PDA

Pogledaj Punu Verziju : Palačinke-slane-slatke



Пркос
10-11-2009, 19:42
Češke pogačice od palačinki


Potrebno je:

* 12 palačinki (recept za palačinke)
* 300 gr mlevenog mesa
* 2 kriške hleba
* 2 jajeta
* 1 glavica crnog luka
* so i biber
* 200 ml kisele pavlake
* mleko
* 30 gr kačkavalja

Na ulju proržite sitno iseckani crni luk,pa dodajte mleveno meso i prodinstajte. Kada je izdinstano,sklonite na stranu pa u to dodajte izgnječeni hleb (koji ste pre toga potopili u mleku i ocedili), 1 jaje i začinite po ukusu.

Pečene palačinke podeliti u dve grupe po 6 palačinki.Stavite jednu palačinku, pa sa okruglom modlom blago pritisnute da obeležite krugove gde ćete kasnije da stavljate fil (slika 1). Na svaki krug naneti po kašičicu fila i rasporediti (slika 2). Preko stavite sledeću palačinku (slika 3) pa na istom mestu kao i na donjoj palačinki stavljajte fil. Tako radite sve do završne šeste palačinke na koju ne ide fil. Sa okruglom modlom vaditi pogačice (slika 4).
Ponovite postupak i sa drugih šest palačinki.

Pogačice prebacite na pleh obložen papirom za pečenje.

Kiselu pavlaku i jaje umutite pa prelite preko pogačica.

Pecite u zagrejanoj rerni na 200 °C oko 10 minuta ili dok ne porumene.
Pečene pogačice servirajte na tanjir, a onda pospite sa izrendanim kačkavaljem.

Okrajke od palačinki nemojte da bacate, već ih upotrebite za neku pitu ili supu. Ja sam napravila mini pitu sa pavlakom,jajima i sirom.

Češke pogačice nama su odlično išle uz kečap i jogurt :))
Prijatno !

Пркос
10-11-2009, 19:47
Američke čokoladne palačinke

Kada sam u maju bila u Mekedoniji kupila sam slatku pavlaku koja se zove Hopla, koju i inače uvek kupujem kada sam dole. Pošto mi je ostao ceo jedna litar a za par dana opet idem za MK i odnoviću zalihe, rešila sam da napravim domaći mascarpone (http://www.blogoye.org/kuhinjica/49345/Doma%E6i+mascarpone+sir.html). Kada sam po receptu u slatku pavlaku dodala limun, pavlaka se momentalno pretvorila u gustu granulastu smesu. Bila sam malo iznenađena, jer mi se to nikad nije desilo sa pavlakama koje sam do sada kupovala. Nastavila sam da radim dalje po receptu, tj. pokrila sam šerpicu sa rastegljivom folijom i ostavila da se ohladi pre stavljanja u frižider. Nakon 24 h kada sam je izvadila iz frižidera i kada sam po receptu trebala da je preručim na ceđenje koje bi po pravilu trajalo još 24 h, nisam imala šta da cedim. Nakon samo 24 h sam dobila čak 900 gr mascarpone sira koji nije bio toliko gladak kao predhodni, ali se prilikom mućenja a i jela te granulice i ne osete.
Ako vam se desi upravo ovo što i meni u pripremi mascarpone sira, nemojte da se uplašite, već da znate da u njegovoj pripremi mnogo zavisi koja se pavlaka koristi. Kao i u svemu,tako i u ovome sve ima svoje prednosti a i mane :)

Potrebno je:


250 ml mleka
220 gr brašna
1 jaje
2 kašičice šećera
1/2 kašičice soli
1 vanilin šećer
1/2 praška za pecivo
na vrh noža soda bikarbone
40-50 gr maslaca
50 gr čokolade

Fil:


250 gr mascarpone sira
100 gr slatke pavlake

Karamel preliv:

100 gr mlečnih karamel bombona
3 kašike slatke pavlake

Sa mikserom,najmanjom brzinom umutiti mleko i jaje. Maslac i čokoladu rastopiti, malo prohladiti pa dodati predhodnoj smesi. Pomešati brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, šećer i so, pa sve zajedno sjediniti. Sa manjom kutlačom (40 ml) stavljati smesu na zagrejani tiganj, da palačinka bude oko 10-12 cm. Kada počnu da se stvaraju mehurići, uz pomoć špatule okrenuti palačinku i pržiti i drugu stranu,ali mnogo kraće nego prvu. Sve ukupno, za jednu palačinku vam treba manje od jednog minuta.

Fil: Sjedini mascarpone i slatku pavlaku pa umutiti sa mikserom.

Karamel preliv: Staviti karamel bombone sa slatkom pavlakom da se istope, sve vreme mešajući da se lepo sjedine.

Serviranje: Na desertni tanjir staviti jednu palačinku pa naneti fil uz pomoć šprica. Staviti drugu palačinku, pa ponoviti postupak sa filom i onda završiti sa trećom palačinkom. Ukrastiti sa filom i preliti sa karamelom u neograničenim količinama :))

Пркос
10-11-2009, 19:50
Američke palačinke


Pored "naših palačinki" (crepes) koje spremam makar jednom nedeljno, odavno sam htela da probam i Američke palačinke (pancakes). Juče sam pravila i probala :) Sa ukusom sam prezadovoljna jer su mekane, lepo narastu i sa nekim voćnim prelivom su preukusne. Razlika između ovih palačinki i naših je što je smesa gušća, prave se da budu manje i deblje i u njih ide prašak za pecivo. Takođe, nije potrebno teflonski tiganj podmazivati već se peku na "suvo". Eventualno, možete dodati kašiku ulja i to samo pre nego što stavite prvu palačinku da se peče. Pošto mi je ovo bilo prvo spremanje ovih palačinki, pekla sam jednu po jednu, ali pošto sad već imam "iskustvo" sledeći put ću ih spremati po tri u isto vreme, jer su manje i toliko može da stane u moj tiganj.

Potrebno je:


250 ml mleka
220 gr brašna
1 jaje
2 kašičice šećera
1/2 kašičice soli
1 vanilin šećer
1/2 praška za pecivo
na vrh noža soda bikarbone
40-50 gr maslaca

Za voćni preliv:


150 gr višanja
150 ml soka od oceđenih višanja ili vode
2-3 kašike šećera
1 kašičica gustina

I još treba:


150 ml slatka pavlaka

Napravite prvo preliv za palačinke. Višnje preliti sa sokom ili vodom, dodati šećer, pa staviti na vatru da ključa. Kuvati tako desetak minuta, a onda dodati gustin razmućen u malo vode ili soka. Kuvati još 2-3 minuta(na manjoj temperaturi) da se dobije gušća masa.
Sa mikserom,najmanjom brzinom umutiti mleko i jaje. Maslac rastopiti, malo prohladiti pa dodati predhodnoj smesi. Pomešati brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, šećer i so, pa sve zajedno sjediniti. Sa manjom kutlačom (40 ml) stavljati smesu na zagrejani tiganj, da palačinka bude oko 10-12 cm. Kada počnu da se stvaraju mehurići, uz pomoć špatule okrenuti palačinku i pržiti i drugu stranu,ali mnogo kraće nego prvu. Sve ukupno, za jednu palačinku vam treba manje od jednog minuta.
Slažite palačinku,preliv, palačinku, preliv uz dodatak umućene slatke pavlake i poslužite odmah.

Пркос
10-11-2009, 19:52
Karamel palačinke sa jabukama - Caramel crapes with apples

Testo za palačinke spremite po ovom receptu (http://www.blogoye.org/kuhinjica/24583/Testo+za+pala%E8inke.html) ili po nekom vašem.
Potrebno je:


2 kašike maslaca
4 rendane jabuke
1 kašičica cimeta
3 kašike soka od limuna
150 gr šećera

Karamel fil:


150 gr šećera
150 ml slatke pavlake

Sjediniti i istopiti maslac i sok od limuna u tiganju.Pomešati šećer i cimeti i ubaciti u maslac sa limunom. Dodati rendane jabuke i pomešati, pa na umerenoj temperaturi dinstati u poklopljenoj posudi,a onda sniziti temperaturu i promešati jabuke na svakih 5 minuta. Zatim isključiti ringlu i poklopiti posudu. Jabuke trebate pripremiti 45 minuta pre serviranja.
Karamel fil: Istopiti šećer kao za karamel. Kada se istopi,polako dodavati slatku pavlaku i kuvati dok se sav šećer ne istopi. Ostaviti da se fil prohladi.
Ispečene palačinke filovati sa filom od jabuka, a preko preliti sa karamelom.

Пркос
10-11-2009, 19:54
Zapečene palačinke - Baked crapes

Testo za palačinke:


200 g brašna

2 jaja
1 kašika ulja
200 ml mleka

200 ml kisele vode

I još treba:



džem od kajsija
1 jaje
1 žumance
1 kašičica brašna

1 kašika šećera
1 vanilin šećer
200 ml mleka
200 ml slatke pavlake

Spremiti smesu za palačinke,a onda ih ispecite. Svaku palačinku bogato premažite sa džemom od kajsija, a onda ih urolajte. Vatrostalnu posudu premažite sa maslacem,pa u nju složite palačinke.
Umutite jaje,žumanac,šećer i vanilu. Dodajte brašno,mleko i slatku pavlaku. Prelite palačinke i staviti da se zapeku na 200 °C oko 20-25 minuta.

Пркос
10-11-2009, 19:57
Palačinke u sosu od slatke pavlake - Crapes in sweet cream sauce

Potrebno je:


8 palačinki (recept za palačinke (http://www.blogoye.org/kuhinjica/24583/Testo+za+pala%E8inke.html))
marmelada od kajsija
300 ml slatke pavlake
4 kašike šećera
2 kašičice putera



Spremite palačinke prema ovom (http://www.blogoye.org/kuhinjica/24583/Testo+za+pala%E8inke.html) receptu ili već nekom vašem. Pečene palačinke prefilujte sa marmeladom i preklopite na pola i onda opet na pola da ostane 1/4 palačinke.
U tiganju stavite da se otopi 1 kašičica putera, onda preko otopljenog putera složite palačinke.

Najbolje da vam je tiganj dovoljno veliki da mogu stati 4 palačinke (što kod mene nije bio slučaj),tako da formiraju krug. Preko palačinki posuti 2 kašike šećera, a onda zaliti sa polovinom slatke pavlake.


Ostaviti da se krčka oko 3-4 minuta, da se šećer sav istopi. Povremeno protresite tiganj da sos bude svuda ravnomerno.

Sve ovo ponovite i sa preostale 4 palačinke.
Služite dok je toplo uz umućenu slatku pavlaku.

Пркос
10-11-2009, 20:03
Pizza palačinke - Pizza crapes
Kada spremate palačinke,odvojite 8 do 10 palačinki na stranu i napravite ovu pizzu i dobićete odličnu večeru, brzu a ukusnu :)
http://razbibriga.net/imported/2009/11/2008_10080033-1.jpg
Potrebno je:
8 - 10 palačinki
150 gr šunke
150 gr kačkavalja
kečap
origano

Testo za palačinke spremite po ovom receptu (http://www.blogoye.org/kuhinjica/24583/Testo+za+pala%E8inke.html) ili po nekom vašem.
Ispržiti palačinke.
Pripremiti okruglu vatrostalnu činiju,premazati dno maslacem ili uljem i složiti prvu palačinku. Nju premazati kečapom (slobodno stavljajte više kečapa) a zatim preko nje staviti drugu i isto je premazati. Na treću staviti kečap, sitno iseckanu šunku,narendani kačkavalj i origano.
http://razbibriga.net/imported/2009/11/pizzapalacinke-1.jpg
Četvrtu,petu i šestu palačinku isto premazati kečapom s time što se na šestu ponavlja postupak kao sa treće. Staviti još 2-3 palačinke, zatim premazati kečapom i preko dobro narendati kačkavalj, a zatim posuti origanom.
Staviti u zagrejanu rernu na 10 minuta da se sir otopi i palačinke malo zapeku.
http://razbibriga.net/imported/2009/11/2008_10080022-1.jpg
Ovde su razne kombinacije dozvoljene a sve to zavisi od vašeg ukusa. Možete svaku drugu palačinku premazati pavlakom ili majonezom a takođe na kraju, poslednju palačinku da prelijete sa pavlakom umućenom sa jednim jajetom. Nađite vašu dobitnu kombinaciju :)

Пркос
10-11-2009, 20:05
Paketići od palačinki


Napraviti testo i od njega ispeći palačinke.
Filovati palačinke na sledeći način. U sredinu palačinke rasporediti kašičicu majoneza,preko njega staviti bekon slaninu(Neoplanta),parče takno isečenog kačkavalja i origano. Zatvoriti palačinke i od njih praviti paketiće.
Palačinke malo navlažiti sa vodom a zatim ih uvaljati u brašno,jaja i prezle. Pržiti u zagrejanom ulju i to prvo stranu na kojoj je zatvorena palačinka. Nakon prženja,palačinku staviti na salvetu ili kuhinjski ubrus,da upije višak masnoće.

http://razbibriga.net/imported/2009/11/paketici-1.jpg

Пркос
15-11-2009, 14:55
PUNJENE HELJDINE PALAČINKE

Sastojci

Za palačinke
1 jaje
sol
8 dag heljdinog brašna
4 dag pšeničnog brašna
1,5 dl vode
1,5 dl mlijeka

Nadjev
100 g šunke
50 g gaude
2 žlice majonezehttp://img124.imageshack.us/img124/9133/heljdinepunjenepalacink.jpg

Preljev
100 g cvjetače, brokule i mrkve
malo vrhnja

Priprema

Izmiješamo sastojke kako su navedeni za palačinke. Smjesa mora biti kao za normalne palačinke pa ako je potrebno dodati još brašna ili mlijeka. Smjesu odložiti na stranu da kratko odstoji dok spremamo nadjev i preljev.

U blenderu izmiješamo šunku, sir i majonezu da dobijemo smjesu kao za namaz. Šunka i sir mogu ostati komadići ali bitno je da se smjesa lako razmazuje. Po potrebi dodati još majoneze.

Povrće skuhamo u slanoj vodi, izmiksamo ga i dodamo vrhnje po želji. Preljev ostavimo na toplom kako se ne bi ohladio.

Na kraju pečemo palačinke i odmah tako vruče premazujemo nadjevom i prelijevamo pripremljenim preljevom. Odmah poslužujemo i jedemo.

Пркос
03-01-2010, 22:08
Palačinke sa šunkom i kačkavaljem

Potrebno je za 10 palačinki: 10 tanjih lista šunke
10 tanjih lista kačkavalja
1 čaša pavlake
2 jajeta
malo soli
malo prezli Priprema: Celu palačinku premazati sa malo pavlake, pa staviti list šunke a preko list kačkavalja. Uvijte palačinku kao sarmu. Uvaljajte je u umućrna jaja pa u prezle. Pržite u zagrejanom ulju sa obe strane. Vadite na papir da se ocedi višak masnoće, a potom služite cele ili ih secite.
Palačinke mogu da se služe i vruće i hladne.

Bisernica
12-02-2010, 17:28
Cimet Palačinke

Za palačinke:
125 g brašna
malo soli
1 jaje
kašika ulja
300 ml mleka

Priprema palačinki:
stavite brašno i so u dublju posudu, pomešajte ulje, jaja i mleko i ulijte u brašno. Trebali bi dobiti prilično retko testo.
Ispecite palačinke i izvadite ih na tanjir.

Za sos od jabuka:5 jabuka iseci na kocke,obariti ih i ispasirati,te dodati prah secera po ukusu.
Priprema:Palacinke uviti u valjak,te nožem zatim seci krugove,poredjati ih na tanjir okruglo,u obliku cveta.
Preko svakog "cveta" staviti pire od jabuka i posuti cimetom.

http://razbibriga.net/imported/2010/02/cimetpal2-1.jpg

Bisernica
16-02-2010, 01:12
Zapečene palačinke sa eurokremom i pomorandžom

1/2 l kisele vode
1/2 l mleka
2 jaja
malo soli
brašno
1 šolja rendane kore od pomorandže
250 g mlevene plazme
250 g eurokrema
1 čaša kisele pavlake
100 g šećera u prahu
1 dl mleka
1 slatka pavlaka

Priprema:

Testo za palačinke napravite tako što ćete dobro umutiti dva jaja najbolje mikserom. Zatim jaja dodajte u brašno sa malo soli. Dodajte i 1/2 l mleka pa polako mutite da ne bude grudvica. Dodavati polako kiselu vodu dok se sve ne utroši. Gotovo testo za palačinke ostaviti da odstoji sat do dva pre pravljenja palačinki.
Ispržite palačinke pa ih filujte eurokremom i pospite plazmom. Savijte na 4 dela i ređajte u vatrostalnu činiju. Umutiti čašu kisele pavlake za 100 g šećera u prahu i 1 dl mleka, preliti preko palačinki i staviti ih u rernu da se zapeku.
Kada su palačinke gotove, ostavite ih da se malo prohlade pa ih prelijte slatkom pavlakom u koju ste dodali šolju rendane kore pomorandže. Ako želite palačinke možete poslužiti i neprelivene, a pavlaku sa pomorandžom poslužite u zasebnoj posudi.

Bisernica
20-02-2010, 16:41
Palačinke u kombinaciji sa voćem

Osnovno testo:
3 jaja, na vrh noža soli, brašno koliko prime jaja, 3 kašike ulja i mleko da masa bude srednje gustine. Pre prženja ostavite smesu da malo odstoji.

Palačinke sa jabukama
U osnovno testo dodati 2 narendane jabuke i 2-3 kesice vanilin šećera. Pržiti. Filovati mlevenim orasima pomešanim sa šećerom i preklapati na četvoro.

http://razbibriga.net/imported/2010/02/DSCN2077JPG-1.jpg

Bisernica
20-02-2010, 16:42
Palačinke sa filom od bresaka

4-5 bresaka oljuštiti,iseći na komade, dodati 4 kašike šećera i 3 kesice vanilin šećera. Malo prokuvati. Ohladiti. Umešati 2 kašike kisele pavlake i sitnije lomljenog keksa po potrebi. Skuvati krem od 1/2l mleka sa 3 kašike šećera, 2 kesice vanilin šećera, pudingom od vanile i 125g margarina. Skloniti sa vatre i umešati 2 žumanca. Palačinke ispržiti prema osnovnom receptu. Filovati tako što se nadev stavi na početak palačinke, pa potom urola. Iseći na manju parčad. Zaliti kremom i ohladiti. Po želji ukrasiti snegom od preostalih umućenih belanaca sa šećerom.

http://razbibriga.net/imported/2010/02/DSCN3332JPG-1.jpg

Bisernica
20-02-2010, 16:43
Palačinke sa bananama

Palačinke ispržiti prema osnovnom receptu. Skuvati krem od 1/2l mleka sa 3 kašike šećera, 2 kesice vanilin šećera, pudingom od vanile i 125g margarina. Kremom filovati palačinke, poređati preko kolutove banana prethodno potopljenih u limunov sok da ne bi potamnele i preklopiti na četvoro. Posebno skuvati 200g mlevenih oraha sa malo mleka, 2-3 kašike šećera ( ako volite slađe slobodno dodajte još šećera ) i 50g margarina. Ovu smesu naneti na palačinke. Otopiti čokoladu sa malo mleka i butera, pa išarati palačinke preko krema od oraha.

Bisernica
21-02-2010, 13:35
Palačinke " Dvorac "

Neću vam davati nikakve recepte, ali skrenut ću vam pažnju na nekoliko stvari do kojih su došli nakon razmjene iskustava neki “palačinka majstori” i članovi “palačinka klubova”. Dok nadjeva za palačinke ima nekoliko tisuća vrsta, tijesto za palačinke je u principu uvijek isto ili slično. Brašno, voda ili mlijeko te jaja. Tijesto za palačinke možete napraviti samo s vodom ili samo s mlijekom, ali najbolje tijesto za palačinke ćete dobiti ako stavite pola mineralne vode i pola mlijeka koje bi trebalo biti toplo. I ja sam se pitao zašto mineralna voda, ali kažu da ona daje mekoću palačinkama. Gotovo tijesto ostavite da odstoji do 25 - 35 minuta, jer će one tako najbolje uspjeti, tj. masa će postati veća i kompatibilnija. U tijesto možete dodati i čašu piva ili snijeg od bjelanca kako bi bile rastresitije. Za dobru palačinku potrebno je dvije minute u tavi. Znači minuta po strani. Važno je da tijesto bude gusto i da ga miješate - mutite dok ne postane glatko, bez grudica, a potom dodajte još mlijeka, pa malo mineralne vode, a kad ste završili dodajte oko 1 dl ulja i dobro promiješajte. Iako se smatra da je u tijesto najbolje staviti cijelo jaje, pravi “palačinka majstori” preporučuju da se žumanjak stavi odmah u tijesto, a bjelanjak se odvoji u posebnu posudu i doda na kraju kao snijeg. Preporuča se staviti i malo praška za pecivo, ali samo malo... U to osnovno tijesto može se dodavati puno toga kako bi obogatili ukus, ali se, za razliku od nadjeva i preljeva palačinki, ne preporuča previše eksperimentiranja s tijestom.
Vjerojatno se pitate koji su omjeri sastojaka za tijesto. Primjerice, za osnovno tijesto za palačinke za četiri osobe potrebno vam je 200 - 220 grama brašna, dva jaja, jedna žlica ulja, dva dcl mlijeka i jedan dcl mineralne vode.
Nakon tijesta dolazi nadjev "Dvorac".

Palačinke se premažu topljenom čokoladom i
posipaju mljevenim makom pomiješanim sa malo šećera, zarolaju se preliju čokoladom i posipaju makom.
Prijatno :)

Bisernica
21-02-2010, 14:10
Čokoladne palačinke

1/2 - 2/3 L mleka
2 jaja
nešto brašna
malo mineralne (samo da malo zapeni smjesu)
1 vanilin šećer
1 kašika kakaa u prahu
malo soli

Priprema:
Pomešajte sve sastojke u jednu homogenu smesu. Ovaj recept za palačinke je poseban i po tome što u smesu stavljamo kakao prah koji će dati egzotičan izgled čokoladnim palačinkama.
U palačinke možete staviti razne namaze, orahe, bademe, suvo voće, komadiće svežeg voća, te ukrasiti sa šlagom, sladoledom i raznim prelivima.

http://3.bp.blogspot.com/_YDqRkuIU-t4/R9UrnCiDdMI/AAAAAAAAAKw/W3tV-PK3278/s400/untitled.jpg

Bisernica
21-02-2010, 14:16
Penaste palačinke

100 gr brašna
2 jaja
1 kašika mleka
50 gr butera
malo soli
1 čašica likera

Za nadev:

5 kašika džema od suvih smokava s pomorandžom
po želji – 1/2lit krema od vanile

Priprema:

Brašno i jaja mešajte postepeno dodajući mleko, malo soli i pola količine maslaca. U glatku smesu dodajte čašicu likera i u frižideru držite sat vremena. Ispecite palačinke i tople ih premažite džemom od suhih smokava s pomorandžom preko kojeg možete po želji namazati i tanki sloj krema od vanile. Presavijte u trouglove i ukrasite trakicama pomorandžine kore.

http://razbibriga.net/imported/2010/02/palacinke_2703886-1.jpg

Bisernica
08-03-2010, 19:52
Pohovane palačinke


Od 1 jaja,350 gr brašna, 1/2 litra mleka i malo soli napraviti testo za palačinke.
Ispržiti na ulju.
Nadevati palačinke nadevom koji se pripremi od 200 gr sira, 2 žumanca i sneg od 2 belanca.
Nadevene palačinke savijati u kvadrat,umakati u umućena jaja sa dodatkom soli.
Pržiti na vrelom ulju dok ne porumene.

Bisernica
09-03-2010, 01:33
Gnezda od palačinki


Ispeći malo deblje palačinke.

Fil : 2 glavice sitno seckanog luka propržiti,dodati mleveno meso (juneće,a može i pileće)
posoliti po ukusu i dodati bibera i malo aleve paprike.
Filovati palačinke i slagatiih u pleh.Preliti palačinke sa 1 kiselom pavlakom umućenom sa
1 kašikom senfa,malo rendanog kačkavalja i peršunovog lista. Zapeći.

Пркос
09-03-2010, 14:09
Cannelloni palačinke

http://razbibriga.net/imported/2010/03/cannellonipalacinke-1.jpg

Ako volite i palačinke i lazanje, onda su Cannelloni palačinke kao stvorene za Vas jer predstavljaju kvalitetan spoj ova dva jela.

Sastojci za 4 osobe:

Bešamel sos
425 ml mleka
0.5 kašičice soli
60 g tvrdog sira
30 g brašna
0.25 kašičice oraščića
0 po ukusu bibera
30 g maslaca

Fil
340 g tikvica
30 g tvrdog sira
0 po ukusu bibera
340 g svežih šampinjona
200 ml paradajz pirea
0.5 kašičice soli
60 g maslaca

Palačinke
115 g brašna
po želji bibera
285 ml mleka
0.125 kašičice soli
2 kom jajeta

Palačinke
U veću posudu prosejte brašno i napravite udubljenje u sredini. Dodajte jaja i pola količine mleka i polako umutite u glatku masu.

http://razbibriga.net/imported/2010/03/1-1.jpg

Dodajte ostatak mleka i umutite.
Posolite, pobiberite, pa promešajte.

http://razbibriga.net/imported/2010/03/4-1.jpg

Ispecite palačinke od pripremljenog testa.

Priprema fila

Očistite i nasecite šampinjone na listiće.
Očistite tikvice i narendajte na krupno rende (za jabuke).
Tikvice ublažavaju miris šampinjona.
Narendajte tvrdi sir.
Zagrejte maslac i kratko propržite šampinjone.

Dodajte narendane tikvice i paradajz pire, pa dinstajte dok sva tečnost ne ispari.

Pošto ste prodinstali fil, dodajte narendani sir i promešajte.
Posolite, pobiberite i ostavite fil da se prohladi.

Priprema bešamel sosa

Zagrejte maslac, dodajte brašno i pržite 2-3 minuta.
Postepeno dodajte mleko brzo mešajući sve vreme. Najbolje bi bilo da prvo sipate malu količinu mleka i mešate dok ne dobijete glatku masu, pa da postepeno dodate i ostatak mleka mešajući brzo i neprestano.

Dodajte narendani sir i promešajte.
Posolite i pobiberite.
Dodajte muskatni oraščič i promešajte.

Filovanje
Premažite palačinke sosom i čvrsto ih zavijte.

http://razbibriga.net/imported/2010/03/26-1.jpg

http://razbibriga.net/imported/2010/03/29-1.jpg

Poslagane palačinke prelijte bešamel sosom. Možete preko narendati i sir. Pecite palačinke u rerni oko 25 minuta na 200°C, odn. dok ne dobiju zlatnosmeđu boju i ne budu dobro zagrejane.

http://razbibriga.net/imported/2010/03/30-1.jpg

Posluženje


Palačinke poslužite tople. Možete ih ukrasiti naseckanim vlascem.

Prijatno!

Bisernica
18-03-2010, 23:29
Flambirane palačinke Suzette

4 jaja
4 dcl mleka
1 kašika šećera
korica od limuna i pomorandže
prstohvat soli
brašna po potrebi

Za sos:
40 gr butera
4 kašike šećera
2 dl soka od pomorandže
0,03 Grand marnier likera od pomorandže(ako ima)
0,03 dl konjaka ili vinjaka (može i maraskino)

Napraviti glatku smesu za palačinke ispeći i ostaviti na toplo mesto dok se ne napravi sos.
Istopiti buter,dodati šećer i karamelisati ga,ali paziti da ne potamni previše,jer će tada biti gorak.
Kad je karamel gotov,dodati sok od pomorandže i Grand marnier,pa sdmanjiti temperaturu.Dodati palačinku u tiganj,saviti u trougao.Složiti tako 4 palačinke jednu do druge,pa pojačati temperaturu da sos zakuva.Podliti konjakom po rubu tiganja ,povući sa vatre i nagnuti tako da se vinjak zapali kad prinesete plamen.Kad konjak izgori, servirati po dve palačinke na tanjir i preliti sosom.
Ovaj sos se može koristiti i za banane ili kajsije,umesto palačinki,ili kivi i ananas,samo u tom slučaju voće treba naseći na veće komade da se pri kuvanju u sosu ne bi raspadalo.

Bisernica
19-03-2010, 16:02
Palačinke zapečene sa sirom (slatke)


4 jaja
4 dl mleka
1 kašika šećera
korica od limuna i pomorandže
prstohvat soli
brašna po potrebi

Fil: 1/2 kg svežeg kravljeg sira (gruda)
ako volite ili možete da kupite,dobro je kravlji sir zameniti ricottom
2 kisele pavlake
150 gr šećera
2 vanil šećera
2 jaja

Napraviti glatku smesu za palačinke i ispeći ih.
Od sira,jedne kisele pavlake,jaja,šećera,vanil šećera,napraviti fil(masu dobro umutiti i ujednačiti) i filovati palačinke.Nafilovane palačinke uviti u rolnice i složiti ih u namašćen emajliran sud ili vatrostalnu djuvečaru.Kad su složene,preliti ih sa drugom kiselom pavlakom.Rasporediti masu i staviti palačinke u rernu zagrejanu na 220 stepeni C,pa zapeći 20 minuta.
Služiti vruće.

причалица
28-04-2010, 10:14
Slana "baklava" od palačinki


Potrebno je: Brašno,,maslinovo ulje, veza mladog luka, voda, so.
Priprema: U vodu dodati maslinovo ulje, so i brašno. Mikserom umutiti smesu gustine kao za palačinke. U tiganju ispržiti palačinke. Nakon toga, u nauljenu tepsiju poređati dve palačinke jednu na drugu.
U posudu sa uljem dodati sitno iseckan mladi luk. Uzeti 2-3 kašike smese sa lukom i preliti palačinke. Ponovo poređati palačinke i preliti sosom od luka. Postupak ponavljati dok se ne utroše sastojci. Zadnju palačinku poprskati uljem.
Tepsiju staviti u pećnicu zagrejanu na 180 stepeni i peći oko 15 minuta. Baklavu seći na romboide.
Dekorisati po želji (paradajz, masline, krastavac) i poslužiti.

причалица
21-07-2010, 07:56
MEDENE PALAČINKE S BOBICAMA

Potrebno je: kašika meda za svaku palačinku, 250 ml slatke pavlake, 50 g prah šećera, 200 g smrznutog miksa bobičastog voća.

Priprema: ulupajte slatku pavlaku sa šećerom, pa na svaku palačinku namažite tanak sloj šlaga. Preko njega, u tankom mlazu sipajte kašiku meda, pa uvijajte palačinke. Služite ih sa ostatkom šlaga i pospite bobicama voća.

Bisernica
25-08-2010, 08:30
Palačinke sa pudingom

brašno
kisela voda
malo mleka
malo soli
malo šećera
2 jaja

Za filovanje:
džem (mogu se dodati i mleveni orasi)
puding (normalno spremljen)

Priprema
Umutiti jaja, dodati brašna da bude gusto, pa to razrediti kiselom vodom i mlekom (ide više vode nego mleka). Dodati soli, šećera i malo ulja. Peći palačinke.

Kad završite sa pečenjem, palačinke filujte i redajte u dublju posudu (tipa vatrostalne). Kad naređate dno, palačinke prelijte pudingom, zatim naredajte još jedan red palačinki i završite prelivanjem sa pudingom. Odozgo posuti mlevenim orasima. Može se jesti vruće ili hladno s tim da ne mogu stajati dugo, najviše do sutradan.
Nadam se da će vam se svideti.

Пркос
25-08-2010, 08:46
Moje autorske palacinke-slane

Tri tikvice srednje velicine izmiksati u blenderu
Dodati tri jaja
pet-sest kasika mekog brasna
kasicica soli

Sve ponovo izmiksati zajedno i peci palacinke

Fil od cega zelite ili sta se vec nadje u kuci;pavlaka,sir,sunkica iscepkana,moze i neki namaz,moze i kackavalj,zatim urolati i po njima staviti malo majoneza-kecapa i origana-pa prijatno.

Bisernica
29-08-2010, 18:02
Palačinke "Vatreni poljubac"


Potrebno je:

palačinke spremljene po osnovnom receptu
50 gr krupno seckanog lešnika

Voćni preliv:

100 gr višanja
100 ml vode ili soka od višanja
2 kašike šećera
1 kašičica gustina

Vanil krem:

1 puding od vanile
400 ml mleka
1 vanilin šećer
3 kašike šećera

Smesu pripremite po osnovnom receptu za palačinke i ispržite ih.

Preliv: U odgovarajućoj posudi staviti višnje i šećer a onda preliti sa vodom ili sokom. Staviti na vatru i pustiti da ključa. Kuvati 10-15 minuta, zatim dodati gustin razmućen u malo hladne vode i kuvati na nižoj temperaturi dok se ne dobije želatinozna masa.

Krem od vanile :od 400 gr mleka odvojiti malo i razmutiti prah za puding uz dodatak
šećera da se klakše umuti.Voditi računa da ne ostanui grudvice.
prokuvati mleko i dodati razmućenu masu pa skuvati kao svaki puding.

Kad je kuvan,ostaviti ga 1-2 minuta pa onda filovati palačinke tako da se masa nanese na četvrtinu palačinke,a onda se preklopi u trougao,pa se prelije prelivom i prespe lešnicima.


http://razbibriga.net/imported/2010/08/vatrenipoljubac-1.jpg

причалица
30-08-2010, 17:07
ne znam da li ste postavljali ovaj recept....super je lak i divan je.
potrebno: oko 25 palačinki, ne previše debelih, toliko režnjeva praške šunke i tanko sečenog edamera (ili tako nekog sličnog kačkavalja), kajmak, pavlaka, malo mleka.
priprema. standardno se umuti smesa za palačinke. kad se ispeku, onda se na svaku ređa red kačkavalja, pa red praške šunke i mrva kajmaka. uvijaju se kao sarme i slažu u tepsiju. kad se sve slože, onda se zaliju mešavinom pavlake i mleka i zapeku...začini idu po afinitetu....kod mene je najčešći bosiljak i peršun.

Bisernica
30-08-2010, 19:09
Palačinke sa sladoledom

http://razbibriga.net/imported/2010/08/cebacaae1fe105d897848e114d34ab15_content-1.jpg

8 manjih palačinki
8 kuglica sladoleda od čokolade
50 gr pečenih listića badema
200 ml krema od vanile (može i puding)
krem šlag za ukrašavanje

Tople palačinke premazati kremom od vanile
Staviti na tanjir za posluženje i na svaku staviti kuglu sladoleda,pa preliti toplim kremom od vanile.
Presuti pečenim listićima od vanile i ukrasiti krem šlagom pa služiti toplo.

Umesto sladoleda od čokolade može se koristiti i sladoled od vanile,pa u tom slučaju prelivati i filovati palačinke sa kremom ili pudingom od čokolade.

Bisernica
14-09-2010, 20:28
Palačinke u sosu

Ispržiti palačinke na uobičajen način.
Propasirati beli luk,dodati ga samlevenom paradaizu i kuvati 10 minuta,
sa dodatkom malo bosioka i soli po ukusu.
Svaku palačinku premazati kajmakom,pa sosom,saviti u rolnu i slagati u
vatrostalnu posudu ili pleh.Preliti ostatkom sosa,bogato presuti narendanim
parmezanom,ili nekim drugim tvrdim sirem,ako ne volite parmezan,staviti u
predhodno zagrejanu rernu i peći još pola sata.Služiti toplo.

Bisernica
07-11-2010, 19:48
Palačinke punjene pilećim mesom i pečurkama


Za palačinke napraviti testo od

1 manja pomorandža
150 gr mekog brašna
3 jaja
1/2 kašičice soli
10 listića timijana
50 gr rastopljenog butera
375 gr mleka
ulje za prženje ,a može i buter

Pomorandžu oprati i izrendati,pa iscediti sok koji ostaviti za nadev.
Umutiti jaja i dodati ostale sastojke pa napraviti kompaktnu masu
koju ostaviti da odstoji pola sata.
Ispržiti od ove mase 8 palačinki.

Fil:

5 strukova mladog crnog luka,ili istu količinu praziluka
250 gr šampinjona
2 kašike soka od pomorandže
500 gr belog mesa
2 kašike ulja,sol i biber
200 gr kisele pavlake

Belo meseo iseći na trake,pa brzo propržiti na ulju (1 kašika),sa svih strana.
Posoliti,izvaditi iz tiganja i ostaviti da se prohladi.Zagrejati ostatak ulja pa propržiti
pečurke - oko 5 minuta.Posle 3 minuta dodati luk.Na kraju umešati pileće meso,promešati
pa skloniti sa vatre i dodati umućenu kiselu pavlaku sa sokom od pomorandže.
Filovati palačinke,toplom smesom,i služiti.

Пркос
18-11-2010, 12:41
Rolnice od omleta

http://razbibriga.net/imported/2010/11/rolniceodomleta-1.jpg

Potrebno: 4 jajeta, 2 kašike vode, 2 kašike soja-sosa, 2 kašike ulja, za nadev: 30-40gr pesto sosa, šunka

Umutite jaja, soja-sos i vodu u penastu smesu. U manjem tiganju zagrejte deo ulja pa sipajte jednu petinu smese. Protresite ga da se smesa ravnomerno rasporedi. Omlet pecite oko dvadeset sekundi pa ga preručite na zagrejani tanjir. Na isti način ispecite još četiri omleta. Omlete premažite tankim slo jem pesta i poredjajte seckanu šunku preko. Isecite ih na trake i savijte u rolnice.

Пркос
01-01-2011, 15:51
Kukuruzne palacinke nadjevene sa brokulom

Sastojci
Sastojci za palacinke
250gr kukuruznog brasna
3 kom. jaja
1kasicica soli
1dcl mlijeka(hladnog)
1dcl vode
2kas. maslinovog ulja
malo ulja za peci palacinke
Nadjev
200-250gr brokule
2 supene kas. kis.vrhnja(pavlake)
1 kom. jaje
2 cesnja bijelog luka
30 ml mlijeka
1 kas. vegete
malo bibera
voda
so
2kas. maslinovog ulja
100 gr rendanog sira


Priprema
Postupak pripreme

U kukuruzno brasno dodajte jaja, kasicicu soli i mlijeko.Mutite mikserom kratko pa dodajte vodu i maslinovo ulje i nastavite mutiti par minuta.Treba da dobijete smjesu kao za palacinke od obicnog brasna.(vidite ako vam je gusto dodajte malo mlijeka ili ako je rijetko malo brasna).Ja nisam dodavala nista jer mi je bila dobra smjesa.Tako pripremljenu smjesu ostaviti 1 sat da odstoji.
Dok smjesa odmara vi pripremite nadjev. U serpu stavite vodu i so i prokuhajte.Ocistite brokulu i iskidajte na cvjetice i kad je voda prokuhala ubacite je u vodu.Brokulu kuhati nekoliko minuta(dok nebude mekana).Skuhanu brokulu ocijediti i sitno isjeckati ili ubaciti u blender pa izmiksati.
Ogulite bijeli luk i sitno isjeckajte.U wok stavite 1 kas.maslinovog ulja i zagrijte pa dodajte bijeli luk.Cim bijeli luk zamirise dodajte isjeckanu brokulu i promjesajte.Zatim dodajete mlijeko kratko promjesati,posle umjesajte kis.vrhnje(pavlaku), malo bibera i vegete izmjesati,dodati jaje kratko proprziti jos 2-3 min i nadjev je gotov.
Posle 1 sat smjesu za palacinke promjesati dobro u tavi zagrijati malo ulja i peci palacinke na uobicajen nacin. Pustite da malo porumene sa obe strane i jos jako bitno kad je palacinka pecena i stavite je na tanjur morate ga zamotati u alu foliju,dodajete drugu pecenu palacinku otkrijte foliju stavite palacinku i ponovo zamotajte.Drzite ih tako zamotane dok ne krenete ih nadjevati.
Skinite foliju sa tanjura i okrenite palacinke,tako da one sto su bile dole(odnosno prve koje su pecene) budu gore na vrhu i njih prve nadjevajte.Premazite palacinke sa nadjevom zarolajte i slazite u pleh podmazan sa 1 kas.maslinovog ulja.Nadjevene palacinke posuti rendanim sirom i zapeci na 180° oko 15-ak min.
http://razbibriga.net/imported/2011/01/kukurpala-1.jpg

причалица
14-01-2011, 10:17
Zapečene palačinke

Potrebno:

Za palačinke: 200 g brašna, 2 jaja, 100 ml mleka, malo muskatnog oraščića, pola šargarepe, pola veće paprike, pola korena peršuna, pola korena celera, nekoliko grančica peršuna ZA FIL 100 g seckanih oraha
Za preliv: 100 g belog kravljeg sira, 2 jajeta, 50 g kačkavalja

Priprema: napravite smesu za palačinke i dodajte vodu po potrebi. U nauljen tiganj izlijte deo mase za palačinke, pa preko pospite sitno seckano povrće. Palačinku ispecite i s druge strane, i na isti način napravite sve palačinke. Pečene palačinke pospite seckanim orasima, zamotajte i ređajte u vatrostalnu posudu. Za preliv izgnječite sir sa žumancima, solju i biberom. U smesu uspite rendani kačkavalj i polako umešajte sneg od belanaca. Tom masom prelijte palačinke i zapecite u rerni.

причалица
06-02-2011, 08:56
GRATINIRANE PALAČINKE SA POVRĆEM

Potrebno: 200 g svežeg sezonskog povrća , kašika maslinovog ulja, 1 dl belog vina, prstohvat estragona, 1 dl pavlake za kuvanje, 50 g gorgonzole, 2 velike obične palačinke, so i biber

Priprema: mešano sezonsko povrće po želji sitno iseckajte pa dinstajte na maslinovom ulju. Sipajte belo vino i kad ispari dodajte estragon i pavlaku. Zatim mu dodajte izrendan sir, nafilujte palačinke i pecite ih 10 minuta u rerni na 200 stepeni.

Bisernica
08-02-2011, 23:58
Neobične palačinke


Možete napraviti i palačinke u boji, čime ćete obradovati vašu decu.

Jednostavno u testo dodajte malo vestačke prehrambene boje. Tako ćete
dobiti palačinke u više boja koje će dekorativno izgledati a ukus će im biti
podjednako dobar kao i kod običnih palaćinki.

Možete takođe praviti palačinke sa različitom aromom i ukusom. Ako u testo stavite kašičicu
dve cimeta, ili narendate malo oraščića, koru od pomorandže ili limuna dobićete palačinke
prijatnog mirisa i veoma zanimljivog ukusa koje dalje možete filovati kao i obične palačinke.

Bisernica
09-02-2011, 00:00
Švedske palačinke


za testo:

50 gr putera
4 jaja
4 kašike šećera
4 kašike brašna
3 dl mleka
malo putera za prženje
200 gr mlevenih oraha
100 gr šećera u prahu

krem:

1 dl belog vina
2 žumanca
3 kašike šećera
2 vanil šećera

Penasto umutite žumaca, šećer i puter, dodajte postepeno brašno i naizmenično mleko. Umutite čvrst šne od belanaca i umešajte ga u masu za palačinke. Zagrejte tiganj sa malo ulja, pa ulje odaspite a na tiganj stavite mrvu putera pa nalijte kutlačom u tiganj toliko testa da dobijete debelu palačinku. Palačinke pecite samo sa jedne strane i tom pečenom stranom ih redjajte na dole, jednu na drugu, a svaku palačinku pospite mlevenim orasima i sećerom u prahu. tako ređajte tortu od palačinaka dokle god ne istrošite svo testo. Ostavite da se torta hladi a spremite preliv.

Penasto umutite dva žumanca, šećer i vanil šećer. Stavite posudu na paru i kuvajte krem postepeno dolivajući u njega belo vino. kada istrošite svo vino kuvajte jos toliko dok ne dobijete krem srednje gustine. Ovaj krem prelijte preko torte. Pospite mlevenim orasima i ohladite u frižideru, mada se torta može služiti i topla uz malo mućene slatke pavleke i kuglu sladoleda sa strane.

Bisernica
09-02-2011, 00:01
Palačinke u šatou

palačinke pripremljene po osnovnom receptu
4 belanca
150 gr šećera
200 gr jagoda

Ispecite palačinke i ostavite ih da se ohlade. Umutite čvrst šne od belanaca i šećera. Polovinu jagoda ispasirajte i umutite ih u šne. Drugu polovinu sitnijih jagoda samo lagano kašikom umešajte u krem. Ovim bogato filujte palačinke i odmah ih poslužite. Svaku porciju garnirajte kuglom sladoleda, prelijte sirupom od jagoda i ukrasite listićem mente.

supermen*prvi
09-02-2011, 00:02
Ciganko :cmok: za mene samo slane ako ti nije tesko. :P

Bisernica
09-02-2011, 00:02
Palačinke sa žutim filom

testo za palačinke
3 pudinga od vanile
10 kašika šećera
1 l mleka
3-4 jaja
prezle
ulje za prženje

Umesite uobičajeno testo za palačinke. Pecite nesto deblje palačinke i slažite ih jednu na drugu, te pokrijte krpom da se ne bi sušile. U litar mleka sipajte šećer i stavite da uzavri, pa ukuvajte masu od pudinga razmućenu u malo mleka. Potrebno je da dobijete veoma čvrst puding. Na sredinu svake palačinke stavite po dve kašike pudinga (ili viče ako su palačinke većeg prečnika), pa presavijte palačinku tako da dobijete četvrtasto "jastuče" (savijajte stranice kao kod koverte). Zagrejte veću količinu ulja. Palačinke umačite u jaje pa u prezlu i pržite u ulju dok ne porumene. Mogu se služiti tople ili hladne uz neki voćni preliv, kuglu sladoleda ili sa šlagom po vašem izboru.

Bisernica
09-02-2011, 00:04
stižu slane :)

Provansalske palačinke

500 gr šampinjona
500 gr mlevenog mešanog mesa
2 glavice crnog luka
šolja paradajz pirea
malo majčine dušice i bosiljka
malo ulja


Šampinjone posebno izdinstajte isečene na listiće.
Od ostalih sastojaka napravite ragu od mlevenog mesa, začinite ga bosiljkom i majčinom dušicom.
Na svaku palačinku na sredinu stavite kašiku ragua. Oko njega napravite venac od šampinjona i
ukrasite listom zelene salate.

Bisernica
09-02-2011, 00:07
Palačinke VOUET

za testo:

2 jaja
50 g brašna
2,5 dl mleka
50 gr putera

za nadev

350 gr vrganja
1 vlašac
1,5 dl mleka
naribani parmezan
maslinovo ulje

Pripremite testo za palačinke mešajući jaja s brašnom. Dodajte mleko i povežite masu lupajući žicom. Testo procedite na finu cediljku.
Dno dobro ugrijanog tiganja premažite puterom. Ulijte masu, razmažite je da pokrije dno, vodeći računa da palačinka bude vrlo tanka. Pecite na laganoj vatri s obje strane: palačinku okrenite pljosnatom viljuškom.
Pečurke očistite. Narezani vlašac nakratko prodinstajte na 3-4 kašike ulja. Dodajte pečurke narezane na komadiće, malo peršuna, so i biber. Pripremite sos: trećinu pečuraka i mleko usitnite mikserom, mešajući laganom brzinom. Palačinke napunite preostalim gljivama, poređajte jednu do druge u vatrostalnu posudu, prelijte sosom, pospite parmezanom i zapecite u rerni.

Bisernica
09-02-2011, 00:08
Meksičke palačinke


300 gr svinskog mlevenog mesa
100 grama mesnate dimljene slanine
1 zelenu papriku
1 crvenu papriku
3 jajeta
100 gr brašna
1,2 dl mleka
1 glavica crnog luka
1 češanj belog luka
1 kašika suvog kvasca
80 gr šampinjona
2,5 dl supe
1 kašika ulja
1 kašičica maslaca
malo majorana
1/2 veze peršuna
malo rendanog oraščića
ljuta aleva paprika
so i biber


Šampinjone i paprike oprati, očistiti i iseći na kockice, pa ih pomašati sa mlevenim mesom i jednim jajetom. Dodati alevu papriku i majoran. Brašno umešati sa dva dobro ulupana jaja, mlekom, seckanim peršunom i izgnječenim belim lukom, i malo rendanog oraščića. Od ovog testa ispeći palačinke i kad se ohlade namazati mesnim nadevom i urolati.
Palačinke isecite na komade dužine 5 cm i složite u vatrostalnu činiju.
Lukm i slaninu iseći na kockice pa propržite na malo ulja, i maslaca. Na kraju dodati supu i kvasac i mešati dok se ne zgusne. Ovim preliti palačinke i peći ih u rerni koju ste prethodno zagrejali na 200 stepeni oko25 minuta.

Bisernica
09-02-2011, 14:57
Palačinke žoržet (Creapes Georgette)

za 6 osoba:

testo za palačinke
150 gr ananasa u malim
i veoma tankim kolutovima
2 cl maraskina


Ananas natopiti u maraskinu sa šećerom. Na dno tiganja za palačinke podmazanog maslacem naliti tanak sloj testa za palačinke po njemu naređati par slojeva ananasa i odozgo preliti drugi sloj testa za palačinke. Palačinke peći sa obe strane, otprilike ukupno 3-4 minuta ali ih nemojte savijati. Služe se posute šećerom u prahu.

Bisernica
09-02-2011, 15:11
Slatke palačinke od krompira

1 kg krompira
1 jaje
1 žumance
kašika putera
prstohvat soli
250 gr brašna


Krompir oljuštite, isecite na kolutove i skuvajte. Malo posolite pred kraj kuvanja. Kuvan krompir procedite, i stavite u posudu za mešenje. Dodajte jedno celo jaje , jedno žumance ,puter i malo soli. Dobro sve izmiksirajte tako da dobijete gladak pire. U pire dodajte brašno i izradite malo čvršće testo. Testo oblikujte u veknicu a veknicu podelite na 12 delova. Svaki deo testa istanjite oklagijom u veličinu tiganja u kome će se palačinka peći. U tiganj stavite ulje dobro zagrejte i pecite palačinke podjednako sa obe strane da porumene, a prilikom svakog okretanja palačinke dodajte jos malo ulja.

Pečene palačinke premažite nekim kvalitetnim džemom, urolajte i pospite šećerom u prahu.

Bisernica
09-02-2011, 20:58
Pirinčane palačinke sa pivom


Za 10 palačinki:
200 g brašna
2 jaja
3 dl piva
100g kuvanog pirinča
prstohvat soli
ulje za prženje
džem ili šečer za filovanje

Jaja ulupajte i izmešajte sa brašnom. Polako dodajte pivo, uz neprestano
mešanje, da se ne bi stvorile grudvice. Mešajte dok ne dobijete gusto i
glatko testo. Na kraju dodajte skuvan, ohlađen i oceđen pirinač.

U tiganju dobro zagrejte ulje i na njemu pecite palačinke. Palačinke ne
treba da budu previše tanke. Filujte ih tankim slojem džema. Umesto
džema možete ih isprskati limunovim sokom i posuti šećerom.

Bisernica
09-02-2011, 22:37
Posne palačinke


Za 10 palačinki:
1 šolja brašna
na vrh noža soli
1 kafena kašika šećera
šolja vode


U brašno dodajte šolju vode, so i šećer i mešajte mikserom dok se ne razbiju grudvice. Ako je testo gusto, dodajte malo vode, a ako je previše retko, slobodno dodajte malo brašna i nastavite da mešate. Ukoliko postite na vodi, u teflonski tiganj ili neki za koji se testo bez ulja neće lepiti kutlacom izlijte testo i pecite dok ne požuti. Okrenite palačinku i pecite drugu stranu dok ne porumeni.

Palačinke servirajte sa medom i orasima, šećerom ili pekmezom.

Bisernica
09-02-2011, 22:39
Palačinke sa povrćem


(za 4 osobe)
crni luk
8 kašika ulja
150 gr brašna
150 gr švapskog ira
slatka aleva paprika
1 keleraba
3 jajeta
2 šargarepe
1 mala tikvica
1/2 veze blitve
3 kašike seckanog vlašca
kašičica senfa
kašičica meda
50 gr graška u mahuni
kašičica peršuna
kašičica mlevenih oraha
so i biber

Crni luk oljuštite, iseckajte i malo propržite na ulju (1 kašika). Napravite glatku masu od švapskog sira, soli, aleve paprike, dve kašike ulja i brašna. U tu masu umešajte jaja i dodajte iseckani vlašac. Testo treba da odstoji oko 20 minuta. Povrče dobro operite, oljuštite i isecite na uske trake, grašak isecite na manje komade. Za sos izmešajte so, biber, senf, med i sirće po ukusu, sa tri kašike ilja, proprženim crnim lukom i seckanim peršunom. U činiji za salatu izmešajte povrće i sos i pospite orasima.
Zagrejte malo ulja na umerenoj temperaturi pa pecite palačinke. Servirajte ih na zagrejanim tanjirima sa salatom od povrča. Pospite odozgo seckani luk vlašac.

причалица
25-02-2011, 16:49
Palačinke sa narandžama

Potrebno: 16 palačinki, 4 pomorandže, 200 g šećera, 100 g putera

Priprema: dve pomorandže dobro operite i narendajte koricu tako da ne zahvatite beli deo. Potom iz njih iscedite sok. Druge dve pomorandže oljuštite, podelite ih na kriške, pa sa njih pažljivo skinite opnu i isecite ih na krupnije komade. U tiganj sipajte sok od pomorandže, dodajte šećer i mešajte dok se ne otopi. Kad sok provri, dodajte maslac, svaku palačinku stavite u tiganj sa saftom i uz pomoć viljuške savijte u trougao. Slažite na tanjir po dve natopljene palačinke. U preostali saft dodajte koricu od pomorandže i iseckanu pulpu, pa na srednje jakoj vatri zagrevajte uz povremeno mešanje. Prelijte time palačinke i poslužite ih vruće. Ako ste vični flambiranju, palačinke prelijte vrelim kakaom i zapalite pre iznošenja na sto.

Monsoon
25-02-2011, 16:52
pričalice, ubićeš me

причалица
14-03-2011, 15:34
Šumadijske palačinke

Potrebno:
Za palačinke: 2 jajeta, mleko, šećer, so, ulje, vanilin šećer
Za premaz: 3 dl slatke pavlake, 50 g šećera, 100 g suvih šljiva, 100 g seckanih oraha, 100 ml šljivovice
Za šam: 3 belanceta, 90 g kristal šećera, 90 g prah šećera

Priprema: najpre ispecite palačinke. Umutite slatku pavlaku sa šećerom, a zatim joj dodati orahe, šljive i šljivovicu. Time filujte palačinke, urolajte ih i poređajte u vatrostalnu činiju. Od belanaca i šećera umutite čvrst šam, njime našpricajte urolane palačinke i nakratko zapecite u rerni podešenoj na maksimum.

Neobichko
22-03-2011, 14:19
Hey, a da li neko zna dobar recept za slatke heljdine palacinke? Ovde sam nasla za slane.... :) Ali bilo bi mi drago ako mi neko pomogne, ja sam kuvarica-pocetnik :D Tako da ne zamerite na nezgrapnom pisanju o toj temi. :)

причалица
27-04-2011, 06:27
Hey, a da li neko zna dobar recept za slatke heljdine palacinke? Ovde sam nasla za slane.... :) Ali bilo bi mi drago ako mi neko pomogne, ja sam kuvarica-pocetnik :D Tako da ne zamerite na nezgrapnom pisanju o toj temi. :)

ako umeš da napraviš testo od kog pečeš palačinke od heljde, ona samo po izboru stavi slatki fil :) nije to nikakav kunst.

причалица
27-04-2011, 06:28
PALAČINKE SA FILOM OD JAJA

Potrebno:
Za palačinke: 350 g kuvanih krompira, 150 g brašna, mast, so
za fil: 4 tvrdo kuvana jaja, 150 g kuvanih krompira, 160 g majoneza, 300 g mešanog kuvanog povrća, 70 g crnog luka, 30 ml sirćeta, kisela pavlaka, čili sos, so, biber

Priprema: prvo napravite palačinke od krompira. Krompir skuvajte u ljusci, izgnječite, pomešajte s brašnom, solju i napravite testo. Testo podelite na nekoliko delova i svaki od njih razvucite na podlozi posutoj brašnom. Na tiganju ih ispecite s obe strane. Za pripremu fila tvrdo kuvana jaja i krompir isecite na manje delove i pomešajte sa sitno seckanim crnim lukom i kuvanim povrćem. Majonez pomešajte sa sirćetom, pa nakon toga sa seckanim jajima i povrćem. Posolite i opet promešajte. Napunite palačinke, staviite ih na tanjir i prelijte čili sosom i pavlakom.

причалица
31-05-2011, 07:00
Zapečene palačinke

Potrebno:
za palačinke: 200 g brašna, 2 jaja, 100 ml mleka, malo muskatnog oraščića, pola šargarepe, pola veće paprike, pola korena peršuna, pola korena celera, nekoliko grančica peršuna
za fil: 100 g seckanih oraha ZA PRELIV 100 g belog kravljeg sira, 2 jajeta, 50 g kačkavalja

Priprema: napravite smesu za palačinke i dodajte vodu po potrebi. U nauljen tiganj izlijte deo mase za palačinke, pa preko pospite sitno seckano povrće. Palačinku ispecite i s druge strane, i na isti način napravite sve palačinke. Pečene palačinke pospite seckanim orasima, zamotajte i ređajte u vatrostalnu posudu. Za preliv izgnječite sir sa žumancima, solju i biberom. U smesu uspite rendani kačkavalj i polako umešajte sneg od belanaca. Tom masom prelijte palačinke i zapecite u rerni.

причалица
19-06-2011, 09:19
SOČNI BEŠAMEL ZALOGAJ

Potrebno:
za smesu: 2 jaja, 1/2 kg brašna, 0.5 l mleka, kašika ulja, malo soli
za fil: 3 šargarepe, manji koren celera, 1 praziluk, 300 g šampinjona, 50 g kačkavalja, 200 g praške šunke, biber, peršunov list, malo ulja, kašičica suvog biljnog začina
za bešamel: kašika putera, 100 ml slatke pavlake, 100 g topljenog sira, 5 kašika brašna, 100 g kačkavalja, 0.5 l mleka, morski oraščić, so, biber

Priprema: ispecite palačinke. Propržite na ulju iseckanu šargarepu, celer i praziluk, pa nalivajte vodom da se dinsta dok sasvim ne omekša. Kratko obarite šampinjone, pa ih naseckajte i dodajte povrću. Šunku i kačkavalj iseckajte na kockice, dodajte u fil i začinite.
Za bešamel istopite maslac, pa na njemu blago propržite brašno. Dodajte pavlaku, topljeni sir i narendani kačkavalj, pa mešajte povremeno dodajući mleko. Začinite bešamel i u njega dodajte fil. Nafilujte palačinke i služite ih uz salatu.

причалица
19-06-2011, 09:20
PAPRENE ROLNICE

Potrebno:
za smesu: 3 jaja, malo soli, 10 kašika brašna, 1 dl mleka, 2 dl piva, 2 kašike ulja, na vrh noža praška za pecivo, kašika aleve paprike, ulje za prženje
za fil: 300 g feta sira, kašičica maslinovog ulja, kašičica sušenog bosiljka, 2 manje tikvice, 200 g kisele pavlake, seckani peršun, malo bibera

Priprema: umutite testo od svih sastojaka, ostavite da odstoji pola sata i ispecite palačinke. Tikvice oljuštite, isecite na sitne kockice, posolite ih i ostavite da malo odstoje. Sir takođe isecite na kockice, prelijte maslinovim uljem i začinite bosiljkom. Tikvice ocedite, pomešajte s pavlakom i sve sjedinite s fetom. Dodajte peršun i biber, promešajte masu i punite palačinke.

причалица
19-06-2011, 09:21
BLINI SA SATARAŠOM

Potrebno:
za testo: 10 g kvasca, 300 g brašna, 0.5 l mleka, kašičica šećera, 1/2 kašičice soli, 1 jaje
za sataraš: 500 g paprike, 500 g paradajza, veća glavica luka, 5 kašika ulja, kašičica šećera, so, biber, kašika suvog biljnog začina

Priprema: stavite kvasac u šolju mlakog zašećerenog mleka, ostavite da nadođe, pa zamesite ređe testo. Ostavite da naraste, ponovo promešajte i pustite da se još jednom podigne. U podmazanom tiganju razlijte malo deblju palačinku, poklopite i tako ispecite. Papriku očistite i isecite na rezance, a luk na listiće. Paradajz oljuštite, odstranite semenke i iseckajte na kockice. Na zagrejanom ulju propržite luk, dodajte šećer, a posle par minuta i papriku. Kad paprika malo omekša, umešajte paradajz i biljni začin, pa nastavite da dinstate sve dok sva tečnost ne ispari. Na kraju sataraš dosolite i pobiberite. Sipajte na ispečene bline, preklopite i služite.

причалица
20-06-2011, 07:28
Palačinke sa piletinom

Potrebno: 12 palačinki
za fil: 2 bela mesa, 250 g graška, 120 g majoneza, 2 dl pavlake, 2 manja kisela krastavca, 1 šargarepa, malo aleve paprike, prezle, začini, biber, so
za pohovanje: 2 jaja, brašno, prezle

Priprema: umutiti smesu i ispeći palačinke. Piletinu skuvati, odvojiti je od kostiju i iseckati na kockice. Obariti grašak i šargarepu i dodati začine. Pomešati piletinu sa povrćem, majonezom, iseckanim krastavčićima i pavlakom. Ovim filom nadevati palačinke i uvijati ih kao sarmice. Zatim ih uvaljati u brašno, jaja, prezle i pržiti na vrelom ulju.

причалица
20-06-2011, 07:29
Meksičke slane palačinke

Potrebno: 1 manja glavica crnog luka, 1 kašika ulja, 125 g mlevene junetine ili govedine, 1 ljuta aleva paprika, 2 kašike pasulja iz konzerve, 3 kašike kukuruza šećerca, 1 ljuta papričica, 2 paradajza, 3-4 slane palačinke, 40 g gauda sira, peršun za ukras, biber, so

Priprema: očistiti crni luk, oprati ga, a zatim sitno iseckati. Luk dinstati na ulju dok ne postane staklast. Dodati mleveno meso i sve peći na tihoj vatri. U ovu smesu dodati so, biber i alevu papriku. Ocediti pasulj i kukuruz. Papričice oprati, očistiti i iseći na kolutiće. Paradajz oprati, očistiti i iseći na sitnije komade. Sve dodati u meso, pažljivo promešati, pa peći oko 10 minuta.
Rernu zagrejati na 200 stepeni. Ispeći 3-4 slane palačinke. Svaku palačinku filovati pripremljenim mlevenim mesom, pa ih poređati jednu do druge. Izrendati sir preko palačinki, pa ih zapeći 10 minuta. Peršun oprati, osušiti i iseckati nekoliko listića. Palačinke ukrasiti iseckanim peršunovim listom. Služiti dok je toplo.
Za ljuti ukus ovog specijaliteta mogu se koristiti meksički čili sos ili domaći ljuti pinđur i ljutenica iz zimnice.

причалица
21-06-2011, 18:19
Slane palačinke sa sirom

Potrebno: 500 g brašna, 5 ili više jaja (po želji), 1 kašičica soli, 1 prašak za pecivo, 250 g mladog kravljeg sira, zejtin ili puter, 2 pavlake, mleko

Priprema: u dubljoj posudi mikserom umutiti jaja sa kašičicom soli, a zatim umućenoj masi dodati prašak za pecivo, brašno i mleko (mleko dolivati po potrebi), pa mutiti dok se ne dobije malo gušća smesa nego za slatke palačinke. U manjoj dubljoj posudi ispasirati sir, dodati jaja, malo zejtina ili putera i sve to lepo izmešati. Zatim pripremljene palačinke filovati ovom masom, uvijati ih i ređati u tepsiju. Na kraju ih preliti pavlakom i peći u rerni na 220 stepeni.

причалица
11-07-2011, 07:32
Rolovane palačinke

Potrebno: 400 g brašna, 2 jajeta, 2 dl mleka, 1 dl mineralne vode, 2 jajeta
za fil: 400 g mlevenog svinjskog mesa, 100 g crnog luka, ulje, so, biber, aleva paprika
za pohovanje: brašno, jaja, prezla, susam, ulje za prženje

Priprema: napravite masu za palačinke, pa ispecite (ni previše tankih ni previše debelih) 8 komada.
Luk iseckajte sitno pa ga propržite na malo ulja, pa kad postane staklast dodajte mleveno meso i dinstajte na laganoj vatri. Zatim stavite iseckan beli luk, so, biber, malo aleve paprike i bosiljak (možete staviti začin po vašoj želji). Dinstajte dok voda ne ispari.
Ovako pripremljenom masom nafilujte palačinke a zatim ih umotajte kao sarmice. Svaku uvaljajte u brašno, razmućena jaja i prezlu pomešanu sa susamom. Pržite ih u vrelom ulju i servirajte uz tartar sos, koji možete napraviti sami ili kupiti gotov.

Bisernica
10-09-2011, 19:56
Pohovane palačinke


175 g prezli
1 jaje

Nadev

3 paradajza
1 kašika maslinovog ulja
1 crvena paprika
po ukusu bibera
1 kašika soli
1 čen belog luka
1 kašičica korijandera
450 g patlidžana
1 crveni luk

Palačinke
115 g brašna
285 ml mleka
2 jajeta
0.25 kašičice soli



U veću posudu prosejte brašno i napravite udubljenje u sredini. Dodajte jaja i pola količine mleka i polako umutite u glatku masu.Dodajte ostatak mleka i umutite.
Posolite, pobiberite pa promešajte.Ispecite palačinke od pripremljenog testa.

Priprema nadeva

Očistite patlidžan pa isecite na kockice.
Nasečen patlidžan smestite u posudu odgovarajuće veličine i posolite.
Očistite crveni luk i nasecite na kockice.
Očistite jedan čen belog luka i sitno ga isecite.
Očistite crvenu papriku od semenki i nasecite na kockice.
Oljuštite paradajz i odstranite semenke pa sitno nasecite.

Zagrejte kašiku maslinovog ulja u šerpi srednje veličine.
Dodajte nasečen luk i kratko propržite.
Dodajte papriku i pržite oko 5 minuta.
Pošto ste propržili papriku i crveni luk, dodajte paradajz, beli luk i plavi paradajz.
Začinite kašičicom korijandera i malo bibera, pa sve kuvajte, bez dodavanja tečnosti, na umerenoj vatri oko 30 minuta, dok sva tečnost ne ispari.




Filovanje i pečenje

U sredinu svake palačinke rasporedite dvanaesti deo pripremljenog fila.
Zamotajte palačinke u paketiće.
Obložite pleh aluminijumskom folijom.
Uvaljajte palačinke prvo u jaja, pa u prezle.
Poslažite palačinke u pleh i pecite oko 20 minuta,dok ne postanu zlatno smeđe,
na 200°C.

причалица
11-09-2011, 08:55
PALAČINKE S JABUKAMA

Potrebno: 2 manje jabuke, 1 kašika meda, 80 g brašna, 1 kašika šećera, 1 dl mleka, 3 jajeta, 1 kašičica cimeta, 1 kašičica đumbira, na vrh noža soli.
za nadev: 1 jabuka

Priprema: očistiti i narendisati 2 jabuke. Posuti ih đumbirom, dodati rastopljeni med i usuti malo mlake vode. U drugoj posudi: umutiti jaja s malo soli, potom dodati šećer i cimet. Sipati mleko u koje je dodata kašika vode. Sjediniti obe smese i dobro izmešati. Od ove mase peći palačinke. Gotove palačinke savijati u trokut, a nadevati kriškama jabuke.

причалица
11-09-2011, 08:56
PALAČINKE SA ORASIMA I RUMOM

Potrebno:
za nadev: 180 g mlevenih oraha, 1/2 dl ruma, 150 g šećera, 60 g putera, 20 g suvog grožđa, 1/2 dl mleka
za preliv: 100 g čokolade u prahu, 50 g kakaoa, 150 g šećera, 3 žumanca, 2 dl mleka, 1 dl slatke pavlake, 20 g skrobnog brašna, 1 dl ruma

Priprema: orahe prelijte vrelim mleko, umešajte šećer, rastopljeni puter, suvo grožđe i rum. Namažite na palačinke i savijte ih u trougao. Prokuvajte sastojke za preliv dok se ne zgusne i zalijte palačinke.

причалица
11-09-2011, 08:57
ČOKOLADNE PALAČINKE

Potrebno: 1/2 - 2/3 l mleka, 2 jaja, brašno, malo mineralne vode (samo da malo zapeni smesu), 1 vanilin šećer
1 kašika kakaa u prahu, malo soli

Priprema: pomešajte sve sastojke u jednu homogenu smesu. Ovaj recept za palačinke je poseban i po tome što u smesu stavljamo kakao prah koji će dati egzotičan izgled čokoladnim palačinkama. U palačinke možete staviti razne namaze, orahe, bademe, suvo voće, komadiće svežeg voća, te ukrasiti sa šlagom, sladoledom i raznim prelivima.

причалица
20-09-2011, 06:27
Crne palačinke

Potrebno: 60 g gorke čokolade, 2 kašike putera, 3 jajeta, 45 g šećera, malo soli, 320 ml mleka, pola kesice vanilin šećera, 2 kašike kakaoa, 150 g brašna
za fil: 200 g bele čokolade, 250 ml slatke pavlake, 50 g šećera u prahu, banana, 2 kivija, nekoliko jagoda ili malina

Priprema: istopite puter i čokoladu na pari, stalno mešajući, a kad se čokolada otopi, skinite s vatre. U većem sudu umutite jaja, pa im dodajte šećer i so, mleko, vanilin šećer, brašno i kakao. Mutite dok ne dobijete glatku smesu, bez grudvica. Polako sipajte otopljenu čokoladu uz neprestano mešanje. Masu ostavite da odstoji pola sata u frižideru, a pre pečenja malo na sobnoj temperaturi. Pecite palačinke u podmazanom, zagrejanom tiganju. Belu čokoladu rastopite i sastavite sa umućenom slatkom pavlakom i šećerom u prahu. Nafilujte palačinke, preko rasporedite voće i urolajte.

причалица
23-09-2011, 18:20
Snikers palačinke

Potrebno: 150 g brašna, 1 jaje, 3 g soli, 1 vanilin šećer, 100 g nutela krema, 50 g kikirikija, 2 supene kašike ulja, 180 g biljne pavlake, 2 kašike šećera, 200 ml mleka, 300 ml gazirane vode, 2 g sode bikarbone, 1 šlag

Priprema: u odgovarajuću posudu umutiti jaja, so, šećer, vanilin šećer i ulje. Postepeno dodavati brašno, a potom mleko i mineralnu vodu, uz stalno mešanje, da se ne naprave grudvice. Na kraju masi dodati sodu bikarbonu. Već pečene palačinke, odnosno napravljene (tipične palačinke), ređati na veći tanjir.

za nadev: prvo umutiti biljnu pavlaku. Deo šlaga odvojiti za dekoraciju. U ostatak šlaga, sipati mleveni kikiriki i nutela krem, pa filovati gotove palačinke. Ukrasite šlagom ili po želji. Ukoliko imate čokoladni preliv, takođe može da se malo prelije preko palačinki.

причалица
15-10-2011, 07:47
Palačinke punjene piletinom

Potrebno je:
za 8 palačinki: 300 g pilećeg mesa, 200 g plavog paradajza, 200 g tikvica, 4 čena belog luka, ulje, biber, ruzmarin

Priprema: napraviti slane palačinke (isto kao slatke, samo je razlika u tome što se u sve stavlja so, a ne šećer). Pileće meso skuvati, a zatim samleti i začiniti svim navedenim začinima. Plavi paradajz i tikvice iseći i zatim propržiti na ulju sa crnim i belim lukom i začiniti po ukusu.
Palačinke saviti u obliku fišeka, svaku napuniti masom od mesa i složiti uspravno u vatrostalnu posudu, preliti masom od proprženog povrća i zapeći u pećnici oko 20 minuta.

причалица
16-10-2011, 17:55
ZAPEČENE PALAČINKE

Potrebno:
za 20 palačinki: 4 jajeta, 300 g brašna, 100 ml ulja, 300 ml mleka, 200 ml kisele vode
za nadev: 500 g mladog sira, 1 kisela pavlaka, 150 g mariniranih šampinjona, 2 kašike ajvara, biber
za preliv: 1 jaje, 1 kisela pavlaka, 100 ml jogurta

Priprema: izgnječite dobro sir i pomešajte ga sa kiselom pavlakom, ajvarom i oceđenim šampinjonima. Dodajte bibera po ukusu, pa filujte pripremljene palačinke. Svaku zamotajte i ređajte u podmazanu vatrostalnu posudu. Umutite jaje sa kiselom pavlakom i jogurtom, pa time prelijte složene palačinke. Svaku malo pomerite da preliv prodre između njih. Ubacite u zagrejanu rernu i pecite oko pola sata na 180 stepeni.

причалица
30-10-2011, 07:19
Palačinke sa borovnicom


Potrebno: dva jajeta, 180 g brašna, tri kafene kašičice šećera, dve kafene kašičice praška za pecivo, 3 / 4 kafene kašičice soli, 240 ml kiselog mleka, tri kafene kašičice topljenog putera, 150 g borovnica, kukuruzno ili suncokretovo ulje

Priprema: odvojte jaja i umutite belanca dok ne dobijete čvrst sneg. U posebnoj činiji, prosejte zajedno brašno, prašak za pecivo, šećer i so. Zatim umutite žumanca sa kiselim mlekom i topljeni puter u odvojenoj činiji. Potom umešajte brašno u mešavinu žumanaca, ubacite umućena belanca i lagano umešajte pola borovnica u testo. Podmažite veliku ploču uljem i stavite je na rernu na srednju temperaturu. Sipajte kašiku testa u tiganj i raširite u krug od oko 10 cm. Pecite dok se mehurići ne pojave na površini. Zatim prevrnite i pržite dok i druga strana ne postane zlatno smeđe boje (1-2 min). Kako bi ostali topli, položite palačinke između dva tanjira i stavite ih u zagrejanu rernu na 100 stepeni.Pre serviranja, nagomilajte palačinke i na vrh komadom putera. Pospite borovnicama i prelijte javorovim sirupom.

причалица
01-11-2011, 07:27
Slane palačinke


Potrebno:
za palačinke: 300 ml mleka, 2 jajeta, so, 150 ml gazirane mineralne vode, brašna po potrebiza fil: 300 g mlevenog mesa, glavica crnog luka, paprika, paradajz, biber, čen belog luka, origano, ulje

Priprema: umutite mleko, jaja i gaziranu mineralnu vodu. Posolite i sipajte brašno da dobijte smesu ni previše gustu, a ni retku. Pecite palačinke u podmazanom jako zagrejanom tiganju. Za fil dinstajte seckani crni luk, papriku i mleveno meso.
Kad meso počne da menja boju, dodajte seckani paradajz i beli luk, te nastavite s dinstanjem dok meso ne omkeša. Na kraju začinite.
Prohlađenom smesom od mesa filujte palačinke i poslužite.

причалица
04-11-2011, 09:35
Gnezda od palačinki


Potrebno:
za 9 palačinki: 250 g brašna, 300 ml vode, 300 ml mleka, 2 jaja, so, biber, ulje
fil: 200 g mladog sira ili sitnog sira, 3 jajeta, 200 g kisele pavlake, 100 g kačkavalja, 200 g šunkarice, bosiljak, so, biber, origano

Priprema:
za palačinke: umutiti jaja, dodati, so, biber, mleko, vodu, pa brašno i sve dobro sjediniti sa žicom ili mikserom, da ne bude grudvica. Ispeći palačinke.
za fil: Umutiti jaja sa viljuškom, dodati izdrobljen sir, rendani kačkavalj, pavlaku i začine po želji. Uzeti 1 kašiku fila i premazati palačinku. Motati je što tanje, ali ne skroz do kraja, motati malo više od sredine, pa onda saviti u krug, tako da dobijete jedno gnezdo. To uraditi sa svih 9 palačinaka.
Ređati ih na pleh obložen pek-papirom. U ostatak fila dodati, sitno seckanu šunkaricu, pa napuniti gnezda od palačinaka.
Po želji možete odgore, narendati kačkavalj i posuti origanom. Rernu zagrejati na 200 stepeni i peći palačinkice oko 20-ak minuta.
Posluživanje: Moja preporuka je da ih jedete tople uz jogurt ili mleko.

причалица
04-11-2011, 09:39
Punjene palačinke sa leblebijama


Potrebno: 15 pečenih palačinaka, 1 praziluk sitno iseckan, 1 pakovanje šampinjona, malo ulja, prstohvat majčine dušice, 150 g mesnate slanine, 1 pavlaka, malo kurkume, šaka kuvanih leblebija, soli po ukusu, malo bibera
za preliv: 1 jaje, 1 kašika pavlake, 1 kašičica proprženog susama

Priprema: na vrlo malo ulja, staviti sitno seckanu mesnatu slaninu da se proprži, dodati sitno seckan i predhodno opran i ocedjen praziluk. Dinstati 5-7 minuta na umerenoj vatri, dodati sitno seckane šampinjone, i dinstati još neko vreme, dok iz šampinjona ne ispari sva voda koju puste.
Kada se masa lepo sjedini, dodati začine, biber, so, malo kurkume, majčine dušice i barenih leblebija. Sve dinstati još par minuta. Skinuti sa vatre, malo prohladiti, dodati celu pavlaku i sjediniti masu.
Tom masom puniti palačinke. Umotati ih kao listove sarme i ređati u puterom premazan vatrostalni sud. Kada ste poredjali punjene palačinke, prelijte ih sa umućenim jajetom, u koje ste dodati kašiku pavlake, pospite proprženim susamom i stavite u rernu da se zapeče.
Kada se uhvati fina rumena boja, po površini, palačinke su gotove. (uz ovaj recept odlično ide salata od paradajza, sa belim lukom i sveže seckanim listovima bosiljka, i malo maslinovog ulja).

причалица
08-11-2011, 18:41
Pohovane palačinke sa slaninom


Potrebno:
fil za punjenje palačinki: 200 g praške šunke, 200 g slanine, 0.5 l paradajza, 2 čena belog luka, origano, biber, so, aleva paprika (ljuta), čašica konjaka, kačkavalj, brašno
preliv za palačinke: 1 kisela pavlaka, 200 g majoneza, 2 čena belog luka, 1 limun, peršun svež, biber, so po ukusu

Priprema: palačinke pripremiti na uobičajen način i ostaviti da se prohlade.
fil za punjenje: u šerpu dodajte sitno seckani beli luk i slaninu i pržite na blagoj vatri dok ne porumeni. Zatim, dodajte šunku i ostavite 1-2 minuta da se sve sjedini.
Dodajte kašiku brašna i kašičicu aleve paprike i sve promešajte. Dodajte paradajz, origano, so, biber i časicu konjaka. Kuvajte dok preliv ne bude bio dovoljno gust. Ostavite da se prohladi.
Palačinke filujte samo na pola da preliv ne bi iscurio napolje i u svaku palčcinku izrendajte malo kačkavalja. Savijte ih u trougao i pohujte dok ne porumene (brašno, jaja, prezle).
Preliv za palačinke: umutite pavlaku, majonez, beli luk i sok od limuna da se lepo sjedini. Dodajte so i biber i peršun po ukusu. Ostavite u frižider da se dobro ohladi.
Servirajte 2-3 palačinke, sasvim je dovoljno. Prelijte prelivom i preko palačinki dodajte rendani kačkavalj.

причалица
09-12-2011, 08:17
Koktel palačinke

Potrebno: 8 palačinki, malo crvene začinske paprike, 400 g pilećeg belog mesa, 200 ml majoneza, 200 ml kisele pavlake, suvi biljni začin, biber u zrnu, mleveni biber, zelena salata

Priprema: umutite klasičnu masu za palačinke, u nju dodajte malo crvene začinske paprike i ispecite osam palačinki. Piletinu skuvajte u vodi začinjenoj biljnim začinom i biberom u zrnu, pa od bujona skuvajte supu, a kuvano meso prohladite i iseckajte. Pomešajte piletinu s majonezom i kiselom pavlakom, a salatu operite. Polovinu palačinke obilno nafilujte mesom, savijte je preko fila, a na preostali deo stavite seckanu zelenu salatu. Uvijte do kraja i dobro ohladite.

Bisernica
03-01-2012, 09:16
Slane zapečene palačinke


500 ml mleka
250 gr brašna
300 gr sira
500 gr kačkavalja
1 glavica crnog luka
4 jaja
peršun
250 ml paradaiz sosa
3 čena belog luka
1 kašika mešavine začina
ulje
sol i mleveni biber


U sudu za mućenje pomešati mleko sa 2 jaja pa ujednačiti masu muteći
žicom ,dodati brašno,malo ulja i malo soli pa ujednačiti masu i ispeći palačinke.

Crni luk iseckati i propržiti na ulju ,pa dodati beli luk i paradaiz sos.
Kačkavalj i sir narendati na krupno rende u većem sudu pa presuti sitno seckanim
peršunom i dodati uprženi luk sa paradaiz sososm i preostala 2 jaja..Pomešati i
dodati bibera po ukusu.Malo sosa ostaviti u tiganju.
Masu filovati na palačinke i palačinke uvijati u rolat ,pa slagati u vatrostalnu
posudu koju namazati sa malo ulja.Ostatak sosa iz tiganja ,sa malo dodatog seckanog
peršuna ,preliti preko palačinki ,pa presuti preostalim rendanim kačkavaljem.
Posudu staviti u zagrejanu rernu na 200 stepeni i peći 20 minuta.

Gotove palačinke služiti tople ,uz dodatak nekoliko kapi limuna po vrhu.

причалица
15-02-2012, 09:39
Zapečene palačinke sa sirom

Potrebno:
za testo: 250 g brašna, 1/2 l mleka, 2 jajeta, malo soli, ulje za pečenje
za fil: 400 g svežeg sira, 4 jajeta, 160 g šećera, limunova kora, 2 dl milerama (ili kisele pavlake) za preliv

Priprema: u dubokoj posudi mešajte jaja, prstohvat soli, pa postepeno dodajte brašno i mleko. Od tako pripremljenog tečnog testa pečite palačinke. Važno je da svaka palačinka, bude ravnomerno pečena i da nije prepečena. Pečene palačinke slažite jednu na drugu na tacnu i ostavite ih da se"odmore".
Sir pomešajte sa žumancima i šećerom, kao i narendanom korom limuna (limun može i ne mora). Belance ulupajte u sneg i pomešajte s masom. Namažite i savijte palačinke i stavite ih u podmazan pleh. Prelijte mileramom i pečite na 180 stepeni 35 do 40 minuta.Napomena: ako želite slane palačinke, tada iz fila izostavite šećer. U fil možete umešati sitno seckani spanać, šunku, kuvanu piletinu, već prema mašti kuvarice, ali uvek su najvažniji svež kravlji sir i pavlaka (mileram).

tiramisu
26-02-2012, 15:52
ovo izgleda jako dekorativno, moram da ih pravim, kako drugacije osetiti ukus:)

tiramisu
26-02-2012, 16:01
PALACINKE HORTOBADJI

Skuvati paprikas od pileceg karabataka. Procediti, meso usitniti nozem, puniti palacinke, uvijati po zelji i slagati u ciniju. U sos dodati slatku pavlaku, ako treba jos zacina i preliti preko palacinki.

5114

причалица
22-03-2012, 22:04
Musaka od palačinki

Potrebno:
za palačinke: 1 jaje, na vrh kašičice soli, na vrh kašičice šećera, 1 kašičica sode bikarbone, 0.5 l mleka, 2 dl obične vode, 400 g brašna
za fil i preliv: 200 g mesnog nareska, 2 jajeta, 2 dl pavlake, prezle

Priprema: umutiti palačinke od navedenih sastojaka-najbolje je da smesa odstoji pre pečenja jedno pola sata. Ispecite 10 palačinki. Uzmite okruglu vatrostalnu posudu (prečnika 20 cm). Vrlo malo nauljite, pa na dno stavite 2 palačinke, preko toga mesni doručak iseckan na kockice, i tako ređati dok ne utrošite sav materijal. Na vrhu moraju biti palačinke. Umutite pavlaku i jaja, pa prelijte preko palačinki. Po želji pospite prezlama, pa zapecite u rerni još oko 20 minuta.

причалица
04-05-2012, 07:51
Tuti-fruti palačinke

Potrebno: 400 g zamrznutog šumskog voća, 200 g čokolade, 2 jajeta, 0.5 l mleka, 0.5 dl ulja, 3 kašike šećera, rendana kora od pola limuna

Priprema: najpre napravite masu za palačinke. Razbijte dva jajeta u činiju, dodajte dva prstohvata soli i isto toliko šećera. Umutite masu i dodajte i dva decilitra mleka. Ponovo promešajte, pa dodajte 15 kašika brašna i rendanu limunovu koru. Zamesite gušće testo. Na kraju dodajte 2 dl vode i 0.5 dl ulja. Ugrejte ulje u tiganju i ispržite palačinke. Za fil na zagrejanom tiganju ugrejte miks zamrznutog voća. Dodajte tri kašike šećera i mešajte dok se ne istopi. Po potrebi dodajte malo vode u voćni sos. Umutite šlag, a čokoladu rastopite na malo ulja. Na palačinke prvo nanesite topljenu čokoladu, zatim voće, umućeni šlag, pa urolajte i napravite sarmice.

причалица
04-05-2012, 07:52
Bavarske palačinke

Potrebno: 3 jajeta, malo soli, 2 kašike brašna, 125 ml mleka, 3 kašike putera, šećer u prahu, suvo grožđe preliveno rumom

Priprema: penasto umutite jaja i so, pa uz stalno mućenje dodajte brašno i mleko. Vodite računa da se ne stvore grudvice. U testo umešajte suvo grožđe koje ste prethodno potopili u rum i dobro ocedili. Rastopite puter u tiganju, pa sipajte deo testa i pržite ga dok ne dobije zlatastu boju, a zatim okrenite drvenom varjačom da porumeni i s druge strane. Pečene palačinke isecite i pre služenja pospite šećerom u prahu, a možete ih servirati i uz džem ili kompot.

причалица
14-05-2012, 17:03
Punjene vrećice

Potrebno:
za paličanke: 2 jajeta, 150 g brašna, 300 ml mleka, malo soli
za fil: 200 g belog pilećeg mesa, patlidžan srednje veličine, 2 kašike pelat paradajza, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, veza peršuna, đumbir u prahu, ulje, so, biber, pera mladog luka ili vlašca

Priprema: od navedenih sastojaka zamesite testo i ispecite palačinke. Patlidžan isecite na kocke, posolite ga i ostavite pola sata da odstoji. Za fil propržite seckani crni i beli luk. U tiganj dodajte belo meso isečeno na kockice, pržite još desetak minuta, pa dodajte oceđeni patlidžan. Kad omekšaju meso i patlidžan, umešajte pelat paradajz i seckani peršun. Začinite solju, biberom i đumbirom. Na sredinu svake palačinke stavite po kašiku prohlađenog fila, oblikujte vrećice i vežite ih perom mladog luka ili vlašcem.

причалица
14-05-2012, 17:06
Pohovane palačinke punjene mesom

Potrebno:
za testo za 15 palačinki: 3 jajeta, 2 šolje mleka, 2 šolje vode, malo soli, malo ulja, brašna po potrebi
za fil: 400 g mlevenog mesa, praziluk, jaje, 2 šargarepe, paškanat, suvi biljni začin, biber, čen belog luka, ulje, peršun, parmezan
za pohovanje: 4 jajeta, prezle, brašno
za prilog: 200 g pečuraka, 100 g spanaća, čen belog luka, puter

Priprema: umutite smesu i ispecite palačinke. Izdinstajte praziluk, šargarepu i paškanat. Dodajte mleveno meso i začine i nastavite da dinstate dok ne bude gotovo. Sklonite s vatre, a u ohlađeni nadev dodajte jaje. Nafilujte palačinke, urolajte ih i ispohujte. Prvo uvaljajte u jaja, pa u brašno, pa u prezle. Gotove ih stavite na salvetu da se ocede.
Sos spremite tako što ćete pomešati sve navedene sastojke, osim parmezana. Pečurke propržite sa spanaćem i belim lukom na puteru. Servirajte na pečurkama, prelijte sosom i pospite parmezanom.

причалица
14-05-2012, 17:07
Slane palačinke sa tikvicama

Potrebno: 500 g tikvica, 60 g putera, 2 jajeta, 50 g rendanog parmezana, biber, 150 ml mleka, so, 150 g brašna, veza peršuna, malo muskatnog oraha, biber, paradajz pire

Priprema: tikvice operite, oljuštite i izrendajte ih. Pospite ih i ostavite da stoje najmanje pola sata, da bi pustile vodu. Zatim ih dobro ocedite. Peršun sitno iseckajte i podelite na dva dela. U isceđene tikvice dodajte mleko, jaja i istopljeni puter. Umešajte brašno, parmezan, polovinu iseckanog peršuna, dodajte so, muskatni orah i biber. Od smese ispecite deblje palačinke i poslužite ih s paradajz pireom i pospite preostalim seckanim peršunom.

причалица
19-05-2012, 13:11
Mirine palačinke

Potrebno: testo za 20 palačinki, 2 šolje džema od kajsija, 150g mlevenih oraha, čaša belog vina (2dl), dva cela jajeta, 100 g šećera, puter oko 50 g, 2 kesice vanilinog šećera.

Priprema: ispeče se 20 palačinki na puteru. Samelju se orasi. Svaku palačinku nafilujemo džemom od kajsija, urolamo i složimo u vatrostalnu posudu. Preko toga pospemo mešavinu mlevenih oraha i vanilinog šećera. Onda se naređa drugi red palačinki i opet se pospe mešavinom oraha i šećera.
Posebno se umute cela jaja sa šećerom. Kad bude gusto, doda se belo vino i blago se promeša.
Poređane palačinke iseći nožem na trećine i onda sve zaliti umućenim filom od jaja i vina. Peći oko 25 min na 200 oC. Mogu se služiti i tople i hladne.

причалица
26-05-2012, 06:23
Pohovane palačinke sa bešamelom

Potrebno: palačinke, 300 g praške šunke, 150 g dimljenog vrata, 150 g trapista, origano, kečap, mleko, brašno, prezle

Priprema: ispeći palačinke u količini koja je potrebna. Na svaku posebno tanko razmazati kečap, staviti list praške šunke, poređati sitno seckani dimljeni vrat, posuti rendani trapist i palačinku motati iz kruga u kvadrat, tako da i bočne strane budu zatvorene.
Svaku spremljenu po dva puta naizmenično, uvaljati u jaje, pa u mešavinu prezle i brašna a zatim propržiti na ulju, dok ne dobije rumenu boju. Poređane pohovane palačinke preliti bešamelom i posuti origano.

причалица
06-07-2012, 08:36
Zapečene slane palačinke

Potrebno: 8 palačinki, 2 + 4 jajeta, pola tegle ajvara, 300 g feta sira, 16 listova pilećih prsa, 1/2 veze mirođije, 2 šolje jogurta, 2 kašike maslinovog ulja

Priprema: palačinke možete da napravite po vašem receptu, inače ja ih pravim sa mlekom.
Fil napravite od 2 jajeta, sira i ajvara, sve to dobro sjedinite i mažite palačinke. Preko stavite po 2 lista pilećih prsa i malo mirođije. Urolajte palačinku kao sarmu i složite u nauljenu vatrostalnu činiju. Preliv napravite od 4 jajeta i jogurta i time prelijte palačinke.




Stavite ih u zagrejanu rernu da se peku na 200 stepeni dok ne porumene.

причалица
14-07-2012, 08:11
ZAPEČENE PALAČINKE

Potrebno:
za 20 palačinki: 4 jajeta, 300 g brašna, 100 ml ulja, 300 ml mleka, 200 ml kisele vode
za fil: 500 g mladog sira, 1 kisela pavlaka, 150 g mariniranih šampinjona, 2 kašike ajvara, biber
za preliv 1 jaje, 1 kisela pavlaka, 100 ml jogurta

Priprema: izgnječite dobro sir i pomešajte ga sa kiselom pavlakom, ajvarom i oceđenim šampinjonima. Dodajte bibera po ukusu, pa filujte pripremljene palačinke. Svaku zamotajte i ređajte u podmazanu vatrostalnu posudu. Umutite jaje sa kiselom pavlakom i jogurtom, pa time prelijte složene palačinke. Svaku malo pomerite da preliv prodre između njih. Ubacite u zagrejanu rernu i pecite oko pola sata na 180 stepeni.

причалица
21-08-2012, 17:31
Male slane palačinke

Potrebno: 2 jajeta, 3 kašike brašna, 1 dl mleka, 2 manja krompira, 1 mala glavica crnog luka, 1 čen belog luka, 100 g šunke ili šampinjona ili slanine, po ukusu so, biber, začini

Priprema: umutiti jaja i brašno, pa dodati mleko i začine. U to izrendati krompir i luk i sitno seckanu šunku, slaninu, ili šampinjone, pa sitno seckan beli luk. Dobro izmešati i pržiti na tiganju za palačinke, na malo ulja. Praviti ih manjih dimenzija, prečnika oko 10-tak cm.

причалица
01-06-2013, 08:56
ZAPEČENE PALAČINKE PUNJENE MESOM

Potrebno: 200 g junetine, 200 g svinjetine, 150 g šunke, 1 luk, 2 čena belog luka, malo masnoće, 1 vezica zeleni (povrća za supu), 1 kašika biljnog začina, 30 g paradajza, 1/2 vezice peršuna, 1 dl pavlake, 1 žumance, 1/2 dl kisele pavlake, 100 g parmezana, mlevena crvena paprika, so, sveže mleveni biber

Priprema: ispecite 8 palačinki. Za nadev, od mesa i zeleni skuvajte supu. Kuvanu junetinu i svinjetinu ohladite i zatim sameljite zajedno sa šunkom u mašini za mlevenje mesa. Paradajz oljuštite, odstranite semenke i sitno naseckajte. Mleveno meso izmešajte sa paradajzom i naseckanim peršunom. Na malo masnoće staklasto prodinstajte seckani luk i beli luk, umešajte gornju masu, dodajte kašiku biljnog začina. Na laganoj vatri dinstajte, zalijte sa malo supe od mesa i dinstajte dok se supa na ukuva. Masu skinite s vatre i ostavite da se prohladi. U prohlađenu smesu dodajte 1 dl kisele pavlake, prstohvat crvene paprike i po želji biber. Ovim nadevom punite pečene palačinke, zarolante ih i stavite u namašćenu vatrostalnu posudu. Punjene palačinke prelijte s pavlakom u kojoj ste umutili žumance i pospite parmezanom. Zapecite u rerni na 200 stepeni dok se ne dobije zlatnožuta boja. Pečeno pospite seckanim peršunom.