PDA

Pogledaj Punu Verziju : Сулејман поново осваја!



Man
24-02-2012, 12:34
Сулејман поново осваја!

Писмо аномимног гледаоца Министарству културе


Текст је писмо анонимног гледаоца упућено једном службенику Министарства културе. Не знамо да ли је на њега стигао одговор.


Поштовани ...,


Ваше име ми је било прво међу контактима на сајту Министарства...

Нисам члан нити једне екстремистичке, десно оријентисане, групе грађана нити једне политичке странке у Србији...
Обраћам Вам се везано за нову турску серију "Сулејман Величанствени", која се емитује или ће тек почети...

Не знам, не пратим такве серије, само сам видеo рекламу и разбеснео се.

Гомила српских зајапурених домаћица веровaтно једва чека серију или већ ужива у њој, не размишљајући ни најмање ко је тај Сулејман Величанствени.

Стварно себе не доживљавам као националисту или томе сл., али ово је превршило сваку меру.

Мислим да је немогуће забранити тако неку серију, поготово јер ће сигурно приказати Сулејмана у романсираном светлу, како је ширио демократију, имао само једну жену, био благонаклон према деци и водио дружељубиве разговоре са суседним државама, а није: Узмао данак у крви, набијао на колац и да не набрајам даље...

Ако већ не може да се забрани овако нешто мора да се смисли неки механизам који би смањио вероватноћу откупа овакве серије...
То је ваш посао (мислим на ваше Министарство).

Нпр. наплата екстра пореза којим би се обновили културно-историјски споменици или тако нешто слично. Треба искористити глупост и непросвећеност овог народа, али на прави начин (управо то и раде многе популарне шоу емисије, да их не набрајам, али ширећи антикултуиру и све их треба опорезовати, и ту лежи новац за културу...)

Знам шта је слобода изражавања, слобода политике емитовања телевизиског програма у оквиру правног оквира... али ово вређа.
У време док је владао дотични господин Величанствени 1520-1566. год, шта се дешавало у Србији? У каквим смо односима били са Турском у то време, колико је колаца било окрвављено и колико деце истргнуто из мајчиног наручја (да не набрајам даље, већ ми звучи патетично).

Да закључим једним питањем? Шта мислите да Немци сниме серијал о Хитлеру, и покушају да извуку добре особине код њега и прикажу га романсирано како је хтео само да заведе мало реда у посткризној светској економији касних 30-их...

Да ли би Израел откупио серију јер Хитлера игра презгодни плавооки Кристоф Валц?
Не би откупили ни "Клинику Шварцвалд" лимунаду о младим докторима и дикторкама који се "ваћаре" по клиници а камоли "Хитлера величанственог", зато су Израелци то што јесу, једна од најмоћнијих држава на свету... Модерни су, знају историју али не заборављају...

Покушајте да урадите нешто по том питању, паметно, мудро, модерно, префињено и у складу са законом.

Изузетно ме занима Ваше мишљење о свему горе наведеном.



Младен, један обичан грађанин Србије.

ruza
24-02-2012, 12:43
http://razbibriga.net/imported/2012/02/dasipravasrpska-1.jpg?1329911486 (http://vukajlija.com/zabava/posteri/437778)

DaDole
24-02-2012, 12:45
Ne znam kako je u Srbiji,ali i kod nas u Republici Srpskoj je prava invazija bezbrojnih turskih serijala koji su preplavili sve kanale..gdje god klikneš,neka turska serija iskoči..
O tom Sulejmanu pričaju već u nekim najavama kojima smo naprosto bombardovani..kao da nam je 500 godina pod Osmanlijma bilo malo.
Da li je moguće da odgovorni prosto nemaju sluha,da ne kažem neku grublju riječ,ili da nemaju pameti pa ne vide kako su ti serijali instruisani,nametnuti i prijeteći.
Koliko običnih građana treba da napiše ovakvo pismo da bi neko vidio šumu od drveta..

Man
24-02-2012, 12:53
http://razbibriga.net/imported/2012/02/dapobedicarlazar-1.jpg?1329745021 (http://razbibriga.net/zabava/posteri/436207)

kojica
24-02-2012, 13:13
:smeh:

Pa nije ni smešno. A jel formirana neka peticija protiv emitovanja serije?

mica
24-02-2012, 13:21
Ne znam kako je u Srbiji,ali i kod nas u Republici Srpskoj je prava invazija bezbrojnih turskih serijala koji su preplavili sve kanale..gdje god klikneš,neka turska serija iskoči..
O tom Sulejmanu pričaju već u nekim najavama kojima smo naprosto bombardovani..kao da nam je 500 godina pod Osmanlijma bilo malo.
Da li je moguće da odgovorni prosto nemaju sluha,da ne kažem neku grublju riječ,ili da nemaju pameti pa ne vide kako su ti serijali instruisani,nametnuti i prijeteći.
Koliko običnih građana treba da napiše ovakvo pismo da bi neko vidio šumu od drveta..


Ovu seriju su zapravo, gradjani izbarali izmecu cetiti ponudjenih, putem sms poruka...da zlo bude vece:qq:

DaDole
24-02-2012, 13:24
Ovu seriju su zapravo, gradjani izbarali izmecu cetiti ponudjenih, putem sms poruka...da zlo bude vece:qq:
ne čudi me:( zaiskali ste,evo vam ga :( pa VelkoM:eek:
Kuda ideš,čovječe...

mica
24-02-2012, 13:26
ne čudi me:( zaiskali ste,evo vam ga :( pa VelkoM:eek:
Kuda ideš,čovječe...

Bas vala. Gledala sam rezultate sms glasanja, i to ubedljivo je sulejman dobiJo...

Nežnicah
24-02-2012, 13:32
Bruka, muka mi je od turskih serija, ma i od meksickih, nek je prokleta ona Kasandra, od te kratkonoge je sve i krenulo :ljut:
U mojoj kuci moj velicanstveni je zabranio gledanje tih serija... al ga cerka ne zarezuje, krije se u nasoj sobi i gleda i kao uci :drnd:

mica
24-02-2012, 13:37
Obratite paznju na zatupljivanje...Prvo su krenule spanske, meksicke i te slicne, gde su i bogati plakali...Zatim red hrvatskih, i nasih u pokusaju...Pa onda filovanje reality-jima...Sezaona za sezonom, ista ekipa, drugi scenario...E onda su krenuli turci...I po koji indijci...Sace braca Grci:dada: O da, cak i braca Crngoroci se dali u snimanje...Kad sev to pogledate, ne cudi ova pobeda Sulejmana :aha:

Sarmica
24-02-2012, 13:40
Bruka, muka mi je od turskih serija, ma i od meksickih, nek je prokleta ona Kasandra, od te kratkonoge je sve i krenulo :ljut:
U mojoj kuci moj velicanstveni je zabranio gledanje tih serija... al ga cerka ne zarezuje, krije se u nasoj sobi i gleda i kao uci :drnd:

ja se izvinjavam za spam, ali moram:raz_114::raz_114:

kojica
24-02-2012, 14:39
ne čudi me:( zaiskali ste,evo vam ga :( pa VelkoM:eek:
Kuda ideš,čovječe...

Pa moguće je da ljudi ne znaju ko je taj lik bijo.. :hm:

A možda i žele da čuju tursku stranu priče. Do kraja serije ih možda i zamolimo da se vrate
i izvinimo se što smo ih oterali.. :hm:

mrav
24-02-2012, 15:02
ovaj lepo reče ko god bio, skoro ko ja da sam pisao.
s tim da bih mozda ali mozda u p.s. stavio murate vrati se sve ti je oprošćeno.
preteraše ga stavrno ali stvarno

mrav
24-02-2012, 15:04
Bruka, muka mi je od turskih serija, ma i od meksickih, nek je prokleta ona Kasandra, od te kratkonoge je sve i krenulo :ljut:
U mojoj kuci moj velicanstveni je zabranio gledanje tih serija... al ga cerka ne zarezuje, krije se u nasoj sobi i gleda i kao uci :drnd:
zar nije pocelo sa dinastijom i dalasom jos osamdesetih? pa vojkani beverli hils i ostala sr.......?
artiljerija uvek predstoji pešadiji

Nežnicah
24-02-2012, 15:48
^ u pravu si, tada su pocele sve te sapunice, na njih sam skroz zaboravila, valjda zato sto je bila neka pauza ipak od tog perioda pa dok nije pocela invazija meksickih telenovela, a onda turskih...

mrav
24-02-2012, 15:52
ako je za utehu slede grčke, nadam se da je to malo bolje do rumunskih bugarskih i napokon albanskih

Ciciban
24-02-2012, 16:01
kod nas vec mesecima ide u udarnom terminu od 19 00 i to kao " programa namenjena za celu publiku " a videcete vec jeli bash za celu publiku ...muka mi je od tog Sulejmana , Hurem sultanke, Mahidevran , kalfa , agi i begova.........

причалица
25-02-2012, 09:55
dakle, samo još fali da krenu sinovima da nadevaju ime sulejman :qq: nama ne treba neko novo ropstvo, kewe mi.

Rosa
25-02-2012, 09:57
Strašno stvarno :krsti:,prebacujem se na "braću Grke" :rile: :g:

mire
25-02-2012, 09:59
mada, lik je bio, istorijski, žestoka faca...

e sad, druga je stvar što se mi primamo, ovako ili onako

причалица
25-02-2012, 10:01
Strašno stvarno :krsti:,prebacujem se na "braću Grke" :rile: :g:

kakve grke :(

Rosa
25-02-2012, 10:03
kakve grke :(

Pa Ostrvo :ljuta: :raz_114:

:moon: rekla sam da neću gledati ništaa više,ali ovo ostrvce je primamljivo..:g:

Bisernica
25-02-2012, 10:06
:krsti:

причалица
25-02-2012, 10:08
Pa Ostrvo :ljuta: :raz_114:

:moon: rekla sam da neću gledati ništaa više,ali ovo ostrvce je primamljivo..:g:

ostrvo? nisam čula. missim da bi grci bili previše za moj imuni sistem...nešto ih ne podnosim.

mikili
25-02-2012, 10:09
stvarno bih volela da zaista nesto mozemo i da uradimo:sad:

Rosa
25-02-2012, 10:09
E da još da kažem,kompleksi su čudo :aha:

Nek gleda bre ko šta hoće :aha:

Živela sloboda izbora :rile:

Sarmica
25-02-2012, 10:13
a i vi zapeli k'o da morate da gledate neku seriju, pa kud puklo da puklo:krsti:
nije mi jasno da neko u našoj zemlji stvarno ne zna ko je bio sulejman...btw, ja neću gledati, hvala

причалица
25-02-2012, 10:14
a i vi zapeli k'o da morate da gledate neku seriju, pa kud puklo da puklo:krsti:
nije mi jasno da neko u našoj zemlji stvarno ne zna ko je bio sulejman...btw, ja neću gledati, hvala

mi ne moramo da gledano, ali će 98% tv publike da gleda...kao što gledaju ''pink'' i ostale shit televizije.

Cruz
25-02-2012, 10:15
bas lepo ime, sta ste napali coveka :cruz:

Bisernica
25-02-2012, 10:16
stvarno bih volela da zaista nesto mozemo i da uradimo:sad:

Ko kaže da ne možeš da uradiš ???
Nemoj da gledaš i uradila si sve što je potrebno
ako misliš da će jedna serija koja opisuje na ovaj ili onaj način
život jedne istorijske ličnosti kao štro je Sulejman Veličanstveni
da te na bilo koji način indoktrinira ???


Čitam i ne mogu da verujem ??

Sarmica
25-02-2012, 10:16
mi ne moramo da gledano, ali će 98% tv publike da gleda...kao što gledaju ''pink'' i ostale shit televizije.

99.9% :(
sad će da biraju od dva zla manje, tj veće:hm: između pinka i sulejmana :(

причалица
25-02-2012, 10:18
otprilike.
ali, očigledno o ovome ne vredi ni pričati. sve je izlišno, kad je u pitanju ''ukus'' i ''obrazovanje''.

Zolton
25-02-2012, 10:28
mrs turci

Rosa
25-02-2012, 10:28
A zašto bi to trebalo nekog da uznemiri i potrese?
Svako ima svoj život,sluša ono što mu prija,gleda ono što želi.
Ne shvatam ljude koji bi da promene svet,a nisu pošli prvo od sebe.

Ok i meni smeta puno stvari kao recimo grand pink televizija i t.d ,ali bre neću nikog da osudjujem,hvala bogu da mi je um otvoren.

Uostalom meni je tv preko celog dana bukvalno ugašen,tako da nema šta da me nervira.Volela bih da ima nešto što ću pogledati i što će da mi prija ako ne opet ništa..

Postoji pozorište,postoji bioskop,bezbroj dvd klubova ne znam zašto bi neko bio ugrožen što će tamo na nekoj televiziji biti prikazivan sulejman veličanstveni..ili bilo šta drugo..

mrav
25-02-2012, 10:31
nije za ovde ali da li se neko seca obne serije auto men? davala se 87 godine. gledao to kao klinac pa nisam zadnju epizodu odgledo a ovi nikako da reprizuju to , pa ako se neko seca o čem se radilo u toj epizodi da bude ljubazan da mi preprica

Sarmica
25-02-2012, 10:34
ja sam bila zauzeta te godine, žao mi je :)

mrav
25-02-2012, 10:38
ja sam bila zauzeta te godine, žao mi je :)

e tačno sam znao da je ta serija bila najuzbudljivija a ovi moji zapeli da idemo za poljsku pa da idemo i otidiosmo a mogli smo i u ponedeljak nismo morali nedeljiom

Bisernica
25-02-2012, 11:06
A zašto bi to trebalo nekog da uznemiri i potrese?
Svako ima svoj život,sluša ono što mu prija,gleda ono što želi.
Ne shvatam ljude koji bi da promene svet,a nisu pošli prvo od sebe.

Ok i meni smeta puno stvari kao recimo grand pink televizija i t.d ,ali bre neću nikog da osudjujem,hvala bogu da mi je um otvoren.

Uostalom meni je tv preko celog dana bukvalno ugašen,tako da nema šta da me nervira.Volela bih da ima nešto što ću pogledati i što će da mi prija ako ne opet ništa..

Postoji pozorište,postoji bioskop,bezbroj dvd klubova ne znam zašto bi neko bio ugrožen što će tamo na nekoj televiziji biti prikazivan sulejman veličanstveni..ili bilo šta drugo..

aferim !!

mire
25-02-2012, 11:35
i opet pročitah "oni, onih 98%, onih 99,5%, itd"...

ja sam "oni", a ne gledam "pink"

kao što nikad nisam gledao serije u nastavcima, osim, kao klinac, neku australijsku, gde se prvi put pojavila nikol kidman

i ne smeta mi serija o žestokoj istorijskoj ličnosti, čak bih rado gledao seriju o navedenom, samo da nije "brzo, frka, snimanje" produkcija

mikili
25-02-2012, 14:54
Ko kaže da ne možeš da uradiš ???
Nemoj da gledaš i uradila si sve što je potrebno
ako misliš da će jedna serija koja opisuje na ovaj ili onaj način
život jedne istorijske ličnosti kao štro je Sulejman Veličanstveni
da te na bilo koji način indoktrinira ???




Čitam i ne mogu da verujem ??
ja mogu da je gledam,i ne moram da je gledam..moje znanje istorije nece zbog te serije biti ugrozeno..ali je problem sto ce tu seriju gledati i poistovecivati se sa njom puno mladih,cije obrazovanje i nije na nekom nivou..cak nije problem ni u tome,prva je komercijalna televizija koja zavisi od gledanosti ,od epp-a..problem je u rts-u koja treba da ima kvalitetan obrazovni program,koja treba da ispostuje zakonsku obavezu i ima ulogu koju jedna nacionalna televizija treba da ima..onda bi na miru mogli da posmatramo kiceraj i niskobudzetske serije bez bojazni da ce neko odatle crpiti znanje.svugde u svetu postoje i jedni i drugi kanali.

Obešenjak
25-02-2012, 17:10
Ima kod nas dosta polusveta, tako da je ovo odličan izbor serije!
A za ove ostale, žalim slučaj!
Zašto bi neka TV kojoj je najvažnija gledanost i novac od reklama, otkupila neku seriju koju bi gledalo 5 procenata nacije! :kreza:

причалица
25-02-2012, 17:49
ulogu koju jedna nacionalna televizija treba da ima..
i ''prva'' i ''pink'' imaju nacionalnu pokrivenost, na žalost....a da ne pričam i o nekim drugim tv.
čini mi se da rra odobrava program emitera i oni, sve dok plaćaju dažbine, mogu da emituju sve što je u tom planu za emitovanje napisano...makar to bio ''sulejman'', lea kiš, ordinarne gluposti kao što su rijaliti....i sve tako unedogled.
ali, i rra od nekoga mora pare da dobija...tako da će, na kraju, odobriti sve što donosi novac.

Bisernica
25-02-2012, 21:52
ja mogu da je gledam,i ne moram da je gledam..moje znanje istorije nece zbog te serije biti ugrozeno..ali je problem sto ce tu seriju gledati i poistovecivati se sa njom puno mladih,cije obrazovanje i nije na nekom nivou..cak nije problem ni u tome,prva je komercijalna televizija koja zavisi od gledanosti ,od epp-a..problem je u rts-u koja treba da ima kvalitetan obrazovni program,koja treba da ispostuje zakonsku obavezu i ima ulogu koju jedna nacionalna televizija treba da ima..onda bi na miru mogli da posmatramo kiceraj i niskobudzetske serije bez bojazni da ce neko odatle crpiti znanje.svugde u svetu postoje i jedni i drugi kanali.

Pa mi smo u žestokom problemu ,ako se plašimo da će naši mladi naraštaji crpeti znanje iz niskobudžetnih serija
kao što je ova koju smo počeli da napadamo na neviđeno ,predpostavljam da će napad biti konkretizovano usmeren
onda kad je i ako vidimo.
Zanimljivo je da se plašimo istorije viđene očima drugih ?!
Sulejman Veličanstveni - jedno od mnogobrojnih imena Wikipedije ...nismo se bunili da se nađe u srpskom prevodu ?!

mikili
25-02-2012, 22:07
au,biso..:eek:ja sam uopsteno protiv boza i sapunica kojima nas bombarduju vec duze vreme,naustrb kvaliteta..nema u toj seriji ni -i- od istorije..da je istorijska,onda bih imala drugaciji pristup,a i njihovo je pravo da tumace i prikazuju svoju istoriju na koji hoce nacin...to je -secerna vodica-o haremima i kako su se divno i veselo provodile curice u njima..uostalom,imam ja pravo na svoje misljenje,na stav o uredjivackoj politici televizija a i o nivou obrazovanja nase dece,a mislim da nista posebno strasno nisam ni rekla.

kojica
25-02-2012, 22:11
Odakle su nekadašnji i sadašnji mladi crpeli znanje, vidimo po tome kakvu su seriju
izabrali da gledaju.

Sve što mogu da učinim po ovom pitanju, jeste da seriju ne gledam. :mm:

Bisernica
25-02-2012, 22:11
au,biso..:eek:ja sam uopsteno protiv boza i sapunica kojima nas bombarduju vec duze vreme,naustrb kvaliteta..nema u toj seriji ni -i- od istorije..da je istorijska,onda bih imala drugaciji pristup,a i njihovo je pravo da tumace i prikazuju svoju istoriju na koji hoce nacin...to je -secerna vodica-o haremima i kako su se divno i veselo provodile curice u njima..uostalom,imam ja pravo na svoje misljenje,na stav o uredjivackoj politici televizija a i o nivou obrazovanja nase dece,a mislim da nista posebno strasno nisam ni rekla.

mikili ,
ja samo i jedino i sukobljavam stav ,ili mišljenje
i ne kažem i nisam ni rekla da si nešto posebno strašno rekla
a šta ima u seriji ne znam ,nisam je gledala


ljudi ,šta se dešava ovde zadnje vreme ,
ne sme niko da ima drugačije mišljenje od većine ??!

mikili
25-02-2012, 22:19
stav je u redu..generalno,ja shvatih da ti je poruka da ne osudjujemo nesto sto nismo videli..vise mi je zasmetala zanimljivost,jer za nju,bar kod mene,nema osnova...a ljudi biraju iz ponude,nema bolje ponude pa je i izbor kakav jeste,saren..

DaDole
27-02-2012, 12:41
Svako od nas ima svoje nedjeljivo pravo..da uzme daljinski u ruku i time završi bilo kakvu dilemu.
Ali,poenta nije u individui i stavu pojedinca.U pitanju je,bar sam ja tako shvatila uvodni post,cjelokupna niskobudžetna produkcija sa jednog te istog geografskog područja ..jedna turska serija,pa dvije..pa do dvjesta..trista..dokle? Treba li da nam uvedu u obrazovanje turski jezik kao obavezni..
Nisu problem oni koji kupuju te serije,već oni koji ih konzumiraju.

naki
27-02-2012, 12:44
ae predjemo na kineske serije... :palac:
a daljinski ne radi, tako da moram uloziti napor i da prebacim kanal...
pod uslovom da je ukljucen tv... :drnd:
odavno nas program nije zaluzio da se uopste trose oci na njega....
izvinjavam se zbog spama :drnd:

причалица
28-02-2012, 20:07
sve je počelo da me šokira još davnih devedesetih kad je počela da se prikazuje ''kasandra''. nisam mogla da verujem da neki ljudi, koje ipak i dan danas poštujem, grozničavo gledaju tu seriju. bilo mi je nehvatljivo.
sećam se, za vreme bombardovanja, kada je bila urušena tadašnja zgrada ceka, iz koje je emitovama ''pink'' tv i tadašnja aktuelna serija ''esmeralda'', ljudi su bili ucveljeni što ne mogu da nastave da gledaju nove epizode :huh:
zbog opštenarodne žalosti, kada je obnovljeno emitovanje - pustili su ''esmeraldu'' od početka :eek: i je bio kao neki dokaz ''koliko smo jaki'' :krsti:
ta vrsta gluposti me je tad zaprepastila toliko da me ovo sad sa turskim serijama i ne dotiče toliko.

Picola
01-03-2012, 06:08
Dobro nije Sulejman Velicanstveni isto sto i Hitler.

Stavise, iznenadilo me je to sto ce se davati takva (turska) serija, racunala sam da ce biti istorijska (ne zbog sebe, nego zbog mame koja to gleda, da bar nesto nauci). Medjutim, koliko sam shvatila i to je sapunica, cula sam da ima nekog harema i sentimentalnog ljubakanja. Tako da je i ta nada otpala.

Ja licno ni Kasandru nisam gledala niti me zanimaju sapunice ni spanske ni turske i licno bih ih sve zabranila jer zaglupljuju narod .

Man
01-03-2012, 18:24
i kara mustafa :dada:

Picola
01-03-2012, 20:28
:lol:

kojica
04-03-2012, 21:10
Gledam sad neki film na prvoj i kase završio film kaže mi onaj turčin što glumi Sulejmana
''Vi gledate prvu''

Majketi.. :hm:

Sarmica
04-03-2012, 21:12
a el nije reko "prvu srpsku"?:eek:

kojica
04-03-2012, 21:16
nije.. srpsku je izostavio...:haha: to mu teška reč, nije još naučio..

a i što bi.. :aha:

DaDole
05-03-2012, 08:56
Gledam sad neki film na prvoj i kase završio film kaže mi onaj turčin što glumi Sulejmana
''Vi gledate prvu''

Majketi.. :hm:

e,taj isti glumac snimao spotove kao dio promo kampanje u HR..pa on ko fol u supermarketu nosi korpu i kad dođe na kasu,kasirka ga prepozna i namaK :pada:
a šta bi tek bilo da joj je poselamio:haha:

Mistery
05-03-2012, 19:12
Ja ne gledam tu seriju, ali ne osuđujem one koji gledaju. Sve je stvar izbora. Lično mislim da je Prva Srpska TV otkupila sve te serije za koje su gledaoci glasali, i da će posle "Sulejmana Veličanstvenog" emitovati redom sve serije.

Što se tiče programske šeme RTS-a, koliko nas plaća ili ne plaća TV pretplatu? Za razliku od Pinka i Prve Srpske TV, RTS ima najmanje reklama. Pretplatu skoro niko ne plaća, a od budžeta koji možda dobijaju od države, ne mogu da snimaju nove, kvalitetne obrazovane emisije i nemaju novca za serije. Ovo nije odbrana RTS-a, već činjenica.

Na tom RTS-u nisu nam valjali Komrakov, pa Crkvenjakov, pa sada Tijanić, neće nam valjati ni neko peti posle Tijanićevog mandata.

Stvoren je nepisani i neverovatni bojkot te televizije, i onda je normalno da se ljudi okreću ka španskim, turskim, grčkim i ostalim sapunicama, ka TV Prvoj i Pinku.

I ponavljam, nemam ništa protiv ove serije iz naslova teme. Gledam na RTS-u "Kvadraturu kruga" i još neke dobre emisije, Animal Planet i mnoštvo kablovskih TV stanica, ali nisam rob televizijskog programa. Više volim da čitam, ili evo da pišem po forumima, ili da pretražujem na netu ono šta me zanima.

Sorry na offu i na dugom odgovoru.

причалица
05-03-2012, 19:13
baš je dobar odgovor. ok je :bravo:

ljubičica
05-03-2012, 21:41
natrcim veceras na seriju, na 1. televiziji.
sujelman velicanstveni.
upravo napada beograd..sa strasnim pogledom, dok nebo iznad nejga seva, on vice..na nevernike..
misim, ljudi..braco..sestre..
dal smo toliki debili, da gledamo kako neko glorifikuje porobljavanje nase zemlje..
koliko nisko jedan narod moze pasti?:(

Sarmica
15-10-2012, 19:02
Znam da je tema na Filozofiji, i uglavnom nema veze sa serijom, ali sigurna sam da mnogi gledaju Sulejmana, pa evo nekoliko greškica u seriji.

- U seriji je sultan u pantalonama. Kod Osmanlija su pantalone zabeležene tek od vremena sultana Mahmuda II 1800-tih godina.

- Odeća žena na dvoru u seriji je francuska moda (a la france) iz 19. veka. Nema veze sa stilom oblačenja iz 16. veka, kada su žene na turskom dvoru nosile dimije.

- Kod Osmanlija, prinčevi nisu puštali brade. Tako je bilo i sa sultanom Sulejmanom kad je došao na tron. U seriji, on ima bradu prilikom ulaska u Istanbul.

- U seriji, komandant mornarice Džafer-paša je ubijen mačem. Međutim, kod Osmanlija su važne ličnosti, nakon presude, vešane omčom oko vrata (svilen gajtan).

- Smrtne presude su se izvršavale pomoću balte (helebarda-vrsta sekire) i osoba na dvoru zadužena za to se zvala baltadžija.

- U seriji kamen na kojem je ubijen spomenuti paša je ibret-kamen, i nije imao tu funkciju već funkciju iznošenja na videlo, objavljivanja i proglasa (tešhir).

- Sultan nije gledao likvidacije, kao što je to prikazano u seriji. Samo mu je, nakon smaknuća, bila pokazivana ukrvavljena košulja.

- Sultana Sulejmana su “veličanstvenim” prozvali zapadnjaci, a ne Osmanlije.

- Prilikom ustoličenja sultana bila bi upriličena paljba iz 121 topa. U seriji je prikazan vatromet. U tom vremenu, Osmanlije nisu imale takav običaj.

- U seriji je Nasuh Matrakčija prikazan kao gradska lutalica. Međutim, on je bio jedan od najučenijih ljudi u to doba. Bio je poreklom iz Bosne, iz grada Visoko. On je bitna istorijska figura, bio je veoma školovan, poznavao je puno jezika, izradu oružja, obučavao vojnike za bitke i učestvovao u svakoj bici. Dobro je crtao skice i nacrtao je mnoge ulice i građevine Istanbula onako kako su u to vreme izgledale. Bio je zajedno sa Sulejmanom u Manisi. U seriji se sa sultanom upoznaje u Istanbulu.

- Kada je sultan Sulejman došao na tron, imao je 26 godina. U seriji glumac ima 41 godinu.

- Hurem sultanija je rođena 1506. Imala je 14 godina kada je došla na dvor. Glumica u seriji ima 27 godina.

- Kada je sultan Sulejman došao na tron, bio je u starom dvoru, a ne na Topkapiji.

- Nije primao strane izaslanike na način koji je prikazan u seriji – tako što se vuku po podu.

- Nijedan izaslanik (osim iz turskog sveta ili iz turkijskih plemena) nije mogao ući u sobu u kojoj je zasedao Divan, a u seriji je ušao.

- Na zasedanju Divana, kada sultan priča, niko nije smeo da govori. U seriji je to slučaj.

- U haremu nisu bile samo sultanove robinje, kao što je u seriji slučaj.

- Odeća janičara ne odgovara odeći tog vremena.

- U seriji glavni čuvar Has odaje i neki veziri šetaju bez kape. U realnosti se to ne bi tolerisalo. Muškarci posebno nisu smeli da se pojavljuju pred ženama bez kape.

- Devojke koje bi bile dovedene u harem prvo bi prošle obuku i školovanje od tri godine pa se tek onda upoznavale sa sultanom. U seriji se Hurem sultanija odmah upoznaje sa sultanom.

- Bali beg je bio iz okoline Smedereva (Semendre) ali nije živeo u vreme Sulejmana već u vreme njegovog dedu Bajazita.

- Princeza Izabela je zapravo Izabela, kraljica Španije i Portugalije koja je bila udata za princa Ferdinanda Aragonskog, kraljica koja je poslala Kolumba na put za Indiju kad je pronašao Ameriku. Kolumbo je otkrio Ameriku 1492. godine tako da je u vreme vladavine Sulejmana Veličanstvenog Izabela trebala biti stara žena a ne princeza koja nije udata.

- U istoriji nije zabeleženo postojanje Nigar kalfe. Njen lik je izmišljen za potrebe serije.

причалица
07-12-2012, 14:15
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/356848/Turska-trazi-zastitu-za-Sulejmana-velicanstvenog

e sad možemo da odgledamo seriju do kraja, pošto je turski premijer mrzi :kreza:, može da na bude mirna savest :(