PDA

Pogledaj Punu Verziju : Dinstana teleća kolenica - Ossobuco alla milanese



Man
10-12-2012, 08:59
Dinstana teleća kolenica - Ossobuco alla milanese

Sastojci:

- 6 do 8 komada kolenice isečene na krugove (oko 3 kg)
- 4 šargarepe srednje veličine,
- 4 struka celera ili 1/2 celera,
- 1 kg zrelog paradajza (može i domaći mleveni ili
iz konzerve iseckan na kockice)
- veza peršuna
- 4 supene kašike putera
- 2 kašike brašna
- 6 supenih kašika najboljeg maslinovog ulja (ili suncokretovog)
- 1/4 l belog vina
- 1/4 bistre goveđe supe + supa za zalivanje
- 3 glavice crnog luka srednje veličine
- 3 češnja belog luka
- po pola kafene kašičice timijana i oregana
- 2 lista lorbera
- so, crni biber.

Za gremolatu:
2 neprskana limuna
2 veze peršuna
5 češnjeva belog luka

Priprema:


Šargarepu, celer, 3 glavice luka i 3 češnja belog luka iseći na sitne kockice. 4 kašike putera istopiti u plitkoj posudi i dodati iseckano povrće. Sve zajedno pržiti na tihoj vatri uz mešanje dok povrće ne dobije blagu braon boju. Skloniti sa vatre.

Krugove isečene kolenice povezati koncem, posoliti, pobiberiti i uvaljati u brašno. U jednom tiganju sa 6 kašika maslinovog ulja na tihoj vatri, ispržiti sa obe strane dok ne dobiju svetlo braon boju. Izvaditi iz tiganja i poređati na isprženo povrće.

U tiganj gde se pržila kolenica dodati 1/4 l vina i uz neprekidno mešanje, prokuvati sve dok se količina vina ne smanji na 4-6 kašika. Rernu zagrejati na 175°C.

Paradajz preliti ključalom vodom, oljuštiti, iseći na polutke i očistiti od semenki. Ostatak paradajza iseći na sitne komade. Peršun iseckati.

1/4 l bistre supe, 1/2 kašičice timijana i 1/2 kašičice oregana, 2 lista lorbera i iseckani paradajz dodati u tiganj sa vinom, prokuvati i začiniti sa solju i biberom.

Tako pripremljeni sos preliti preko kolenice i pustiti da proključa na ringli, a zatim poklopiti i staviti u zagrejanu rernu da se "krčka" 2-3 sata. Svakih 1/2 sata jelo zalivati bistrom supom.

Za gremolatu: koru od dva limuna sitno izrendati a peršun i 5 češnjeva belog luka sitno iseckati i sve dobro pomešati. Sve to staviti preko gotove kolenice


http://www.disturbedcooking.com/wp-content/uploads/2010/12/Osso-Buco-021.jpg

причалица
10-12-2012, 12:30
joj, što ovo dobro izgleda :) i zvuči :)

Nežnicah
10-12-2012, 12:36
jel toga ima po mesarama, mislm te teleće kolenice :palac:

причалица
10-12-2012, 12:38
ima :dada: mada, missim da nema uvek, tj. sigurna sam, nego treba pitati kad dolaze, pa rezervisati.

Man
10-12-2012, 12:50
Evo jedna jednostavnija varijanta za kolenice. Ja pravim i svinjske zato što ih ima na svakom ćošku.

Kupiš kolenicu ili butkicu (ista vrsta mesa i ukus jedino razlika u veličini).
OBAVEZNO neka ti preseku da pogledaš i pomirišeš unutrašnjost koske. Ona nekad ume da smrducka. Nije do mesare niti do kvaliteta dobavljača, ne moraš odmah da se svadjaš. Ako ne valja mesar odma daje drugu, znaju i oni.
Ako valja odma u veću šerpu. Dodaš par listova lovor lista, desetak zrna bibera i uključis na jaku vatru da provri pa smanjiš da se krčka.
Nakon sat vremena, probaš vodu u kojoj se kuva da vidiš koliko je slana. Ako je normalno onda ne dodaješ ništa. a ako je neslana dodaš soli. Ovo tek sad radiš posto nemaš pojma kakvu si kolenicu dobila.
Nastaviš da kuvaš jos sat, dva u zavisnosti od veličine. Ako nisi sigurna, ostavi duže pošto teško da možeš da prekuvaš.
I to je to.

Ja je najviše volim uz baren krompir i ren.

причалица
10-12-2012, 12:54
a vode se nalije koliko da ogrezne sve ?

Nežnicah
10-12-2012, 12:56
a kolenica u kiselom kupusu, a :palac: pa uz nju baren krompir :vodanausta:

Man
10-12-2012, 12:56
Da pokrije i par santimetara preko :dada:

причалица
10-12-2012, 12:59
e super....može, sviđa mi se kombinacija sa renom :)

Man
10-12-2012, 13:01
Kupus se sprema odvojeno :) kao svadbarski kupus, a servira se sa kolenicom i renom :dada:

Nežnicah
10-12-2012, 13:03
ne smem da tvrdim jer nikad nisam spremala već samo jela, ali mislim da moja mama stavi kolenicu i kupus u ekspres lonac i zajedno to sve kuva u njemu... baš ću je pitati :dada: kako god bilo, obožavam to da jedem :)

Man
10-12-2012, 13:17
može i tako :) ali to nije isto jelo...
u kupus možeš da turiš i suvarak, slaninu i šta god ti pane na pamet...

причалица
10-12-2012, 13:20
nemam expres lonac...nema veze...a što sam videla dobru slaninu danas :vodanausta:

Nežnicah
10-12-2012, 13:24
ovde kao da samo nas troje volimo da krkamo kolenicu :lola: ovi ostali niko ništa :qq:

причалица
10-12-2012, 13:25
pa to sve instant deca :sojka: