PDA

Pogledaj Punu Verziju : Mladima se nekud žuri...



kojica
20-03-2012, 09:34
Volela bih da na ovoj temi priđemo religijama i sektama iz drugog ugla.
Umesto da ih optužujemo za ono što nude, hajde da vidimo šta je to što
mi tražimo. Možda je krivica delom u nama?

Velike i dosadne religije insistiraju na moralnim načelima, pre svega.
Zatim na ritualima koji za cilj imaju očuvanje duha zajednice. Zauzvrat
nude duševni mir na ovom svetu i blagostanje na nekom drugom mestu.
Hrišćani i muslimani u raju, budisti i hinduisti u sledećem životu.
I? To je nezanimljivo.

Mladi bi sve sada i odma. Hteli bi da budu prosvetljeni, večno zdravi,
da putuju astralnim telima, komuniciraju telepatski, čitaju misli, a da
pri tom dobiju sve materijalno što se na ovom svetu poželeti može i
uživaju.
Iako želja za navedenim ne nudi mir, već samo razbuktava ego, to je
ono što očekujemo?

Ili grešim?

DaDole
20-03-2012, 10:49
Kad sam ja išla u školu,nije bilo časova vjeronauke.Kad je moj sin pošao,časovi su bili obavezni.Bila sam suočena sa činjenicom da u njegov život ulazi nešto redovnim putem.. nešto što sam ja usput sticala,tražila,grabila,pitala..spoticala se o dileme i neznanja..
Njemu je sve bilo kao na tacni servirano,a ja nisam mogla da budem od neke velike pomoći..znate ono kad dijete počne da uči majku:)
Nisam stekla utisak da žuri..ni sad kad je već mladić..možda zbog toga što ja kao roditelj nisam djelovala..

Пркос
20-03-2012, 10:52
Stav i razmisljanja mladih je (narocito u zadnjih dvadesetak godina)da je vreme deficitarna roba i usmereni su kroz taj tok na vestine spretnosti i umeca kako tu robu zgrabiti bez cekanja u redu i dugo vec ako moze preko veze...sad ...i odmah,prekoreda. Da pojasnim ,strpljenje ,smirenost i istrajnost su osobine koje su bile vodic kroz zivot njihovih roditelja....Zaokupljenost zivotnim prioritetima koje su postavljali ispred sebe nije dozvoljavala upliv ni sektama ni religijama te tada nisu ni mogle naci jako utemeljenje u njima....(govorim za nasa podrucja i o nama).Nametanjem globalizma -kapitalizma kao sistem vrednosti u svojoj nemoci i beznadeznosti sekte dobijaju na znacaju jer imaju finansijsku snagu koja se uhlebila u svetu nekadasnje socijalne pravde. Naravno materijalnim nacinom ubedjivanja u ispravnost i opravdanost njihovog postojanja. postaju udarna snaga svojih ostvarenja.A mladi , nravno zele da vide ,osete i kada se to desi tesko ih moze nekouveriti u ispravnost ili zabludu (pogubnost)...zanos im govori sve sto zele da vide,cuju..
Koliko smo sami bili jaki i istrajni u razuveravanju svoje dece u pogubnost koje donosi novi svet sa svojim pratiocima uz svetlucave ambalaze dobili smo ovaj rezultat koji imamo.Naravno- ima krivice u nama dovoljno za preispitivanje i pokusaj da se koliko toliko ublaze posledice dobijenog rezultata.

Sagacity
21-03-2012, 20:26
Velike i dosadne religije insistiraju na moralnim načelima, pre svega.
Zatim na ritualima koji za cilj imaju očuvanje duha zajednice. Zauzvrat

Iako želja za navedenim ne nudi mir, već samo razbuktava ego, to je
ono što očekujemo?

Ili grešim?
Da mladi danas hoće sve i hoće odmah. Ali krivo je društvo koje ih tako vaspita. Ugledaju se na sve one, na šta ne bi trebalo. Pristup nekim sektama posmatraju kroz ono što bi dobili kroz neke rituale. Sad, ima raznih rituala, ali dosta mladih se upute tamo gde očekuju da će nešto dobiti što inače u običnom svetu ne mogu tek tako. Osim toga, sektama je dozvoljeno delovanje i nema šta da nas čudi, sve je na dohvat ruke..

Danas mladi žele po svaku cenu da se istaknu i budu primećeni, pa makar se oblačili u crno, bili u nekoj satanističkoj sekti, ali nema veze, mnogi znaju za njih...oni su glavni, a osim toga imaće i super moći. Upravo to da se osete različitim, da se izdvoje, da budu posebni ih gura u propast.

причалица
21-03-2012, 22:27
uvodni kojicin post se odnosi na sve mladosti, koliko se sećam svoje...i koliko posmatram mladost svoje dece.
deca ne očekuju mnogo daleko u budućnost....stvarno ih zanima današnjica i eventualno kraj nedelje.
ne vidim tu ništa pogrešno. to je mladost, a ne vreme za filozofiranje.

kojica
21-03-2012, 23:14
Da mladi danas hoće sve i hoće odmah. Ali krivo je društvo koje ih tako vaspita. Ugledaju se na sve one, na šta ne bi trebalo. Pristup nekim sektama posmatraju kroz ono što bi dobili kroz neke rituale. Sad, ima raznih rituala, ali dosta mladih se upute tamo gde očekuju da će nešto dobiti što inače u običnom svetu ne mogu tek tako. Osim toga, sektama je dozvoljeno delovanje i nema šta da nas čudi, sve je na dohvat ruke..

Danas mladi žele po svaku cenu da se istaknu i budu primećeni, pa makar se oblačili u crno, bili u nekoj satanističkoj sekti, ali nema veze, mnogi znaju za njih...oni su glavni, a osim toga imaće i super moći. Upravo to da se osete različitim, da se izdvoje, da budu posebni ih gura u propast.

Paljenje sveća je ritual, pa onda postoje rituali pri krštenju, venčanju, pričesti, pogrebu..
Ritual nije ništa drugo nego tačno utvrđen redosled i pravilo postupanja u nekim situacijama.
I kao što vidiš, ima ih i u Pravoslavlju.

Jeste sve na dohvat ruke, a da nije, da li bi to nešto promenilo?

Shalabajzer77
21-03-2012, 23:23
Matorci pustie mlade da budu isto ono sto ste vi bili pre 10-20 godina...niste ni vi bili "cvecke" :rile:

Tibi
21-03-2012, 23:36
Kako se brzo zaboravlja stanje svesti u mladosti:eek:
Vecina od nas sebi umislja da smo bili i tada...kao i sada, na "drugom" nivou svesti. Budimo iskreni, svakim danom se menjamo, ucimo, imamo nove poglede...ne revolucionarno, samo nismo svesni toga.
Danas deca dolaze daleko brze do informacija (kao i mi), stvaraju sebi osecaj sveznanja, wiki je moc:sad:, sa godinama se zivot upozna, realnost zameni snove i iluzije, ko je "upucen" u mladim godinama da "vidi" dalje od maste, zivot mu ostaje majka:)
Znanje je moc, bilo i ostalo, ali ne ovo iz cuvene wiki:neutral:
Mislim da su deca danas bolja nego u mojoj mladosti samo zbunjenija, roditelji nemaju vremena ni volje da im pomognu da zivot zavole i uzivaju u njemu.
Da ne izostavim religiju, jos uvek igra znacajnu ulogu u zivotu mnogih. Sve preporucujem za upoznati, a bezati ako je u najavi fanatizam...jos uvek je nase podneblje prepuno predrasudama uslovljene neznanjem. Da bi otklonili strah od nepoznatog moramo ga upoznati, najcesce shvatimo da su to isti ljudi sa svim manama, patnjama i zeljama kao i mi...mozda manje i li vise zalutali u dzungli drcnosti mnogih prevaranata.
Podjimo od sebe, sto nam se brani vise nas vuce;)

kojica
22-03-2012, 07:12
uvodni kojicin post se odnosi na sve mladosti, koliko se sećam svoje...i koliko posmatram mladost svoje dece.
deca ne očekuju mnogo daleko u budućnost....stvarno ih zanima današnjica i eventualno kraj nedelje.
ne vidim tu ništa pogrešno. to je mladost, a ne vreme za filozofiranje.
Upravo to. :dada: Budućnost se dešava nekom drugom. :lol:
Zato im je tako teško objasniti opasnost od postupaka koji nemaju trenutne posledice,
već dolaze dosta kasnije.

ljubičica
22-03-2012, 07:40
jos pre neki dan sam htela da dogovorim na ovu temu, ali nisam misao dorekla do raja..
složiću se sa onima, koji su rekli da je mladost-mladost..
ona žudi da otkrije, da oseti, da upozna. želi da zna, želi da vlada, želi da preuzme život..sve to, smo želeli i mi..
pitanje je samo kanalisanja energije, i disiciplina nad sobom. kako nauciti dete da bude dispciplinovano i odmereno, kad ono zeli da bude spontano i neodmereno?:lol:
a u tom ucenju ne unistiti mu duh..
naci meru izmedju slobode i disipline , najtezi je zadatak za svakog roditelja
sto se tice sekti, one su samo jedan od izlaza..svako ko je ikad ista citao o deci, zna da vecina psihologa kaze da je majka kljucna do 6-8 godina, otac od 8-14, a da posle 14 dete trazi spoljnji autoritet..
da li ce taj spoljnji autoritet da mu bude trener u skoli, najjaci drug-drugarica u grupi, stariji brat-sestra, ili sekta..zavisi od niza okolnosti u njihovim zivotima, i najvise, od nase sposobnosti da im ukazemo koje su to opasnosti koje mogu naneti trajnu stetu njihovom zivotu.
to je jedino, sto roditelje ne sme da dozvoli.
sve drugo, eksperimetisanja raznih vrsta, su uobicajena i svi ih rade..
najslozeniji zadatak svakog od nas je svakako odgajanje dece..a najveci uspeh je u jednoj recenici koju rece tiberije:
nauciti ih da zavole zivot, da uzivaju u njemu..bez obzira na sve njegove nedostatke.

kojica
06-04-2012, 19:22
Recimo, u Beogradu se povremeno organizuju neka predavanja ili kursevi od strane
raznih religijskih škola (sekti) i što je naslov primamljiviji i predavač čudniji, to je
više ljudi prisutno. Ako naš, theravada budistički monah skupi četrdeset, neki tamo
lama drnd mrnd skupi četrsto ljudi. Ali on im priča o tome kako dušu da dovedu u
poslednju čakru deset dana pred smrt (ko da neko iz publike zna kad će dumre :lol:),
priča im o raznim nekim čudima, dok ovaj naš priča o zakonu uzroka i posledice i
dibidus je nezanimljiv. :lol: