PDA

Pogledaj Punu Verziju : Gluva soba



DaDole
05-04-2012, 12:10
U SAD je napravljena gluva soba.Najduže vrijeme koje je neko izdržao u toj sobi bez eha je 45 minuta.Naime,soba upija 99,99 % zvuka i smatra se najtišim mjestom na planeti.
U toj sobi čovjek postaje zvuk i svaki duži boravak izaziva halucinacije.
Od ljudi se naime samo traži da sjede u njoj u mraku:)
Naučnici objašnjavaju da što je tiša soba,više stvari čujemo..čuje se svaki otkucaj srca,čak i škripanje pluća,kako stomak vari i sve ostalo..
Evo šta o sobi kaže direktor kompanije,Stiven Orfild:

Kad hodate, orijentišete se prema okolnim zvucima. U gluvoj sobi, ne primate nikakve informacije. Oduzeta vam je moć percepcije i vaše čulo sluha je „izgubljeno“. Ako ste u sobi pola sata, morate da sedite u stolici.
On lično može da boravi unutra pola sata, uprkos tome što mu je ugrađen veštački srčani zalistak koji u gluvoj sobi postaje izuzetno glasan.
Gluvu Orfildovu sobu koriste mnoge kompanije širom SAD, uključujući Nasu, koja u njoj vrši testiranja astronauta koji plutaju u bazenu s vodom, da bi se videlo “koliko vremena je potrebno pre nego što počnu da haluciniraju i da li mogu da rade u takvoj atmosferi”.

mrav
05-04-2012, 12:12
a bio im dovoljan i buđav lebac za isti efekat, samo da su me pitali a nisu :zrika:

Cruz
05-04-2012, 12:15
jao citala sam to :nene:

kazu da za tih 45 minuta koliko se boravi unutra moze da se poludi :eek:

DaDole
05-04-2012, 12:16
da,niko nije izdržao više od 45 minuta..prečicom do ludila:drnd: ja ne bih izdržala ni 5 minuta mislim:qq:

Cruz
05-04-2012, 12:21
znam da bi se kojica sada rado tamo preselila :))))

причалица
05-04-2012, 12:28
ja bih tako zaspala u toj sobi...i spavala bih satima.
meni san ometaju baš zvuci, na koje sam preosetljiva.

DaDole
05-04-2012, 12:32
a da nam malo pojasniš sa stručne stane pričo..

причалица
05-04-2012, 12:34
što? nisam stručnjak za akustiku, a pogotovo ne za njenu vezu s nervima.
žao mi je.

kojica
05-04-2012, 12:34
u gluvoj sobi u mraku.. :srbpla: pa bih umrla za pet minuta... a možda i pre...

DaDole
05-04-2012, 12:35
mislila sam ipak da to ima veze sa zakonima fizike:)

причалица
05-04-2012, 12:43
pa ne znam...osetljivost na određene frekvencije je jedno, a stanje dezorijentacije je drugo.
treba rastumačiti što dezorijentacija nastaje, pod jedan.
a pod dva baš nešto ne verujem u tako senzacionalan naslov.
ali, kad budem mogla, potražiću nešto na tu temu...ako budem uspešna u traganju, javiću.

DaDole
05-04-2012, 13:37
hvala pričo:)

rile_nezni_oblak
05-04-2012, 14:01
da,niko nije izdržao više od 45 minuta..prečicom do ludila:drnd: ja ne bih izdržala ni 5 minuta mislim:qq:
koji je najkraci put do ludila?

pa, skrenes... :eek:

kojica
05-04-2012, 16:06
ako je u gluvoj sobi mrkli mrak, onda gubimo i čulo vida.. za dva čula smo uskraćeni..

DaDole
06-04-2012, 09:11
ako je u gluvoj sobi mrkli mrak, onda gubimo i čulo vida.. za dva čula smo uskraćeni..
a na sve to ne možeš se kretati...halucinacije su mi onda prirodan slijed..

Cruz
06-04-2012, 14:54
ja bih se ugusila u toj sobi...

причалица
06-04-2012, 14:56
a na sve to ne možeš se kretati...halucinacije su mi onda prirodan slijed..
ne razumem što neko mora da se kreće. jednostavno, legne na pod i ne pomera se...ukoliko ta soba ima pod :lol:
ne shvatam kakvo je to ludilo koje nastaje za pet minuta ?

Cruz
06-04-2012, 14:58
oni izgleda ne znaju da smo mi zeljni tisine :))

причалица
06-04-2012, 16:44
i nije mi jasna tvrdnja da niko nije izdržao duže od 45 minuta. da li to znači da oni koji su bili u toj gluvoj sobi 46 minuta - su proglašeni ludim ili poremećenim osobama? ako to znači, onda znači da su vršili expreminete na ljudima, a to opet znači da se igraju doktora mengelea...
sve mi je to nekako bezveze, u najmanju ruku.
a ako su kosmonauti u pitanju - eeee...pa to je sasvim druga tema :lol: zbog njih su i pampers izmislili :lol: pa sad tekovine kosmonautskih pelena uživaju majke diljem sveta :lol:

kojica
06-04-2012, 18:38
pa nije šala igrati se sa čulima... ja eto ne mogu da vozim sa naočarima za sunce...
imam utisak da mi ni jedno čulo ne funkcioniše kako treba.. :lol:

причалица
09-04-2012, 07:40
dakle, nešto čitam o organu sluha i piše 'vako:
''Pored organa sluha, u unutrašnjem uhu je smešten i vestibularni aparat, kao periferni deo organa ravnoteže. On je anatomski i funkcionalno povezan sa organom sluha, pa se na taj način odvijaju i vrlo važne reakcije orijentacije preko zvuka.''

znači, jasno je da nam je ravnoteža pod znakom pitanja ako smo u gluvoj sobi. nemanje ravnoteže se povezuje sa paničnim stanjem, koje (ako traje) može da dovede do...ne znam, mnogo mi je reći ludila, ali očigledno ovo ima veze samo sa gubljenjem ravnoteže.
htedoh reći da nema veze sa fizikom, nego sa tim gde je smešten centar za ravotežu.

paculjkica
25-08-2013, 15:25
ja bih se ugusila u toj sobi...


I ja bih :sad:

Man
25-08-2013, 15:41
Zavisi, ako bi je koristila u prvobitnoj nameni možda i ne bi :smeh: