PDA

Pogledaj Punu Verziju : Cilj opravdava sredstvo?



kojica
07-03-2012, 10:41
Da ili ne?

Postoji li neki cilj zarad koga bi prekršili pravila? Da li vam rečenica
''Morao sam da stignem do cilja'' umiruje savest?

причалица
07-03-2012, 11:34
ne. meni nije nikad cilj da nešto postignem po svaku cenu. nema šanse :nene:

Sagacity
07-03-2012, 11:57
Da ili ne?

Postoji li neki cilj zarad koga bi prekršili pravila? Da li vam rečenica
''Morao sam da stignem do cilja'' umiruje savest?
Kroz posao kojim se bavim, svakodnevno se susrećem baš sa tim ''cilj opravdava sredstvo''..., počev od žena koje preko ''kreveta'' dolaze na određena mesta, pa do muškaraca koji bukvalno ''gaze po ljudima'' da bi ostvarili ono što žele. Takvi ljudi su na sve spremni i nemaju griže savesti. Moral im je stran.
Ne kod mene cilj nikada ne opravdava sredstvo. Sve što želim da postignem idem regularnim putem.Ako ne postignem to što sam želela nema razočarenja..idemo dalje...

Nežnicah
07-03-2012, 12:06
Oduvek sam se gnusala ljudi koji ne biraju sredstva da bi ostvarili svoje ciljeve. Mozda sam zato tu gde jesam, ali makar nemam grizu savesti, mirno spavam i mogu svakoga da pogledam u oci.

mikili
07-03-2012, 12:30
nikad,grozim se osoba koje bi gazile preko leseva da dobiju zacrtano..i bojim ih se,takvi su najopasniji..

Cruz
07-03-2012, 12:32
ne mozemo se kroz zivot voditi krilaticom "cilj opravdava sredstvo", iako je danasnjica surova. ipak, u nekim situacijama kada su zivot i zdravlje ugrozeni, covek gazi preko svojih principa i pribegava onome cega se gnusao. ovde ne mislim na ubiti, ukrasti i tome slicno...

mire
07-03-2012, 12:37
meni je cilj egzistencija moje dece...

savršeno me ne tangira ako neko osuđuje moje "sredstvo"

mica
07-03-2012, 12:59
Jao al ste svi fini i posteni :bisa:
Zavisi od cilja i do sredstva...Uvek prevagam i trudim se da nikog ne povredim svojim postupcima, ali akoje nekad taj cilj veci od toga, da li cu nekog trenutno povrediti, onda da.

mikili
07-03-2012, 13:11
i jesam..i fina i postena..smatrala sam da ne postoji cilj koji je toliko vazan da ne bih birala sredstva..jedino stavljam rezervu oko zivotne ugrozenosti ,recimo dece..onda zaista ne bih birala.

kojica
07-03-2012, 13:14
Pa jeste.. kada su u pitanju deca, ondosno porodica, granice se pomeraju..
Čisto sumnjam da među nama postoji neko ko neće ubiti da bi spasao život
svom detetu ili da neće prekršiti sve moguće saobraćajne propise da bi nekog
voljenog na vreme dopremio u hitnu.

Mada nam čeće na pamet padaju neke smicalice, kada je karijera u pitanju
ili neki, da tako kažem, niski ciljevi, kada se pomene ''cilj opravdava sredstvo''.

mica
07-03-2012, 13:17
[QUOTE=mikili;257163]i jesam..i fina i postena..smatrala sam da ne postoji cilj koji je toliko vazan da ne bih birala sredstva..jedino stavljam rezervu oko zivotne ugrozenosti ,recimo dece..onda zaista ne bih birala.[/Q

Pa nisam ni mislila da nisi, no svako do nas moze da tvrdi sta bi uradio, kad bi ibo u toj situaciji. Svi vec, menjamo situaciju sa, ne ja ne bih nikad, do situacije da, akd su na pr deca ili nesto drugo sto je nekom priortitet, promenio svoj stav. Lino, nema toga, preko cega ne bih presla kad su moja deca u pitanju...

kojica
07-03-2012, 13:26
dobro, to poglavlje smo rešili...

Ali isto tako se možemo izgovarati na decu, ili čak biti ubeđeni da radimo najispravniju
moguću stvar, ako pokušavamo na nedozvoljene načine da im pribavimo nešto što baš
i nije od egzistencijalnog značaja.
I ona dolazimo u situaciju da nas jednog dana osude zbog toga što smo uradili. Zamere
nam, jer to nije bio njihov izbor.
Ili nam pak mogu zameriti što nismo nešto nezakonito pribavili, a mogli smo.
Koji put je sigurniji?

mica
07-03-2012, 13:43
dobro, to poglavlje smo rešili...

Ali isto tako se možemo izgovarati na decu, ili čak biti ubeđeni da radimo najispravniju
moguću stvar, ako pokušavamo na nedozvoljene načine da im pribavimo nešto što baš
i nije od egzistencijalnog značaja.
I ona dolazimo u situaciju da nas jednog dana osude zbog toga što smo uradili. Zamere
nam, jer to nije bio njihov izbor.
Ili nam pak mogu zameriti što nismo nešto nezakonito pribavili, a mogli smo.
Koji put je sigurniji?


Ne razmisljm na nacin, koji put je sigurniji. AKo previse razmisljam i ako idem na sigurno, nikad nista necu uraditi. Idem u trenutku, nekad i glavom kroz zid, a ako me oni budu osudili zbog toga, to je opet, njihov izbor. Ja sam u tom trenutku smatrala da je tako najbolje i ne dajem pet para za osude. Jer opet kazem, pitanje je kako bi oni ili bilo ko, uradio u tom trenutku. Sto se izgovora tice, meni nisu potrebni. Nikad se ne bih vadila na njih, ako nesto treba da odradim za sebe...

Steppenwolf
07-03-2012, 13:48
Ako tvoje dete recimo zgazi nekog, usmrti i pobegne sa mesta udesa da li bi smatrala da treba da pravdas taj postupak i da ga stitis?

mica
07-03-2012, 14:14
Ako tvoje dete recimo zgazi nekog, usmrti i pobegne sa mesta udesa da li bi smatrala da treba da pravdas taj postupak i da ga stitis?

Eh sta bi bilo, kad bi bilo. Vaspitavam decu tako da nauce da snose posledice za svoja dela, ali to, nije tema.

Picola
25-03-2012, 09:28
Da ili ne?

Postoji li neki cilj zarad koga bi prekršili pravila? Da li vam rečenica
''Morao sam da stignem do cilja'' umiruje savest?

Ne, vrlo je bitan i nacin ustavri on je najbitniji.

kojica
25-03-2012, 09:31
Kako to misliš? :hm:

ljubičica
25-03-2012, 19:59
moja savest je ubedljivo najzamorniji deo mene.
tako da se ne zahebavam mnogo s njom, unisti me i ovako..

Vragolanka
25-03-2012, 20:13
Da ili ne?

Postoji li neki cilj zarad koga bi prekršili pravila? Da li vam rečenica
''Morao sam da stignem do cilja'' umiruje savest?

u nekim slučajevima, da.

kakva pravila? ako su moja mogu njima da kalkulišem shodno zadatom cilju. ako je protiv zakona, zavisi od stepena rizika da me uhvate. znači ako taj postupak ne vuče neke teže posledice za sobom, u odnosu na ono što dobijam, neću birati sredstva.
nije problem doći do jednog cilja na taj način, problem je kada ti ovaj model ponašanja pređe u naviku. takođe ne vidim problem, nit moralni, nit legalni ako su deca u pitanju. tada savest radi jednosmerno.
i traže se razlozi, ne izgovori...

Vent
02-07-2012, 13:45
Citiracu Camus-a: "Cilj opravdava sredstvo? A sta onda opravdava cilj?"