PDA

Pogledaj Punu Verziju : Opsena !



Sagacity
27-04-2012, 22:01
Šta je opsena? Ko je opsenar ?
Da li opsena ima veze sa licemerjem ili je to neki drugi oblik prikrivenosti?
Pisac je opsenu video na svoj način...Meni se dopada kako je to opisao.

Опсенар је особа која се бави опсенарством, опсеном, која по народном веровању имају способност да опчине човека и да упрљављају његовим радом и мишљењем. Izvor: wiktionary.org


Opsena

Ti si kao zvezda jednog jutra slave,
A u meni osta kao crna rana;
Ti si trista vrela što bruje i plave -
Da sva budu jedna suza otrovana.


Beše kao carska galija kroz pene,
S glasom o pobedi; beše u čas zore
Himna zemlje suncu; a samo za mene -
Red crnih zastava što kroz mrak vihore.


Ruka ti je bela, meka kao cveće,
A moja ostade sva okrvavljena.
Otkud si i ko si, niko znati neće:
Ljubav ili mržnja, sudba ili žena.


Jovan Dučić

kojica
27-04-2012, 22:04
sve je opsena.. :mm:

Sagacity
27-04-2012, 22:16
Pa nije valjda sve...:qq:
Neko je ipak malo veći opsenar. Pa nam se podvuče pod kožu onako nečujno...:hm:

Moonster
27-04-2012, 22:22
Šta je opsena? Ko je opsenar ?
Da li opsena ima veze sa licemerjem ili je to neki drugi oblik prikrivenosti?
Pisac je opsenu video na svoj način...Meni se dopada kako je to opisao.

Опсенар је особа која се бави опсенарством, опсеном, која по народном веровању имају способност да опчине човека и да упрљављају његовим радом и мишљењем. Izvor: wiktionary.org


Opsena

Ti si kao zvezda jednog jutra slave,
A u meni osta kao crna rana;
Ti si trista vrela što bruje i plave -
Da sva budu jedna suza otrovana.


Beše kao carska galija kroz pene,
S glasom o pobedi; beše u čas zore
Himna zemlje suncu; a samo za mene -
Red crnih zastava što kroz mrak vihore.


Ruka ti je bela, meka kao cveće,
A moja ostade sva okrvavljena.
Otkud si i ko si, niko znati neće:
Ljubav ili mržnja, sudba ili žena.


Jovan Dučić



Opsena, dobro pitanje, a odgovora ima više.....
Ali ja ću se zadržati na jednoj od definicija....
Opsenar je onaj ko uspešno kod druge osobe održava iluziju obično o sebi samome ili o nekoj situaciji, a održava je toliko uspešno da osoba koja je pod uticajem opsenara veruje u tu iluziju iako su joj predočeni svi argumenti koji tu iluziju obaraju potpuno.
Opsena je jako jaka iluzija, u koju neko veruje toliko jako i toliko dugo da ga je nekada čak i nemoguće razuveriti uprkos svim činjenicama koje govore potpuno suprotno od onoga u šta ta osoba veruje.
Verski fanatici se mogu kao takvi ljudi klasifikovati otprilike u tu kategoriju....
Lepo je Dučić to napisao, jako lepo, sviđaju mi se termini koje je upotrebio...

Moonster
27-04-2012, 22:23
sve je opsena.. :mm:
Sve je ništa, ništa je sve :mm:

Sagacity
27-04-2012, 22:32
Opsena je jako jaka iluzija, u koju neko veruje toliko jako i toliko dugo da ga je nekada čak i nemoguće razuveriti uprkos svim činjenicama koje govore potpuno suprotno od onoga u šta ta osoba veruje..
Baš tako.
Osobe koje nam ''proklize'' pod kožu i kada se to desi, mi nismo ni svesni koga smo propustili u svoj svet. Imaju veštinu zavođenja i prikazivanja sebe u anđeoskom obliku. Teško se izboriti sa emocijama koje one izazovu u nekoj osobi. Kada ''maske'' padnu, shvatiš da je bila sve, samo ne anđeo.

Da li opsena ima neke veze sa licemerjem? Ili je to neki izvedeni oblik ?

Steppenwolf
27-04-2012, 22:34
Opsenar je madjionicar iz cijeg sesira iskacu zecevi kojima iz usiju izlecu cudotvorni leptiri koji dok se pare umiru mnozeci se.
Dok su u stadijumu larve umeju da udju pod kozu i tad su ko ***zle, ne mozes ih se lako otresti.
Izazivaju onu vrstu svraba, sto se vise ceses to vise svrbi, neizdrz.
Kad shvatis da si zarazen tad je vec kasno.

Moonster
27-04-2012, 22:40
Baš tako.
Osobe koje nam ''proklize'' pod kožu i kada se to desi, mi nismo ni svesni koga smo propustili u svoj svet. Imaju veštinu zavođenja i prikazivanja sebe u anđeoskom obliku. Teško se izboriti sa emocijama koje one izazovu u nekoj osobi. Kada ''maske'' padnu, shvatiš da je bila sve, samo ne anđeo.

Da li opsena ima neke veze sa licemerjem? Ili je to neki izvedeni oblik ?

Da, obično je prati licemerje, mada ima slučajeva kada to nije tako, ali najviše puta jeste tako.
Opsena može biti nezavisna potpuno od licemerja, zavisi od ciljeva koje neko postiže sa takvom vrstom manipulacije...

Sagacity
27-04-2012, 22:42
Opsenar je madjionicar iz cijeg sesira iskacu zecevi kojima iz usiju izlecu cudotvorni leptiri koji dok se pare umiru mnozeci se.
Dok su u stadijumu larve umeju da udju pod kozu i tad su ko picajzle, ne mozes ih se lako otresti.
Izazivaju onu vrstu svraba, sto se vise ceses to vise svrbi, neizdrz.
Kad shvatis da si zarazen tad je vec kasno.
Jasno.
Šta misliš, da li su žene veći opsenari nego muškarci ?

Sagacity
27-04-2012, 22:46
Da, obično je prati licemerje, mada ima slučajeva kada to nije tako, ali najviše puta jeste tako.
Opsena može biti nezavisna potpuno od licemerja, zavisi od ciljeva koje neko postiže sa takvom vrstom manipulacije...
I ja smatram da je licemerje nezavisno od opsene.
Licemerje je lakše prepoznatljivo, gluma se jasnije oseti. Oba imaju za cilj da se prikaže nešto drugačije nego što jeste, samo se kod licemerja lakše vidi namera, a kod opsene se to čak ne vidi ni u nagoveštaju..Ili grešim? :hm:

Steppenwolf
27-04-2012, 22:49
Ne znam za statistiku kojih ima vise, znam samo da je za to potreban talenat.
Svaki uspesan ljubavnik ili ljubavnica je na neki nacin iluzionista.

Moonster
27-04-2012, 22:50
I ja smatram da je licemerje nezavisno od opsene.
Licemerje je lakše prepoznatljivo, gluma se jasnije oseti. Oba imaju za cilj da se prikaže nešto drugačije nego što jeste, samo se kod licemerja lakše vidi namera, a kod opsene se to čak ne vidi ni u nagoveštaju..Ili grešim? :hm:
Ne grešiš.
Opsena ide neprimetno, polako ali suštinski duboko, tako da kada obuhvata nekoga, pokušava da ga potpuno obuhvati, posebno ako se radi o nečemu za šta je osoba emotivno vezana, tako da preko toga deluje na pojedinca. Puno je opasnija od licemerja, ali je i puno sporija i temeljitija, osobe koje su pod njenim uticajem jako teško se izvuku, ako se uopšte izvuku...

Sagacity
27-04-2012, 22:54
Meni su jednom rekli da su žene bolji opsenari. Umeju lakše ući pod kožu. Sada koliko ima istine u tome, ne znam.
Da, za to je potreban talenat sigurno.Ne može svako. Samo proračunati. Mada...možda opsenari i nisu svesni kakav uticaj imaju ili je to ipak sve njihova namera?

Steppenwolf
27-04-2012, 22:54
To ko ujed otrovnice koji deluje sporo, temeljito, razara tkivo.
I nema ti spasa, moras da molis za antidot ako hoces da se spases u pristojnom komadu.

Sagacity
27-04-2012, 22:56
Puno je opasnija od licemerja, ali je i puno sporija i temeljitija, osobe koje su pod njenim uticajem jako teško se izvuku, ako se uopšte izvuku...
Smatram da svaki problem ima rešenje, pa i to. Samo je pitanje kako se rešiti emocija koje razdiru ?

Moonster
27-04-2012, 22:57
Mada...možda opsenari i nisu svesni kakav uticaj imaju ili je to ipak sve njihova namera?
UVEK je u pitanju namera, nema tu ni najmanje naivnosti.
Žene su po pravilu puno bolje u tome od muškaraca.

Moonster
27-04-2012, 22:58
Smatram da svaki problem ima rešenje, pa i to. Samo je pitanje kako se rešiti emocija koje razdiru ?
Nema nerešivih problema, jer ako je nerešivo, onda i nije problem u pitanju već stanje.
Lako, suočavanjem sa istinom po svaku cenu i izbacivanjem takve osobe koja je to tako radila iz svih životnih tokova.

Steppenwolf
27-04-2012, 23:16
Smatram da svaki problem ima rešenje, pa i to. Samo je pitanje kako se rešiti emocija koje razdiru ?
Nego, jesi li ti naletela na nekog takvog kad znas da tu postoje razdiruce emocije?

Sagacity
27-04-2012, 23:29
Nego, jesi li ti naletela na nekog takvog kad znas da tu postoje razdiruce emocije?
Pa ne smem više ništa da kažem da ne ispadne da sam superiorna.
Ne nisam, ali znam nekog ko jeste. Bolje rečeno, poznajem dve osobe. E sada, da li znam osećaj u smislu kako to izgleda i koliko boli? Mogu samo da procenim na osnovu onog što su meni pričali. Pošto sam empatična osoba, prilično imam dobru predstavu o tome.
Mogu samo da uporedim sa nekim emocijama koje su mene razdirale, a izazvano raskidom sa nekom osobom. Ono kada ti je stalo do nekog, a raskidaš...Tako nekako....
Teme pokrećem tek tako. Komuniciram dosta sa ljudima. Iz razgovora dođem na ideju šta da pokrenem. 90% onog što pokrenem nije iz mog privatnog života.