PDA

Pogledaj Punu Verziju : Oprez sa karticama na bankomatima u Srbiji: Bugarski hakeri kradu podatke!



Sagacity
29-01-2013, 21:11
Oprez sa karticama na bankomatima u Srbiji: Bugarski hakeri kradu podatke!


Poslednjih dana sve veći broj građana ima problem sa zloupotrebom podataka sa kartica. Kako “Blic” nezvanično saznaje, kriminalne grupe došle su do podataka korišćenjem specijalnih uređaja skiminga na bankomatima postavljenim u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, a novac sa računa potom podignut je u Bugarskoj.

Jedan od građana kojima su podaci sa kartice zloupotrebljeni je i čitalac “Blica” Veljko Đ. iz Beograda. Da je prevaren i pokraden shvatio je kada je dobio SMS u kome je obavešten da mu je sav novac, oko 55.000 dinara, podignut u Bugarskoj.

- Odmah sam blokirao karticu. U banci su mi rekli da će mi sve troškove nadoknaditi, kao i da ću dobiti novu karticu o trošku banke - kaže on.

U Unikredit banci potvrđuju da je od kraja prošle godine primećena značajnija aktivnost kriminalnih grupa postavljanjem posebnih uređaja, takozvanih skimera na bankomate različitih banaka u Srbiji. Oni su na taj način kopirali podatke sa kartica i kasnije ih koristili za izradu lažnih.

- Kako bi sprečili dalje zloupotrebe, preduzeli smo dodatne mere zaštite svojih bankomata postavljanjem antiskiming uređaja, korišćenjem preventivnih softvera, pojačanog video nadzora. Međutim, i pored tih mera, na tržištu se pojavljuju novi oblici zloupotrebe - kažu u ovoj banci.

Zato je veoma važno da građani čim primete bilo šta sumnjivo na bankomatu odustanu od transkacije i o tome obaveste najbližu ekspozituru ili kol-centar banke.


- Ukoliko se desi da klijent dobije SMS da je određen iznos novca podignut sa njegovog računa, a da to on nije učinio, neophodno je da odmah pozove banku i blokira karticu - naglašavaju u Unikredit banci.

U određenim slučajevima, kada se primeti pojačana aktivnost kriminalnih grupa koje se bave prevarom, banka i preventivno blokira kartice sa sumnjivim transakcijama. Takav masovniji slučaj u Srbiji desio se krajem 2011. godine kada je većina banaka morala da zameni kartice klijentima.

- Ako i pored svih mera zaštite dođe do zloupotrebe kartice u zemlji ili inostranstvu, banka nadoknađuje troškove koje su nastale tom prilikom. Takođe, klijentima koji su sami blokirali karticu, kao i onima kojima je banka to preventivno učinila, u vrlo kratkom roku se o trošku banke izdaju nove kartice - ističu u Unikredit banci.

Izvor: Blic

Sagacity
29-01-2013, 21:15
Kako vi vršite plaćanja... kešom ili karticom?
Da li imate poverenje u kartični sistem u našoj zamlji?
Da li smo mi ipak kao narod nepoverljivi kada je elektronski novac u pitanju i prednost dajemo i dalje kešu?
Da li ste imali neku neprijatnu situaciju, kada je u pitanju korišćenje elektronskog novca ?

Sarmica
29-01-2013, 21:19
Meni se pre neki dan desila čudna stvar...dođem na bankomat, proverim stanje a ono na računu samo pola novca od onog što bi trebalo. Nisam dobila nikakvu poruku, nisam podizala pare...uđem u banku i pokušava teta šalteruša da me ubedi da je dan pre podignuta određena svota novca, tj taman onoliko koliko mi fali. I okrene mi monitor i zaista piše tako:eek:..ja pričam svoje, ona priča svoje, uglavnom izađem ja napolje da telefoniram i obavim nešto, pa ću da se vratim da pričam s nekim nadležnijim od nje. Vrnem se nakon sat vremena, opet ( iz nekog i meni nepoznatog razloga :huh:) ubacim karticu u bankomat, sav novac je tu :huh:...uđem unutra, pitam je u čemu je sad stvar, njen odgovor je bio: ja se izvinjavam, stvarno ne znam o čemu se radi, ali nama i dalje stoji da je novac podizan :huh:
živote...

Sagacity
29-01-2013, 21:36
Katastrofa...:eek: Verujem da nema pojma šta se dešava, kao što nemaju pojma o mnogo čemu. Loš informatički sektor. Čak i elektronska plaćanja koja se vrše između banaka i preduzeća nije na zavidnom nivou. Tu se tek svašta dešava. O aplikacijama koje koriste kao i nepostojanje unificirane aplikacije za bankarski sitem...je tek posebna priča. Bitno je da mi imamo kartice, a kakva je zaštita..i ko nam tamo radi, nije bitno..Gomila nedoučene dece, koja veze sa vezom nemaju...

Inače, koristim kartice godinama. Keš skoro da ne koristim. Nisam imala nikakav poseban problem do sada. Desilo mi se da mi je bankomat izbacio pocepanu novčanicu od 5.000,00 din...tačnije bez ćoška, ali sam imala sreće da se banka zatvarala za 15 minuta, a i kamera je snimila momenat kada sam podizala novac, tako da mi je bankarka dala ispravnu novčanicu.
E sad, koliko verujem zaštiti u okviru elektronskog novca ovde, pa i ne verujem baš....Mnogo toga fali...Ali ti i keš može nestati isto. Niko ti ne sigura, da ti neko neće ''drpiti'' novčanik itd. Mislim, kad te nešto hoće..hoće..:aha:

jagodica
30-01-2013, 01:27
novčanik je zakon. fak d automate
p.s. zašto ne ostavite odma link sa blica...

Nežnicah
30-01-2013, 08:28
Plaćam i karticom i kešom jer na žalost sredina u kojoj živim nije baš skroz u "korak" sa svetom :) polovina privatnih marketa ne kuca uopšte na kasi nego na digitronu, kaubojština živa, a plaćanje karticama je za njih najveće zlo... vole ljudi da imaju novac odmah u fijoci i verovatno iz tih razloga i ne uvode plaćanje karticama. Bankomat imam jedan jedini, na njemu kad dižem novac provizija je oko 100 dinara što me poprilično nervira, nije to neka para, ali zašto da im to dam :ljuta: U svega dve prodavnice primaju kartice ali im oni aparati često blokiraju, kaže mi kasirka prošle nedelje kad je baš kod mene zabagovao aparat: Čim je napolju kiša ili vlažno vreme, magla, oni prave problem...
A ja :huh:
Desilo mi se jednom da sam u plaćala u DISu, baš je veliki račun bio i aparat izbacuje poruku da transakcija nije uspela. Nisam imala dovoljno gotovine kod sebe, kažem ajde ponovo pokušajte, opet ona provuče i prođe, bude sve OK. Krenem ka izlazu, kad stiže mi na mobilni poruka od banke po kojoj ispada da je i prva transakcija obavljena i da su i te pare skinute sa računa. Vratim se do kase, kažem o čemu se radi, pošalje me kod šefa na info pult, tamo izgubim pola sata u redu čekajući sve slučajeve pre mene da prođu... I eto šefa i čarobnog rešenja... moram da idem u svoju banku i da tamo to regulišem... i tako, izgubih i sutra još pola prepodneva u banci, ali novac je vraćen na račun...

I tako... Šta reći? Koju posluku porati :lol:

jankovic
20-03-2013, 10:58
Uvek izgleda da se ovakve stvari desavaju samo drugima, ali su vrlo moguce. Iako karticu koristim veioma retko za placanje, prosle godine me cekalo iznenadjenje kad sam na bankomatu Erste banke dobio obavestenje da nemam nista na racunu. Kada sam otisao na salter, rekli su mi da bankomat nije pogresio, jer je stanje stvarno nula posto sam poslednjih 200 evra podigao na bankomatu u Meksiku. Nikakve zalbe Erste banci nisu pomogle, ni zalba Narodnoj banci Srbije. U Meksiko nikada nisam putovao niti sam ikada biklo kome davao svojku karticu. Karticom sam placao svega 3-4 puta godisnje. U banci su dali objasnjenje da nisam pazio gde placam i da mi je negde skinut kod. Kada sam na to ulozio zalbu Narodnoj banci Srbije sa pitanjem kako mogu dokazati da je problem u mojoj nepaznji, a da neko nije upao u sistem banke i nekako dosao do mog koda, odgovor banke je bio da je to nemoguce i ako sumnjam, mogu podneti prijavu policiji protiv NN lica zbog pljacke. Tako da ste uvek vi krivi. ZATO STO DALJE OD ERSTE BANKE!

I do tada sam karticu retko koristio, a sad mi vise ne pada na pamet.