PDA

Pogledaj Punu Verziju : Нови шамар Хага: Харадинај није крив ни по једној тачки оптужнице!



Man
29-11-2012, 12:26
Нови шамар Хага: Харадинај није крив ни по једној тачки оптужнице!http://srbin.info/wp-content/uploads/2012/11/харадинај-300x225.jpg (http://srbin.info/wp-content/uploads/2012/11/харадинај.jpg)

Хашки трибунал ослободио бившег команданта ОВК Рамуша Харадинаја. Веће закључило да није крив ни по једној тачки оптужнице. Ослобођени и Баљај и Брахимај.

Наложено да се одмах сви пусте на слободу.

Веће судија, које су чинили Џастис Баконе Молото из Јужне Африке, Бартон Хол са Бахама и белгијски судија Ги Делова, установили су да је било зхлочина у Јабланици али да тројица оптужених бивших команданата ОВК за њих нису одговорни.

Веће је навело да није било доказа ни да је Рамуш Харадинај знао зазлочине у Јабланици.

Данашња пресуда је нова првостепена пресуда, а како се очекује највероватније ће уследити жалба на њу.

Против њих је вођен поступак, на поновљеном суђењу, због злочина над албанским, српским и ромским цивилима у логору ОВК у Јабланици 1998. године. Харадинај и Баљај први су хашки оптуженици који два пута излазе пред суд због истог злочина – убиства осам заробљеника у кампу ОВК у Јабланици.

У Трибуналу јуче нису могли да званично потврде да ће се Харадинај, Баљај и Брахимај појавити сутра у судници на изрицању пресуде, мада се то очекује.
“Очекује се да ће они бити ту”, рекао је незванично Тањугу добро обавештени извор, из напомену да “Правилник о поступку и доказима не каже да оптужени морају да буду присутни на изрицању пресуде”.

Хашко тужилаштво је у завршној речи, у јуну ове године, затражило казну од најмање 20 година затвора за сваког од оптужених, док су одбране тражиле ослобађајуће пресуде.

Као и у Србији, и у Хагу се нагађа какве ће пресуде бити донесене у овом предмету. Будући да се ради о првостепеној пресуди, уколико не буду задовољне, стране у поступку моћи ће да уложе жалбу.

По окончању првог суђења, по оптужници за злочине на ширем подручју западног Косова, Харадинај и Баљај су ослобођени оптужби и пуштени на слободу, док је Брахимај био осуђен на шест година затвора.

Жалбено веће је у јулу 2010. укинуло ослобађајуће пресуде, потврдило казну од шест година затвора за Брахимаја и наложило да се процес понови по шест тачака оптужнице – за злочине у логору Јабланица.

Жалбено веће је закључило да је доказни поступак тужилаштва завршен пре времена, односно пре него што су саслушана два сведока која су одбијала да дају исказ.

Један од тих сведока, бивши припадник ОВК Шефћет Кабаши, био је оптужен за непоштовање суда, јер није хтео да да исказ ни на поновљеном суђењу у предмету „Харадинај”, али је потом признао кривицу и осуђен на два месеца затвора.

Без присуства јавности, у априлу је био саслушан и други „невољни сведок” оптужбе, са ознаком „80″ који је рекао да су Баљај и Брахимај у пролеће 1998. учествовали у премлаћивању, сакаћењу и убиству више заточеника Јабланице, а такође је рекао да је Харадинај „морао да зна” шта се тамо дешавало.

Уместо по 39 тачака првобитне оптужнице, ново суђење Харадинају и Баљају вођено је по шест њих. Оне су укључивале убиства и тортуру заробљеника у кампу ОВК у Јабланици. Као и на првом суђењу, које је, због недостатка доказа, завршено ослобађајућом пресудом, Тужилаштво се и у поновљеном процесу срело са сличним проблемима – са уплашеним сведоцима који су мењали исказе или одбијали да сведоче

Пред данашње изрицање пресуде бившим командантима ОВК, косовски Албанци већ спремају свечани дочек и најављују нови политички ангажман хашког оптуженика, чак и премијерско место, док власти у Србији упозоравају да би његово евентуално ослобађање могло да угрози политички дијалог који се води у Бриселу.

Први потпредседник владе Александар Вучић изјавио је да се плаши да ће пресуда некадашњем команданту ОВК Рамушу Харадинају бити ослобађајућа и да ће то бити још једно понижење за Србију.

“Ослобађајућа пресуда била би понижење за све жртве, за све људе са Косова и Метохије, за све Србе, јер би нам коначно нацртали – нико није крив за мртве Србе. А кад погледате, Муслимани из Босне и Срби највеће су жртве ратова на територији бивше Југославије”, рекао је Вучић у интервјуу за Нови магазин.

Након ослобађања хрватских генерала Готовине и Маркача у српској јавности је почело да се прича о извесности ослобађајуће пресуде и Харадинају.

Према процедури Хашког трибунала, ако Судско веће закључи да оптуженика треба ослободити оптужбе, та особа се одмах пушта на слободу после обављања неких формалности, а ако утврди да је оптужена особа крива, она се пребацује у притворску јединицу, рекла је данас представница за штампу Трибунала Магдалена Спалинска.
“Ако Судско веће нађе да се једна или све особе морају ослободити оптужбе, онда је таква особа одмах пуштена на слободу после обављања неких формалности”, казала је Спалинска у изјави Тањугу.

С друге стране, како је навела, “ако се утврди да је особа крива, онда ће та особа бити пребачена у Притворску јединицу, где ће чекати да се одреди где ће издржавати казну”. Она је додала да се период који је оптужени већ провео у притвору рачуна у период издржавања казне

Marko:
29-11-2012, 12:31
Pederi STOP :namcor:

Ristana
29-11-2012, 12:46
Pošaljite Hag u Hag !

Man
29-11-2012, 12:48
Mi smo krivi :( i to nije sve što će nas još snaći :aha:

Ristana
29-11-2012, 12:49
Mi smo krivi :( i to nije sve što će nas još snaći :aha:

Mi Krivi? Štoo?

Marko:
29-11-2012, 12:58
Zato što smo im dali sve na tacni zbog viznog režima. Ebao nas režim i status večitog kandidata. 500 godina robije za Srbe u Hagu a ovu ološ će još i ordenjem da nakite.

Nežnicah
29-11-2012, 13:00
a nemamo ni pare da putujemo :ljut:

Ristana
29-11-2012, 13:03
Zato što smo im dali sve na tacni zbog viznog režima. Ebao nas režim i status večitog kandidata. 500 godina robije za Srbe u Hagu a ovu ološ će još i ordenjem da nakite.

Neustala ak te išta razumem. Kakve sada vize, kakvi bakrači :ups:

Man
29-11-2012, 13:06
Ništa ja njima nisam dao :nene: ne priznajem odluke takozvane "vlasti" i smatram ih izdajom zemlje.
Od njim sam očekivao poštovanje ustava i zakona ove zemlje.

Marko:
29-11-2012, 13:10
Kakve sada vize, kakvi bakrači :ups:
Ono što smo, ili kako Man kaže, što je "vlast" dobila kao ustupak za izručenja.

Man
29-11-2012, 13:18
Proglasiti da je zemlja pred neposrednom ratnom opasnošću, i delovi teritorije pod okupacijom.


1.donese uredba o hitnom i bezuslovnom prekidu saradnje sa haškim sudom;

2. da se svi haški činovinici proteraju iz Srbije;

3. da svi političari, nevladine organizacije i pojedinci koji su sarađivali sa ovom zločinačkom institucijom odgovaraju za delo nacionalne veleizdaje.

Man
29-11-2012, 13:19
Srbija je trenutno okupirana, njome vladaju zapadni agenti uz podršku beskičmenih političkih čankolizaca i šićardžija.

Ristana
29-11-2012, 13:20
Ono što smo, ili kako Man kaže, što je "vlast" dobila kao ustupak za izručenja.

Nema to veze sa vezom Markić. Ovde je na snazi međunarodna igrica, nema to veze sa lokalnim nadgornjavanjem

Marko:
29-11-2012, 13:20
4. Spustiti vojsku bar u severni deo.

Ristana
29-11-2012, 13:21
Srbija je trenutno okupirana, njome vladaju zapadni agenti uz podršku beskičmenih političkih čankolizaca i šićardžija.

Čemu će ti te otrcane prežvakane floskule. Daj mu ga malo konkretno.

Ristana
29-11-2012, 13:22
4. Spustiti vojsku bar u severni deo.

si normalan ti, oćeš da nas oteraš u bedu koju smo već prebedili

Ristana
29-11-2012, 13:23
Proglasiti da je zemlja pred neposrednom ratnom opasnošću, i delovi teritorije pod okupacijom.


1.donese uredba o hitnom i bezuslovnom prekidu saradnje sa haškim sudom;

2. da se svi haški činovinici proteraju iz Srbije;

3. da svi političari, nevladine organizacije i pojedinci koji su sarađivali sa ovom zločinačkom institucijom odgovaraju za delo nacionalne veleizdaje.

Ajd sad iskreno, jel ti ovo što si napisao ne deluje previše sirovo i nesažvakano.

Man
29-11-2012, 13:25
Čemu će ti te otrcane prežvakane floskule. Daj mu ga malo konkretno.

Ja mu ga dajem "malo konkretno" još od 89 godine, šta si ti učinila?
Ovoj državi sam dao mnogo, sasvim sigurno više od većine...

Marko:
29-11-2012, 13:27
si normalan ti, oćeš da nas oteraš u bedu koju smo već prebedili
Aj se ne vređamo za promenu. To bi itekako odgovaralo pojedinim i bitnim stranim faktorima. U tom smislu, niikakva beda od toga.

Man
29-11-2012, 13:28
4. Spustiti vojsku bar u severni deo.

Koju vojsku?
Treba da znate da Srbija nema vojsku, na policiju ne računajte...
Trenutno vojska nema ni 10 000 ljudi, od toga ni pola borbeno sposobno... za razliku od raznih službi obezbeđenja, koje broje preko 60 000 ljudi, naoružanih jako dobro. Možda i ne znate da je većini tih firmi vlasnik stranac.

Ristana
29-11-2012, 13:30
Ja mu ga dajem "malo konkretno" još od 89 godine, šta si ti učinila?
Ovoj državi sam dao mnogo, sasvim sigurno više od većine...

Ja ne ume da ovako razgovram o ozbiljnim stvarima Man. Ako želiš ozbiljnu debatu, tu sam.

Ristana
29-11-2012, 13:32
Aj se ne vređamo za promenu. To bi itekako odgovaralo pojedinim i bitnim stranim faktorima. U tom smislu, niikakva beda od toga.

izvini, ne znamo se pa si zato skopčao uvredu sa prvim delom moje rečenice, nije bilo namere

Ajmo redom da analiziramo tvoj predlog. Ti želiš rat? Ko će da ti čuva leđa Marko?

Man
29-11-2012, 13:33
Razgovori na forumima nisu ozbiljni razgovori.
Ne želim debatu, svako ko želi može da preduzme nešto konkretno, u to se ne računaju proseravanja po forumima.

I naravno da ne umeš da ovako rzagovaraš :) ti nisi dala par litara krvi, i poneki komad tela...
Vama je najbitnije da ne čujete sirene i da prevoz normalno funkcioniše.

Ristana
29-11-2012, 13:37
Razgovori na forumima nisu ozbiljni razgovori.
Ne želim debatu, svako ko želi može da preduzme nešto konkretno, u to se ne računaju proseravanja po forumima.

I naravno da ne umeš da ovako rzagovaraš :) ti nisi dala par litara krvi, i poneki komad tela...
Vama je najbitnije da ne čujete sirene i da prevoz normalno funkcioniše.

Ako si kanio da se upišeš na listu narodnih heroja pregazilo te vreme, to smo već videli a pravi domoljub nikada takvo šta neće da gurne u prvi plan.
Dalje, ovakve stvari su na forumima podložne ozbiljnoj debati sa ljudima koji su svesni situacije i razgovorom žele da je istinski razgolite i time pridonesu razrešenju komplikovane situacije na najbolji mogući način

Marko:
29-11-2012, 13:41
Ajmo redom da analiziramo tvoj predlog. Ti želiš rat? Ko će da ti čuva leđa Marko?
Prihvaćeno. Ne daj Bože da želim i meni je dosta bilo. Nastavljajući se na Manovu konstataciju o vojsci, tačno je, skoro da ne postoji ali ima je dovoljno za ono što sam ja mislio. Dakle, ne rat, već uz blagoslov jake strane sile (čitaj SAD), stvaranje faktora destabilizacije u Evropi. Nešto kao što rade Izrael i Palestina. Ratuju bez rata. Nažalost, cena bi sigurno bila plaćena životima ali bismo sačuvali bar deo teritorije i narod koji dole živi. Zvuči morbidno, ali zar nije politika upravo takva.

p.s. Nisu ovo moje želje, to će se dogoditi. Živi bili i videli.

Ristana
29-11-2012, 13:46
Prihvaćeno. Ne daj Bože da želim i meni je dosta bilo. Nastavljajući se na Manovu konstataciju o vojsci, tačno je, skoro da ne postoji ali ima je dovoljno za ono što sam ja mislio. Dakle, ne rat, već uz blagoslov jake strane sile(čitaj SAD), stvaranje faktora destabilizacije u Evropi. Nešto kao što rade Izrael i Palestina. Ratuju bez rata. Nažalost, cena bi sigurno bila plaćena životima ali bismo sačuvali bar deo teritorije i narod koji dole živi. Zvuči morbidno, ali zar nije politika upravo takva.

p.s. Nisu ovo moje želje, to će se dogoditi. Živi bili i videli.

Marko, ti znaš da su neka dokumenta potpisana a insistirajući na tome da naša vojska uđe na sever Kosmeta direktno impliciraš rat što u minuti
remeti sve društvene tokove, remeti tržiše,remeti tok kretanja ljudi i situaciju vodi ka haosu.
Državi kakva je naša takvo šta najmanje odgovara.

Man
29-11-2012, 13:47
Ako si kanio da se upišeš na listu narodnih heroja pregazilo te vreme, to smo već videli a pravi domoljub nikada takvo šta neće da gurne u prvi plan.
Dalje, ovakve stvari su na forumima podložne ozbiljnoj debati sa ljudima koji su svesni situacije i razgovorom žele da je istinski razgolite i time pridonesu razrešenju komplikovane situacije na najbolji mogući način

Heroj ovih ratova su ili mrtvi ili u hagu :) a domoljub nisam, neću ni biti. Ili si možda mislila na "rodoljub" što je nešto sasvim drugo.
Dalje, nisam siguran da bi tvoja rasprava ( a poznato mi je tvoje forumsko bitisanje) donela išta pametno.
Da nsam slučajno ovde administrator, pa moram da bidnem fin, rekao bih ti da ješ gomna :( ali neću...

Ristana
29-11-2012, 13:51
Heroj ovih ratova su ili mrtvi ili u hagu :) a domoljub nisam, neću ni biti. Ili si možda mislila na "rodoljub" što je nešto sasvim drugo.
Dalje, nisam siguran da bi tvoja rasprava ( a poznato mi je tvoje forumsko bitisanje) donela išta pametno.
Da nsam slučajno ovde administrator, pa moram da bidnem fin, rekao bih ti da ješ gomna :( ali neću...

Zašto si otvorio ovu temu?

Marko:
29-11-2012, 13:53
Marko, ti znaš da su neka dokumenta potpisana a insistirajući na tome da naša vojska uđe na sever Kosmeta direktno impliciraš rat što u minuti
remeti sve društvene tokove, remeti tržiše,remeti tok kretanja ljudi i situaciju vodi ka haosu.
Državi kakva je naša takvo šta najmanje odgovara.
Postoji i Savet bezbednosti pa ih niko ništa nije pitao kad su nas bombardovali. A nas naročito niko nije pitao niti bi nas pitali u tom primeru koji sam naveo. Ajde, ostavljam tebe i Mana u diskusiji, življa je :b:

Ristana
29-11-2012, 13:55
Postoji i Savet bezbednosti pa ih niko ništa nije pitao kad su nas bombardovali. A nas naročito niko nije pitao niti bi nas pitali u tom primeru koji sam naveo. Ajde, ostavljam tebe i Mana u diskusiji, življa je :b:
A pa pogrešio si, SB nije reagovao u dato vreme na bombardovanje al to je već druga priča i druge okolnosti
:cao:
Ma Man nema pojma o pojmu, ponaša se ko balavac.

Sagacity
30-11-2012, 10:33
Artman: Presuda Haradinaju je propast međunarodnog prava
Bivša portparolka Haškog tužilaštva Florens Artman izjavila je da je oslobađajuća presuda bivšem komandantu OVK Ramušu Haradinaju propast za međunarodno pravo.

Artman je podgoričkoj Televiziji "Vijesti" rekla da se Haški tribunal ponaša kao povincijalni sud i da je doživeo poraz, jer je odustao od traženja istine.
- Presuda Haradinaju je propast za sistem međunarodne pravde - smatra ona.

Artman je kazala da je evidentno da je Haški tribunal doživeo sada vidljiv poraz, zato što je prihvatio da odustane od traženja istine.

- Vidimo da se Haški tribunal u nekoliko predmeta ponaša kao provincijalni sud. Za slučaj Haradinaj bilo je prepreke, političke prepreke izvan Tribunala, da se ne optužuje nijedan pripadnik iz OVK - navela je ona.

Artman je rekla da je u predmetu protiv Haradinaja bilo očiglednih problema sa svedocima.

Izvor:24sata.rs

причалица
30-11-2012, 10:54
ijao što volim kad se posipaju pepelom svi ti iz haga :psihic:

Ristana
01-12-2012, 09:52
ijao što volim kad se posipaju pepelom svi ti iz haga :psihic:

A Srbija ko uvređena mlada :raz_076: