PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li smo emotivno pismeni?



Cruz
11-04-2012, 19:43
Sta znaci pojam "emotivna pismenost"?

To je, u stvari, veoma kompleksna oblast koja obuhvata i samopouzdanje i samokontrolu i nacin na koji prihvatamo stvari i dogadjaje i nalazimo odgovore.

"Emocionalno pismena osoba vlada sobom i svesna je da ma kakve da su okolnosti i ma kako teškim ljudima da smo okruženi, mi smo ti koji biramo odgovor i reakciju, dok emocionalno nepismena osoba često oseća da ne zna koji odgovor da da zbog čega se ili povlači neko vreme ili burno reaguje.

Emocionalno pismena osoba svesna je da postoje stvari koje možemo i stvari koje ne možemo da kontrolišemo. Ona se trudi da prihvati nekontrolabilne okolnosti i ljude sa jedne, kao i da utiče na ono što može da kontroliše, sa druge strane, dok emocionalno nepismena osoba reaguje na sve: na loše vremenske prilike, na nervoznog šefa, na pogled prolaznika. Mnogo stvari shvata lično i često se vređa.

Emocionalno pismena osoba je samopouzdana, poštuje druge i svesna je da u različitim situacijama treba i OK je da budemo slabi, jaki, odvažni, hrabri. Svesna je da smo svi različiti i subjektivni u određenoj meri. Ona teži objektivnosti koju, svesna je, niko od nas ne može dosegnuti u potpunosti, ali poštuje svoju i subjektivnost drugih ljudi. Emocionalno nepismena osoba je ubeđena da je objektivna, zbog čega je prestroga prema drugim ljudima kada ih kritikuje.

Emocionalno pismena osoba ne odlazi u budućnost i ne zaključuje o namerama drugih ljudi dok ih ne proveri. Ona komunicira o bitnim stvarima. Emocionalno nepismena osoba ne komunicira direktno, nego na osnovu svoje neproverene intuicije stvara zaključke koji joj odgovaraju. Svesna je da mi nismo naša osećanja, i zbog toga ne smatra da je manje vredna kada se oseća loše, ili kada opravdano u drugim ljudima izaziva neprijatna osećanja. Emocionalno nepismena osoba ne toleriše neprijatnosti i pogrešno smatra da smo dobri i mentalno zdravi samo kada se osećamo dobro i u drugima izazivamo prijatna osećanja."

SJAJNA
10-05-2012, 00:15
Na žalost,mislim da nisam ,,emotivno pismena,,.Srce je uvek jače nego razum,sve ,sad i odmah,impulsivna,brza...Nije dobro,ali to sam ja.Iz svoje kože ne mogu.
Milon puta sam pomislila kako sam mogla neke stvari drugačije i smirenije da rešim,ali u tom trenutku je instinkt uvek brži.Ipak,ne žalim ni za jednim sekundom svog života,niti žalim zbog svojih postupaka.