetom je skakljiva tema, neko to ne bi oprostio, ali ako postoji snazna veza izmedju dvoje ljudi, imace prostora i da se precutano razume i prihvati.
Slučaj koji sam navela desio se davno devojci koju sam dobro poznavala...On je imao vanbračno dete...Nije mu oprostila...
Da joj je rekao u startu zabavljanja, oprostila bi mu sigurno, ali ono čime je bila vođena, je ako je to prećutao, šta je sledeće...O tome se radi...:dada:....jer takve ''prećutnje'' automatski vuku sumnje u mnogo štošta....

Cruz
27-01-2012, 23:14
da, ali treba sagledati i ono o cemu smo vec ovde pricali, a to je strah "da te ne izgubim", sto je meni neprihvatljivo, ali smo doslo do zakljucka da se neki ljudi vode tom filozofijom. ako je to u pitanju, a partner razume, onda ce biti u stanju da oprosti

Sagacity
27-01-2012, 23:23
da, ali treba sagledati i ono o cemu smo vec ovde pricali, a to je strah "da te ne izgubim", sto je meni neprihvatljivo, ali smo doslo do zakljucka da se neki ljudi vode tom filozofijom. ako je to u pitanju, a partner razume, onda ce biti u stanju da oprosti

Pa sve jedno, izgubio ju je...a možda i ne bi, da je iskreno rekao u startu sve...Jer kada prećutiš tako neke bitne stvari, šta je sledeće? Ja volim otvoren i iskren odnos, samo tako funkcionišem. Za mene je poverenje ključno.
Gde je tu poverenje kada neko prećuti neku krupnu stvar?

Najiskrenije....nisam imala takav slučaj ''prećutnje'' ..., ali da sam imala ne bih oprostila.....Pazi, nikad ne reci nikad, ali iz ove perspektive poznavajući sebe...verovatno ne bih oprostila...

naki
27-01-2012, 23:30
svako od nas nosi istinu koju krije od nekog...i to je u redu...dokle god to breme nije pretesko za nosioca tereta...
istina ume da zaboli... :dosada:
p.s. ne pricam o gore navedenom slucaju...

Cruz
27-01-2012, 23:33
Pa sve jedno, izgubio ju je...a možda i ne bi, da je iskreno rekao u startu sve...Jer kada prećutiš tako neke bitne stvari, šta je sledeće? Ja volim otvoren i iskren odnos, samo tako funkcionišem. Za mene je poverenje ključno.
Gde je tu poverenje kada neko prećuti neku krupnu stvar?

Najiskrenije....nisam imala takav slučaj ''prećutnje'' ..., ali da sam imala ne bih oprostila.....Pazi, nikad ne reci nikad, ali iz ove perspektive poznavajući sebe...verovatno ne bih oprostila...

ma jasno, tu se podudaram sa tobom.. ja sam samo pokusala da navedem neke poglede koji mogu biti "u igri"

ljubičica
27-01-2012, 23:35
pa ja ozbiljno ne volim kad mene neko laze.
veoma sam toleranta po raznim pitanjima, ali laz..blah. prezirem.
ne znam kako bih reagovala. zavisi od coveka, od situacije, od motiva..
zapravo je motiv najvazniji..za sve.

Sagacity
27-01-2012, 23:43
Ovde niko nikoga nije slagao direktno, samo istina nije otkrivena na vreme. Ja se pitam da li je u takvom slučaju neotkrivena istina laž? A očigledno da jeste, jer istina koja nije otkrivena na vreme ima neke druge okvire...:hm:

naki
27-01-2012, 23:50
zar istina nema neogranicen rok trajanja? :hm:

ljubičica
27-01-2012, 23:51
pa rekoh..pitanje je motiva.
ako je neko nesto presutao zbog straha, oklevanja, dileme, cekao je momenat..to je sve ljudski, i negde mozes da razumes ako zelis..
ali ako je presutao sa namerom da dovede u zabludu da bi izvukao neku korist, da bi povredio, da bi stekao psiholsku prednost iz koje izvlaci druge koristi..e to je neoprostivo.
kako znati sta je u pitanju?
pa nikako..sve se na kraju svede na to koliko verujes coveku. sustinski koliko mu verujes. da je ok covek.
makar ja sve tako razmatram.

Sagacity
27-01-2012, 23:57
zar istina nema neogranicen rok trajanja? :hm:
Ima neograničen rok trajanja...ali samo ako se kaže u pravom trenutku...Jer ponekad zakasnela istina i nije istina...
Pomenula sam tamo i prećutnju bolesti, kao na primer AIDS. Da je osoba iskreno rekla drugoj osobi od čega boluje, onda se druga osoba ne bi ni zarazila....Zakasnela istina je isto što i laž...:dada:

naki
28-01-2012, 00:00
ako je neograniceno ondak je uvek momenat za nju :srpski:
i

Sagacity
28-01-2012, 00:09
ako je neograniceno ondak je uvek momenat za nju :srpski:
i
Kako naki pravi momenat za nju, ako se čovek razboli upravo što mu istina nije rečena u pravom momentu? Pogledaj primer iznad...:dada:
Istina je jedna, ali ako nije otkrivena u datom momentu, vrlo često se shvati i kao laž.

Zamisli, upoznaš dečka i ti sve vreme pričaš o svojoj veri, da bi ti on tek posle recimo 5 meseci rekao da je on pripadnik neke sekte?
Takve stvari nikom nisu prijatne...Prosto, neko te je pustio da živiš u lažnom uverenju. :(

naki
28-01-2012, 00:18
bogte, pocela sam kao koja... :qq: samo da oponiram... :srpski:

burning violin
28-01-2012, 00:22
Drugacije bi forum bio mrtav. ;)

Nežnicah
28-01-2012, 00:25
Da ja ovako pod dejstvom brufena pokusam da dam odgovor na ovo pitanje, onako kako ja gledam na to. Po meni, sve sto je precutkivano, prikrivano, neizgovoreno a nije beznacajno po neku vezu i njenu buducnost, je jedna velika obmana, laz, dovodjenje partnera u zabludu. Koji god da je motiv u pitanju, smatram da je to jako neposteno. Pada mi na pamet i situacija koju najcesce mozemo videti samo na filmu, tipa, oni se vole, ona je bogata naslednica koja ne otkriva svoj pravi identitet osobi koju voli, jer testira njegovu ljubav, da vidi da li je sa njom zbog para ili nje same... i onda mu u jednom trenutku prizna sve... To je jako neposteno, a sa druge strane, opet, ne znam, mislim da je u tom slucaju mozda to i opravdano, e sad sam se zapetljala, zbunih sebe, ali mislim da se ovo uklapa u temu. :hm:

naki
28-01-2012, 00:26
Drugacije bi forum bio mrtav. ;)
istina :kapa: ;)

Sarmica
28-01-2012, 09:03
Da li je istina koja se prećuti, neka vrsta laži?
Ponekad skrivena istina može uticati na dalji tok događaja...Na primer, momak upozna devojku za koju 2 dana pred venčanje sazna da ima vanbračno dete...i obrnuto...Banalan primer, ali odgovara temi...Da li ste možda nekada bili u sličnoj situaciji i da li ste spremni takve stvari da oprostite?
:hm:

Nasla se jednom u takvoj situaciji, ozbiljnoj, nisam nikad oprostila i ne planiram.
A inace ne mislim da precutkivanje i laganje imaju isto znacenje. Kada ne zelim da na nesto odgovorim, lepo kazem:necu da ti odgovorim na to, ne zelim da pricam o tome i cao zdravo, radije cu precutati nego slagati, laz je daleko gora.Naravno ovde mislim na neke gluposti, krupne stvari ne bih nikad ni precutala ni slagala, svejedno se sve to sazna kad tad. Ali i ne trcim pred rudu da prva izlajem sve, dok me ne pitas ne mozes ni da saznas:kreza:ne mislim da me neko treba pitati imas li vanbracne dece ili aids to vec spada u stvari sa kojim nema sale, ali nesto sto se ne tice bas svih ne pricam tek tako.
eto:pardon:

mikili
28-01-2012, 10:40
Tesko da bi se stvari poput hepatitisa ili aidsa dale sakriti na duze staze,i obicno su te osobe dovoljno svesne opasnosti,bar one koje sam imala priliku da sretnem.Verujem da ljudi neke stvari precutkuju zbog losih iskustava koje su imali kad su ih govorili.Zele da se uvere da je osobi stalo do njih samih,da ih ne vrednuju ili osudjuju zbog okoline.I mislim da svi precutkujemo,ulepsavamo,minimiziramo.Evo ja prva,recimo,nisam rekla mom muzu pred udaju,npr.-pazi u familiji s jedne strana imam dva alkoholicara a s druge dva psihijatrijska bolesnika,nije ni on,mada ima nesto slicno,a moglo je da dodje do nesretne kombinacije gena dece..i da li bi trebali jedno drugo da osudjujemo ?u tim danima mi to ni na pamet nije padalo..

kojica
28-01-2012, 18:30
Ovde niko nikoga nije slagao direktno, samo istina nije otkrivena na vreme. Ja se pitam da li je u takvom slučaju neotkrivena istina laž? A očigledno da jeste, jer istina koja nije otkrivena na vreme ima neke druge okvire...:hm:

Valjda je problem u tome kako odrediti pravo vreme. Bezveze je da svima pričamo
sve, pa onda kao procenimo pravi trenutak, koji nikada i nije pravi.

Mislim da devojka ne mora da zna da li momak ima vanbračno dete, jer to nema nikakve
veze sa njom. Kao što ni on ne mora da zna da je ona imala tri abortusa. Ali kada dođe
do toga da bi trebali da započnu zajednički život i kada to postaju zajednički problemi
onda treba reći.

Sagacity
28-01-2012, 20:15
Mislim da devojka ne mora da zna da li momak ima vanbračno dete, jer to nema nikakve
veze sa njom. Kao što ni on ne mora da zna da je ona imala tri abortusa. Ali kada dođe
do toga da bi trebali da započnu zajednički život i kada to postaju zajednički problemi
onda treba reći.
Ja sam za otvoren odnos, da se neke stvari kažu pre nego što dođe do ''zajedničkog života'', a na meni je ili na tom nekom je da odluči da li će to prihvatiti ili ne, jer su to neke stvari koje nisu nebitne. Ako u startu prećuti neke bitne stvari koje se tiču te osobe ali će se u nekom budućem životu ticati i mene, onda je valjda red da mi neke stvari otkrije i pre nego što smo u poziciji da razmišljamo o zajedničkom životu, jer je to već ''svršen čin''...U suprotnom ne bih oprostila tu ''prećutnju''...Ne treba nikada reći, nikad...ali sada iz ove pozicije tako razmišljam...
Naravno, to je samo moje mišljenje, što ne mora značiti da je ispravno...:)

Vragolanka
28-01-2012, 20:49
neće ti otkriti ako postoji mogučnost da te izgubi.
inače volela bih da mi se kaže (pod uslovom da me se tiče) šta god da je, mogu da prihvatim... ali ako saznam indirektno neće da valja.

Vragolanka
28-01-2012, 20:52
ako me pita a ne kažem, laž je... ako me ne pita, nisam kriva. :kojote:

Sagacity
28-01-2012, 20:54
neće ti otkriti ako postoji mogučnost da te izgubi.
inače volela bih da mi se kaže (pod uslovom da me se tiče) šta god da je, mogu da prihvatim... ali ako saznam indirektno neće da valja.
Iskreno, ako mi nešto otkrije na vreme i da mi mogućnost da razmislim, neće me izgubiti sigurno, ali ako to prećuti, neću oprostiti.
I u pravu si, treba otkriti ono što se tiče nas lično ostalo je već izbor te osobe da li će nešto otkriti ili ne...:dada:

Vragolanka
28-01-2012, 21:00
neće me izgubiti sigurno...

slažem se sa svim, sem sa ovim... rekoh da mogu da prihvatim, tačnije cenim što mi je rečeno... ali da li to garantuje ostanak? nisam sigurna, zavisi i šta je u pitanju.
ne bih volela da ostanem i zloupotrebim tu činjenicu kasnije.

Sagacity
28-01-2012, 21:03
slažem se sa svim, sem sa ovim... rekoh da mogu da prihvatim, tačnije cenim što mi je rečeno... ali da li to garantuje ostanak? nisam sigurna, zavisi i šta je u pitanju.
ne bih volela da ostanem i zloupotrebim tu činjenicu kasnije.
Pa dobro ja sam tu htela malo da ''smekšam'' da pokažem da nisam baš tako stroga...:lol: :lol: :lol:
Naravno, zavisi šta je u pitanju, ali svakako ću bolje odreagovati ako ne prećuti ono što treba da znam, jer se tiče mene....

Vragolanka
28-01-2012, 21:04
Pa dobro ja sam tu htela malo da ''smekšam'' da pokažem da nisam baš tako stroga...:lol: :lol: :lol:
Naravno, zavisi šta je u pitanju, ali svakako ću bolje odreagovati ako ne prećuti ono što treba da znam, jer se tiče mene....

narafno... :kojote:

Steppenwolf
28-01-2012, 21:34
Ovde niko nikoga nije slagao direktno, samo istina nije otkrivena na vreme. Ja se pitam da li je u takvom slučaju neotkrivena istina laž? A očigledno da jeste, jer istina koja nije otkrivena na vreme ima neke druge okvire...:hm:
Sve zavisi o cemu se radi, generalno nije laz ali moze da bude gora od lazi.
Ako precutkujes nesto sto nekom moze da naskodi onda je i gore od lazi, ukoliko precutis nesto sto se samo tebe tice a ne moze da utice na drugoga onda je jednostavno precutana istina.

Sagacity
28-01-2012, 21:42
Sve zavisi o cemu se radi, generalno nije laz ali moze da bude gora od lazi.
Ako precutkujes nesto sto nekom moze da naskodi onda je i gore od lazi, ukoliko precutis nesto sto se samo tebe tice a ne moze da utice na drugoga onda je jednostavno precutana istina.
Da slažem se......Ono što se ne tiče mene i ne moram da znam. I obrnuto.
Da li to znači da ako ono što ne želi neka osoba da otkrije, pa iako se ne tiče druge osobe ili nekog budućeg toka, automatski postaje tajna?

Vragolanka
28-01-2012, 21:45
suviše komplikujete...
suviše 'šta ako'...

Steppenwolf
28-01-2012, 21:46
Svi mi imamo neke svoje tajne i stvari koje nikome necemo poveriti, meni je to negde normalno.

DaDole
30-01-2012, 09:35
Svako ima svoje male intime koje otkriva onoliko koliko sam želi i kome želi i to je u redu.Sve do onog momenta dok neotkrivanjem ugrožava drugog,onda je takvo prešutkivanje greška..ipak,da li je i greška:hm:
Ponekad nismo mi ti koji su pozvani da budu donosioci loših vijesti i sa kojim pravom?
Neke ljude treba ostaviti u neznanju.