PDA

Pogledaj Punu Verziju : Posesivnost



Sagacity
23-04-2012, 19:58
Šta je posesivnost?
Kako se ispoljava ?
Može li čovek biti posesivan, a da ne bude ljubomoran ?
Da niste možda vi pomalo posesivni ?
Može li se biti bolestan od posesivnosti ?

Moonster
23-04-2012, 20:05
Šta je posesivnost?
Kako se ispoljava ?
Može li čovek biti posesivan, a da ne bude ljubomoran ?
Da niste možda vi pomalo posesivni ?
Može li se biti bolestan od posesivnosti ?
Posesivnost to ti je 'vako, ja sam uvek sa tobom, vodim računa šta i kako radiš i pazim na tebe uvek, naravno i mazim te :zrika:
Ma isti đavo k'o i ljubomora, sedneš nekome na kičmu pa ga maltretiraš, često bez razloga :aha:
Ne može čim je posesivan, odmah je ljubomoran....osim ako niko ne pokazuje interes u vezi onoga prema čemu osoba pokazuje posesivnost:kapa:
Ja, ma neeeee gde ja da budem posesivan, taman posla :pusi:
Zavisi ako mi je baš do nekoga previše stalo, ondaa..... :prstic: al' se trudim da mi do nikoga tako nije stalo, tako da mi je svejedno potpuno :aha:
O može, ali to je već stvar koja je klasifikovana kao patološka ljubomora, to je bolest :aha:

kojica
23-04-2012, 20:07
Možda se razlikuje po tome što je posesivnos nekako bahatija.. :hm: To je čisto potreba
da pokažeš da je nešto tvoje.
Ljubomora već ima dozu straha da ćeš to nešto svoje izgubiti i nekako je tužnija.. :hm:

Hidden
23-04-2012, 20:07
Pa valjda su ljubomora i posesivnost dve sasvim različite stvari?

Za ljubomoru obično postoji neki razlog, ponašanje koje partner inicira. A posesivna osoba u svemu vidi neki znak prevare, konstruiše sama u svojoj glavi dešavanja i paniči.

Opet se sve svodi na nesigurnost u vlastiti self :pusi:

Sarmica
23-04-2012, 20:09
sam posesivna:dada:
ne znam kako da vam dočaram, ali znam da jesam:kapa:
i šta mi možete:srbpla:

Sarmica
23-04-2012, 20:10
A posesivna osoba u svemu vidi neki znak prevare, konstruiše sama u svojoj glavi dešavanja i paniči.

sam se domislila:pada:

Moonster
23-04-2012, 20:12
Pa valjda su ljubomora i posesivnost dve sasvim različite stvari?

Za ljubomoru obično postoji neki razlog, ponašanje koje partner inicira. A posesivna osoba u svemu vidi neki znak prevare, konstruiše sama u svojoj glavi dešavanja i paniči.

Opet se sve svodi na nesigurnost u vlastiti self :pusi:

Misliš da su različite stvari ? :hm:
Ajde pokaži interesovanje za nešto što neko posesivan smatra svojim, pa ćeš videti da baš i nema neke razlike :kapa:
Ljubomorna osoba isto tako reaguje, zavisi od slučaja do slučaja, oni teži konstruišu bez ikakvog razloga ili povoda, sve zavisi...

To i ja kažem, najbolje je kada možeš bez ikoga :pusi:

kojica
23-04-2012, 20:12
Pa valjda su ljubomora i posesivnost dve sasvim različite stvari?

Za ljubomoru obično postoji neki razlog, ponašanje koje partner inicira. A posesivna osoba u svemu vidi neki znak prevare, konstruiše sama u svojoj glavi dešavanja i paniči.

Opet se sve svodi na nesigurnost u vlastiti self :pusi:

Pa nije.. :hm:

I jedno i drugo su ljubomora.

Posesivnost se može odnositi i na veza koje nisu ljubavno romantičnog karaktera.
Mene moja drugarica neće prevariti sa dečkom.. :lol: ali mora da se zna da je ona
prvo mene upoznala i da je ja duže znam i najbolje od svih i ona je moja.. :dada:

Sagacity
23-04-2012, 20:16
Šta mislite, šta je starije posesivnost ili ljubomora? Ja mislim da je ljubomora nastala iz posesivnosti. Odnosno, ljubomora je kulminacija posesivnosti. I da naravno, posesivnost ne može bez ljubomore i obrnuto..
Posesivnost nastaje kao posledica straha od odbijanja ili ostajanja bez nečeg što posedujemo....

Negde sam pročitala, da je posesivnost ''Strast posedovanja''....

Hidden
23-04-2012, 20:18
Misliš da su različite stvari ? :hm:
Ajde pokaži interesovanje za nešto što neko posesivan smatra svojim, pa ćeš videti da baš i nema neke razlike :kapa:
Ljubomorna osoba isto tako reaguje, zavisi od slučaja do slučaja, oni teži konstruipu bez ikakvog razloga ili povoda, sve zavisi...

To i ja kažem, najbolje je kada možeš bez ikoga :pusi:

Pričam iz vlastitog iskustva, trust me. Dok sam bila samo ljubomorna, bila sam relativno normalna. Kad sam postala i posesivna, ode sve u propast. :pusi:

Nego, htela sam da kažem, moj post se odnosi na ljubomoru i posesivnost u vezi, a tema je verovatno uopštena i odnosi se na sve vrste posesivnog ponašanja.

I još ovo, mislim da postoji šansa da ljubomorna osoba prestane to da bude, kad oseti da nije ugrožena i neće biti ostavljena, kod posesivnih to nije slučaj.

Steppenwolf
23-04-2012, 20:19
Meni to ide jedno s drugim, posesivnost i ljubomora.
Kad mi je stvarno stalo do nekog jesam posesivan.

Hidden
23-04-2012, 20:19
Šta mislite, šta je starije posesivnost ili ljubomora? Ja mislim da je ljubomora nastala iz posesivnosti. Odnosno, ljubomora je kulminacija posesivnosti. .

Ili obrnuto?

Moonster
23-04-2012, 20:19
Šta mislite, šta je starije posesivnost ili ljubomora? Ja mislim da je ljubomora nastala iz posesivnosti. Odnosno, ljubomora je kulminacija posesivnosti. I da naravno,
posesivnost ne može bez ljubomore i obrnuto..
Posesivnost nastaje kao posledica straha od odbijanja ili ostajanja bez nečeg što posedujemo....

Negde sam pročitala, da je posesivnost ''Strast posedovanja''....
Ljubomora je starija od posesivnosti, jer je posledica nemoći da se neko ili nešto zadrži, a onaj ko je imao moć da nešto ili nekoga uslovno rečeno "poseduje" taj nije imao razloga za ljubomoru, jer je imao dovoljnu jačinu da ono što poseduje i zadrži. Nije bio ugrožen od drugih.
Ljubomora je emocija slabih ljudi....bila i ostala...

Moonster
23-04-2012, 20:23
Pričam iz vlastitog iskustva, trust me. Dok sam bila samo ljubomorna, bila sam relativno normalna. Kad sam postala i posesivna, ode sve u propast. :pusi:

Nego, htela sam da kažem, moj post se odnosi na ljubomoru i posesivnost u vezi, a tema je verovatno uopštena i odnosi se na sve vrste posesivnog ponašanja.

I još ovo, mislim da postoji šansa da ljubomorna osoba prestane to da bude, kad oseti da nije ugrožena i neće biti ostavljena, kod posesivnih to nije slučaj.

Dobro verujem ti :pusi:

Ljubomorna osoba može da se ublaži možda malo ponašanjem druge osobe koja će dovesti do stvaranja sigurnosti u odnosima.
Ali jednom ljubomorna, ostaje ljubomorna, samo je pitanje koliko ? :hm:
Sa druge strane, ako osoba nije ni malo ljubomorna, onda ništa u vezi ne valja, ovo ja pričam iz vlastitog iskustva :pusi:

kojica
23-04-2012, 20:25
Šta mislite, šta je starije posesivnost ili ljubomora? Ja mislim da je ljubomora nastala iz posesivnosti. Odnosno, ljubomora je kulminacija posesivnosti. I da naravno, posesivnost ne može bez ljubomore i obrnuto..
Posesivnost nastaje kao posledica straha od odbijanja ili ostajanja bez nečeg što posedujemo....

Negde sam pročitala, da je posesivnost ''Strast posedovanja''....
Nastala iz posesivnosti. :dada: Sve dok ne stvoriš iluziju da nešto poseduješ,
nemaš razloga da budeš ljubomoran.

Steppenwolf
23-04-2012, 20:25
Ti si Moon pretpostavljam jak i oslobodjen ljubomore.

Sagacity
23-04-2012, 20:26
Deco, ovo sam sada pronašla...
''Posesivnost je seme ljubomore''...:pusi:

Šta sad kažete...?

Hidden
23-04-2012, 20:27
Ljubomora je emocija slabih ljudi....bila i ostala...





Sa druge strane, ako osoba nije ni malo ljubomorna, onda ništa u vezi ne valja, ovo ja pričam iz vlastitog iskustva :pusi:



I kako sad ovo da protumačim? :pusi:

Hidden
23-04-2012, 20:29
Deco, ovo sam sada pronašla...
''Posesivnost je seme ljubomore''...:pusi:

Šta sad kažete...?:novine:

Steppenwolf
23-04-2012, 20:30
To znaci da je slab.

Sagacity
23-04-2012, 20:30
Sa druge strane, ako osoba nije ni malo ljubomorna, onda ništa u vezi ne valja, ovo ja pričam iz vlastitog iskustva :pusi:
E moj šinko...:pusi: nije tako...
Prava ljubav, u kojoj su dvoje sigurni jedno u drugo...briše svaku ljubomoru..U maloj dozi je normalna.....Ali vremenom kada nastane prava ljubav, kada se dvoje sažive i kada jedno drugo poznaju...ljubomore nema..Provereno....:tibi:

Evo šta kažu lekari...Psiholog Srećko Lazić....:pusi:

''Ljubomora nije pokazatelj nečije ljubavi kako bi to voleli da istaknu njeni eksponenti.Naprotiv, ona je dokaz odsustva ljubavi. Tamo gde je ljubomora, nema ljubavi, a po svoj prilici nije je nikad ni bilo. Osnovno svojstvo ljubavi je negovanje i podsticanje drugog ljudskog bića.''

Moonster
23-04-2012, 20:36
E moj šinko...:pusi: nije tako...
Prava ljubav, u kojoj su dvoje sigurni jedno u drugo...briše svaku ljubomoru..U maloj dozi je normalna.....Ali vremenom kada nastane prava ljubav, kada se dvoje sažive i kada jedno drugo poznaju...ljubomore nema..Provereno....:tibi:

Evo šta kažu lekari...Psiholog Srećko Lazić....:pusi:

''Ljubomora nije pokazatelj nečije ljubavi kako bi to voleli da istaknu njeni eksponenti.Naprotiv, ona je dokaz odsustva ljubavi. Tamo gde je ljubomora, nema ljubavi, a po svoj prilici nije je nikad ni bilo. Osnovno svojstvo ljubavi je negovanje i podsticanje drugog ljudskog bića.''

E moja cveto nije tako :pusi:

Ja i pričam o to maloj dozi ljubomore koja bi trebalo da postoji, jer ako je neko mrtav 'ladan oko toga da li je neko sa njim ili ne, nema tu ničega, a kamoli ljubavi....provereno :aha:
Mogu se oni saživeti jedno sa drugim koliko god hoćeš, ali nikako im ne može bit svejedno da li su zajedno ili ne, ili da im bude svejedeno da jedno napusti ono drugo zbog nekog trećeg, nema od te priče ništa, bez obzira na broj godina koliko veza traje.
Ako se tako desi, to nije siguirnost, već ravnodušnost potpuna, i tu je pacijent (čitaj veza) odavno mrtav i može se samo konstatovati smrt i zapisati vreme :lol:

A za psihologe se zna, da nemaju pojma.....:pusi:

Sagacity
23-04-2012, 20:42
A za psihologe se zna, da nemaju pojma.....:pusi:

Kada nekome veruješ i kada si u nekoga stekao poverenje i kada je neko u tebe stekao poverenje, ljubomori nema mesta. Može je biti na početku nekog odnosa, ali vremenom kada osobe postanu bliske, kada izgrade nivo poverenja, tada i ljubomora iščezava.
Ljubomora nastaje kao nesigurnost u nekoga, a ustvari je pre svega nesigurnost u sebe. Izaziva je strah od ostavljanja....

Obično, ako je jedna osoba ljubomorna po prirodi, povlači i drugu osobu. Ljubomora sa najpre javlja u vezama koje su strasne, jake, sa puno naboja..ali nažalost uvek kratko traju...U velikom procentu je baš u takvim vezama prisutna ljubomora.

Posesivnost nastaje iz razloga kada neko previše voli osobu i nikome je neda..Jednostavno, toliko je gotivi da ne bi mogao da živi bez nje. Tada je strah od ostavljanja toliko veliki, da osoba može ugušiti partnera u vezi totalno...

Steppenwolf
23-04-2012, 20:42
Ja obozavam kad mi ona kaze "moj si", svojata me i umereno je ljubomorna, bas me briga sta ce psiholozi na to reci znam da mi na taj nacin ona pokazuje ljubav i pripadnost i ja uzivam u tome.

Sagacity
23-04-2012, 20:48
Wolf, ljubav se ne pokazuje samo ljubomorom. Neko ti može reći ''moj si'',a da te voli svim srcem...bez da ima ljubomore..
Zašto bi neko bio ljubomoran na mene, ako je siguran u mene? Zašto bi neka žena bila ljubomorna na tebe ako je sigurna u tebe?
Ne podnosim ''igre ljubomore''...odnosno, kada si sa muškarcem, koji ti sam priča priče i na taj način podstiče ljubomoru...Isto to mogu raditi i žene..

Steppenwolf
23-04-2012, 20:51
Ja ne mogu da verujem da ti nikad nisi bila ljubomorna i kako ti mislis da neko moze biti siguran u tebe?
Nije ljubav nepromenljiva kategorija.

Sagacity
23-04-2012, 20:56
Jesam jednom...Škorpija je u pitanju..a oni su poznati po tome što ti ''nabijaju'' pritisak...Inače, ne funkcionišem u nekoj tenziji...Da budem sa nekim, a da mislim šta on misli..i gde li je sada i sa kim je..I koju li šmeka..? Ja u takvoj vezi nemam šta da tražim.
Biti u vezi sa nekim, a razmišljati konstantno sa kim li je i šta radi...mislim da nema veće robije..

Pa ne poznaješ me, pa ne možeš ni znati kako taj neko može biti siguran...
A ljubav ne mora biti promenljiva kategorija. Sve zavisi kako shvataš ljubav. Ako je doživljavaš, kao još jednu u nizu...onda jeste..promenljiva je kategorija...

Steppenwolf
23-04-2012, 21:00
O premudra, nisi ti jos nagazila na lud kamen.

Moonster
23-04-2012, 21:00
Kada nekome veruješ i kada si u nekoga stekao poverenje i kada je neko u tebe stekao poverenje, ljubomori nema mesta. Može je biti na početku nekog odnosa, ali vremenom kada osobe postanu bliske, kada izgrade nivo poverenja, tada i ljubomora iščezava.
Ljubomora nastaje kao nesigurnost u nekoga, a ustvari je pre svega nesigurnost u sebe. Izaziva je strah od ostavljanja....

Tada nema ljubomore, ali se definitivno javlja posesivnost, nema šanse da je nekome ma koliko koga voleo svejedno kada se radi o osobi koju neko voli...


Obično, ako je jedna osoba ljubomorna po prirodi, povlači i drugu osobu. Ljubomora sa najpre javlja u vezama koje su strasne, jake, sa puno naboja..ali nažalost uvek kratko traju...U velikom procentu je baš u takvim vezama prisutna ljubomora.

Ne, ne mora da povuče drugu osobu, ljubomora se može suzbiti i čak eliminisati, ali samo vremenom i ukazanim ogromnim poverenjem u osobu koju neko voli, samo na taj način, samo što to ne uspeva baš svima....obično nema direktne i otvorene komunikacije, pa sve pukne....
Naravno zavisi i od ponašanja osobe do koje je nekome stalo, uzajamno mogu to da reše, ako zaista žele, inače ne.


Posesivnost nastaje iz razloga kada neko previše voli osobu i nikome je neda..Jednostavno, toliko je gotivi da ne bi mogao da živi bez nje. Tada je strah od ostavljanja toliko veliki, da osoba može ugušiti partnera u vezi totalno...

Posesivnost nastaje u prvom gornjem slučaju koji si navela :aha:

Sagacity
23-04-2012, 21:02
Ma kakav ''ludi kamen'' Wolf...Ja treba da udarim u stenu...pa da se pokrenem...Kamičke preskačem očas posla...:lol: :lol: :lol:

Steppenwolf
23-04-2012, 21:06
Da udaris u stenu bogme tako da te istrese iz gaca.

Sagacity
23-04-2012, 21:07
Ne, ne mora da povuče drugu osobu, ljubomora se može suzbiti i čak eliminisati, ali samo vremenom i ukazanim ogromnim poverenjem u osobu koju neko voli, samo na taj način, samo što to ne uspeva baš svima....obično nema direktne i otvorene komunikacije, pa sve pukne....

Upravo to...Direktan kontakt..otvoren odnos...otvorena komunikacija, najbolji je put da se suzbije ljubomora...Samo tako i mogu da funkcionišem ''otvorenih karata'' i iskrenošću...

Inače, ne slažem se sa tobom.Ako je jedan od partnera ljubomoran, automatski uvlači i drugog partnera u to...

Sagacity
23-04-2012, 21:09
Da udaris u stenu bogme tako da te istrese iz gaca.
Teško da to meni može da se desi Wolf...Kod mene racio igra veliku ulogu..O svemu dobro razmislim pre nego što odlučim da li da se upustim u nešto ili ne...Možda to tebi suludo zvuči...ali tako je kada se o meni radi....


Postoji li lek za posesivnost? Kako se od toga odbraniti, a da se neki odnos ne dovede pod znak pitanja?
Osim u ljubavi, gde se posesivnost još može primetiti ? :hm:

Moonster
23-04-2012, 21:12
Upravo to...Direktan kontakt..otvoren odnos...otvorena komunikacija, najbolji je put da se suzbije ljubomora...Samo tako i mogu da funkcionišem ''otvorenih karata'' i iskrenošću...

Inače, ne slažem se sa tobom.Ako je jedan od partnera ljubomoran, automatski uvlači i drugog partnera u to...

Da, samo ne videh još nigde tu otvorenu komunikaciju, nigde, da se igra potpuno otvorenih karata po baš svim pitanjima, i kada jedna strana igra tako druga obično zezne stvar, tako da toga nema više, provereno.

Naravno da se ne slažeš sa mnom, šta je još novo :lol:
Ne, zavisi od partnera i njegove stabilnosti, ako je druga strana i ljubomorna, ali ako joj se daju svi argumenti i situacija podesi tako da nema nikakav razlog ada bude ljubomorna, onda se sve to polako može eliminisati i svesti na jedan sasvim ok odnos, mada za to treba vremena, što retko ko uloži danas, danas se sve u startu čim malo zapne otpiše i rešena stvar. Nekada mislim da je to možda i najbolje rešenje....

Hidden
23-04-2012, 21:14
Posesivnost nastaje iz razloga kada neko previše voli osobu i nikome je neda..Jednostavno, toliko je gotivi da ne bi mogao da živi bez nje. Tada je strah od ostavljanja toliko veliki, da osoba može ugušiti partnera u vezi totalno...

Sago, posesivnost nastaje kad neko istripuje da postoji nešto čega nema. Strah da mu neko drugi ugrozi vezu, brak i status u vezi, ali neopravdani strah. A to što neko nikome ne da, to može da okači mačku o rep. Ako neko želi da ode ili da vara, tu pomoći nema. :pusi:

Sagacity
23-04-2012, 21:23
Da, samo ne videh još nigde tu otvorenu komunikaciju, nigde, da se igra potpuno otvorenih karata po baš svim pitanjima, i kada jedna strana igra tako druga obično zezne stvar, tako da toga nema više, provereno.
Pa polako...Ima vremena da sretneš osobu, koja na otvorenost, uzvraća otvorenošću...
Ja sam i rekla, da ljubomore može biti na početku...dok se dvoje ne upoznaju...Naravno uvek ta ljubomora može biti prisutna u nekim novim situacijama, ali ne na takav način da pravi tenziju, već na način da neku stvar prokomentarišeš kroz zez.
Inače, da budem u vezi u kojoj je nivo ljubomore takav, da ja mislim sa kim je, šta radi, koga petlja i da se opterećujem sa tim..To nije priča u kojoj bih ja bila..Ne volim da uništavam sebe, niti bih ikada nekog tako uništavala, da stalno nešto sumnja...

Sagacity
23-04-2012, 21:24
Sago, posesivnost nastaje kad neko istripuje da postoji nešto čega nema. Strah da mu neko drugi ugrozi vezu, brak i status u vezi, ali neopravdani strah. A to što neko nikome ne da, to može da okači mačku o rep. Ako neko želi da ode ili da vara, tu pomoći nema. :pusi:
Slažem se Hidden...:pusi:

Moonster
23-04-2012, 21:32
Pa polako...Ima vremena da sretneš osobu, koja na otvorenost, uzvraća otvorenošću...
:lol: :lol:
Hvala, ali ne hvala, prob'o jednom i nikada više i to je bilo previše :nene:
Postoje drugi modeli koji se mogu preuzeti :pusi:


Ja sam i rekla, da ljubomore može biti na početku...dok se dvoje ne upoznaju...Naravno uvek ta ljubomora može biti prisutna u nekim novim situacijama, ali ne na takav način da pravi tenziju, već na način da neku stvar prokomentarišeš kroz zez.
Ali je uvek prisutna, pa makar kroz zezanje :kapa:


Inače, da budem u vezi u kojoj je nivo ljubomore takav, da ja mislim sa kim je, šta radi, koga petlja i da se opterećujem sa tim..To nije priča u kojoj bih ja bila..Ne volim da uništavam sebe, niti bih ikada nekog tako uništavala, da stalno nešto sumnja...
To sve zavisi od njihovog ponašanja, jedno prema drugome :aha:

Moonster
23-04-2012, 21:34
Sago, posesivnost nastaje kad neko istripuje da postoji nešto čega nema. Strah da mu neko drugi ugrozi vezu, brak i status u vezi, ali neopravdani strah. A to što neko nikome ne da, to može da okači mačku o rep. Ako neko želi da ode ili da vara, tu pomoći nema. :pusi:Slažem se Hidden...:pusi:
Ajde da i ja smotam jedan joint sa vama, kada se već dimi :pusi:
Samo se u travu razumete :rile:

Sagacity
23-04-2012, 21:48
Posesivnost se može odnositi i na veza koje nisu ljubavno romantičnog karaktera.
Mene moja drugarica neće prevariti sa dečkom.. :lol: ali mora da se zna da je ona
prvo mene upoznala i da je ja duže znam i najbolje od svih i ona je moja.. :dada:

Ovo mene zanima..Kada se posesivnost još može pojaviti..i primetiti...
Kako se odražava u prijateljstvu?
Družite se sa nekim, ali vam bude krivo što se taj neko druži i sa još nekim, a vi želite da se druži samo sa vama? Jel' i to isto posesivnost? :hm:

Steppenwolf
23-04-2012, 21:57
I to je posesivnost, postoje i posesivne majke koje su ljubomorne na zene svojih sinova.

Sagacity
23-04-2012, 22:00
Da, u pravu si...
A kako to, da očevi nisu posesivni, kada su u pitanju kćerke...Jel' ima to neke veze...ili razlike?

Steppenwolf
23-04-2012, 22:01
Ima i posesivnih oceva.

kojica
23-04-2012, 22:03
Da, u pravu si...
A kako to, da očevi nisu posesivni, kada su u pitanju kćerke...Jel' ima to neke veze...ili razlike?

ko nije posesivan kad su u pitanju ćerke... :eek:

:pada:

Sagacity
23-04-2012, 22:04
Pa pitah to onako..Jer se svi uvek sete posesivnih majki, ali ima i očeva koji su posesivni naravno...
E sada, kada su majke u pitanju, one tu uglvanom žele da ''otmu'' sina od snaja, pa taman takav brak i ugrozile..Ima takvih slučajeva..Kada su očevi u pitanju, toga je manje...Pa sada kada su ovakvi odnosi u pitanju ispada da su žene posesivnije..

Ali kada je veza u pitanju...Da li su žene ili muškarci više posesivni...?:hm:
Ja mislim da su muškarci...
Preživeću ovo ako me neko ''nokautira''....:lol: :lol: :lol:

Ciciban
23-04-2012, 22:11
Kada nekome veruješ i kada si u nekoga stekao poverenje i kada je neko u tebe stekao poverenje, ljubomori nema mesta. Može je biti na početku nekog odnosa, ali vremenom kada osobe postanu bliske, kada izgrade nivo poverenja, tada i ljubomora iščezava.
Ljubomora nastaje kao nesigurnost u nekoga, a ustvari je pre svega nesigurnost u sebe. Izaziva je strah od ostavljanja....

Obično, ako je jedna osoba ljubomorna po prirodi, povlači i drugu osobu. Ljubomora sa najpre javlja u vezama koje su strasne, jake, sa puno naboja..ali nažalost uvek kratko traju...U velikom procentu je baš u takvim vezama prisutna ljubomora.

Posesivnost nastaje iz razloga kada neko previše voli osobu i nikome je neda..Jednostavno, toliko je gotivi da ne bi mogao da živi bez nje. Tada je strah od ostavljanja toliko veliki, da osoba može ugušiti partnera u vezi totalno...

Iscezava tacno , ali iscezne sve , cim nestale i to malo ljubomore trazi drugog navreme :mrgreen:

Moonster
23-04-2012, 22:12
Pa pitah to onako..Jer se svi uvek sete posesivnih majki, ali ima i očeva koji su posesivni naravno...
E sada, kada su majke u pitanju, one tu uglvanom žele da ''otmu'' sina od snaja, pa taman takav brak i ugrozile..Ima takvih slučajeva..Kada su očevi u pitanju, toga je manje...Pa sada kada su ovakvi odnosi u pitanju ispada da su žene posesivnije..

Ali kada je veza u pitanju...Da li su žene ili muškarci više posesivni...?:hm:
Ja mislim da su muškarci...
Preživeću ovo ako me neko ''nokautira''....:lol: :lol: :lol:

Ne, posesivni su i jedni i drugi, samo to različito pokazuju, muškarci su obično direktniji, dok su žene suptilnije, pa izgleda da nisu posesivne.
A itekako znaju biti posesivne :aha:
Čak i više nego muškarci :dada:

Steppenwolf
23-04-2012, 22:21
Sago, sto ne citira i ovo od tvog psihologa.

Strast vezivanja je jedna od najdominantnijih ljudskih osobina.Želja za posedovanjem je ljudska opsesija. Kada postoji povezanost među ljudima to je prirodni poredak međuljudskih odnosa. Ali, kada postoji opsesija za posedovanjem onda je ona patološka osobina. Teško je utvrditi tačnu granicu kada je posesivnost prirodna , a kada patološka čovekova osobina, kao što je teško utvrditi vremensku granicu kada tačno prestaje mrak i počinje svitanje. Najbolji kriterijum za kvalifikovanje posesivnosti kao uobičajene ili patološke crte ličnosti su posledice koje ona ostavlja na čoveka i njegove odnose sa drugima.

Sagacity
23-04-2012, 22:34
Wolf, izdvojila sam citat, ali samo onaj sa kojim se slažem...



Teško je utvrditi tačnu granicu kada je posesivnost prirodna , a kada patološka čovekova osobina, kao što je teško utvrditi vremensku granicu kada tačno prestaje mrak i počinje svitanje.

Normalno je kada neko nekoga voli da oseća da mu taj neko pripada. Ali kada to pređe neku granicu i počne da guši drugu osobu svojom posesivnošću i kada strah da će biti ostavljen bude u toj meri, da se već oseća prevelika tenzija..onda je takva posesivnost već sasvim blizu da se pretvori u bolest.

Mala je granica između kako on kaže ''prirodne posesivnosti'' i kada ona pređe u patologiju čoveka...a tada je već bolest koju treba lečiti, samo je treba prepoznati.

Steppenwolf
23-04-2012, 22:40
Znaci da ima i prirodne posesivnosti ukoliko nije presla u patolosku normalna je.
A na ovoj temi postoji tendencija da se posesivnost predstavi iskljucivo u negativnom svetlu kao bolest.
Isto tako i ljubomora, ko da su svi nenormalni ako je ikad osete.
Nervira me ta iskljucivost.
Sve je ljudski,ko tvrdi da je svetac taj laze.

Moonster
23-04-2012, 22:40
Normalno je kada neko nekoga voli da oseća da mu taj neko pripada. Ali kada to pređe neku granicu i počne da guši drugu osobu svojom posesivnošću i kada strah da će biti ostavljen bude u toj meri, da se već oseća prevelika tenzija...

Je l' to ovako nešto Sagacity :lol: :pusi:


http://www.youtube.com/watch?v=QnUo-qs2WYg

Sagacity
23-04-2012, 23:01
Znaci da ima i prirodne posesivnosti ukoliko nije presla u patolosku normalna je.
A na ovoj temi postoji tendencija da se posesivnost predstavi iskljucivo u negativnom svetlu kao bolest.
Isto tako i ljubomora, ko da su svi nenormalni ako je ikad osete.
Nervira me ta iskljucivost.
Sve je ljudski,ko tvrdi da je svetac taj laze.
Nikome ja ne namećem svoje mišljenje, niti tvrdim da sam u pravu. Ja samo ističem sve iz svog ugla. I znam šta meni godi, a šta ne.
Tvoja je stvar ako te nešto nervira. Mene kada nešto nervira, ja tu i ne učestvujem ili se trudim da obrazložim svoje stavove. Ali nikome ne kažem da je isključiv ili da je umislio da je svetac ili da diskretno nekome kažem da laže....Nismo svi isti. Svako ima pravo na svoje mišljenje...
Ja nemam ništa protiv da ti pokreneš neku temu. Rado ću učestvovati, pa je vodi onako kako ti misliš da treba. Ja to baš i ne umem, kao što vidiš...
Svetaca koji na zemlji hodaju, nema.

Steppenwolf
23-04-2012, 23:21
Ti si pokretac gomile tema postavljas gomilu pitanja, animiras forum na diskusiju i teras na razmisljanje, to mi se dopada.
Ali istovremeno na svakoj temi ti suptilno kroz svoje stavove istices neku svoju superiornost u svakom pogledu jer si ti sve sto drugi nisu i to katkad moze da iritira.
Ako ti se skrene paznja onda si uvredjena kao ovo sad.
Kao i ti i ja imam pravo na svoje misljenje i onda kad kazem da primecujem na temi iskljucivost.
Eto, bar oko jednog se slozismo da svetaca koji na zemlji hodaju nema.

Cruz
24-04-2012, 06:58
posesivnost ima dozu sebicluka, ne ljubomore, ako pricamo o ljubavi, to je ono kad kazes "e moj si, nikome te ne dam" :kapa:

Sagacity
24-04-2012, 07:51
Ali istovremeno na svakoj temi ti suptilno kroz svoje stavove istices neku svoju superiornost u svakom pogledu jer si ti sve sto drugi nisu i to katkad moze da iritira.
Ako ti se skrene paznja onda si uvredjena kao ovo sad.
Nisam uopšte uvređena, već direktna...kao i ti. Ne vređa me ništa. Forum shvatam kao zabavu, a forumašenje i pisanje na temama kao hobi, nešto što mi zamenjuje TV na dva sata. Nekada više, nekada manje.
Ne sudi o meni, jer me ne poznaješ. Nisam ni superiorna, niti namećem svoju neku superiornost. Svako mišljenje uvažavam, pa i ovo tvoje. I nije mi baš jasno u kome delu si ti osetio neku moju superiornost. Osim toga, ja sam se baš naslušala ''komplimenata'' o meni...Da sam konzervativna, specifična, evo sada i isključiva...Kao što vidiš, ne doživljavaju me svi tako kao ti.

Za mene su i ljubomora i posesivnost negativan aspekt ljubavi. Možda je nekima to normalno, meni nije..Inače, većina smatra da je ljubomora sasvim normalan pratilac ljubavi. Za mene je to najveća robija. Da budem sa nekim, a da mi u glavi uvek radi signal....sa kojom li je, sa kim li je...Takav osećaj uništava mene i moju psihu. To sam prošla i nikada tako nešto sebi ne bih dozvolila. Inače, osoba je sama bila ljubomorna...i na neki način svoje ponašanje prenela na mene.
Ljubomorne osobe su i same flerteri i vole da dižu tenziju suprotnoj strani, da pothranjuje svoj ego, da uznemiri suprotnu stranu, a ustvari i sama je uznemirena..
Ovo je moje mišljenje i retko ko se sa ovim mojim stavom slaže, ali ja ga ipak izlažem ovde bez obzira da li se to nekome dopada ili ne.

Što se tiče posesivnosti, naravno da je lep osećaj da ti neko pripada...Ali to ne smatram nekom posesivnošću, već posesivnošću smatram onaj momenat kada je osoba toliko posesivna da drugoj osobi ne da da diše bukvalno, kada je opterećuje i kada je grčevito drži uz sebe, da je osoba slučajno ne bi napustila...


posesivnost ima dozu sebicluka, ne ljubomore, ako pricamo o ljubavi, to je ono kad kazes "e moj si, nikome te ne dam" :kapa:

Pa na neki način i jeste sebičnost...:kapa:

Sagacity
24-04-2012, 19:27
Auuuuuuu šta si napisao...:qq: Sad moram dobro da razmislim kako da odgovorim, da se ne primim previše (šta bi mogao pomisliti o meni), a opet da tvoju konstataciju ne ignorišem previše (da se ne pravim previše luda:lol:)...Treba mi neki balans...:hm:

Da super je što smo direktni, samo je ponekad zeznuto kada se baš ne nadaš, pa može da te strefi neki infarkt na primer.
Ali ako ti kažem da umem ponekad da se razljutim toliko da mogu da oduvam čoveka, da li bi i dalje mislio da sam draga? Ili ako ti kažem da umem da budem tupson za neke banalne stvari, da li bi i dalje mislio da sam pametna ?

U svakom slučaju, iznenadio si me... prijatno. Dabome. Pa i sve da je šala, treba imati petlju i istresti ovo ovako na javne strane gde svi čitaju. Da si inteligentan to znam, kao i da si neko ko je odsečan i jasan, takođe znam...ali je ova kontatacija iznenađenje za mene. Nisam baš mislila da me ne podnosiš, ali nisam baš mislila da sam draga. Hvala na komplimentu. Primam ja i komplimdente i kritike...naravno komplimente lakše ’’varim’’....Interesantno, ali ni ja nemam loše mišljenje o tebi...Eto i još nečeg zajedničkog....


Jos da si ti manje moralna a ja manje nemoralan ko zna gde bi nam kraj bio...mozda bih se zaljubio u tebe.

Da mi je ovo neko rekao u reali, procenila bih kao opipavanje terena..tipa...’’Da li ti smeta što sam nemoralan...i da li bi htela da pomeriš svoje granice morala, ja bih skratio svoje nemorala..pa bi se valjda negde našli...’’...

Pošto je ovo net i pošto je mnogo toga šala...ja ću nastaviti u tom pravcu...Pa eto Wolf, sve ljubavi su tužne jer su mnoge unapred osuđene na propast, zbog nepremostivih razlika.. :lol: :lol: :lol:

Sagacity
24-04-2012, 19:32
Posesivnost je strast posedovanja.Ona je u neraskidivoj vezi sa ljubomorom, kao što je voda u odnosu sa parom ili temperatura u odnosu sa vatrom.Može li čovek biti posesivan, a da ne bude ljubomoran? Posesivnost je seme ljubomore.Svako seme s obzirom na svoju veličinu ima neverovatno veliku snagu izražavanja. Ljubomora je manifestacija stanja posesivnosti. Ljubomora i posesivnost su lice i naličje one ružne strane ljudskog bića.

Niko ne voli ljubomoru. Ni onaj ko je manifestuje, ni onaj ko je izložen njenoj torturi.Neko će vam reći da je ona prirodna pojava, ali nije. To što je uobičajena i masovno rasprostranjena kao epidemija neke bolesti ne znači da je čovekova sudbina.Protiv nje se treba boriti, jer je otrov duše. Ako se inficiramo sa ljubomorom, taj otrov ima tendenciju da se proširi na celo naše biće i tako naš život pretvori u mizeriju.

Ljubomora je daleko od ljubavi kao sever od juga ili kao leva strana od desne.Imaju neke veze, ali su potpuno suprotne pojave. Ljubomora nije pokazatelj nečije ljubavi kako bi to voleli da istaknu njeni eksponenti.Naprotiv, ona je dokaz odsustva ljubavi. Tamo gde je ljubomora, nema ljubavi, a po svoj prilici nije je nikad ni bilo. Osnovno svojstvo ljubavi je negovanje i podsticanje drugog ljudskog bića.Ljubav je za čovekovu dušu blagodatna, kao što je Sunce izvor života na Zemlji.Ljubomora je okov ljudske slobode i otrov koji ubija puls života.

Ne znam da li ste otkrili postojanje ljubavi, ali dah ljubomore sigurno jeste.Ko zna, možda su to uobičajene etape mukotrpnog porađanja ljubavi među ljudima. Prvo imamo posesivnost, pa grčevitu borbu čuvanja objekta svoga vezivanja. Zatim se desi trenutak razumevanja, da ništa ne možemo posedovati osim samih sebe. Tada počinjemo da dajemo dozvolu drugom ljudskom biću da ima pravo na sebe i puštamo ga da leti u slobodu. Na kraju tog procesa imamo nenasilan odnos što se zove ljubav u kome uživamo u slobodnom letu našeg partnera, mada je zainteresovanost za njega još uvek blagi eho posesivnosti. Ko hoće da razume problem svoje ljubomore, mora kontemplirati šta je smisao posesivnosti.

Posesivnost je zatečeno stanje bića koje je postojalo pre svitanja svesti.Posesivnost je greška razuma kojoj se ne vidi početak. Naša svest se zakačila za fenomen drugog bića i poistovetila sa njim.Uopšte nije važno kada je to nastalo.Bitno je da prepoznate posesivnost kao svoju sadašnju odliku, koja opterećuje vas i vašeg partnera.Običan čovek se razlikuje od svetog bića po motivaciji.Običan čovek uvek nešto hoće.Sveti čovek niti hoće, niti neće. On samo biva.Zbog motivacije ili težnje čoveka da ostvari neku svoju nameru postoji i posesivnost kao odlika stanja njegovog bića.

Posesivnost je odlika usnulog bića, koje dok sanja nije svesno svoje istinske prirode.Inače da ne sanja znao bi da se grčevito drži onog drugog samo zbog straha. Znao bi da se nalazi u strahu. Posesivnost je izraz straha da ću biti osiromašen ako izgubim objekat svoga posedovanja.Još rečitije, ako izgubim "predmet svoje ljubavi" znači da nešto sa mnom nije u redu.Znači ja sam obezvređen.Vredan sam samo ako imam priveske i ukrase u vidu materijalnih stvari i drugih bića. Bez njih ja nisam čovek.

Bez posedovanja , proizilazi ja sam niko i ništa. Prelazak našeg voljenog bića u ruke nekog drugog znači moje lično nestajanje sa pozornice života.Ako je neko drugi jači od mene, nekako moćniji, pametniji ili lepši, odnosno poželjniji, znači ja sam siromašan, bezvredan, nemoćan i tako izložen opasnosti nestajanja.Svi strahovi su derivati straha od smrti.

Posesivnost je u krajnjem smislu manifestacija jednog oblika straha koji poprima mnoge mene dok ne dokučite da je to strah od nestajanja.

Izvor : sites.google.com Srećko Lazić. Psihologija

Ciciban
24-04-2012, 19:37
I to je posesivnost, postoje i posesivne majke koje su ljubomorne na zene svojih sinova.

Neee nema takih :lol: