PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li obrazovanje stvara bolje ljude ?



Sagacity
25-04-2012, 19:56
Ako je čovek obrazovaniji, da li to automatski znači i da je bolji ili humaniji čovek od onih koji su manje obrazovani ili to nema veze sa obrazovanjem?
Da li on višim stepenom obrazovanja može korigovati svoj karakter, ponašanje...ili to ipak zavisi od nečeg drugog ?
Zašto su neki obrazovani ljudi nadmeni i nadobudni ? Da li je u pitanju samo kompleks ?
Ako su neki ljudi obrazovani i imaju širinu znanja, kako to da su se našli među nacistima, među ubicama, siledžijama...Setimo se samo Mengela.....?
I da li uopšte unapređenje znanja može uticati na širok pogled na svet ? Ili nedovoljna obrazovanost čoveka sužava znanje i rađa glupost i usko razmišljanje ?

Koliko uopšte obrazovanje ima uticaja na mentalni razvoj čoveka ?

kojica
25-04-2012, 20:03
sad si me s poslednjim pitanjem dotukla..

Pa naravno da ima veze sa mentalnim razvojem, ali mentalni razvoj ne utiče,
nužno, pozitivno na duhovni razvoj. Duhovnim razvojem se postaje bolji čovek.

Sagacity
25-04-2012, 20:10
Tokom života čovek se socijalizuje i prilikom sazrevanja on prihvata razne oblike ponašanja uslovljenim obično od strane roditelja i sredinom u kojoj odrasta. U najvećoj meri to i određuje da li će čovek postati dobar čovek ili ne. Obrazovanje bi trebalo da bude samo nadgradnja već formirane ličnosti.

kojica
25-04-2012, 20:13
Koji nas to predmet, osim neobavezne veronauke, koja za našu generaciju
nije ni postojala, uči da postanemo bolji ljudi?

Kako te informacija da se Slovenija graniči sa Italijom čini boljom osobom?
Pitagorina teorema? Ili prvi Njutnov zakon?

Sagacity
25-04-2012, 20:27
Možda te ne čini boljom osobom, ali ti daje neku širinu...
Misliš, da je veronauka ta koja čini dete boljom osobom? Ljudi mogu čitati Bibliju, a da je ne razumeju uopšte. Mogu ići svaki dan u crkvu, a ne postati bolje osobe. Ja ipak mislim da vaspitanje i sredina u kojoj osoba odrasta najviše utiče na to kakav će čovek biti.
Obrazovanje je samo nadgradnja.

причалица
25-04-2012, 20:56
Zašto su neki obrazovani ljudi nadmeni i nadobudni ? Da li je u pitanju samo kompleks ?


ima nadobudnih i među neobrazovanima i onima koji misle da su neobrazovani...dakle, kompleks ''obrazovanosti'', po mom skromnom mišljenju, nema baš ni veze sa obrazovanjem, nego sa mentalnim stanjem....koje se formira ko zna kako, a najviše pod roditeljskim uticajem (odnosno pod uticajem autoriteta) :lol:
taj uticaj je opet jako različit i čista je lutrija kako će da se odrazi na razvoj. mislim da obrazovanje nema mnogo veze sa izgrađenom ličnošću. stvarno tako mislim i nikad do sada nisam imala razloga da to mišljenje promenim.

kojica
26-04-2012, 17:29
Možda te ne čini boljom osobom, ali ti daje neku širinu...
Misliš, da je veronauka ta koja čini dete boljom osobom? Ljudi mogu čitati Bibliju, a da je ne razumeju uopšte. Mogu ići svaki dan u crkvu, a ne postati bolje osobe. Ja ipak mislim da vaspitanje i sredina u kojoj osoba odrasta najviše utiče na to kakav će čovek biti.
Obrazovanje je samo nadgradnja.
Ono što je dete sposobno da nauči iz tog predmeta, čini ga boljom osobom. Niko nas
ne može naučiti više od onoga za šta smo spremni. Ne bih da ovu temu pretvorim
u priču o veronauci, ali tamo se ne čita biblija i ne ide se u crkvu. Jedini predmeti koji
imaju za cilj da razviju pozitvinu društvenu svest kod dece su veoroauka i građansko
vaspitanje.

Obrazovanje te čini ni boljom ni gorom osobom, već obrazovanom.

Cruz
26-04-2012, 17:53
Ono što je dete sposobno da nauči iz tog predmeta, čini ga boljom osobom. Niko nas
ne može naučiti više od onoga za šta smo spremni. Ne bih da ovu temu pretvorim
u priču o veronauci, ali tamo se ne čita biblija i ne ide se u crkvu. Jedini predmeti koji
imaju za cilj da razviju pozitvinu društvenu svest kod dece su veoroauka i građansko
vaspitanje.

Obrazovanje te čini ni boljom ni gorom osobom, već obrazovanom.

da i samo da dodam da se nadogradjuje duhovna strana licnosti, samim tim indirektno se utice i na karakter u neku ruku

причалица
27-04-2012, 07:08
da i samo da dodam da se nadogradjuje duhovna strana licnosti, samim tim indirektno se utice i na karakter u neku ruku
što se tiče nekih struka - baš utiče na karakter....na primer, bankari :( pa to je čudo jedno kako im mozak isto radi.

Sagacity
27-04-2012, 08:08
Jedini predmeti koji
imaju za cilj da razviju pozitvinu društvenu svest kod dece su veoroauka i građansko
vaspitanje.

Obrazovanje te čini ni boljom ni gorom osobom, već obrazovanom.
Slažem se da ti predmeti duhovno razvijaju čoveka, ali taj duhovni razvoj zavisi od toga koliko je neko zainteresovan da sluša ili ne..Kao što si i sama pomenula.

Po meni je ključno vaspitanje, vaspitanje iz kuće. Sve ostalo je nadgradnja tog ponašanja. Obrazovanje treba da da širinu kod čoveka, da proširi znanje, da bude upućeniji, kultivisaniji...da ima pregled nekih dešavanja mnogo veći nego neki ljudi koji nikada o nečemu nisu učili. Ali to ne mora značiti da su oni bolji ili humaniji ljudi.
Lekari su učeni da budu humani, ali eto Mengel je pokazao da humanost ne zavisi od poziva koju osoba izabere, već od samog karaktera ličnosti...

Pitam se, da li je za nauku opravdano praviti i neke žrtve, opite, da bi se kasnije ostvario neki boljitak za sve...S'druge strane, nauka i obrazovanje je od ljudi napravilo mehanizme koji umesto da se bore za humanost i harmoniju u društvu, oni se bore za perfektnije naoružanje, atomske bombe itd...

Obrazovanje je mač sa dve oštrice...


što se tiče nekih struka - baš utiče na karakter....na primer, bankari :( pa to je čudo jedno kako im mozak isto radi.
O njima mi ne pričaj...To je već posebna fela ljudi...:aha:

Što se tiče nadmenosti ili nadobudosti. Obično se za visokoobrazovne ljude smatra da su takvi...Naravno, ima nadmenih i među neobrazovanima, a pogotovo među umišljenima...ali eto, stavila sam i taj komentar...nek ima...:lol:

kojica
27-04-2012, 09:36
Što ste takve.. :qq: a niste ni upravu..
Bandit baš razmišlja.. kreativno.. :jede:

DaDole
27-04-2012, 09:37
Obrazovanje nema veze sa stvaranjem boljeg čovjeka.

Cruz
27-04-2012, 09:51
u nekim segmentima ima, kad se duhovno nadogradi, svakako spozna gde je gresio i sta treba ispraviti

kojica
27-04-2012, 09:53
Kakvo je obrazovane imao Isus? :kapa:

DaDole
27-04-2012, 10:02
Ja ne bih pod obrazovanjem podrazumijevala duhovnu nadgradnju.

Cruz
27-04-2012, 10:04
a zasto ne?

DaDole
27-04-2012, 10:07
Pod obrazovanjem ,naime,podrazumijevam institucionalno i sistemski riješeno(o tom potom kako),znači programski određeno školovanje odnosno izučavanje određenih oblasti i u skladu sa tim,sticanje određenih kvalifikacija i zvanja.

Cruz
27-04-2012, 10:10
pa ne ides u skolu samo da bi dobio parce papira na kome pise diploma i kvalifikacija, vec i da bi nesto naucio i unapredio se u svakom smislu.. i socijalnom i intelektualnom i duhovnom.

DaDole
27-04-2012, 10:12
Naravno,u školama se stiču određena znanja i vještine..ali koja je to škola u sistemu u kojoj se možemo duhovno nadograđivati? O tome ja govorim cruz:)

Cruz
27-04-2012, 10:18
duhovna nadogradnja nije iskljucivo vezana za religiju, mozes je spoznati i kroz umetnost, slikarstvo recimo, poeziju, muziku.. a to su predmeti koji su zastupljeni u skolstvu

Cruz
27-04-2012, 10:19
zaboravila sam da dodam filozofiju..

ljubičica
27-04-2012, 10:20
Naravno,u školama se stiču određena znanja i vještine..ali koja je to škola u sistemu u kojoj se možemo duhovno nadograđivati? O tome ja govorim cruz:)ona, u kojo rade retko genijalci koji vole decu i bave si njima, ..umesto da im predaju..
cesto je tzv"spoljni autoritet" u najkriticnijim godinama, upravo nastavnik, profesor..
ako dete ima srece da ima takvog u blizini.
sto opet veze nema sa samim obrazovanjem...

Mistery
28-04-2012, 00:05
Obrazovanje pomaže da se bolje shvate neke pojave u društvu, znanje je pozitivno i potrebno.

Ali, od obrazovanja ne zavisi da li će neko postati ili već jeste dobar ili loš čovek.

Slažem se da se karakterne osobine stiču kućnim vaspitanjem, a nadograđuju se u školama, na fakultetima..i ponovo, to nije uslov da bi neko bio dobar čovek.

Mnogo zavisi od same ličnosti, od uslova u kojima je neko odrastao, od sredine u kojoj živi.