PDA

Pogledaj Punu Verziju : Strahopoštovanje



Sagacity
27-09-2012, 21:15
Šta je strahopoštovanje?
Da li osoba mora biti isključivo autoritet, da bismo prema njoj osećali strahopoštovanje?
Kada nastaje strahopoštovanje?
Da li strahopoštovanje mora da se zasluži ili se samo nameće ? :hm:

причалица
29-09-2012, 05:21
svako ko ''zaslužuje'' strahopoštovanje svakako ne razmišlja o tome da li ga zaslužuje niti se trudio u tom pravcu. mislim da se takve osobe jednostavno tako rode...i uglavnom imaju enorman ego.
po meni, to baš i nije neka osobina....

Sagacity
29-09-2012, 22:10
Slažem se sa tobom.
Poštovanje iz straha je neka vrsta indirektnog moranja na poštovanje.
E sad, mnogi kažu da imaju strahopoštovanje prema ocu ili prema majci. Meni to najviše deluje, kao da je to poštovanje proizašlo iz strogoće koja je toj deci bila nametnuta...

kojica
13-09-2013, 10:29
Kakvo poštovanje traže takvo i dobiju. :lol: Stvarno ne znam čemu služi.

Picola
13-12-2013, 06:50
Ja sam imala strahopostovanje od oca i pradede, i smatram to dobrim. Kasnije, pradeda (koga sam volela jer da nisam, ne bih ga ni postovala) je umro, a za oca je ostalo samo postovanje i ljubav.

U srednoj skoli sam imala strahopostovanje od jedne profesorke koja je inace bila odlican i strucnjak i predavac, ali vrlo stroga zena. Ipak, opravdala je moje visoke zahteve jer je bila jedinstvena i pravedna i imala svoj zasluzeni autoritet, isticala se zananjem u odnosu na druge profesore. Nepotrebno je reci da sam joj se divila kao i ona meni posle prvog odgovaranja za ocenu i da sam shvatila da uopste nije "strasna" ali sam i dalje ucila da bih opravdala njeno poverenje.

Na fakultetu sam skoro od svih profesora imala strahopostovanje, najvise onih koji su bili zaista dobri i strucni a vazili kao strogi. Kao i u slucaju profesoke iz srednje skole, nepotrebno je reci koliko sam se u to razuverila kad sam dosla na ispit - bili su savim OK ljudi za one koji uce i znaju, zapravo, shvataju nauceno, stavise, bilo mi je krivo sto se tu ujedno i zavrsavao susret i razgovor (strucni) sa njima.

Ali bas me je to (strahopostovanje) podsticalo na bolje, i da mogu od sebe da dam vise nego sto sam mislila da mogu.

Zato smatram da je ono dobra stvar i da podstice u zivotu, u nekom razdoblju.