Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Crveni pigment neće tako lako izumreti!



kojica
18-09-2012, 09:03
http://www.dodirnime.com/zanimljivosti/wp-content/uploads/ridjokosi.jpg

Prvog vikenda u septembru holandski gradić Breda postaje najcrvenije mesto na svetu! Stotine ljudi uputile su se tamo, da na Festivalu riđokosih pokažu svu raskoš svojih crvenih griva! Crveni pigment polako izumire, a nacija, koja ima najviše riđokosih, a time i predstavnika na ovom festivalu – su Škoti!
Vatreni, riđi, crveni, kako god ih zvali oni su uistinu posebni jer svega dva posto ljudi na svetu rodi se s crvenom kosom. Još posebniji bili su proteklog vikenda kada ih se, u holandskom Bredu, okupilo gotovo hiljadu i po iz 52 zemlje sveta.

kojica
18-09-2012, 09:06
http://www.rts.rs/upload/storyBoxImageData/2010/09/06/6175884/Dan-ridjokosih-1.jpg

Tradicionalni Dan crvenokosih održava se prvog vikenda u septembru. Holandski gradić tih je dana najcrvenije mesto na svetu.

“Devojka i mladić iz Nemačke napisali su mi e-mail. Upoznali su se ovde, na Festivalu. Oboje imaju crvenu kosu i svake se godine vraćaju na festival. To je prekrasno”, izjavio je organizator Bart Rouwenhorst.

“Čudno je kad ne odskačeš. To je super”, dodala je Jane iz Australije.

Crvenokosi ne odskaču jedino u Škotskoj. 40 posto te karirane nacije nosi riđi gen. Ne proradi kod svih, ali 13 posto riđokosih smešta ih na sam vrh najcrvenijih nacija.

Prema nekim istraživanjima gen za crvenu kosu polako nestaje. Izazvalo je to paniku kod Amerikanki koje navodno godišnje potroše 100 miliona dolara ne bi li bile riđe.

“Ponosan sam na svoju crvenu kosu. Mislim da su svi crvenokosi ponosni na to. Većina, čini mi se”, kazao je Ian Iz Engleske.

Ovaj gen nastao je kao mutacija na severu Evrope pre nekoliko hiljada godina. Danas je on karta za svet posebnih i to u svetu u kojem se svi trude biti posebniji od drugih.

jankovic
20-03-2013, 09:27
Crvenokosi ljudi ce nestati vrlo brzo, mozda vec za 30-40 godina. Razlog je sve veca globalizacija i mesanje rasa i nacija, a tamniji geni su dominantni, tako da crveni geni gube trku. Nekada su crvenokosi ljudi bili vecina ne samo u Skotskoj, dok danas nije tako.
Mnogo zalosnije je sto ce i plavuse nestati, ne tako brzo kao crvenokosi ljudi, ali procenjuje se za oko 200 godina.