PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zašto njuškamo po njegovim stvarima?



Sagacity
21-08-2012, 07:37
Ako ste se nekada bavile, istraživačkim radom, niste usamljeni primer jer svi ponekad sumnjamo u vernost partnera...

Dvadesetpetogodišnja Jelena se priseća kako je prvi put prekopavala njegove fioke: „Iako sam znala da je to pogrešno, nisam mogla da se obuzdam. Tražila sam slike, pisma - bilo šta što bi mi dalo više informacija o njegovim prošlim vezama nego što mi je on sam otkrio.“ Nije pronašla puno toga. Ali je zakoračila u opasan tajni svet „ljubavnih tragača“. Jelenino ponašanje nije retkost, posebno danas, u doba Facebooka i porukica - koji omogućavaju da na jednostavan način provalite „koju igru igra“.
Frustrirane time što on odbija da govori o svojoj prošlosti (ili sumnjom da je sve što je rekao istina), mnoge žene se bave hakerisanjem po njegovom kompjuteru, nadajući se da će saznati nešto više o njegovim bivšim. I nalaze ono što traže. Poput glavne „alapače modernog doba“, ova mala „pametna“ kutija može da vam kaže sve o njegovoj (ne)moralnosti, ali otvara i sledeće pitanje: šta tačno tražite i šta ako vas ono što nađete ne usreći?
Dakle, zašto to radimo? Iznenađujući broj žena priznaje da su „kopale“ po partnerovim ličnim stvarima. Ali ne ponose se time. „To je nemoralno - svi mi imamo pravo na svoje tajne“, smatra Sandra (30). „Ako bi neko njuškao po mojim stvarima, doživela bih to kao ugrožavanje moje intime. Nedavno sam bila u vezi sa razvedenim muškarcem. U njegovoj kući je bilo slika bivše žene, pisama, razglednica... Ali odbila sam da kopam po tome. Nije mi bilo potrebno da znam ništa više od onoga što mi je on sam rekao.“

Dva tipa njuškala

Po mišljenju psihologa, ovakav stav je neuobičajen. „Ako se osećaju iole nesigurno u vezi, žene se najčešće odaju potajnom pretraživanju partnerovih stvari“, tvrde oni. Stručnjaci se slažu da postoje dva tipa situacija u kojima se bude instinkti „ljubavnih tragača“. Nasumično „njuškanje“ je uobičajeno na početku veze i vremenom, kako raste osećaj sigurnosti kod oba partnera, ono prestaje, ističu stručnjaci. Ono se obično javlja onda kada treba da odlučite da li da se zadržavate u toj vezi. Želite da saznate više o njegovoj prošlosti, da biste mogle da prestanete da razmišljate o tome. To nam se najčešće dešava u 20-im i ranim 30-im godinama, kada su nam partneri dovoljno „stari“ da imaju „ljubavnu predistoriju“.
Drugi razlog njuškanja je sumnja da u vezi nije sve kako treba. Vođena takvim sumnjama Dragana (24) je pretražila inboks dečkovog mobilnog telefona. Otkrivši masu poruka eksplicitno seksualne sadržine, rekla mu je šta je našla… i „popila“ pridiku zbog „guranja nosa“ u njegove privatne stvari. „Našla sam jasne dokaze da me vara, a njegova glavna briga je bilo to što sam njuškala. Odmah sam mu dala šut kartu.“

Čisto ženska sklonost?

Zašto po ovom pitanju postoji takva disproporcija među polovima? „Većina muškaraca ne daje dovoljno informacija o svojoj prošlosti, pa ona ne prestaje da nas kopka“, kažu psiholozi. „Zato tragamo za još informacija.“ Pojedini eksperti objašnjavaju i onu drugu stranu cele priče. „Muškarci ne njuškaju zato što nemaju potrebu da saznaju toliko informacija - kao što nemaju potrebu ni da ih daju. Muškarac će možda prekopati partnerkine stvari samo u slučaju vrlo osnovane sumnje u njeno neverstvo.“
Imajte na umu da je „njuškanje“ rizično. „Ako pronađete nešto uznemirujuće, poput inkriminišućih mejlova ili njegove slike sa bivšom devojkom na kojoj deluje jako srećno, ne možete da mu kažete za to jer ćete ispasti osoba kojoj se ne može verovati“, napominju psiholozi. „Umesto toga, vi potiskujete emocije i u vašoj glavi to što ste pronašle, šta god bilo, raste poprimajući razmere mnogo većeg problema - koji bi mogao da vam uništi vezu.“
Ako vas nešto muči postavite svom dragom direktno pitanje o tome i recite mu da bi vas njegov odgovor umirio. Ako se ispostavi da je sve u redu, zapitajte se zašto ste uopšte sumnjale u to. I koja je pouka? Dobro razmislite zašto mu kopate po stvarima, a onda se ozbiljno potrudite da prestanete s tim. Ko zna, možda će vas baš to učiniti srećnijima.


Izvor: cosmopolitan.rs

Sagacity
21-08-2012, 07:41
Da li ste ikad ''njuškali'' po njegovim stvarima?
Da li ste ikada našli nešto sumnjivo...porukicu, mail....ruž na košulji...:g: itd.
Kako biste reagovali, da slučajno nešto otkrijete ili da u vama to nešto izazove neku sumnju ?
Da li biste ga tada odmah upitali šta je to ili odakle mu ili biste počeli da ga pratite ?
:hm:

причалица
21-08-2012, 07:49
ne njuškam.
kad slažem njegove stvari, prosto ih složim ...njuškanje je poprilično otužna osobina, osobina žena koje stvarno nemaju preča posla.

Sagacity
21-08-2012, 07:54
Slažem se i meni je ta osobina ''njuškanja'' totalno bezveze. Čemu izigravanje policajca ako živiš sa nekim.
Međutim, upravo tokom slaganja stvari, pranja veša i pražnjenja džepova, raspremanja kuće... neke žene su svašta nalazile...i različito su reagovale...:aha:

Sarmica
21-08-2012, 07:55
Stvarno ću se zapitati kad/ako dođem u taj stadijum:huh:

Nežnicah
21-08-2012, 07:56
Ne volim ni kada moram da zavucem ruku u dzepove pantalona i kosulja pre stavljanja na pranje, i tada sve sto napipam i izvadim, samo mu stavim na njegovu natkasnu, uopste ne gledam sta je.

причалица
21-08-2012, 07:58
Slažem se i meni je ta osobina ''njuškanja'' totalno bezveze. Čemu izigravanje policajca ako živiš sa nekim.
Međutim, upravo tokom slaganja stvari, pranja veša i pražnjenja džepova, raspremanja kuće... neke žene su svašta nalazile...i različito su reagovale...:aha:

moja mama je stalno pretraživala tatine džepove, naročito kad on nije u kući...i onda je pravila raznorazne scenarije....meni je uvek to bilo ponižavajuće za nju samu.
stvarno mi ta vrsta kontrole nije u prirodi i ne razumem zašto neko to uopšte radi - bilo da je žensko bilo da je muško.
ako po nečemu drugom ne može da skapira da nešto ne valja i da nije u redu, onda stvarno je search po stvarima baš dno dna.

Sagacity
21-08-2012, 08:03
ako po nečemu drugom ne može da skapira da nešto ne valja i da nije u redu, onda stvarno je search po stvarima baš dno dna.
Slažem se Pričo....:dada:

Moje drugarice majka (mislim da sam pominjala), slagala neke stvari i u želji da neke metke postavi na svoje mesto, pošto su bili rastureni (za lov, muž se bavi lovom), pronašla je fotografiju njenog supruga i žene u toplom zagrljaju...Da bi se kasnije ispostavilo da ju je godinama varao sa tom ženom. Kaže, da nikada nije primetila kod njega nešto neobično za sve to vreme.
Ja ipak mislim, da ona nije želela da primeti nešto neobično.
Moja koleginica je skoro izjavila, da je saopštila mužu da i ako je prevari, da joj nikada ne kaže...Mislim...:aha: Ima svega...

причалица
21-08-2012, 08:14
e ta majka tvoje drugarice je po principu ''neka zna da znam''....i šta je time uradila? ništa.
kao što ovaj drugi primer ne radi ništa....zabijanje glave u pesak.
lično sam protiv zatvaranja očiju pred problemima i smatram da sve treba izvesti na čistac, imajući u vidu prioritete. ali, sama pretraga po stvarima mislim da nije u redu.

DaDole
22-08-2012, 09:14
To je prvenstveno stvar poverenja..nešto nisam taj tip žene da prevrćem po džepovima,ali kad bih imala neku sumnju,ko zna da l bih mogla da odolim:manijak: e sad..bilo kako bilo...ako bi me neki đavo povukao u tom pravcu:kapa: ...vjerujem da bih to uradila samo jednom,pljunila na sebe i naravno na džep :haha:

Picola
29-09-2012, 02:37
Ne mora da se "njuska"...neke se stvari same primete slucajno, npr. ruz na majici ili kosulji, ma koliko zena ne njuskala.

Zato je bolje njuskati da se na vreme otkriju neke stvari. :mm:

Sarmica
29-09-2012, 07:02
npr. ruz na majici ili kosulji

ja sam mislila da to samo u filmu postoji:lola:

Picola
30-09-2012, 03:40
ja sam mislila da to samo u filmu postoji:lola:

Mjok, ima i u serijama.:raz_088:

Ruz sam figurativno spomenula, moze to da bude i zenska dlaka od kose (najcesce), zatim zenski parfem, tragovi pudera, maskare i sl.

kojica
30-09-2012, 09:28
ako su ostali tragovi karmina, onda to nije na vreme... tad je stvar već gotova...:blenta:

DaDole
30-09-2012, 14:21
ako su ostali tragovi karmina, onda to nije na vreme... tad je stvar već gotova...:blenta:

ne mora da znači:hm: možda je ona samo naglo i nespretno okrenula glavu i zakačila:lolan:

Picola
03-10-2012, 02:44
ako su ostali tragovi karmina, onda to nije na vreme... tad je stvar već gotova...:blenta:



Na vreme - da drugi put ne vara.

Pa da "preseces" ili vernost ili razvod.

A uostalom, tragovi karmina (ili bilo cega slicnog) JOS ne mora da znace i sigurnu prevaru kao akt. Sve se to da preispitati ako jos ima ljubavi i volje.