PDA

Pogledaj Punu Verziju : naša deca, sinapse i inteligencija



причалица
30-12-2013, 11:56
ljudi, znala sam da nešto sa našom decom nije u redu, jer radim jako dugo sa mladim ljudima....ovo je deo objašnjenja, pogledajte, molim vas.


http://www.youtube.com/watch?v=rrRW68R3gy0

ako imate neko mišljenje, podelite sa nama.

причалица
30-12-2013, 13:10
generacijama unazad, upoređujući znanje i interpretaciju istog, dolazim do zaključka da naša deca imaju problem i sa zaključivanjem i sa izražavanjem nekog mišljenja koje se odnosi na znanje....ne mislim na zaključke u svakodnevnom životu, da li je karleuša debil ili ne, da li će biti oštra zima, itd.

prosto, mladi ljudi u velikom broju ne umeju da završe rečenicu kad je stručni test u pitanju, nisu spretni da rukama nešto urade, rukopis im je uglavnom očajan...čak i devojkama, što ranije nije nikad bio slučaj. rukopis očajan do nečitljivosti...o zamuckivanju, nakaradnim rečenicama da ne pričam....
i onda shvatim, gledajući ovo predavanje dr rajovića - krivica je isključivo na roditeljima.

naravno, odmah sam sebe preslišavala....da li vi možete, mirne savesti, da kažete da vaša deca nisu u onih skoro 50% onesposobljene dece što se tiče funkcionalnog znanja?

salel
30-12-2013, 14:06
Sve je tačno ovo što pišeš i zabrinjavajuće je. Ne mogu sad na poslu da vidim video sa #1 ali nisam siguran da su samo roditelji krivi. Jednostavno tehnologija im daje sve na dugmiće, na ekranu, za volanom, sve su crne kutije koje se menjaju, bacaju kad otkažu....Mi smo sve popravljali kad se pokvari pa i brak kako reče ona baka. Sad je sve za jednokratnu upotrebu. Danas važe jedna pravila a sutra već druga. Ni prirodne nauke nisu ono što su bile ali srećom ne sve. Pravi se sve veći jaz između stvaralac i konzumenata. Ipak ja verujem da će mo se opametiti ali je za to potrebno vreme i žrtve jer svaka revolucija pa i ova tehnološka jede svoju decu. Sačuvajmo našu decu i svako dete koje možemo, to je valjda naša sveta dužnost.

причалица
30-12-2013, 14:16
tačno je da revolucije jedu svoju decu. kad budeš odgledao video iz uvodnog posta, očekujem još razmišljanja...jer tehnologija napreduje svuda, ali u našem regionu je skoro svako drugo dete funkcionalno nesposobno....moguće je da deca samo ponavljaju naučeno, ali nisu konstruktivna u primeni onoga što znaju, pa je pitanje - znaju li onda išta?
to nije slučaj sa finskom, holadnijom do skora, kanadom...a sa azijom uopšte nije slučaj...a kod njih je vrhunska tehnologija u najširoj primeni.
dakle, nešto ne valja sa nama :huh:

salel
30-12-2013, 23:15
Divno predavanje, za nauk svim roditeljima ali i školi i celom obrazovnom sistemu. Sigurno ću ga odgledati još par puta zbog nekih detalja koje nisam znao ali gro toga mi je odavno jasno. Igra, motorika, akomodacija, angažovanje prstiju i centra za ravnotežu itd itd. Eto rešenje velikog problema je pred nama treba ga samo prepoznati i primeniti. Roditelji to mogu vrlo lako ali ako obrazovanje ne obavi svoj deo posla uspeh će biti polovičan. Divna priča i sjajna tema:bravo::uci::nole:

причалица
31-12-2013, 08:25
naravno da i obrazovni sistem mora da iskoristi potencijale koje deca donesu u školu....ali, ako roditelji (ili staratelji) podbace, nepovratno je sve izgubljeno.
simptomatično je to što se svuda ulaže veći novac u obrazovni sistem, osim - kod nas, jer je uočena DIREKTNA korelacaja između razvoja zemlje i funkcionalno sposobnih školaraca....a nas zabole za to....
sinoć gledam reportažu - deci uglavnom kupili video igrice za novogodišnji poklon :(