PDA

Pogledaj Punu Verziju : Krezuba nacija



Nežnicah
20-10-2012, 18:35
Vec jako dugo razmisljam na ovu temu... silom prilika dozivela sam to da zbog nedostatka para clan moje porodice, jedini koji radi i donosi pare u kucu mora da trpi uzasnu zubobolju i kljuka se brufenima mereno nedeljama, zbog toga sto kao zaposlen kome je placeno zdravstveno osiguranje nema pravo na besplatno lecenje zuba, jer je nasa pametna vlast to ukinula... kada se u Domu zdravlja lecenje zuba plati 4-5.000 dinara to je zaista nekad neizvodljivo isfinansirati... cene iste kao i kod privatnika, ali para nema ni za jedne ni za druge. Hvala im sto su meni kao nezaposlenoj omogucili da imam besplatnu popravku zuba, sad kad imam vec par karijesa jer nisam mogla iz gorepomenutih razloga da odem na vreme kod zubara, sto su trudnicama i porodiljama i djacima i studentima to omogucili, ali postoje i druge kategorije sugradjana, recimo bas zaposleni koji ne rade za hiljade eura vec sa bedne srpske plate. Zaista je porazavajuce i ponizavajuce trpeti jednu od najgorih vrsta bola jer se nema za odlazak kod stomatologa. Ili mozda treba da se odreknem nedeljnog budzeta za hranu da bi to mozda bilo dovoljno za popravku i lecenje zuba...
Volela bih da ako neko sa foruma moze da mi pomogne da sastavim peticiju vezano za ovu temu, da se svima bez obzira na status omoguce besplatne stomatoloske usluge :palac:

Evo i prigodnog clanka na koji sam naisla a i obojila sam ono sto je najistinitije :


Krezuba nacija

Na ionako nedovoljnu brigu o zubima, uticalo je i ukidanje besplatne stomatološke zaštite, pa svakom četvrtom odraslom u Srbiji nedostaje više od 10 zuba. Istovremeno, proširena je lista stomatoloških usluga o trošku države.
Posle šet godina izuzimanja stomatoloških usluga iz paketa obaveznog zdravstvenog osiguranja, postali smo još više krezuba nacija. Četvrtini odraslih nedostaje više od 10 zuba.
Pripremila Vera Gajić


Stomatolog Kliničkog centra Srbije prof. dr Dejan Marković kaže da ušteda koja se očekivala nije dala rezultate. "Naprotiv, ta ušteda je bila ušteda na zdravlju, stanje usta i zuba drastično se pogoršalo", ocenjuje Marković.
Izmenom i dopunom Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, odnedavno je proširena lista stomatoloških usluga, prevencija i lečenje o trošku Republičkog fonda.
"Proširena su prava na stomatološku zdravstvenu zaštitu i to na decu do završenog srednjoškolskog obrazovanja, na studente, kao i osigurana lica iz člana 22, to su socijalno ugrožene osobe koja ostvaraju prava na zdravstvenu zaštitu na teret republikog budžeta", precizira zamenica direktora RFZO-a Verica Lazić.
Zbog mnogih bolesti nastalih kao posledice zapuštanja zuba uvidelo se da se više isplati ulagati u preventivu i lečenje. Stomatolog Doma zdravlja "Milutin Ivković" Ljiljana Pantić kaže da je obim posla povećan.
"Više ne morate da razmišljate kao ranije. Pacijenta zbrinjavate kako vi mislite, po prioritetima. Više se ne pogađamo sa pacijentima šta njemu odgovara zbog novca i koliko ima. Nažalost tako je bilo ranije", kaže Pantićeva.
Ne plaćaju se preventivni i sistematski pregledi, popravka zuba, terapija karijesa, plombe, vađenje zuba, oralno-hirurška intervencija i druge usluge.
Pacijenti stariji od 65 godina imaju pravo na besplatnu totalnu i parcijalnu protezu, kao i na njihove popravke.