PDA

Pogledaj Punu Verziju : Religiozne predrasude



mystery
03-11-2009, 20:21
Zasto ima toliko predrasuda narocito religioznih...

Zasto vernike religija koje ne poznajemo omalovazavamo i gledamo kao vanzemaljce...

Mogus hvatiti da neko ne zna puno o religijama ne poznaje ih, niti njihova svostva ni nauke...

Ali onda je najbolej pitati nekog vernika te religije, nego slusati rekla kazala "argumente..."

Naravno predrasude se zasnivaju na neznjanju o nekoj religiji...

A takodje glupo je da katolickog svetenika pitam da mi objasni sve o budizmu...

shvatate sta zelim reci...

Takodje je na internetu gomila lazi o pojedinim religijama...

Ali mnogi su skloni da veruju lazima bez ikakve provere...

A Najzalosnije mi je kad neki svoje glediste zasnivaju na tome sta cuju u komsiluku od neuke domacice koja je dokona i ogovara....

takodje mediji su doprineli tome da se kod nas sve sto nije pravoslavno smatra sektama...

Danas je toga sve manje, pa ipak se par jednih te istih tektova od ranije provlaci kao "istina "

za uvodni post ovo je dovoljno

pozdrav svima :)

:raz_088:

antoniusss
03-11-2009, 20:58
Slažem se sa konstatacijom, nas rastafarijance mrze i ne dozvoljavaju nam da uzgajamo svoju svetu biljku. :nargile:

Vragolanka
22-03-2010, 11:11
Predrasude se ne zasnivaju na mišljenjima drugih ljudi, ili rekla-kazala... uglavnom im robuju ljudi skloni generalizacijama... zasnivaju stavove na mišljenjima, koja veze nemaju sa ličnim iskustvom.
Slažem se da to rade uglavnom iz neznanja... mada, isto tako, što se tiče religije... postavlja se pitanje šta je u stvari "znanje" i koliko je objektivno. Vera je više stvar ličnog doživljaja, ne razumeti nešto ne znači negirati, ili mrzeti to isto. Stoga, mogu da zaključim da su verske predrasude nešto što je neminovno... naročito u stvarima koje nisu jasno definisane i realne.

причалица
25-03-2010, 11:44
pa, internet i nije neki pouzdani izvor informacija, osim ako se ne radi o referentnim naučnim radovima...ali, ponekad je i to pod znakom pitanja. religija je užasno individualna tema, jer (kao i vaspitanje) leže na ličnost...a svi smo različiti i jedinstveni.
nekako, o opštim mestima ne treba polemistai, jer su opšta mesta kod svih religija ista....a ona posebna su baš zakukuljena i tu se ljudi krše i imaju predrasude.
bar tako ja mislim....

Kovač
23-04-2010, 19:52
Imao sam puno predrasuda što se tiče islama.Mislim da su sterotipi u principu jako loša stvar.
Zato je najbolje rešenje,ispitati nešto o čemu ne znamo,pa tek onda donositi sud.
I slažem se...internet i nije neki izvor pravih informacija.

причалица
23-04-2010, 20:18
e pa, sticajem okolnosti ispitah neke stvari o islamu (ali samo neke, priznajem)...ne pitaj me zašto, ali sam tome prišla sa puno ljubovi...dakle, potpuno je sve to za poštovanje.
i mislim da muslimani, kao i svo vernici, imaju kodekse koji su isti za sve dobre ljude, jer svi mi imamo dobro u sebi (kao i zlo). e sad...pošto sam hrišćanske tradicije, onda mi je logično da budem hrišćanka...ali, potpuno uvažavam i čestitam sve praznike onima za koje znam da slave praznike svoje veroispovesti.
kod muslimana mi se ne dopada njihov invazivni fundamentalizam. kod hrišćana takođe toga ima....ali ne u tolikoj meri da se sad miniraju metroi i železnice....bar se nadam da je tako.
uopšte, nasilje svake vrste mi je potpuno strano (osim nasilje nad samom sobom, na žalost).

Kovač
24-04-2010, 07:58
Predrasude su možda i dobre,da bi obazrivije i sa više razmišljanja razmišljali o nekoj religiji.
I onda kada otkrijemo,da i nije baš onako kako smo zahvaljujući našim predrasudama smatrali,samim tim ta religija nam postaje interesantnija i zanimljivija.Ali nikako ne smemo biti robovi predrasudama...

причалица
24-04-2010, 08:01
mislim da nisam rob predrasudama...meni su ljudi iz okoline uveg govorili da idem glavom kroz zid, da nisam oprezna...i to je baš zato što nemam predrasude. prihvatam ljude otovrenog srca, sa početnim razmišljanjem da je isto tako i kod drugih...mogu samo da kažem da je to moja predrasuda, zbog koje sam često naebala u životu.
dakle, predrasuda ne mora obligatno da bude loše mišljenje, ali može da ima za posledicu - loš odnos....to važi i za religiju, ali i za svakodnevni život.

kojica
24-04-2010, 19:37
Ova vrsta predrasuda je češća nego u ostalim oblastima zato što
se ljudi plaše da će samim tim što pročitaju nešto o drugoj religiji
ili saslušaju nekoga ko drugačije misli, napraviti greh prema Bogu
u koga veruju.
Takvih problema manje ima u politici, jer nemamo strah da ćemo
saslušavši program druge političke partije zastraniti. :lol:
Možemo se sa programom složiti ili ne.
Tako treba i sa religijama. Upoznati ih pa onda suditi.

Mišljenja sam da će se pre ''upecati'' u opasnu sektu oni koji
su neobavešteni i koji su naučili da ''razmišljaju'' tuđim glavama.

Caliburn
19-05-2010, 10:27
Zasto vernike religija koje ne poznajemo omalovazavamo i gledamo kao vanzemaljce...
Mogus hvatiti da neko ne zna puno o religijama ne poznaje ih, niti njihova svostva ni nauke...
Ali onda je najbolej pitati nekog vernika te religije, nego slusati rekla kazala "argumente..."
Naravno predrasude se zasnivaju na neznjanju o nekoj religiji...
A takodje glupo je da katolickog svetenika pitam da mi objasni sve o budizmu...
shvatate sta zelim reci...
Takodje je na internetu gomila lazi o pojedinim religijama...
Ali mnogi su skloni da veruju lazima bez ikakve provere...
A Najzalosnije mi je kad neki svoje glediste zasnivaju na tome sta cuju u komsiluku od neuke domacice koja je dokona i ogovara....
takodje mediji su doprineli tome da se kod nas sve sto nije pravoslavno smatra sektama...
Danas je toga sve manje, pa ipak se par jednih te istih tektova od ranije provlaci kao "istina "

Slažem sa svime što ovde stoji.


Zasto ima toliko predrasuda narocito religioznih...
Moje iskustvo govori da je količina predrasuda invarijantna u odnosu na to da li je neko religiozan ili ne.

P.S. Poradi malo na pravopisu.

Caliburn
19-05-2010, 10:28
Možemo se sa programom složiti ili ne.
Tako treba i sa religijama. Upoznati ih pa onda suditi.

Mišljenja sam da će se pre ''upecati'' u opasnu sektu oni koji
su neobavešteni i koji su naučili da ''razmišljaju'' tuđim glavama.

Potpisujem.