PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kriza srednjeg doba



Cruz
11-03-2012, 15:41
Da li znate sta je to kriza srednjeg doba?

Mnogi smatraju da se kriza srednjeg doba ispoljava negativnim stavom prema narednom zivotnom periodu, misleci pre svega na godine preko 50-te, pa tako, na primer, muskarci izgube kriterijume i pocnu da se ponasaju kao pubertetlije, menjaju stil oblacenja, jure zene 20-30 godina mladje od sebe, kupuju nova kola i slicno, dok je kod zena kriza srednjeg doba uglavnom vezana za gubitak sposobnosti radjanja.

Medjutim, prema recima psihologa, kriza srednjeg doba je zapravo kriza identiteta, jer se prelazak u "starije doba" dozivljava kao gubitak.

Ono sto ja mislim je da moze da se desi da neko nikada ne dozivi krizu srednjeg doba, zavisno od toga da li svoj duh neguje i gaji kao mlad. Nije redak slucaj da se sretnu stari ljudi koji prosto zrace i kazu za sebe da su duhom mladi. To ih i odrzava zdravim, tj. nisu depresivni, po mom misljenju.

Tibi
11-03-2012, 16:19
Mnogo mislis Cluz:aha:
U mojoj mladosti nije postojao ni pubertet:eek: a danas ima...svega. Svako doba zivota je dobilo neko svoje ime:)
Ja bih rekao, ima puno nauka koje trebaju da se finansiraju, koje su "pozitivne" za "vise ciljeve" onih koji nam kroje sadasnjost i buducnost...i tako...
Svasta bi mogao reci vezano za temu al ajde, malo nek se izjasne drugi, ja cu kasnije da dopunim:drnd:

Cruz
11-03-2012, 16:26
pa sta predlazes? da iskljucim misljenje i navalim na igrice? :aha:

mene godine ne pogadjaju, niti se plasim starenja niti smrti, sve mi to dodje normalno.. a mozda ja nisam normalna.. :hm:

ljubičica
11-03-2012, 18:51
koliko se covek plasi starenja, zavisi pre svega od toga, kakav je zivot ziveo, i koliko je sam sa sobom resio neke stvari
fizicko propadanje kao ocigledan znak priblizavanja smrti, nekim ljudima bude signal da brzinom svetlosti treba da nadoknade sve ono sto u zivotu propustili..pa onda krene to pomenuto sizenje, ali ono nije rezervisano saamo za muskarce..
ako nisu propustili, onda nema sta da se nadoknadjuje, jel da?
s druge strane, primetna je osionost mladosti u pogledu na ljude srednjih godina..sta oni hoce? zar im nisje odsta? odakle im pravo da zele, ista? treba da dizu unuke, da se smire, blabla..
a sta ako neko ne zeli da bude smiren?:namcor:

Sagacity
11-03-2012, 20:42
Da li znate sta je to kriza srednjeg doba?

Mnogi smatraju da se kriza srednjeg doba ispoljava negativnim stavom prema narednom zivotnom periodu, misleci pre svega na godine preko 50-te, pa tako, na primer, muskarci izgube kriterijume i pocnu da se ponasaju kao pubertetlije, menjaju stil oblacenja, jure zene 20-30 godina mladje od sebe, kupuju nova kola i slicno, dok je kod zena kriza srednjeg doba uglavnom vezana za gubitak sposobnosti radjanja.

Ovo je stvarno tačno.Posle pedesete neki muškarci se pogube. Što bi moja pokojna baka rekla, uhvati ih neki ''tandoprc''....:lol: :lol: :lol:

Sagacity
11-03-2012, 21:01
ovde nije prica o babama i dedama vec od baba devojackoj filozofiji koju mnoge mlade zene nekad dokono preuzmu kao zivotnu mantru u nedostatku pravog zivota
Ne ovde je reč, o krizi srednjeg doba, a ne o životnom stavu devojaka za koje ti misliš da se ne ponašaju u skladu sa svojim godinama, odnosno da se ponašaju kao ''tete''...:hm:

marlon
11-03-2012, 21:06
Ne ovde je reč, o krizi srednjeg doba, a ne o životnom stavu devojaka za koje ti misliš da se ne ponašaju u skladu sa svojim godinama, odnosno da se ponašaju kao ''tete''...:hm:

vis ja cenim svaciji stav koji je plod razmisljanja ma kako ono bilo pa cak i uvrnuto...ali nikad se ne trosim u diskusiji kada neko citira tudji stav i mete ga kao svoj...a pogotovo stav baba...jer zena kad postane baba izgubi osnovni prerogativ onoga sto cini bas te muskarce srednjih godina o kojima pricamo vrbopucastim da ni mladjim zenam nije uopste jasno sta nalaze na njima kad su tako izguzvani i nezanimljivi spolja... :manijak:

ljubičica
11-03-2012, 21:22
ev ti sjajan primer krize srednjih godina..ali njena..a tek ima 40 .

http://www.youtube.com/watch?v=gQRPnakgOaE
krize se manifestuju na razne nacine..
neko vitla, neko mrzi..

marlon
11-03-2012, 21:31
da... bas to... ustvari mrzeci drugog mrzis ono u sebi sto te nagoni na mrznju prema drugome...uvrnuto jer je to regresija spram samog sebe... da smo svi pametni sa 15 svet bi eksplodirao jos u 3 veku....

ljubičica
11-03-2012, 21:36
ja bih rekla da mrzis drugog jer mrzis sebe...mrzis ono sto jesi, ono sto nisi, ono sto si mogao biti..
tako je lako, umesto u ogledalo, pogledati u osobu koja ti je najbliza, i reci: ti si kriv/a.

marlon
11-03-2012, 21:42
ja bih rekla da mrzis drugog jer mrzis sebe...mrzis ono sto jesi, ono sto nisi, ono sto si mogao biti..
tako je lako, umesto u ogledalo, pogledati u osobu koja ti je najbliza, i reci: ti si kriv/a.

:lol:

ne umem ja da mrzim sindi....

Nežnicah
12-03-2012, 00:48
Jedan tatin prijatelj je imao jako burnu tu krizu srednjih godina :lol: secam se da je kupio tada neki jako skup i dobar motor, i vozio se po gradu. Jednom je nekoj devojci dok je stajao na semaforu onako skretao paznju dodavanjem gasa, a ona mu rekla, alo bre deda, pazi da se ne skrljas negde :lol:

Moj teca je poceo u jednom periodu da se farba, ladno je covek pozeleo da se ne vidi da je sed, a takodje jedan prijatelj mojih roditelja je stavio mini val i onda stavljao puno briljantina na kosu, da bude smeker :haha:

Da ne bude da stitim zenski rod, ali zaista nisam primetila kod zena koje poznajem nista slicno.

причалица
12-03-2012, 07:51
Da ne bude da stitim zenski rod, ali zaista nisam primetila kod zena koje poznajem nista slicno.
naravno da ne, jer se žene oduvek neguju i vode računa kako izgledaju i to nije neobično - ni kad promeni boju kose ni kad se naglo ošiša na kratko (jer tako izgleda mlađa), ni kad reši da posveti samo sebi 10ak dana jer misli da je to zaslužila, kad počne češće da izlazi sa nekim drugaricama koje odavno nije videla (pri čemu su to stvarno drugarice, a ne neka laž)...
kod žena se jednostavno drugačije manifestuje kriza, a ona svakako postoji u manjem ili većem formatu, zavisi od ličnosti.

Sarmica
12-03-2012, 07:53
A i mnogo smo zrelije, bez obzira u kom životnom dobu se nalazile:aha:

ljubičica
12-03-2012, 07:58
:lol:

ne umem ja da mrzim sindi....
ama ne ti, nego neko..uposteno pricam. i mislim prvenstveno na zene..one su sklone tim pasivno-agresivnim obrascima ponasanja..

naravno da ne, jer se žene oduvek neguju i vode računa kako izgledaju i to nije neobično - ni kad promeni boju kose ni kad se naglo ošiša na kratko (jer tako izgleda mlađa), ni kad reši da posveti samo sebi 10ak dana jer misli da je to zaslužila, kad počne češće da izlazi sa nekim drugaricama koje odavno nije videla (pri čemu su to stvarno drugarice, a ne neka laž)...
kod žena se jednostavno drugačije manifestuje kriza, a ona svakako postoji u manjem ili većem formatu, zavisi od ličnosti.upravo tako..
laz je da su zene bolje, zrelije ili pametnije..
one su samo bolje izdresirane, i teze se odlucuju da krse drustvene norme ponasanja..pa samim tim nezadovoljstvo po kazuju na drugi nacin..

причалица
12-03-2012, 08:01
one su samo bolje izdresirane
na žalost, tačno :(

a one koje nisu dresirane, verovatno i ne osećaju tu krizu ''srednjeg doba''. zabole njih...:lol:

ljubičica
12-03-2012, 08:06
na žalost, tačno :(

a one koje nisu dresirane, verovatno i ne osećaju tu krizu ''srednjeg doba''. zabole njih...:lol:
upravo tako. one koje nisu izdresirane, imaju identicne obrasce kao muskarci..nadju mladajhnog ljubavnika, i mir bozji:rile:

Sarmica
12-03-2012, 08:07
a je l' može meni neko da objasni to oko dresiranja?:hm:...msm, da slučajno ne upadnem u tu krizu kad dođe vreme:dada:
je l' se muška i ženska deca različito vaspitavaju?

причалица
12-03-2012, 08:08
u mom slučaju je tako bilo, ne znam za druge.

Man
12-03-2012, 08:09
oće neko da izdresira sarmu :ljut:

ljubičica
12-03-2012, 08:49
a je l' može meni neko da objasni to oko dresiranja?:hm:...msm, da slučajno ne upadnem u tu krizu kad dođe vreme:dada:
je l' se muška i ženska deca različito vaspitavaju?
eo, lsikovito
kad te neko pita, sa koliko si muskaraca spavala..dal odgovoris ko iy topa, kao da te pita koji broj cipela nosis, il zastanes trenutak, uz skoro neprimetno razmisljanje koji je broj prihvatljiv?
e to, taj trenutak, to je dresiranje..

DaDole
12-03-2012, 08:54
O kakvom vi dresiranju uošte pričate:hm: riječ je o ženama i njihovim navikama,vaspitanju,obrascima ponašanja,dilemama itd..a ne o :dirka:

Sarmica
12-03-2012, 08:59
eo, lsikovito
kad te neko pita, sa koliko si muskaraca spavala..dal odgovoris ko iy topa, kao da te pita koji broj cipela nosis, il zastanes trenutak, uz skoro neprimetno razmisljanje koji je broj prihvatljiv?
e to, taj trenutak, to je dresiranje..

Pa ja sam mlado čeljade :)...naopako da se zamislim o tome:qq:
A k'o da nema žena koje se zamisle?:hm:...a da im to nije profesija


Ma kad se spomene ta zrelost i nezrelost, meni su prva asocijacija školski dani i već tamo se vidi koliko su devojčice zrelije od decaka:dada:...ne može se valjda reći za devojčicu od 10-12 godina da je izdresirana

DaDole
12-03-2012, 09:13
Elementarno i suštinski kriza se ispoljava na sasvim drugačije načine kod žena i kod muškaraca..priroda je to regulisana sasvim jasno zaokružujući sva životna razdoblja..jer hormomi su čudo:)
Šta su zapravo "srednje godine" ako znamo da svima nisu iste..da lpostoji pravilo kad se stupa u tzv.srednje godine:nene:
Obično se one "dogode" kad iz jedne generičke faze života pređemo u drugu i iz nekog od ova dva razloga nas prosto "zaskoče" : osvrnemo se u prošlost ili pogledamo u budućnost.
Koliko smo ostvareni i zadovoljni sobom i onim što Jesmo,što na neki način imamo,dajemo i primamo ili koliko se grčevito trzamo da "zaustavimo vrijeme"..

ljubičica
12-03-2012, 10:08
dresiranje pocinje od prvog dana, kad se Njemu kupi plavo, a njoj roza. uz obavezu da on "bude hrabar i jak" a ona "lepa i vaspitana" (citaj smerna)
decacima se daje vise slobode, da budu ono sto jesu..
devojke moraju da paze sta ce svet reci.
u zavisnosti od roditelja, te su razlike manje ili vece
naravno, ima mnogo devojaka koje su odgajane u slobodarskom duhu..bez potenciranja da njen pol podrazumeva odredjene obrasce ponasanja..one ce na jedan nacin proci kroz krizu srednjih godina
one druge, koje su ubacene u sablon, u trenucima sopstvenog nezadovoljstva i dalje ne pokusavaju da otvore vrata kaveza..samo tresu kavez do besvesti, tek da i drugi vide njihovu patnju,
ili se zavuku u neki cosak, i cute...

причалица
12-03-2012, 10:14
dresiranje pocinje od prvog dana, kad se Njemu kupi plavo, a njoj roza. uz obavezu da on "bude hrabar i jak" a ona "lepa i vaspitana" (citaj smerna)
decacima se daje vise slobode, da budu ono sto jesu..
devojke moraju da paze sta ce svet reci.
u zavisnosti od roditelja, te su razlike manje ili vece
naravno, ima mnogo devojaka koje su odgajane u slobodarskom duhu..bez potenciranja da njen pol podrazumeva odredjene obrasce ponasanja..one ce na jedan nacin proci kroz krizu srednjih godina
one druge, koje su ubacene u sablon, u trenucima sopstvenog nezadovoljstva i dalje ne pokusavaju da otvore vrata kaveza..samo tresu kavez do besvesti, tek da i drugi vide njihovu patnju,
ili se zavuku u neki cosak, i cute...

:bravo:

Nežnicah
26-06-2012, 11:48
Moj `decak` je juce posle posla isao sa `drugarima` (kolegama) da igraju stoni fudbal :eek: ozbiljno sam se zabrinula :qq:

mrav
26-06-2012, 12:52
a kada nastupa ovo sokoćalo? u moje vreme nije bilo ni puberteta il men zaobiso pa reko da vidim dal ovom da se nenadam?

Nežnicah
26-06-2012, 12:56
ja bi` rekla posle 4 banke da to pocinje postepeno :dada: i da niko nece da prizna da je to to, nego svako izmislja sto raznih opravdanja za svoje ponasanje i postupke :lol:

Mistery
29-06-2012, 16:32
" Vidi je, nafraćkala se kao neka klinka, plus nosi minić a ima, znaš koliko godina!"

" On je podetinjio skroz, i blesavo se ponaša, kao tinejdžer".

Koliko puta smo čuli ove ili slične rečenice koje su izgovorile neke komšinice/poznanice/ujne/strine/babe a odnose se na nečije ponašanje u srednjem dobu.

Da li te osobe zavide onima koji su u srednjem dobu ili smatraju da je drsko ponašati se mimo utvrđenih normi ponašanja?

Mogu da se složim da sve zavisi od same ličnosti. Čovek je star onoliko koliko se oseća starim. I obrnuto.

Razumem i žene koje se oblače modernije nego što "priliči" godinama. I muškarce kada ih uhvate "bubice".

Polazim od sebe-kakva ću ja biti za par godina?

Postoji jedna poslovica, koja glasi ovako nekako-ne osuđuj nikoga, jer ne znaš šta će tebe snaći u životu i da li ćeš biti predmet osude.

причалица
30-06-2012, 09:35
missim da kriza srednjeg doba nastupa kad i dalje, bez obzira što smo u ozbiljnijim godinama, se opiremo starosti koja nam se približava.
kod mnogih ljudi to deluje nakako potpuno anahrono, izgledaju bezveze, a kod nekih je to ok....jer ipak umeju da nađu pravu meru.
dakle, u krizi srednjih godina se ne nalaze oni koji ne štrče, nego oni koji štrče okolini...
a ta okolina je, stvarno ovo moram da kažem, jedna ogromna zaludna baba....koja vuklja drndavi ceger, nosi kineske papuče i puši ''point''.
znači, štrčao ne štrčao - to ti je što ti je...a babe ćušnuti u stranu...missim, te zaludne, koje prvo sebe ne pogledaju, ali zato vide sve ostale.

Mistery
30-06-2012, 13:52
Te babe su najveći kritičari svega i svačega. Njihova mora biti zadnja.

A što se krize srednjeg doba tiče, prolazi kao pubertet što prođe.