PDA

Pogledaj Punu Verziju : Šta je po vama ''skroman život''? Šta on podrazumeva?



Sagacity
31-01-2012, 21:02
Kada sam bila IV godina gimnazije, profesor Filozofije me je pitao:'' Kakav bi život želela kada postaneš svoj čovek''?
Ja sam mu odgovorila:''Želela bih skroman život''.
Sledećeg jutra zakasnila sam na čas... Profesor me je upitao:'' Pa dobro zašto si zakasnila''?
Ja sam mu odogovorila, da ne dolazim autom u školu, nego peške (kroz šalu), zato sam zakasnila.
Onda mi je on odgovorio:'' Pa ko' ti je kriv, kada si izabrala skroman život''.
Međutim ja sam u svoj skroman život uključila i auto... i putovanja... i solidnu garderobu...i još mnogo toga...

Šta za vas znači skroman život?:hm:

причалица
31-01-2012, 21:06
skroman život ne mora da bude skopčan samo sa nemanjem materijalnih dobara.
za mene skroman život znači imati skromnost u uzbuđenjima i vrlinu u ljubavi.
sreću u jednostavnim stvarima, bez obzira da li je oko mene svila i kadifa ili samo prosta zemlja i slama.

kojica
31-01-2012, 21:07
To se više ne zna. Načisto smo poludeli. :sad:

Marko:
31-01-2012, 21:08
Podrazumeva proju za večeru.

Bisernica
31-01-2012, 21:09
Živeti u skladu sa samim sobom.
Želeti onoliko koliko je moguće ostvariti.
Ne želeti ono što je nemoguće,ali i ne odustajati
od snova :).
Skroman život za mene ne podrazumeva siromaštvo.
Ima ,na sreću, i materijalno bogatih ljudi koji žive skromno.
Živeti skromno kao skroman čovek ,svestan sebe i sveta oko sebe.
Biti čovek u punom značenju te reči.

Sagacity
31-01-2012, 21:11
Skroman život može značiti i biti zadovoljan sa onim što imaš...:hm:

причалица
31-01-2012, 21:11
Živeti u skladu sa samim sobom.

...pod uslovom da je čovek sasvim ok...a nije jelena karleuša :lol: (ovo sad nema veze sa našom JK)

Marko:
31-01-2012, 21:14
Karleuša je ok. Nema svako muža koji može da igra i štopera i levog beka. A u vezi teme, mislim da nisu ni prošli pored skromnosti.

Sagacity
31-01-2012, 21:14
Sad je pitanje šta je za Jecu Karleušu skroman život? 3 kuće, 2 stana šleper garderobe....Svako ima svoje merilo, iz nekog razloga osećam da su njene mere ''poteške''...:lol:

причалица
31-01-2012, 21:17
Sad je pitanje šta je za Jecu Karleušu skroman život? 3 kuće, 2 stana šleper garderobe....Svako ima svoje merilo, iz nekog razloga osećam da su njene mere ''poteške''...:lol:

o tome i pričam....živeti ''u skladu sa samim sobom'' je jako širok pojam, zato sam nju pomenula...mada sam mogla da pomenem i paris hilton :lol:


Karleuša je ok. Nema svako muža koji može da igra i štopera i levog beka. A u vezi teme, mislim da nisu ni prošli pored skromnosti.

ko nije prošao pored skromnosti?

Sagacity
31-01-2012, 21:20
o tome i pričam....živeti ''u skladu sa samim sobom'' je jako širok pojam, zato sam nju pomenula...mada sam mogla da pomenem i paris hilton :lol:
Ma u pravu si 100%...:dada:
Pazi sad mene...Ako pričamo o materijalnom...Za mene je skroman život: da imam solidan auto, stan, da mogu svake godine da idem na letovanje i negde u inostranstvo, da se solidno oblačim...
:lol:

kojica
31-01-2012, 21:21
Skroman život može značiti i biti zadovoljan sa onim što imaš...:hm:

Čovek po svojoj prirodi nikada nije zadovoljan onim što ima, inače ne bi bio čovek
već neka druga zverka.

причалица
31-01-2012, 21:22
Ma u pravu si 100%...:dada:
Pazi sad mene...Ako pričamo o materijalnom...Za mene je skroman život: da imam solidan auto, stan, da mogu svake godine da idem na letovanje i negde u inostranstvo, da se solidno oblačim...
:lol:

pa ja sam onda preskromna :lol:

ljubičica
31-01-2012, 21:23
bas sam danas pricala sa jednim prijateljem o tome
skroman zivot, bio bi zivot gde novac nije prioritet
pa onda prioritet mora biti nesto drugo, zar ne?
svi mi imamo neke prioritet.
meni su prioritet deca, prijatelji, mir, ravnoteza..zivot u kome ima vremena za zivot, osim rada?)
pa ako to znaci da nemamo love, onda je to to..
kad sam kupovala stan, bilo je 43 M2 u urbanom naselju, sa cg, gradskim prevozom, sa skolom u blizini
ili kuca od 120m2 u prigradskom naselju, gde bi mi dete islo busom u skolu
sta je tu skromnost?
nemam pojma..
zivim kako ocu, kako mogu, i trudim se da se ne zderem previse zbog onog sto nemam..
jer sam negde svesna da je ono sto jesam, iskljucivo moj izbor.

kojica
31-01-2012, 21:24
Smatram da je skroman život kada nisi gladan, žedan, kada možeš da se zaštitiš
od vrućine ili hladnoće, kada možeš sebi da priuštiš osnovne uslove za higijenu i
lečenje. Sve preko toga je luksuz.

I saće neko da mi kaže da je to beda bedna, al dobro.. pitanje i jeste šta ja smatram
skromnim.. :aha:

причалица
31-01-2012, 21:25
Smatram da je skroman život kada nisi gladan, žedan, kada možeš da se zaštitiš
od vrućine ili hladnoće, kada možeš sebi da priuštiš osnovne uslove za higijenu i
lečenje. Sve preko toga je luksuz.

I saće neko da mi kaže da je to beda bedna, al dobro.. pitanje i jeste šta ja smatram
skromnim.. :aha:

to nije beda, to je siromaštvo...ali ja nisam shvatila da je ovde tema samo pitanje materijalnog :huh:

ljubičica
31-01-2012, 21:28
Smatram da je skroman život kada nisi gladan, žedan, kada možeš da se zaštitiš
od vrućine ili hladnoće, kada možeš sebi da priuštiš osnovne uslove za higijenu i
lečenje. Sve preko toga je luksuz.

I saće neko da mi kaže da je to beda bedna, al dobro.. pitanje i jeste šta ja smatram
skromnim.. :aha:
kojice.
slazem se..:huh:

burning violin
31-01-2012, 21:28
Degutantna rec u siromasnoj Srbiji, ali kako rece Bisernica treba biti svestan sebe i okoline.
Sta uopste znaci biti skroman u ovakvoj sredini?

Sagacity
31-01-2012, 21:30
Čovek po svojoj prirodi nikada nije zadovoljan onim što ima, inače ne bi bio čovek
već neka druga zverka.
U pravu si JK, ali ponekad nema drugog izbora, nego da se ''pomiri'' sa onim što ima...Skroman život mu je često nametnut....


pa ja sam onda preskromna :lol:
Znači, toliko sam očigledna u (ne)skromnosti...:lol: :lol: :lol:

Steppenwolf
31-01-2012, 21:33
Ja sam skroman, kad nema lososa prija mi i krompir corba.

Sagacity
31-01-2012, 21:34
to nije beda, to je siromaštvo...ali ja nisam shvatila da je ovde tema samo pitanje materijalnog :huh:
Ne, nije tema samo materijalnog karaktera..Podrazumeva sve što čovek može smatrati pod skromnim životom...
Ja sam samo sa nekom pričom otvorila temu...Od nečeg se mora krenuti...:lol:


Degutantna rec u siromasnoj Srbiji, ali kako rece Bisernica treba biti svestan sebe i okoline.
Sta uopste znaci biti skroman u ovakvoj sredini?
Ne znam burning, čekam odgovor :lol:

причалица
31-01-2012, 21:35
što ova tema nije na nekom drugom pdf-u?

Sagacity
31-01-2012, 21:38
što ova tema nije na nekom drugom pdf-u?
Nisam znala gde da je ''udenem''..Prebaci je gde želiš ili misliš da joj je mesto..:dada:

причалица
31-01-2012, 21:39
Nisam znala gde da je ''udenem''..Prebaci je gde želiš ili misliš da joj je mesto..:dada:
ne mogu ja to...to može, mislim, mod na ovom pdf.
ali, zaista mislim da je tema ozbiljnija od ''svaštare''.

Steppenwolf
31-01-2012, 21:39
Nego, postoji li i skromnost emocija, ono u stilu "meni treba samo malo ljubavi"?

Sagacity
31-01-2012, 21:42
Pa nema u ljubavi kalkulacija..Ili je imaš potpuno ili je nemaš uopšte..Nešto ne znam, kakva je to ljubav na ''kaščicu''...:hm:

причалица
31-01-2012, 21:43
Ja sam skroman, kad nema lososa prija mi i krompir corba.
sećam se svoje jedne asocijacije...kad sam čistila pod u svojoj kuhinji, na početku braka...mislila sma na svoju nadobudnu venčanu kumu i mislila se ''eeeeee...cecoooo...nemaš pojma kako je lepo ribati pod u svojoj kujni''..:(
da li sam bila u pravu?
ona i dalje ne čisiti nikakav pod, a ja čistim i dalje....ona izgleda zadovoljno, a je ne :( da li je skromnost trajno stanje? da li je potrebna? čemu skoromnost uopšte?

Steppenwolf
31-01-2012, 21:45
Ne znam ni ja ali ima onih koji se zadovoljavaju time. Jednom mi neko rece da bi bio srecan da ga ona voli bar 10 posto od onoga koliko on voli nju da bi bio srecan.

ljubičica
31-01-2012, 21:45
Nego, postoji li i skromnost emocija, ono u stilu "meni treba samo malo ljubavi"?
malo ljubavi?
pff
ili sve ili nista:)
ne mozemo u svemu biti skromni:rile:

Steppenwolf
31-01-2012, 21:49
Hahaha, slazem se, u tim pitanjima sam i ja neskroman, hocu pun gas.

причалица
31-01-2012, 21:53
Jednom mi neko rece da bi bio srecan da ga ona voli bar 10 posto od onoga koliko on voli nju da bi bio srecan.
to je relativno...potpuno nepouzdana procena...jedino ako računa na reciprocitet :lol:

kojica
01-02-2012, 07:13
kojice.
slazem se..:huh:

e, eto.. jednom se složismo.. :lol:

Samo, ja se ne slažem ni sa sobom, kad su deca u pitanju. Nema šanse da ću
da ih namerno dovedem u situaciju da se razlikuju od vršnjaka, koliko god mi
moj život zbog toga izgledao blesav.
I onda tako gledam reportaže o ljudima koji su se vratili prirodi i tešim se da
nisam jedina budala na svetu.

ljubičica
01-02-2012, 07:32
e, eto.. jednom se složismo.. :lol:

Samo, ja se ne slažem ni sa sobom, kad su deca u pitanju. Nema šanse da ću
da ih namerno dovedem u situaciju da se razlikuju od vršnjaka, koliko god mi
moj život zbog toga izgledao blesav.
I onda tako gledam reportaže o ljudima koji su se vratili prirodi i tešim se da
nisam jedina budala na svetu.definisi razlikuju od vrsnjaka.
moj se stariji sin razlikuje od vrsnjaka
oni slusaju folk
on slusa metal
kad dobije pare, umesto da kupi odecu, kupi nest od tehnike
mali? on ima patike od 3500, njegovi najbolji drugovi od 7000
on ide na odbojku koju placamo 2000, oni na tenis koji placaju 5000
ali nikad mi nije palo na pamet da se takmicim sa bilo kim tom smislu
pa ipak, kuca mi je uvek puna dece, i vazim kao najkul keva:zrika:

kojica
01-02-2012, 07:38
Mislim na neki prosek, ovde u našim uslovima. Ima dece koja ne treniraju
ništa, jer roditelji to ne mogu da im priušte, i onih koja treniraju skupe
sportove, pa je eto tih 2000 neki prosek.

Ono što ja smatram skromnim je ekstrem. Iako u svetu postoje milioni gladnih
i žednih, za ove naše uslove to je ekstrem. I smatram da nemam prava da ih
odvlačim u ekstreme, ni po kom pitanju. Kad odrastu, neka biraju.

ljubičica
01-02-2012, 07:54
naravno, tu se potpuno slazem.

Sarmica
01-02-2012, 08:39
Ma sta ste svi zapeli za neke 'iljade:qq:ebale vas pare :(
Pricalica lepo sve kazala:dada:
A valjda se rodis skroman, ne mozes da se nateras da postanes takav:hm:
Ne znam, ja sam se uvek zadovoljavala onim sto imam, nebitno o cemu se radi, msm naravno ako moze bolje potrudicu se da popravim, ali ako ne moze ako vidim da su to samo moja mastanja (mada i ne mastam bas nesto:hm:) caskom se vratim u realnost i meni valja i trenutno stanje, nisam od onih koji se "mire sa gorkom sudbinom :neutral:", nisam taki co'ek, nadjem tu neki kompromis, nadjem par lepih stvari i ucinim ih veeeelikim, uglavnom ne razbijam glavu glavu oko nemogucih stvari.
Sto bih se ja sad ubijala u pojam ceo zivot eeee sta bi bilo kad bi bilo, da sam ovo, da mi je ovo...pih...i gde sam bila sta sam radila kad se okrenem u kukanju i zanovetanju mi prosao ceo vek.
Da l' sam skromna il' luda ko ce ga znati...mozda i glumpava

DaDole
01-02-2012, 09:16
Svaka osobina,pa i skromnost,uvijek je nekako po mjeri čovjeka..i kako god je posmatramo,ostaje indvidualna i teško se može generalizovati.Moja mjera stvari po kojoj jesam ili nisam,skromna..

rile_nezni_oblak
01-02-2012, 10:09
To se više ne zna. Načisto smo poludeli. :sad:
jer sta je nekada bilo normalno sada je nenormalno a sta je nekada bilo nenormalno sada je normalno :eek:

Sagacity
01-02-2012, 12:14
Skroman život je nekom nametnut, a nekome je izbor. Sve zavisi od osobe šta od života očekuje i kolike su joj mogućnosti da ono čemu teži i ostvari. Pri tome ne mislim samo na materijalne vrednosti, nego na vrednosti uopšte.

Obično se pod skromnim životom smatralo ono što je za većinu neki prosek. Sada se dosta toga izgubilo kao merilo, tako da je teško reći ko bi baš spadao u tu skromnost.
Ali ja pod skromnošću ne podrazumevam siromaštvo u bilo kom obliku, već kao neki prosek svega...

Vragolanka
01-02-2012, 23:33
Šta za vas znači skroman život?:hm:



na ivici egzistencije.
za mene je čovek koji se slobodnom voljom opredeli za skoromnost budala.
ili je nesposoban, ili neambiciozan, nemotivisan, svejedno...
mada ne znam šta je u ovom slučaju parametar... sama reč asocira na poraz, ne na vrlinu.
a materijalno ebi ga, ko ima, kuka kako nema i kako mu nije bitno, ko nema kuka kako nema i kako mu nije bitno. šta sad treba da kažem kako mi jwe svejedno gde spavam, šta jedem i kako živim i kako sam srećna i bez toga? prc...
sve u svemu, suština je u biti srećan sa onim što imaš jer i to možeš da izgubiš?:roll:

darko1
04-09-2013, 13:49
Taman sam hteo da dodam ono što niko nije napisao kad pod brojem #40 eto i toga ("Skromnost je osobina nesposobnih"). Da li je baš tako? Da li su Diogen,Tesla....bili nesposobni? Sigurno je da je skromnost i materijalna i moralna kategorija. Valjda je skromnost taj prosek, kad ne štrčiš mnogo u materijalnom smislu. Malo luksuza je svakom ponekad potrebno. Ajd da ne širimo temu još i sa tim luksuzom(sa tim bridžom ako već mora duvan i ljubavnik). Ona druga strana medalje,duhovnost i moral je nešto sa čim se čovek rodi uglavnom i tu se o skromnosti nema šta reći jer velikan je velikan, genije je genije i takve osobe to uglavnom ne potenciraju. Tema je preobimna i ja sam zakočio.

kojica
04-09-2013, 15:32
Skromnost je vrlina i to je činjenica. E, to što se mi trudimo svim silama da tu činjenicu
pobijemo, je otud što vidimo da nam je ta vrlina teško dostižna. Ma šta teško.. najteže..

To je valjda otud što čim se rodimo svi oko nas krenu da nas darivaju i da nas hvale.
Ta priča traje prve dve do tri godine, dok smo najslađi i taman dovoljno da nas ubaci
u trip kako je to nešto što se podrazumeva. Posle i da krenu da nas uče da budemo
skromni, slaba vajda. A obično nas i ne uče iz straha da ne umremo gladni.

sudjenik
04-09-2013, 20:41
za prosecno obrazovanu jedinku put na relaciji frizider, tv, klozet...i u rikverc...

kojica
05-09-2013, 18:55
Zar TV nije luksuz? Znaš li pošto je kablovska?

причалица
05-09-2013, 19:09
moja drugarica, kod koje sam bila ovog leta, nema tv....a uopšte nije da nema sredstava i da ne može, nego - neće. nema čak ni net...ima net preko mobilnog, al ga koristi retko kad nije na poslu, a na poslu naravno preko službenog kompa....jednostavno nema potrebu za takvim ''luxuzom''. ali kupi sebi garderobu koja je po našoj nekoj meri skupa...ali ne kupuje previše, samo ono što je neophodno, stvarno. u njenom ormanu su jedne farmerke, dve suknje, jedna haljina, 4 majice....veš da ne pominjem :lol: ali, sve ima extra etiketu....i izgleda - super.
skromno se hrani, ali kvalitetno, ne baca hranu, vreme više voli da provede sa ljudima nego za kompjuterom...sasvim je ona ok, baš mi se dopada.
a što mi se dopada? jer živi u skladu sa nekim svojim ''prohtevima'' i ne lupa glavi svakodnevnim glupostima...kao ''šta ću za ručak'' itd. jednostavno spremi od onoga što ima tog trenutka u frižideru, ume da improvizuje i to stvarno radi sa lakoćom.
baš sam se okrepila uz nju :)

Nežnicah
05-09-2013, 19:43
Lako je njoj ako nema ni kučeta ni mačeta... :aha:

darko1
05-09-2013, 19:53
Blago onom ko može da bude veliki, ma šta to značilo, i da bude skroman sa ponekim izletom u luksuzno ali smisaono.

Red Sonja
21-09-2013, 18:32
Kada sam bila IV godina gimnazije, profesor Filozofije me je pitao:'' Kakav bi život želela kada postaneš svoj čovek''?
Ja sam mu odgovorila:''Želela bih skroman život''.
Sledećeg jutra zakasnila sam na čas... Profesor me je upitao:'' Pa dobro zašto si zakasnila''?
Ja sam mu odogovorila, da ne dolazim autom u školu, nego peške (kroz šalu), zato sam zakasnila.
Onda mi je on odgovorio:'' Pa ko' ti je kriv, kada si izabrala skroman život''.
Međutim ja sam u svoj skroman život uključila i auto... i putovanja... i solidnu garderobu...i još mnogo toga...

Šta za vas znači skroman život?:hm:



Ziveti zivot bez sujete, uobrazenosti, nadmenosti. Jednostavan zivot bez preteranog samougadjanja u smislu preterizma ( imam kucu, a napravicu jos dve, nema veze sto ce stajati tako prazne, kupicu nekoliko automobila, od viska glava ne boli ....) kao ono sto se kaze: " Hoce hleba preko pogace".

Ovo mi se dopada..."Sa šakom riže, vodom za piće i zgrčenom rukom kao jastukom, ja još uvijek uživam u svemu. Bogatstvo i slava stečena na nepošteni način za mene je samo oblak u prolazu" ~ Konfucije (http://hr.wikiquote.org/wiki/Konfucije)