PDA

Pogledaj Punu Verziju : Trema



kojica
04-04-2012, 08:12
Trema ili delimična do potpuna blokada. Situacija kada odjednom
ne znate ono što ste do tada znali.

Da li ste tremaroš? Kako pobediti tremu?

Marko:
04-04-2012, 08:16
Autosugestijom :) Zezam se, bio sam ali i sad sam čini mi se. Imao sam tremu pred svaki ispit ali ona je bila pozitivna. Sad kao da je napredovala i pretvara se u strah pred određene obaveze. Ne znam tačan razlog ali znam da me nervira, čak i ometa.

Cruz
04-04-2012, 08:24
kazu da je trema znak nesigurnosti, mada ja bas nisam u to ubedjena. obicno me trema drma kad mi je nesto mnogo vazno, kad zelim da ostavim dobar utisak i slicno, onda se totalno pogubim...

Nežnicah
04-04-2012, 09:17
Autosugestijom :) Zezam se, bio sam ali i sad sam čini mi se. Imao sam tremu pred svaki ispit ali ona je bila pozitivna. Sad kao da je napredovala i pretvara se u strah pred određene obaveze. Ne znam tačan razlog ali znam da me nervira, čak i ometa.

Isti slucaj i kod mene, a mislila sam da sam prevazisla to. U mom slucaju rekla bih da je to povezano sa nesigurnoscu, jer kad mi je nesto vazno a osetim tremu, to znaci da sam svesna da nisam sigurna u sebe, makar to bio i neki mali procenat nesigurnosti, ali eto dovoljan da se javi sumnja da li cu nesto dobro odraditi ili ne...i taj strah, to znojenje dlanova, nervoza, ubrzano disanje, zavisi kako kad se sta od toga pojavi, po meni je trema.

Marko:
04-04-2012, 09:25
To je klasična anksioznost Babso. Sami smo krivi, kao što si napisala.

Sagacity
04-04-2012, 09:29
Trema ili delimična do potpuna blokada. Situacija kada odjednom
ne znate ono što ste do tada znali.

Da li ste tremaroš? Kako pobediti tremu?
Tremu najviše vezujem za nesigurnost i strah. Po meni trema proizilazi iz straha od nekog ili nečeg. Trema je glavni neprijatelj studenata i đaka. Pre dve godine smo išli na polaganje nekih sertifikata....., i sećam se koleginice koja je zbog treme toliko bila istraumirana da je dva puta povraćala pred pismeni ispit...Sledeći put kada smo išli na usmeni deo, ona je popila neku tabletu za smirenje..Tada nam je rekla da ju je to pratilo kroz studije ..

Nikada nisam imala tremu kada su ispiti u pitanju i hladno komuniciram sa bilo kim...i bilo kada...
Jedinu tremu koju mogu imati je ako prvi put izlazim sa nekom osobom koja mi se dopada, pa je ne poznajem i ne znam baš kako ona mene doživljava...tu se mogu malo blokirati...dok ne dođem sebi...ali srećom to kratko traje... To vezujem malo za emotivnu nesigurnost...:lol: Šta ćeš niko nije savršen...:lol:

Sarmica
04-04-2012, 10:37
Ma kakva trema:stidljiva:
Kažu da su device obično stidljive...nije baš da nisam, ali iz retorike i besedništva mi profesorka rekla sarmice da postoji šestica ja bi ti dala šesticu:sojka:

ljubičica
04-04-2012, 11:04
Isti slucaj i kod mene, a mislila sam da sam prevazisla to. U mom slucaju rekla bih da je to povezano sa nesigurnoscu, jer kad mi je nesto vazno a osetim tremu, to znaci da sam svesna da nisam sigurna u sebe, makar to bio i neki mali procenat nesigurnosti, ali eto dovoljan da se javi sumnja da li cu nesto dobro odraditi ili ne...i taj strah, to znojenje dlanova, nervoza, ubrzano disanje, zavisi kako kad se sta od toga pojavi, po meni je trema.
ja to sve ijmam pred neki javni nastup.
od malena sam recitovala, pevala, drzala govore..i uvek isto.
skoro sam na nekoj konferenciji za stampu trebala dve recenice da kazem, i ladno mi je glas drhtao:)))
odnosno, svi koji su gledali , kazžu da je bilo odlicno, jasno, kratko, ali ja sam se osecala uzasno
devica..ne voli to, i gotovo.

Marko:
04-04-2012, 12:00
ja to sve ijmam pred neki javni nastup. skoro sam na nekoj konferenciji za stampu trebala dve recenice da kazem, i ladno mi je glas drhtao:)))
odnosno, svi koji su gledali , kazžu da je bilo odlicno, jasno, kratko, ali ja sam se osecala uzasno


Dobro da nije ´vako ispalo:

http://www.youtube.com/watch?v=2r9fHqne2Oo

Cruz
04-04-2012, 15:07
ma meni je sve to normalno, treba malo pozitivne treme da postoji.. ali samoj sebi nisam jasna, moja cerka kada je imala neke koncerte ja sam jedva disala, preznojavala sam se, pa onda drhtala i tako... vecu tremu sam imala od nje, a zasto da me pitate, ne bih znala da odgovorim

DaDole
05-04-2012, 07:46
Nekada sam imala tremu i ubjeđivala sebe kako je to prirodno stanje stvari u kom pojedinac izađe pred neku grupu/masu ljudi ili pred kamere i sve oči i uši su odjednom uprte u njega:qq:
Tada sam shvatila da moram naći načina da je pobijedim i krenula sa sasvim racionalnim uporištem jer mi se ono činilo jedinim mogućim..rekla sebi: Ti sigurno znaš da većina njih ne zna o čemu ti pričaš,a i oni koji to znaju ne znaju koliko ti znaš..u prednosti si,opusti se:) i upalilo je..
Poslije sam pribjegla starom triku negledanja..naime,jednostavno pronađem neku tačku u daljini i zablesim se..i to je upalilo..
A kad je riječ o pozitivnoj tremi,od nje ni ne pokušavam da bježim jer mi prija:)

Cruz
05-04-2012, 07:54
rekla sebi: Ti sigurno znaš da većina njih ne zna o čemu ti pričaš,a i oni koji to znaju ne znaju koliko ti znaš..u prednosti si,opusti se:) i upalilo je..


evo primera autosugestije :)

причалица
05-04-2012, 08:01
prvi put sam shvatila šta je trema kad sam imala interni čas u muzičkoj školi.
ukočili mi se prsti od treme - puna sala ljudi (profesori i roditelji), treba da izađeš na podijum i sviraš i ne smeš da grešiš...a da bude i lepo.
nije lako za 12ogodišnju curicu.
i onda moja profesorka klavira meni kaže, pošto je videla da sam premrla od treme - ''zamisli da su to sve glavice kupusa i da si ti jedina koja sebe slušaš''.
stvarno mi je pomoglo.

kojica
05-04-2012, 08:02
A šta je to pozitivna trema? :hm:

Cruz
05-04-2012, 08:07
pozitivna trema ti je vise kao uzbudjenje, a manje strah... :)

причалица
05-04-2012, 08:14
A šta je to pozitivna trema? :hm:
ona koju uspevaš da obuzdaš.
missim da nema posebnog recepta za to.

DaDole
05-04-2012, 08:25
pozitivna trema ti je vise kao uzbudjenje, a manje strah... :)
jeste,ona ima predznak radovanja i uglavnom je vezana za lijepe trenutke:)