PDA

Pogledaj Punu Verziju : Nasilje i moć



DaDole
17-05-2012, 09:36
Engleska riječ violence(nasilje) potiče od latinske riječi vis koja znači "životna sila" i već ta činjenica nagovještava silinu prodiranja.
Na koji način trebamo pristupiti nasilju ukoliko želimo da ga iskorijenimo iz sebe..svako od nas ga nosi u sebi,pritajeno ili ne,iskazivano ili potiskivano..
Ukoliko smo svjesni da je ono u nama,takođe znamo da potiskivanjem nećemo ništa postići.
Sa nekih psihoanalitičkih uporišta čuli smo za "potiskivanje životne sile" kao čestu dijagnozu.
Koliko puta smo imali priliku čuti savjete iskali svoj bijes,pusti ga napolje,urlaj..kao da je to lijek za sve.
Kako se ponašamo kad osjetimo potrebu za nasilnim ponašanjem:hm:

Sagacity
18-05-2012, 07:03
Teško je iskoreniti neku nasilnost u sebi, pogotovo ako si ga osetio na svojoj koži. Upravo osećaj tuđeg nasilja ostavlja prostor za osvetu i tera i tebe da učiniš isto. E sada, kraj nekoj našoj unutrašnjoj nasilnosti je naš racio koji postavlja granice i umiruje nas. Kod nekih se tako nešto nikada ne desi.

Potreba za nasiljem nastaje u toku odrastanja, odnosno okolnosti utiču ponajviše na to da li će neko biti nasilan ili ne. Mada sam negde čitala da se nasilnost može uočiti i kod male dece. Ne znam da li i tu može doći do izražaja genetski faktor.

Svakom od nas ponekad dođe da udari šakom o sto, da šutne neki predmet na ulici, da zalupi silno vrata...Mislim da je to momenat kada se oslobađa upravo taj višak energije, koji je bio potisnut našim unutrašnjim besom. U tome ne vidim ništa loše, osim ako bi se to učestalo ponavljalo. Svakom čoveku ponekad treba bar malo rasterećanje za sve ono što je nagomilao u sebi.

Postoje osobe koje u sebi imaju potinsuti bes koji teško kontrolišu, zato takvi ljudi gube samokontrolu. Odatle i nastaju pravi problemi prava potreba za nasiljem, jer ne umeju i ne mogu da se obuzdaju...

kojica
18-05-2012, 07:35
Engleska riječ violence(nasilje) potiče od latinske riječi vis koja znači "životna sila" i već ta činjenica nagovještava silinu prodiranja.
Na koji način trebamo pristupiti nasilju ukoliko želimo da ga iskorijenimo iz sebe..svako od nas ga nosi u sebi,pritajeno ili ne,iskazivano ili potiskivano..
Ukoliko smo svjesni da je ono u nama,takođe znamo da potiskivanjem nećemo ništa postići.
Sa nekih psihoanalitičkih uporišta čuli smo za "potiskivanje životne sile" kao čestu dijagnozu.
Koliko puta smo imali priliku čuti savjete iskali svoj bijes,pusti ga napolje,urlaj..kao da je to lijek za sve.
Kako se ponašamo kad osjetimo potrebu za nasilnim ponašanjem:hm:

Šta će nam engleske i latinske reči da bi u reči nasilje pronašli silu? :kapa:
Nasilno.. na silu.. ili jačinu..

DaDole
18-05-2012, 07:39
Možda zbog toga da se osvijestimo sebe..da je sila u nama isto tako kao i u onima oko nas,da niko od nas nije lišen nasilnog..uvodni post bi trebao da usmjeri naš racio ka rješavanju te spoznaje..naravno,ne terminološki..

PETRAS
27-05-2012, 04:46
Nasilnicko ponasanje je spoljna manifestacija neke od negativnih emocija-ljutnja,bes, mrznja, a mogu biti pokrenute spolljnim uticajima.Znaci jedan od nacina je izbegavanje situacija koje pokrecu ove negativne emocije a kojima smo svi skloni, drugi nacin je kontrolisanje emocija raznim tehnikama , skretanjem misli na nesto lepo, ili dubokim disanjem.Delije li u praksi ono cuveno brojanje do 10?

Sagacity
27-05-2012, 20:50
Deluje čuveno brojanje do deset, evo taj sam slučaj...Ali baš kod ozbiljnih nasilnika, mislim da ne bi delovalo ni brojanje do 100, teško ih je obuzdati...Pravi nasilnici imaju prikriveni bes u sebi i gube samokontrolu.....
Bar je to moje mišljenje...

Vragolanka
27-05-2012, 22:25
svi mi imamo prikriveni bes u sebi.
možda se razlikujemo samo u načinu kanalisanja, ili 'iskaljivanja'.
ne mislim da ga treba potiskivati.
užasavam se ljudi koji su istrenirani da u svakom trenutku iskontrolišu emocije. ništa bolji nisu ni oni koji ih u svakom naletu izbace.

mona
28-05-2012, 05:35
Moc je samosavladavati se....

Nasilje ispoljvaju slabi i kukavice...

DaDole
28-05-2012, 07:25
svi mi imamo prikriveni bes u sebi.
možda se razlikujemo samo u načinu kanalisanja, ili 'iskaljivanja'.
ne mislim da ga treba potiskivati.
užasavam se ljudi koji su istrenirani da u svakom trenutku iskontrolišu emocije. ništa bolji nisu ni oni koji ih u svakom naletu izbace.

baš ovo bold je nešto što i mene užasava..takav stepen samokontrole ne nalikuje ljudskom..

Sagacity
28-05-2012, 08:16
Ma OK je da neko iskali svoj bes i da bude nasilan, al' ne prema meni...:lol:
Problem je što ima takvih ljudi što ne vode računa kada i gde ''prašte'' na sve strane. Ja sam i gore navela da možeš zalupiti vratima, viknuti itd. sve je to normalno, ali neću ja da budem objekat nečijeg besa ili nasilnosti, e tu treba kontrola...da se ne smeta onima koji nemaju ništa sa tim...

DaDole
28-05-2012, 08:18
Kako misliš Sago da ti nećeš da budeš objekat..pa niko neće..svi bismo da izbjegnemo,ali to nažalost ne možemo..

Sagacity
28-05-2012, 08:37
Kako misliš Sago da ti nećeš da budeš objekat..pa niko neće..svi bismo da izbjegnemo,ali to nažalost ne možemo..
Tu nastaje problem...Na poslu imam par nasilnika, koji su ''na tri ćoška'' :lol: i kada uđeš kod njih možeš da naletiš na njihov trenutni ''potisnuti bes'' koji imaju nameru da istresu i ti baš tad naletiš ....E sad, ako bih i ja u tom trenutku počela da izbacujem moj potisnuti bes, verovatno bi nastao haos, pa onda dođem u situciju da ako ti neki ne mogu da se iskontrolišu, ja mogu...I sada ovako ispada da sam ja gora od ovih koji su i agresivni i besni, jer se u tom trenutku povlačim...Tako mu nekako ispada...
U svakom slučaju, neko se mora iskontrolisati ili onaj koji namerava da se oslobodi besa ili onaj koji je slučajno tu ili naleti na tog nekog besnog. Kada bi obe strane ''praštale''...nastala bi tuča sigurno...
Samokontrola mora da postoji, ako ne zbog sebe, onda zbog drugih.

DaDole
28-05-2012, 08:41
Naravno da treba da postoji samokontrola,ali i ona ima svoje granice,svoj prag samotolerancije..to obično shvatimo u momentu kad se zapitamo Gdje smo preusmjerili svoj potisnuti bijes i Kome smo naškodili..Uvijek je odgovor: U sebe i Sebi..
istina,ponekad smo ponosni jer smo "iznad situacije"..ali uglavnom sebi naškodimo ,sem ako zaista nismo stvorili jak odbrambeni sistem pa nas ne dotiče niti primjećujemo..a to je malo teže ipak..