PDA

Pogledaj Punu Verziju : Šta ima novo?



kojica
09-10-2012, 10:31
Ako imate između dvadeset pet i trideset pet godina, pri tom ste duže od tri dana u braku, a smatraju vas iole normalnim, kad vam upute pitanje "Šta ima novo?" – to znači samo jedno: pravite li vi decu?! Stvar ide relativno postupno, i ima nekoliko faza. Na sam dan venčanja gosti mladu ne zagledaju samo zato što je glavni lik na paradi, već i da bi ustanovili zašto se zapravo udaje. Pošto tu stvar ponekad, ako se udate na vreme, ni oštro zlobno oko ne mora da vidi, posmatranje se nastavlja i nedeljama nakon svadbe. Kad već prođe dovoljno vremena da se to više ne može sakriti, sledi pitanje "a što si se ti udala?", još češće "zašto si se ti oženio?". Naime, neprirodno je venčavati se ako vas nije priteralo, odnosno ovde se to obično radi kad "novost" kuca na vrata. Svaki drugi razlog za takvu odluku u najmanju ruku je neobičan.

Neko vreme potom pušteni ste da uživate u svom novom životu, novom statusu, da se snađete i proverite liči li sve to na ono što ste od braka očekivali. Familija se malo zabavi drugim temama jer život ide dalje, uvek je tu nečiji razvod ili nečiji rak debelog creva, pa ste malo ostavljeni na miru. Nakon nekoliko meseci nezdravo interesovanje okoline za vaše nepostojeće potomstvo pojačaće se. Pitaće vas to ko god stigne: u gostima, na poslu, na dečjim rođendanima, kad vas sretnu posle mnogo vremena... Ako se ugojite – misliće da ste trudni, ako obučete farmerke s tregerima – misliće da ste trudni, ako obučete letnju haljinu koja nije uz telo – biće sigurni da ste trudni... Ako imate između dvadeset pet i trideset pet godina, i već ste više od dve godine u braku a na pitanje "šta ima novo" odgovarate sa "ništa", pomisliće da s vama definitivno nešto nije u redu.

Biti žensko u reproduktivnom periodu, a pri tom davno preći iz kategorije "mladih prvorotki" u kategoriju koja bi se mogla nazvati "vreme ti je" u ovim krajevima i dalje je pakleno teško. Naime, ako nikada niste rekli drugaricama "ja bih tako želela bebu", ako imate skoro tri banke a još nijednom niste bili trudni makar u pokušaju, ako još nikad niste ponosno oprali dečje dupe – krajnje je vreme da se zabrinete. Ako nemate onaj raznežen zamućen pogled kad vidite nečiju prinovu i ne počinjete da se kreveljite na nju kao da ste maloumni čineći svoj do malopre savršeno artikulisan govor potpuno nerazumljivim – zabrinuće se vaša okolina, koja vam svoje potomstvo i potura ne bi li proverila da li reagujete i kako se prilagođavate.

A zapravo je dirljivo koliko ljudska vrsta, pođednako i muška i ženska, koja je u stanju da se dvoumi satima ili danima nad tim da li da kupi ovu ili onu suknju, da li da izađe sa onom ili ovom kandidatkinjom, da li da pušta nokte, da li da nosi zulufe, da izvuče pramenove ili da se farba, da li da se kuva podvarak ili peče svinjski but – razmišlja malo ili gotovo nimalo o toj najvažnijoj stvari na svetu, ujedno jedinoj o kojoj samo mi odlučujemo: da li da imamo dete? To je verovatno najčešće iz nehata urađena stvar na svetu, a jedina ima doživotne posledice. Naime, ako rešite da imate dete, onda je to konačna i neopoziva odluka, onda ima da živite s tim (s njim) doveka, onda ste zauvek odgovorni za to biće koje je potpuno nedužno završilo kao član vaše porodice.

Možda bi sve bilo drugačije da je barem trećina današnjih imalaca deteta odlučila da roditeljstvo naprosto nije za njih. Kao što nekome ne stoji kratka suknja ili tesna majica, kao što neko nije za medicinu ili nije baš rođen za matematiku, tako i veoma mnogo ljudi jednostavno nije skrojeno da bude dobar roditelj. Šta sve čujete kao razlog za to što se neko odlučio za potomstvo? Na primer "vreme nam je". Da, to je zbilja dobar argument. To znači sledeće: vučemo se zajedno već sto godina, završili smo šta smo od škola imali, jedno od nas (ili oboje) radi, a televizijski program je sve gori. Ili: "moram nešto da promenim u životu." Ovo je jedan od boljih (obično ženskih) argumenata. U prevodu znači: on se nikada neće promeniti, u ovoj zemlji je sve teže, ionako nikada neću naći posao, umorna sam od čekanja princa. "Mislila sam da će to popraviti naš brak." Između redova: mi više ne razgovaramo, sve ređe imamo seks, više me ne voli, možda će ga dete naterati da češće bude kod kuće. Ovo je jedan od malignih argumenata. Naime, ništa neće biti bolje samo zato što ćete imati jednog ukućana više. Naprotiv. Situacija "omaklo se" nije vredna analize.

Elem, ako imate između dvadeset pet i trideset pet godina, ako ste duže od tri dana u braku i ako ste iole normalni, ne opterećujte se pričama o natalitetu po svaku cenu. Možda je to nekad i imalo značaja za očuvanje vrste; mnogo se umiralo, ratovalo, bolovalo, trebalo je imati masu da bi se sačuvala supstanca (o čemu bi se takođe dalo diskutovati)... Danas kad ljudi žive i duže nego što se to ponekad dâ podneti, postalo je izlišno da baš svako mora imati dete. Osim toga, nekada prosto niste imali šta da radite nego da se čim završite po zakonu obavezno školovanje venčate za svog dragog(gu) iz srednje škole, izrodite decu, i onda tako unapređeni u bračnog druga i roditelja taljigate dalje.

Ali kada bi barem trećina onih kojima je "vreme" da se razmnožavaju razmislila, i to dobro, šta stvarno od sebe hoće time što su se odvažili da naprave dete, i kad bi za to imali neki zaista ljudski argument, a da on nije iz gnjecave "deca su smisao" serije – svet bi mogao da odahne.

Ovo je pisala Seka Mujić, za list Vreme. Ima još par članaka, a u jednom od njhi
je dobro nabrukala Krsnu slavu.

Svako danas piše za novine. :krsti:

Ok. Ne treba ljude smarati pitanjem ''Šta ima novo?''. Nepristojno je, ružno, i dovodi
do očaja one koji pokušavaju da dobiju dete, a problem postoji.

Ogroman broj žena se leči od steriliteta, jer su nametnutim režimom života, prinuđene
da se udaju oko tridesete. Pri tom na poslu imaju toliko stresa, da ih to čiti sasvim
sterilnim. Stres je najbolja kontracepcija.
I sada je jedna savremena isfrustrirana poslovna žena, našla rešenje! Ne treba decu
ni rađati!

Jok, treba pisati glumpave članke za novine!

Pa oni koji bi trebali da se zamisle zbog čega decu rađaju, ne umeju ni da misle.
Još manje da čitaju, tako da ovo što je pisala neće ni pročitati. Nesu školovali. :b:

причалица
09-10-2012, 18:29
obično na pitanje ''šta ima novo?'' odgovorim ''ima...novi sad, novi pazar, novi beograd i tako..'' :aha:

Rosa
09-10-2012, 18:35
to se kaže A evo..ti šta radiš? :b:

Sagacity
09-10-2012, 21:11
Znaš šta :jede: prvo sam mislila da pročitam svaki drugi pasus, brate mnogo ti je dug tekst...:lol: Al' kad sam se ja malo ''udubila'' pročitah do kraja.
To sad, da li neko treba da ima decu ili ne, nije na njoj, ni na nama. To je stvar odluke ili mogućnosti. Dobrim delom teksta je u pravu. Pre svega mislim na parove koji su par godina u braku, nemaju decu a svi ih gledaju ''kao u čudo'' tipa...''bre pa što ste onda u braku''. Pa onda ti jadnici i veselnici imaju još veći pritisak okoline. A u međuvremenu čine sve da dobiju decu i još ih okolina ''osuđuje''...

Jedna od najtužnijih i teških priča je priča rođake moje snahe. 10 godina nisu imali decu.Žena je tri trudnoće ''iznela'' do kraja. Poslednji put je izgubila blizance. Bebe su se rodile zdrave, ali nažalost nisu mogle da opstanu.
Ipak na kraju, prošle godine je dobila slatkog sina, koji je takođe imao komplikacije i bio je 40 dana u inkubatoru. Vrh svega je bio, kada ju je komšinica srela na ulici i baš sa tim ''šta ima novo'' pitala ju je...''jel još mali živ''...:krsti: I šta da pričamo...

A što se tiče teksta sveukupno...nekako mi deluje kao da je to njena lična priča. Nešto što je nju lično pogodilo..Tako nekako. :kapa:

Inače, mene kada pitaju ''šta ima novo'', ja obično kažem..''svašta nešto''...:lol: i pređem na svoja pitanja...

причалица
11-10-2012, 06:06
kad živite dovoljno dugo kao ja, onda dolazite u poziciju da postavite ovo odvratno pitanje :lol: upravo zato što je ovo pitanje mali uvod u gomilu tračeva, neću ga postaviti nikome, a vidiš...sasam se setila da treba da naučim i ćere kako da odgovaraju na to pitanje :kreza:

paculjkica
11-10-2012, 07:19
Žene su naravno predodređene da radjaju, imaju grudi koje služe da doje bebe itd...
Znači neki ljudi će se sigurno pitati u životu da li imamo decu, nevezano za godine i da li smo u braku...Ako žena nikad nije imala decu pitaće se zašto, jer je to ipak narnormalnija stvar...Razlozi su da li je zakasnila za brak, imala zdravstvene problema, ili prosto nije htela decu ( ljudi koji misle da su deca prevelika obaveza itd. izmisliće 150 razloga zašto je bolje nemati decu, verovatno se i ta što je pisala članak dobro preispitala i smislila razloge...)
One koje su udate ,pa dobro njih će malo zagledati rodbina u iščekivanju radosne vesti, ne mora to tako negativno da se gleda...Jesu možda svekrve malo dosadne u tom zagledanju, ali dobro zagledaju te dok ne rodiš jedno, posle prvog opet zagledaju neće li drugo...Posle drugog te više ne zagledaju, kažu dosta ti je dvoje...:lol: