PDA

Pogledaj Punu Verziju : Upis na fakultet



kojica
27-03-2012, 07:40
Kako odabrati fakultet?

Odlučiti se za privatni ili državni?

Sa kojom diplomom se najlakše dolazi do posla?

причалица
27-03-2012, 07:41
sa diplomom fizičara :rile:

причалица
27-03-2012, 11:30
sa diplomom fizičara :rile:

ne, ozbiljno vam kažem....
dobro je upisati fiziku.
zašto? pa zato što se 100% svršenih diplomiranih studenata zaposli u roku od nekoliko meseci.
zato što su ta zaposlenja u državnim institucijama, gde je plata redovna i pristojna.
zato što imate mogućnost brzog mastera i doktorskih studija u inostranstvu (kao i post-dok studija), zbog saradnje na naučnim projektima....i sve više je to evropa, a ne amerika.
zato što radite sa obrazovanim ljudima, koji imaju svoj svet i ne uznemiravaju vas previše u vašem.
da li je dovoljno?

DaDole
27-03-2012, 11:32
U Republici Srpskoj trenutno su najtraženiji farmaceuti,profesori matematike ,fizike i inženjeri mašinstva..veoma brzo se zapošljavaju kako u javnom,tako i u privatnom sektoru.

причалица
27-03-2012, 15:06
kako odabrati fakultet?
pa ne znam.
ja sam ga odabrala između medicine, astronomije i fizike...missim, odabrala sam fiziku.
a što?
zato što sam išla pre upisnog roka na biro rada i raspitala se koji su profili deficitaran. bilo je nezaposlenih i astronoma i lekara.
nisam htela da budem nezaposlena posle toliko učenja. htela sam da imam svoj dinar.
i tako, upisah se na fiziku.

Sagacity
28-03-2012, 10:03
Kako odabrati fakultet?

Odlučiti se za privatni ili državni?

Sa kojom diplomom se najlakše dolazi do posla?
Ja sam volela književnost, istoriju, fiziku, elektrotehniku.......i ništa od toga nisam upisala...Upisala sam nešto što je u tom trenutku meni delovalo najpraktičnije za jednu žensku osobu. Iskreno, to je najviše prevagnulo. Vremenom sam zavolela ovo čime se bavim..., a ispostavilo se da je i korisno bar za mene...
Uvek bih se odlučila za državni fakultet, cenjeniji je...Mada, ko ima vezu, može kako hoće...

Mislim da su diplome elektrotehničara, informatičara uvek na ceni...I dolaze do posla relativno lako...Bar po onome što ja znam...Ono što je interesantno da smo tražili kandidata sa fakultetom Zaštita na radu i samo nam se jedan javio...

Ma sve je to jedna velika sreća...

kojica
15-05-2012, 20:50
A zašto su privatni fakulteti na lošem glasu?

Evo kod mene na poslu, otpuštena je jedna koleginica koja je imala kupljenu
diplomu sa Beogradske poslovne škole. Ubrzo nakon toga otpuštena je i njena
ćerka. To one porodično išle u šoping. :lol:
Pa su onda otpušteni neki ljudi za koje se saznalo da imaju falš diplome sa
fakulteta u Prištini.

Uglavnom, još uvek nisam čula da je otpušten neko ko je doneo diplomu sa
nekog privatnog fakulteta. :kapa:

Rosa
15-05-2012, 20:52
sa kog fakulteta u Prištini?

kojica
15-05-2012, 20:54
Ne znam stvarno.. :(

Rosa
15-05-2012, 21:07
Eto što se tiče fakulteta u Prištini za takvu glupost sam čula tek kad sam malo odrasla-tako da kažem,i počela da slušam gluposti i stvari koje nemaju veze sa istinom..i onda kad ti pitaš tog koji priča-otkud ti to? On će reći pa reko mi Pera..onda pitaš Peru otkud mu to reći će čuo od Žike..i tako u nedogled..ko zna odakle je to poteklo..

A naravno neko je tada još verovatno želeo,i išlo mu je u prilog da se napumpa ta sva lažna priča oko univerziteta u Prištini-zašto,pa da bi verovatno neki "drugi" dobili tako na značaju..ko će ga znati..

Još u to vreme,moj deda koji sada ima 80 i kusur leta je završio ekonomiju,i dan danas priča kako je bilo teško i koliko se namučio-posle je godinama bio direktor banke i t.d to je sad nebitno..Tad nisu postojale protekcije..Takodje otac završio agoronimiju kao i stric ekonomiju i dan danas prepričavaju koliko su se namučili i niko im nikad nije progledao kroz prste :aha:
I radili godinama na raznim mestima-hoću reći imali su znanje..
I onda dodješ u neki kraj de se tako nešto "priča" gde vlada "rekla-kazala" i neko ko je samo tako čuo od Pere potcenjuje tvoj trud..Ja obično kažem-taj čovek ili očigledno ne zna,ili mu tako odgovara da priča..

Nemam pojma ali ljudi su stvarno čudo :aha:

Sagacity
15-05-2012, 21:10
Uglavnom, još uvek nisam čula da je otpušten neko ko je doneo diplomu sa
nekog privatnog fakulteta. :kapa:
Da, ali zato teže regularno dolaze do posla..Sa privatnim fakultetima najbolje prolaze deca čiji su roditelji na nekim položajima, pa da im se deca mnogo ne muče, jer će ih svakako lako zaposliti...

Ja još nisam čula da je neko na privatnom fakultetu pao godinu, ali stvarno...:lol:

DaDole
15-05-2012, 21:11
Ne znam da li kod vas postoje Centri profesionalne orijentacije koji pomažu mladim ljudima pri izboru zanimanja..

kojica
15-05-2012, 21:15
Eto što se tiče fakulteta u Prištini za takvu glupost sam čula tek kad sam malo odrasla-tako da kažem,i počela da slušam gluposti i stvari koje nemaju veze sa istinom..i onda kad ti pitaš tog koji priča-otkud ti to? On će reći pa reko mi Pera..onda pitaš Peru otkud mu to reći će čuo od Žike..i tako u nedogled..ko zna odakle je to poteklo..

A naravno neko je tada još verovatno želeo,i išlo mu je u prilog da se napumpa ta sva lažna priča oko univerziteta u Prištini-zašto,pa da bi verovatno neki "drugi" dobili tako na značaju..ko će ga znati..

Još u to vreme,moj deda koji sada ima 80 i kusur leta je završio ekonomiju,i dan danas priča kako je bilo teško i koliko se namučio-posle je godinama bio direktor banke i t.d to je sad nebitno..Tad nisu postojale protekcije..Takodje otac završio agoronimiju kao i stric ekonomiju i dan danas prepričavaju koliko su se namučili i niko im nikad nije progledao kroz prste :aha:
I radili godinama na raznim mestima-hoću reći imali su znanje..
I onda dodješ u neki kraj de se tako nešto "priča" gde vlada "rekla-kazala" i neko ko je samo tako čuo od Pere potcenjuje tvoj trud..Ja obično kažem-taj čovek ili očigledno ne zna,ili mu tako odgovara da priča..

Nemam pojma ali ljudi su stvarno čudo :aha:

Mogu ja da pozovem koleginicu iz kadrovske i da pitam za imena i prezimena,
al ne znam koliko će ti to značiti.
Nemam nameru ničiju diplomu da blatim.

Eto, isto tako su i oko nekih privatnih fakulteta ispričane priče, pa sad ljudi
ne mogu da se zaposle.

kojica
15-05-2012, 21:17
Da, ali zato teže regularno dolaze do posla..Sa privatnim fakultetima najbolje prolaze deca čiji su roditelji na nekim položajima, pa da im se deca mnogo ne muče, jer će ih svakako lako zaposliti...

Ja još nisam čula da je neko na privatnom fakultetu pao godinu, ali stvarno...:lol:
Ja nisam čula, nego ih poznajem. :dada:

Zbog čega ne mogu da se zaposle?

причалица
15-05-2012, 21:17
ljudi koji se zapošljavaju sa diplomama privatnih fakulteta nemaju problem ako njihov fakultet ima akreditaciju za rad.
svuda gde se utvrdi sticanje diplome na nelegalan način - biće problema.
a što se tiče padanja godine na privatnim fakultetima - to nije ništa nemoguće. naprotiv, bilo bi dobro kada bi na državnim fakultetima profesori toliko bili na usluzi studentima, kao na privatnim što su...
dobra prolaznost na fakultetima profesorima obezbeđuje platu, samo što je to kod nas sve nekako nakaradno postavljeno, pa profesori misle da treba da rade kao trudnice, a da studenti treba da znaju sve da bi dobili šesticu.

Rosa
15-05-2012, 21:20
Mogu ja da pozovem koleginicu iz kadrovske i da pitam za imena i prezimena,
al ne znam koliko će ti to značiti.
Nemam nameru ničiju diplomu da blatim.

Eto, isto tako su i oko nekih privatnih fakulteta ispričane priče, pa sad ljudi
ne mogu da se zaposle.

Ama Kojice nisam rekla ti da blatiš,već ti ljudi od kojih potiču te informacije :aha:

Ne trebaju meni imena i prezimena,toga imaš svuda,na bilo kom fakultetu-samo je pitanje kad će se ko otkriti -kao što su ih otkrili na pravnom u Kragujevcu..a toga bi bilo svuda kad bi smeli da "otkrivaju"

Naravno da uvek imaš onih koji mogu da kupe diplomu sebi,al ne treba na osnovu njih da se potcenjuje ostatak sveta koji je možda na pošten i težak način stekao tu diplomu.

Sagacity
15-05-2012, 21:22
Ja nisam čula, nego ih poznajem. :dada:

Zbog čega ne mogu da se zaposle?
Ja ne poznajem nijednog. Sestra moje prijateljice, nije mogla ništa da uradi na državnom fakultetu. Ali je zato na privatnom prošla vrlo lako, bez muke...
Veće ozbiljnije kompanije ne primaju studente sa privatnih fakulteta.To je već neka politika.

kojica
15-05-2012, 21:26
Ama Kojice nisam rekla ti da blatiš,već ti ljudi od kojih potiču te informacije :aha:

Ne trebaju meni imena i prezimena,toga imaš svuda,na bilo kom fakultetu-samo je pitanje kad će se ko otkriti -kao što su ih otkrili na pravnom u Kragujevcu..a toga bi bilo svuda kad bi smeli da "otkrivaju"

Naravno da uvek imaš onih koji mogu da kupe diplomu sebi,al ne treba na osnovu njih da se potcenjuje ostatak sveta koji je možda na pošten i težak način stekao tu diplomu.
Razumem. :dada:

Ne izađe svaka priča o kupljenim diplomama u javnost. Za Kragujevac su digli buku do neba.
I sad svi koji su tamo na pošten način stekli diplomu, mogu da se slikaju.

Jel o tome pričamo?

kojica
15-05-2012, 21:28
Ja ne poznajem nijednog. Sestra moje prijateljice, nije mogla ništa da uradi na državnom fakultetu. Ali je zato na privatnom prošla vrlo lako, bez muke...
Veće ozbiljnije kompanije ne primaju studente sa privatnih fakulteta.To je već neka politika.
To nije politika, već bezobrazluk. :dada: Koji uz to nema nikakav zakonski osnov.

Rosa
15-05-2012, 21:34
Razumem. :dada:

Ne izađe svaka priča o kupljenim diplomama u javnost. Za Kragujevac su digli buku do neba.
I sad svi koji su tamo na pošten način stekli diplomu, mogu da se slikaju.

Jel o tome pričamo?

Pa recimo,da,ima i toga :aha:

Da,za Kragujevac su digli buku,a ja razmišljam kad su već tako lepo krenuli da ih "hvataju" zašto nisu nastavili? :) Ostalim državnim fakultetima je to odgovaralo jer je tako bila skrenuta pažnja sa ostalih nelegalnih stvari,na ostalim fakultetima i sva pažnja je bila usmerena tamo..

Nadam se da neće doći baš do toga da ostatak sveta koji je tamo završio studije može da se slika..Jer to što se tamo desilo,toga ima svuda..

Sagacity
15-05-2012, 21:39
To nije politika, već bezobrazluk. :dada: Koji uz to nema nikakav zakonski osnov.
U pravu si. Slažem se sa tobom.

Međutim, mi smo primili dvoje sa privatnog i dvoje sa državnog fakulteta. Hteli samo da vidimo kako će se ko snaći..Ono što je bilo interesantno, ovo dvoje sa državnog su se borili da se dokažu...''Grizli'' su za posao. Ovo dvoje koji sa privatnog, ako im daš da rade nešto radiće...uglavnom mehanički. Ništa sa neki udubljivanjem...Jednostavno izostala je borba.

Došli smo do zaključka da ovi sa državnog nisu imali novca za školovanje pa su deca izgarala, naviknuta da se namuče, ovo drugo dvoje, su dobili sve na ''kaščicu''...Plaćene ispite, plaćena školarina...i mogu da ti kažem da nisu doneli neko predznanje...

Naravno, ovo je bio kod nas samo mali test i ne govori ništa...Sve je to individualno. Ali je činjenica da deca sa boljim predznanjem idu na državne fakultete i sa takvim predznanjem imaju dobru osnovu za dalje...
Privatne fakultete uglavnom upisuju lošiji đaci...

Ali se stvarno ograđujem još jednom....Nisam kompetentna da pravim neke komparacije, iz studentske klupe sam davno izašla i sada mi je sve od toga strano...Ovo sam samo pomenula kada je moja kompanija u pitanju...a to ništa ne znači...

kojica
15-05-2012, 21:51
Godina na Arhitektonskom fakultetu je 240.000, na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 100.000.
Singidunum 120.000, Megatrend 150.000...

I ja sad ne znam o kakvoj siromašnoj deci pričaš. :kapa:

причалица
15-05-2012, 21:54
na pravima je 86.000,00 a biće izgleda 91.000,00...a znamo kako se na pravima tretiraju studenti.

Sagacity
15-05-2012, 22:00
Godina na Arhitektonskom fakultetu je 240.000, na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 100.000.
Singidunum 120.000, Megatrend 150.000...

I ja sad ne znam o kakvoj siromašnoj deci pričaš. :kapa:
Kojice, ja sam neko ko nije u to vreme studiranja imao novca...i tada su bile neke školarine. I bila je velika kriza..Moji su ostali bez posla..a ja sam i dalje studirala i radili smo sve i svašta...Kada neko ima želju i kada ima podršku roditelja, novac se nekako iznađe...

Postoje roditelji koji će se maksimalno žrtvovati za svoju decu, bez obzira na visinu cene školarine. Ali će za tu školarinu dati posledni dinar i uzeti kredit, a njihova deca će stanovati u nekim sobičcima, sa po 2-3 cimera....ali će zato izgarati, da opravdaju napor svojih roditelja..
Ovi drugi, malo imućniji koji hladno ispruže 150.000 za školarinu...imaju garsonjere, svoje uglavnom ili iznajmljuju stan...Nemaju nikakvo opterećenje...polako i natenane...Nema šta da žure...

Naravno, ne znači da sam ja u pravu...To je moje mišljenje..a ja sam neko ko se dobro namučio na faxu...i znam šta znači nemati...ooooo itekako znam..nisam to zaboravila...Siromaštvo je relativna star...

причалица
15-05-2012, 22:04
sve se nešto mislim da to nije tema :hm:
niti je parametar koliko se ko mučio na fakultetu sa nivoom znanja ili budućeg zalaganja na poslu.

kojica
15-05-2012, 22:07
Pa i ja mislim da neje.. :kapa: može dete da bude baš briga što se roditelji muče da bi mu
platili najjeftiniju sobicu na periferiji i da postane drogiraš mesto da bude student generacije..
sve je to individualno...


na pravima je 86.000,00 a biće izgleda 91.000,00...a znamo kako se na pravima tretiraju studenti.
Da, muka je to što ne znaš šta će tvom detetu zapravo za te novce pružiti.
Zato je valjda i dobro što postoji konkurencija.

Sagacity
15-05-2012, 22:07
Možda nije, ali onaj ko se namučio zna mnogo više da ceni posao koji dobije, pa više i ''grize''...

Naravno, to je samo moje mišljenje...

причалица
15-05-2012, 22:14
grize ako zna da grize, sago. nisu svi ukalupljeni na isti način.
postoji i razlika među decom koja dolaze sa državnog univerziteta i to potpuno ista razlika kao i kod ovih koji dolaze sa privatnih.
postoje roditelji koji školuju decu na privatnom fakultetu i takođe teškom mukom ih školuju. zašto? pa zato što je sigurnije da će tamo upisati i završiti na vreme, a razlika u školarini na godišnjem nivou nije drastična.

Sagacity
15-05-2012, 22:18
zašto? pa zato što je sigurnije da će tamo upisati i završiti na vreme, a razlika u školarini na godišnjem nivou nije drastična.
E ovo me zanima, a znam da si neko ko može dati pravi odgovor. Ipak si u tim nekim vidama, za razliku od mene....
Kako znaju da je sigurnije da će na prvatnom faxu lakše upisati fax i završiti na vreme ?
Da li smo došli do onoga da je na privatnom fakultetu veći prolaz ? Ili je na državnom fakultetu sve preterano ? Nešto tu ne štima ...
Šta ti misliš ?

причалица
15-05-2012, 22:26
mislim da je program i njegovo savlađivanje potpuno prilagođeno....pa ko 'oće da nauči nešto - uspeće, a ko neće - ne bi mu vredo ni državni fakultet, pogotovo ne sad kad se sakupljaju poeni za upis godine.
moj bratanac studira na bankarskoj akademiji i odra se momak od učenja. od 5 ispita u januaru je položio 3.
imaju najmoderniji pristup nastavi, interaktivan sajt fakulteta, skoro celodnevnu komunikaciju sa profesorima....šta ćeš više za novce koje bi dao i na ekonomiji da je samofinansirajući student a koji je (na fakultet mislim) toliko glomazan i po gradivu i po kadrovima...
da ne bude zabune, ne branim privatne fakultete, ali mislim da - što se tiče obima i prioriteta obaveznih i izbornih predmeta - imaju normalniji pristup, jer se ne prave veštački predmeti da bi neki profesor imao pun fond časova.

Sagacity
15-05-2012, 22:28
da ne bude zabune, ne branim privatne fakultete, ali mislim da - što se tiče obima i prioriteta obaveznih i izbornih predmeta - imaju normalniji pristup, jer se ne prave veštački predmeti da bi neki profesor imao pun fond časova.
Sa ovim se slažem...
Hvala Pričo, na obrazloženju...:dada:

причалица
15-05-2012, 22:30
:curica:

kojica
15-05-2012, 22:36
E ovo me zanima, a znam da si neko ko može dati pravi odgovor. Ipak si u tim nekim vidama, za razliku od mene....
Kako znaju da je sigurnije da će na prvatnom faxu lakše upisati fax i završiti na vreme ?
Da li smo došli do onoga da je na privatnom fakultetu veći prolaz ? Ili je na državnom fakultetu sve preterano ? Nešto tu ne štima ...
Šta ti misliš ?

Imam koleginicu koja je završila Beogracku Poslovnu, nekih kasnih osamdesetih.
Pre par godina firma joj je platila školovanje na Megatrednu. Žena načitana i
elokventna, koja je sve vreme radila u struci, sve ispite je razbila sa desetkama.
I ona priča i poredi svoja iskustva sa jedne i druge škole. Ogromna razlika.
Nema nadrk profesora, koji će da te muštraju, već sve neki ljubazni ljudi koji
ti se smeškaju za vreme ispita. Nema čuvenog ''hvatanja na zub'' de moraš da
moliš Jehovu da te ne zapamti pa te obara dvajes puta, tek onako. Bila je
prezadovoljna predavanjima i spremnosti profesora da nešto dodatno pojasne.

Al lako je njoj. Ona već ima posao i na stručnost niko ne može da joj prigovori,
jer se dokazala.
Muka je za one male mišove što tek treba da traže posao.

Sagacity
13-06-2012, 21:27
Zašto godišnje dajem 2100 evra?

Tri godine studiranja na privatnom fakultetu ide uz tri godine objašnjavanja (prijateljima, poznanicima, roditeljima) da na Fakultet za medije i komunikaciju Singidunum (FMK) nisam došla po diplomu već po znanje. Moj najbolji prijatelj do skoro nije razumeo šta ja tamo radim kad sam ja “pametna devojka” i kada “mogu da upišem državni fakultet”. Moj dečko, apsolvent na državnom Stomatološkom fakultetu i dan danas pravi šale na račun mog light studiranja.
Na FMK i smer Novinarstvo i medijska produkcija sam se upisala odmah posle srednje škole, FMK nije bio moj drugi ni treći izbor. Fakultetu političkih nauka nisam ni prišla iako sam bila odlična tokom cele srednje škole (neretko i sa 5,00 prosekom) jer mi se nije svideo. Predmeti, profesori, činjenica da je to Fakultet POLITIČKIH nauka.
http://razbibriga.net/imported/2012/06/ucannjpgw692h255-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/ucann.jpg)
Tokom tri godine moj tata je na račun FMK uplatio 6300 evra (u bezbroj rata), istih tih para zbog kojih sam ja bila uskraćena časova jezika, putovanja, odeće/šminke/nameštaja/gedžeta/čegagod.
Zašto mi nije žao ni jednog dinara koji se slio u kasu FMK slikovito ću pokušati da vam objasnim u narednih nekoliko redova.
http://razbibriga.net/imported/2012/06/mailjpgw332h445-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/mail.jpg)

Na FMK uvek imate toalet papir u WC, toplu vodu da operete ruke, sapun i aparat za sušenje ruku. Mislite da je ovo banalno? Jeste, ali svratite na neki od državnih fakulteta pa ćete
razumeti o čemu govorim.
Svaka sala za predavanje ima kompjuter, zvučnike, projekor i ostalu prateću opremu (koju profesori UMEJU da koriste, a ako nešto zapne tu je Brana IT koji uvek dođe na poziv).
Svaki student/kinja ima svoj mail (ime.prezime@fmk.edu.rs) putem kog komuniciraju sa profesorima, koju su dužni da odgovore u roku od 48h. Naravno, oni uvek odgovaraju ranije.
Kao studentkinja novinarstva na nedeljnoj bazi pravim radijske priloge (od svoje druge godine studija) koji se emituju na FMK Radiju.Opreme za rad ima nešto manje nego studenata tako da se ne koljemo oko diktafona i mikrofona nego se zadužimo i po potrebi ih vraćamo u redakciju. Montažer koji sa nama radi na radiju je godinama radio na BBC kao i na B92. Isto važi za profesore koji predaju radijske predmete – oni su pre svega novnari a zatim predavači – Tamara Pupovac (B92 i BBC), Snežana Ristić i Radonja Leposavić (Radio Beograd).
A da, dve koleginice su za dve godine postojanja radija osvojile nagrade – Zoran Mamula i nagradu Kancelarije za evropske integracije, a drugi radovi su bili među najbolje plasiranim. Još tokom studija obe koleginice su zajedno sa drugim kolegama dobile poslove u medijskim kućama.
Moji prilozi koje sama radim (snimanje, montaža) se emituju na Radiju Beograd 1. Montažeri su tu samo da ih ubace u bazu.
Ovako prijavljujem ispite:
http://razbibriga.net/imported/2012/06/nerpijavljenpngw692h302-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/nerpijavljen.png)

Inače, svi studenti mogu kao “fakultativni predmet” da uzmu jezike, u ponudi su: grčki, italijanski, nemački, francuski, španski, japanski. Eto onako, ako ih zanima.
Ovako vidim svoje ocene, prosek, položene ispite, bodove (ne jurim profesore po spratovima da mi upišu ocene u index, sve je ovde):
http://razbibriga.net/imported/2012/06/24686_422900178501_7702985_njpgw692h499-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/24686_422900178501_7702985_n.jpg)

Ovo su su moji profesori. Ali oni su pravi, nisu samo imena na sajtu, nego zaista postoje i predaju.
A ovako mi neki od njih odgovaraju na mail:
http://razbibriga.net/imported/2012/06/antonelamailjpgw692h160-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/antonela-mail.jpg)
A sa tim istim profesorima idemo i u posete – RTS:
http://razbibriga.net/imported/2012/06/007jpgw692h477-1.jpg (http://massamilutinovic.files.wordpress.com/2012/06/007.jpg)
Zahvaljujući fakultetu ja sam posetila Američki Univerzitet u Bugarskoj i provela nedelju dana na njihovim predavanjima. Privatni fakulteti u budžetu imaju prostor za finansiranje ovakvih studentskih poseta.
Moje kolege radile su brojne projekte – predstave, performanse, filmove a podrška fakulteta nikada nije izostala. Moralna, finansijska, logistička.
Tokom semestra ja stalno idem na predavanja, ne zato što skupljam bodove, već zato što volim. Moji profesori znaju moje ime i ime svakog kolege i koleginice koji se na predavanjima pojavljuju.
Ja sam za svoje profesore studentkinja Maša Milutinović a ne student.
Na predavanjima je zabranjeno da kažete peder, šiptar, ciganin…
Mi diskutujemo o Prajdu, gledamo “Grbavicu”, razgovaramo o identitetima, analiziramo tekstove Marčela i Bodrijara…
Mi, koji to želimo, koji na FMK nismo došli po diplomu, mi studiramo. Ne “odrađujemo ispite” i ne plaćamo druge da nam pišu radove.
Naravno ima i takvih, oni su tu da pune budžet fakulteta koji će nama koje to zanima platiti sve te predavače, svu opremu, sav prostor za rad. I to je kompromis koji pravimo.
Razlika u njima, koji su tu zbog diplome, i nas koji studiramo je u tome što danas znamo da radimo posao za koji učimo i taj isti posao lakše pronalazimo (ili posao nađe nas).

Zato drage tetke, babe i mnogobrojna rodbino, prijatelji, svi vi koji kažete da je izbor mog fakulteta “linija manjeg otpora” i da “ta diploma ništa ne vredi” – nemojte da brinete.
Meni su ponude za posao u inboxu maila, ostalo mi je 9 ispita do kraja studija, imam 21 godinu i sačuvane živce, nove prijatelje – uskoro bivše profesore, radnog iskustva na pretek a do septembra imaću i diplomu – da se nađe http://razbibriga.net/imported/2012/06/icon_wink-1.gif?m=1129645325g
I to je ono što vredi svaki dinar.

Izvor :massamilutinovic.wordpress.com

причалица
14-06-2012, 06:41
lep post.
verujem da bi maša milutinović dobro prošla i na državnom fakultetu, s obzirom da je ovako prodorna :lol:
mislim, ovakvim studentima uglavnom je svejedno gde studiraju jer su, jednostvano, odlični...činjenice koje navodi vezano za kompjutere, izgovaranje pojedninih reči (šiptar, cigan, peder...), titulisanje ''studentkinja'' - to sve postoji i na državnom fakultetu.
ne postoji budžet za ekskurzije i stručnu saradnju sa inostrnanstvom, to je istina.....ali za ovako dobre studente se uvek nađe neki modus, verujem. uostalom, za 2 i nešto hiljade evra - fakultet i treba takvo nešto da im priušti.
da je ona, kojim slučajem student na budžetu fakulteta političkih nauka - njenim roditeljima bi taj novac ostajao u džepu, pa bi verovatno mogli da finansiraju neke od tih stručnih ekskurzija.
takođe znam da i na državnom fakultetu postoji veliki broj poslova koji studneti obave u svojoj budućoj struci i to dođe im jako dobra referenca u cv-ju. naravno, to važi za studente koji ''zaista studiraju'', kako reče maša.
dakle, nije sve samo crno ili samo belo....ali je sigurno da se privatni fakultet završava u roku bez mnogo razmišljanja, to znam.

Sagacity
14-06-2012, 06:45
dakle, nije sve samo crno ili samo belo....ali je sigurno da se privatni fakultet završava u roku bez mnogo razmišljanja, to znam.
Da, sa ovim se potpuno slažem...:dada:
Inače se i meni taj post baš dopao...

причалица
14-06-2012, 18:07
i još nešto da primetim - privatni fakulteti ''prave'' stručnjake, ako imaju sreće da im dođu kvalitetna deca...ali, nikad intelektualce :nene: za to mogu ruku da dam.

raspucin_bg
03-09-2012, 10:27
Ljudi, ne znam zasto se uopste vodi polemika, privatni fakulteti ne mogu da se porede sa drzavnim, ne po stecenom znanju, ni po mogucnosti zaposlenja, ni po cemu.

причалица
04-09-2012, 14:34
Ljudi, ne znam zasto se uopste vodi polemika, privatni fakulteti ne mogu da se porede sa drzavnim, ne po stecenom znanju, ni po mogucnosti zaposlenja, ni po cemu.

pa, ako nisi primetio - ovo je forum :lola: a na forumu se vode polemike ni oko čega :sojka:

причалица
04-09-2012, 16:03
Akademci biraju fakultete shodno svojim sferama interesovanja, ali i one, prema kojima možda i ne dele toliku strast, ali veruju da će im doneti posao posle diplome. Upoređujući podatke o interesovanju brucoša za pojedine fakultete sa oglasima za posao na sajtu “poslovi.infostud” primećen je i veliki rast ponude za oblast IT u 2011. godini, za čak 80 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Zbog toga ne čudi podatak da su među fakultetima za koje je vladalo najveće interesovanje ove godine u prvom upisnom roku upravo oni na kojima se školuju ovakvi obrazovni profili. Ekonomisti se oglasima nude, ali i traže, kao radnici u administraciji.

Rezultati “Infostuda” o izboru studija među maturantima pokazali su da se mladi najčešće upisuju na određene studije zbog svojih interesovanja, ali i veće mogućnosti zaposlenja.
Iz godinu u godinu sve je veća ponuda poslova iz oblasti IT pa je na sajtu 2011. godine bilo oko 80 odsto više oglasa u ovoj kategoriji u odnosu na prethodnu. Sudeći prema ovim podacima programeri, veb dizajneri i administratori baza podataka najkraće čekaju na posao. Zbog toga ne čudi i podatak da za fakultete koji školuju ovakve obrazovne profile vlada veliko interesovanje. U prvom upisnom roku ove godine za 670 mesta na Fakultetu organizacionih nauke nadmetalo se 1.396 kandidata, a na ETF za 560 mesta borilo se 993 kandidata.

Posla ima i za ekonomiste, a oni svoje usluge najčešće i nude putem oglasa. Među najzastupljenijim oglasima na sajtu su oni iz oblasti srednjeg menadžmenta i opšte ekonomije, pa već godinama vlada veliko interesovanje za studije ekonomije. Ove godine, u prvom upisnom roku, za 1.350 mesta na Ekonomskom fakultetu konkurisalo je 1.610 kandidata.
Poslednjih godina je primetan porast broja oglasa iz oblasti mašinstva što se odražava i na interesovanje maturanata za ove studije, kao i za studije rudarstva i geologije. Naime, akademske 2009/2010. godine za 590 slobodnih mesta na Mašinskom fakultetu konkurisalo je svega 369 kandidata, dok su se u prvom upisnom roku ove godine na 540 mesta prijavila 624 kandidata.
Među najmanje traženim kategorijama poslova na sajtu “infostud” bili su jezici, književnost, saobraćaj i logistika.

Stručnjaci su saglasni da je sve teže prognozirati koji će biti poslovi budućnosti. Nove tehnologije otvorile su prostor za formiranje i zanimanja koja do sada nisu postojala. Smatra se da će posla u budućnosti biti za one u oblastima finansija, poslovnog savetovanja, nastave na daljinu... Među najtraženijima biće strukovni ekolog, analitičar životne sredine, fizikohemičar, menadžer bezbednosti.

VELIKO INTERESOVANJE ZA BEZBEDNOST
Zanimljiv podatak je da se godinama unazad vodila ljuta borba za indeks Geografskog fakulteta na koje je, za jedno mesto, u proseku konkurisalo troje kandidata. Prošle godine je, ipak, došlo do promene jer je apsolutni rekorder po interesovanju brucoša bio Fakuletet bezbednosti gde se za 390 mesta prijavilo 1.012 kandidata!

izvor: www.novosti.r (http://www.novosti.ra)s

scepa
15-12-2020, 14:05
lako je upisati treba i zavrsiti

scepa
27-04-2021, 22:00
O kako je lako upisati a tesko zavrstiti:haha: