PDA

Pogledaj Punu Verziju : Reinkarnacija i saosećanje



kojica
25-04-2012, 13:09
Kada se pomene reinkarnacija, prvo o čemu krenemo da razmišljamo je ''šta li sam
bio/bila u prethodnom životu?''. Ali pored toga šta smo bili i šta ćemo biti, postoji
još jedan bitan momenat, a to je šta smo kome bili.

Gledala sam jednuš film o prvom zapadnjaku koji je kročio na Tibet. I on baš nije
bitan za ovu priču, kao ni njegov drugar ne znam koji Lama po redu.. Pomagao
je tibetancima da naprave prvi bioskop. Kada su krenuli da kopaju za temelj, izmilele
gliste iz zemlje, a radnici svi do jednog ščepali one gliste, trče ko pomanitali i viču
''mama, mama, mama..''
U prvi mah sam crkla od smeja. Glista mama. :pada:
Elem, nesrećni bioskop je ipak sagrađen, ali su se radovi znatno odužili. Kopali su
rukama zemlju i svaku glistu preselili na bezbedno mesto.
Nama sa zapada to može izgledati glupo, nenormalno, kako god, ali meni je priča
baš dirljiva.

Bez obzira da li je priča o reinkarnaciji istinita ili samo još jedno od verovanja,
razmišljam, koliko je korisna. I koliko je efikasnija od bilo kakvog zastrašivanja
ovozemaljskim ili onozemaljskim zakonima. Kada veruješ da je svako biće na
ovoj planeti nekada u nekom životu bilo tvoja majka, nema šanse da ga povrediš.
Čak i ako je to biće dosadni komarac koji vam zuji oko ušiju i grize vas.

Koliko vam je ovaj način razmišljanja neobičan?

mrav
25-04-2012, 14:16
Lako je njima na tibetu kad nemaju komarce, šalu na stranu da se vrtimo ovde u krug od nemila do nedraga pa i mogzuće je ali bas da menjamo oblike iz komarca u žabu preko konja do pradede, čisto sumnjam. moguće da je darvin načuo negde ove priče pa otuda njemu ideja o evoluciji,

kojica
25-04-2012, 17:03
Moguće je. Hinduisti imaju ideju da se svakom reinkarnacijom pojavljujemo kao sve
složenija bića.

Ali ono što mene interesuje na ovoj temi je koliko ta priča pomaže razvoju saosećanja.

Cruz
25-04-2012, 18:30
zavisi od osobe i onoga sto nosi u sebi. odnosno, ko je koliko "cvrst" u emocijama, ako mogu tako da se izrazim.

pomenutu pricu sam, cini mi se, gledala u filmu, a da li je 7 godina na tibetu ili neki drugi sada stvarno ne mogu da se setim.

tema reinkarnacije me je dosta okupirala u nekom tinejdzerskom dobu, a ni sada mi nije nista manje interesantna, mada sam laik.