PDA

Pogledaj Punu Verziju : Snobizam



Sagacity
11-03-2012, 20:28
Šta je snobizam ?
Ko je snob?
Ko su snobovi današnjeg društva?
Da li snobovi iritiraju?
Da li ih je lako prepoznati u društvu?

:hm:

Picola
13-03-2012, 11:13
Danas se (kod nas) i snobizam izdeformisao u smislu da je presao u malogradjanstinu potpunu.

To su ljudi koji prate modu, nose sve skupo (ne najskuplje), obicno su visoko skolovani i misle da im to, novac i putovanja daju pravo na sve...pa i na to da ne saslusaju misljenje razlicitih od sebe i svog uskog kruga ljudi.

Ukratko, to su oni koji sami sebe smatarju "elitom" samo na osnovu ta 3 kriterijuma.

Sagacity
13-03-2012, 12:19
Nije snobizam povezan samo sa visokim obrazovanjem...već i sa materijalnim bogatstvom, poreklom...Jer visokoobrazovan čovek ne mora imati novac, ili bilo kakvu moć...nažalost...
Snobizam u našim krugovima se sve više povezuje sa ''skorojevićima''....koji su preko noći došli do neke materijalne vrednosti i sada pokušavaju da se istaknu kroz novac u svim aspektima života. Idu u operu, prate visoku modu, voze preskupa kola itd...

Cruz
13-03-2012, 12:50
ja snobizam povezujem sa kompleksom vise vrednosti.. mozda gresim, ali ja to tako gledam

Sagacity
13-03-2012, 20:42
Snobizam i jeste produkt kompleksa više vrednosti i to najizraženijeg oblika...Ljude koje smatraju elitom, žele da animiraju i da budu u ''ravni'' sa njima, a ostale posmatraju inferiorno u odnosu na sebe.
Sada sa postavlja pitanje kolika je tanka linija između snobizma i elite, u čemu je razlika, i da li ta razlika danas uopšte postoji? Kako je uočiti ?

burning violin
13-03-2012, 20:52
Sta ili ko je uopste elita u nasem malom drustvu?

Sagacity
13-03-2012, 21:06
Sta ili ko je uopste elita u nasem malom drustvu?
Violino, to sam i ja pitala...:lol:
Šta misliš, može li se prepoznati ?
Na primer, da li su ''elita'' Karađorđevići? :hm:

Nežnicah
13-03-2012, 21:17
Ja tu elitu i snobove svrstavam u istu grupu pokondirene tikve :)
Okruzena sam raznoraznim primercima, od onih da se neko doselio u Bg iz nekog manjeg mesta, pa uleteo pravo u Krunsku ulicu na Vracaru, pa nece da makne odatle u nesto vece i prostranije ali nesto dalje od grada, ni po cenu da sede jedni drugima na glavi, do onih kojima je tata prodao njivu pored autoputa pa su kupili besnu srebrnu mecku, sazidali kucu snova, cakum pakum i odjednom glume neke face... ima ih jos, ali mrzi me da trosim prste i slova na njih :lol: ah da, i nasa estrada je pravi primerak te `elite`, boze kad se setim svih tih novinarki, pevaljki... kakve su bile kad su pocele, a sada to sve bre nobles :g:

Picola
17-03-2012, 05:56
Takodje. Snobovi su obicno "pokondirene tikve", jer ima jos mnogo ljudi njihovog statusa, a ne prave se vazni, vec naprotiv, skromni su, ne potenciraju to, i to je prava elita.

kojica
24-03-2012, 22:23
A jel ima neka definicija? :kapa:

Steppenwolf
24-03-2012, 23:42
http://www.scribd.com/doc/50218631/SNOBIZAM

Sagacity
24-03-2012, 23:51
''Snobizam je pojava čiji je osnovni smisao da se kao subjektivna komponenta ujednačavanja kulturnih vrijednosti i društvenog položaja pojedinaca ili grupa,iskoristiti kao sredstvo društvene promocije od strane onih društvenih slojeva koji nisu zadovoljni svojim društvenim položajem.

Socijalna funkcija snobizma ogleda se najbolje u ambicijama koje sebi postavljaju snobovi. A ona je dvojaka:a) snobovi žele da ostvare kulturno izjednačenje na višem nivou tj. približujući sekulturnim vrijednostima i nivou razvijenijih društvenih slojeva oni namjeravaju da ostvare sopstvenu kulturnu, a time i društvenu promociju b) snobovi sa obezbjeđenim višim društvenim položajem, nastoje da se još više odvojei na taj način povećaju kulturnu i socijalnu distancu između sebe i onih društvenihslojeva, grupa koje smatraju nižim od sebe''

Izvor: scribd.com

Cruz
25-03-2012, 07:22
ma koliko tezili da postignu visi kulturni nivo, snobovi tonu nize i to ne mogu da sprece. neki su toga svesni, a neki ne, ali bez obzira na svoju svesnost oni ce i dalje nastojati da se domognu nekog "vrha" na drustvenoj lestvici i nece se obazirati ni na koga dok, po svom misljenju, ne ostvare postavljeni cilj, a nece ga nikada dostici jer im je dusa "zla i prosta"... tako ja snobizam dozivljavam.

Tibi
01-04-2012, 14:04
:)
Posto je ovo pfr-um filozofija, nekako mi je promaseno sto procitah ili...vise Kafanski:sad:
Ali u jednostavnim recima ima najvise filozofije:aha:
@tema
moje skromno misljenje je da je danas skoro celo drustvo zaglibilo u taj... snobizam:sad: