PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kućne obaveze i deca



ljubičica
14-03-2012, 18:52
Večita dilema..koliko mazeći decu pravimo od njih debile..
Kakvo je kod vas stanje? Da li ste naućili decu da je deo kučnih obaveza njihov? Da li im za to plaćate? Da li to tretirate kao pomoć odraslima, ili kao njivu obavezu prema kući u kojoj žive?
Sledeče pitanje: koji to uzrast kad deca treba da imaju neke obaveze?

причалица
14-03-2012, 18:56
mislim da ne postoji ništa određeno vezano za ''učenje'' tog tipa.
porodica u kojoj sam odrasla je porodica u kojoj je majka bila uvek u kući, pa je mene ipak naučila da vodim računa (jer sam žensko) o mnogo čemu...dok brat nije naučio ništa od toga.
i dan danas je tako.
a moje devojke su potpuno različite po tom pitanju iako sam ih ''učila'' podjednako - svojim primerom, ponajpre.
starija oduvek drži svoju sobu cakum-pakum, pere sudove, prostire veš, sređuje stan kad ima vremena ili opere prozore...a mlađa je haos.....ali, kad joj kažem da nešto uradi - ona uradi. sama se nekako ne bi setila. sve se nadam da će joj jednog dana to doći iz doopeta u glavu. dug je to put.

Vidana
23-03-2012, 16:11
kućne poslove smatram obavezom za decu, a ne kao pomoć
moji dečaci imaju 6 i 8 godina, i njihovo je da iznose smeće i da hrane zeke (naše kućne ljubimce koje su oni tražili da im se kupe)
to urade samo kad im ja kažem, ne sete se sami, ali dobro, tolerišem još uvek

kojica
16-01-2014, 21:56
Ja sam negde omanula. :sad: Hoće da urade ono što im kažemo,
al sami da se sete nema šanse. Sad su na raspustu i sami su kod
kuće. Do podne ne doručkuju, a kad sam kod kuće gladni su čim oči
otvore.

Nežnicah
16-01-2014, 21:59
lakše mi da ćutim i uradim sama šta treba nego da ponavljam sto puta... mada kad joj dolazi društvo ume sama da zasuče rukave pa da se razvredni...

Vidana
25-02-2014, 10:54
Kućni poslovi su obaveza deteta koliko i roditelja.
Oni nama ne pmažu, nego obavlaju svoje obaveze.
Koje obaveze ćemo im dati zavisi od uzrasta deteta i dogovora između roditelja i dece.

Sarmica
26-02-2014, 14:07
Ne znam stvarno, mene je mama do petnaeste svašta učila i naučila da radim...uvek mi govorila "šta ako se udaš u neku zapi.zdinu":blenta: oprostite:blenta:
sad sam joj zahvalna na svemu, mnogo zahvalna
Nije zgoreg da se zna...ali kad nekog nešto ne interesuje-ne interesuje...ne znam samo šta će kad nekoliko usta od njih bude tražilo pun tanjir

Vidana
27-02-2014, 06:28
Radila sam i ja kućne poslove kad sam bila dete.
Naročito na raspustima.
I moji nisu odvajali mene i brata.
Znalo se --jedan namešta krevet, drugi čisti ispod stola. npr...

причалица
27-02-2014, 08:01
ne znam, nemam živaca da im govorim ''uradi ovo - uradi ono'''...ako hoće - neka rade, ako neće - ne moraju. njihove sobe ne sređujem, to rade same. ostalo - ako hoće, ništa nije ''pod moranje''.
nije neki kunst usisati prašinu i srediti vašar...nema tu šta da se uči, to hoću da kažem. a to ''da vole red'' - to ne mogu da im usadim, to je nešto što nekome ili smeta ili ne smeta.

Vidana
27-02-2014, 10:33
Vala, dosta je ako hoćei svoje sobe da srede

причалица
27-02-2014, 15:22
Vala, dosta je ako hoćei svoje sobe da srede
pa jeste...ne bih ja tu ništa dirala :nene: