PDA

Pogledaj Punu Verziju : Služenje vojnog roka u VS Da ili Ne.



sani
28-11-2009, 20:29
Prijem decembarske klase vojnika koji vojni rok služe u uniformi odložen je zbog epidemije novog gripa, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.

Odluku o odlaganju prijema decembarske klase regruta za period od 25. do 27. januara 2010. godine doneo je ministar odbrane Dragan Šutanovac, na predlog načelnika Generalštaba Vojske Srbije, a na osnovu stručne procene Uprave za zdravstvo Ministarstva odbrane.

Odlaganje prijema te klase regruta uzrokovano je epidemijom virusa A H1N1 i odnosi se na vojnike koji vojni rok služe u uniformi u jedinicama Vojske Srbije, a ne na vojnike koji vojni rok služe u civilnoj službi, kaže se u saopštenju.





Sta reci? Ja sam majka regruta koji je trebao da ide u utorak u Krusevac! Po redu pozvasmo goste, naprivismo ispracaj danas..da bi jutros saznali o odluci Ministarstva!Tri dana pred polazak ?????????? :raz_081: :raz_081: :raz_081:
Danas poslepodne zvali su iz Vojnog odseka da nas obaveste...

Man
28-11-2009, 20:39
Oćeš opet da praviš ispraćaj :raz_097:

sani
28-11-2009, 20:54
:raz_114:
Ma strasno bre..smejem se, a stvarno je shit...
Mislim koji kreteni covece..najmanje za ispracaj, al ludaci covece, gde mi zivimo..?
Zar nisu mogli da se prisete pre tri nedelje kad je epidemija bila u zamahu da donesu takvu odluku!!??
Pa svi su iz decembarske klase pravili ispracaj danas..to jedno, a drugo, mnogi su svoje planove pomerili i promenili..npr drug od sina je da otkaz na poslu, sto sigurno ne bi uradio da je za ovo znao dve nedelje ranije..

Sibi
28-11-2009, 20:58
Ako praviš opet ja ću da dođem :kiss: :trci:

sani
28-11-2009, 21:07
:lol: :lol: Jbt Sibi, mos odmah da dodjes ..jos traje, rodbina bila danas zakazana za 13h na rucku, bili i obavili, a sad je sin sa drugarima.. :kiss:
Ma u pozadini je garant prisilna vakcinacija kad ti kazem....da im ne propadnu vakcine posto 90% populacije nece..

Man
28-11-2009, 22:55
mene ne zove :raz_012:

Sibi
28-11-2009, 23:01
Ma naravno Sani, zamisli da se baci toliki novac utrošen za vakcine... ovako su prinuđeni da se vakcinišu. :(

Hajde man, ja ću da te prošvercujem nekako :jede:

sani
29-11-2009, 09:30
mene ne zove :raz_012:


Zovem te bre :raz_083: .. :srce:
samo kakva nam je Vlada, ne znam koliko jos ispracaja treba da napravim dok mi dete ne krene u vojsku.. :lol: ..ko zna sta u januaru mogu da smisle u "5 do 12".. :raz_117:
Odluka je nebulozna, logicnije bi mi bilo da su se ta deca javila u kasarne i otisla kad treba makar ih odmah sutradan pustili kucama dok ne stignu vakcine..Ovo ovako zaista lici na sprdacinu..I da li to znaci da ce im vojni rok biti kraci?..ili ce pomerati i martovsku klasu..? Ja stvarno ne znam sta oni rade.. :raz_081:

Sibi
29-11-2009, 10:27
To što mi ne znamo šta Vlada radi nekako je ok... ali da li ona zna šta radi? :roll:

supermen*prvi
01-12-2009, 18:20
A kako biste vi resile ovaj problem? :nos:

Sibi
01-12-2009, 18:33
nekako se osećam prozvanom :) vojska je vojska .. otkud znam, ali je zaista van pameti odlagati vojsku, šta bi da je ne daj bože neko s*anje ... raspustili sve vojnike kućama?

Nemam pojma, nisam u Vladi i hvala bogu da nisam, tad bih razmišljala o tome, ovako neću, koja korist .. nije moj posao, iako se tamo velika većina njih i ne meša u svoj posao :mrgreen:

supermen*prvi
01-12-2009, 20:43
nekako se osećam prozvanom :) vojska je vojska .. otkud znam, ali je zaista van pameti odlagati vojsku, šta bi da je ne daj bože neko s*anje ... raspustili sve vojnike kućama?

Nemam pojma, nisam u Vladi i hvala bogu da nisam, tad bih razmišljala o tome, ovako neću, koja korist .. nije moj posao, iako se tamo velika većina njih i ne meša u svoj posao :mrgreen:
Sibi, nisam te prozvao. Zeleo sam samo da razmislite pre nego pocnete da kritikujete bilo kakvu odluku. Reci da nesto ne valja a pritom nemati adekvatan odgovor kako bi to trebalo da bude, najblaze receno je neozbiljno. Nisam imao nameru da ulazimo u bilo kakav konflikt. Samo sam hteo da vidim drugo resenje. Sibi, ako su zatvorene skole, ogranicena javna okupljanja i ostale zabrane zbog gripa ne vidim nista cudno da se odlozi okupljanje novih vojnika koji mogu doci u kasarne i zaraziti celu vojsku. Taj argument da su to mogliu da urade ranije takodje, po meni, ne stoji. Ni jedno vreme za takvu odluku nije apsolutno prihvatljivo za svakoga.
Inace, sto se tice ispracaja vojnika u vojsku nije bitno kada je odigrano. Neka je tebi momak ziv i zdrav i neka otsluzi tu obavezu casno i posteno. Junacki i smelo. Nemoj ga uciti da bude maza. Moj ima 21 god. i nije jos regrutovan. Nije cak ni odlozio vojsku a mene srce boli. Majka ga uci da u vojsku ne treba da ide, da nema zbog cega da ide, da nema za koga da gine..........................a moja rana sve veca i veca. Sta vi zene necete sve nagomilati tamo gde se ne gomila?

Da ti ne drzim pridiku niti kakva predavanja. Ta odluka o odlaganju vojske zbog gripa u "bas 5 do 12" nije za bilo kakvu kritiku vlade. Srpska vlada zasluzuje daleko vece kritike za sve druge odluke. Za ovu, manje vise. Ne bi trebala nikome da smeta.

Aj' uzdravlje i neka ti mali junacina bude ponosan na uniformu koju obuce! :srce:

Man
01-12-2009, 20:58
Pozivi za decembarsku klasu su stornirani istog momenta kad je ministarstvo odbrane donelo tu naredbu, mislim da su ispraćaji bili najmanje bitna stvar na koju su mislili :pusi:

Internatski smeštaj i život u kasarni pogoduje širenju gripa, ne mislite valjda da bi neko dozvolio da manja grupa neobučenih vojnika zarazi borbeno sposobne jedinice.
Da ne spominjem okupljanje roditelja i familije za zakletvu...

I ne mlatite praznu slamu :raz_096:

sani
01-12-2009, 21:02
:lol: :lol: Supermene, junacina je moj , a ne Sibin.

Inace supermene, sve skole i svi kolektivni smestaji u Srbiji redovno rade, ukljucujuci i vrtice!..vrlo dobro sam kao radnik jedne ogromne predskolske ustanove upoznata sa epidemioloskom situacijom u Srbiji, prema tome i tvrdim da obrazlozenje Ministarstva za odlaganje vojske zbog gripa i ne pije puno vodu. takodje, nisu odlozena i nikakva javna okupljanja, koncerti i sl..
Drugo, ako si pratio najave, mada ja vise nista nikom ne verujem, upravo najzesci talas epidemije se predvidja u februaru..a vojska odlozena za 25 januar.. :lol: :lol: mislim..sta misle da ce se promeniti.???.izuzev sto ce stici VAKCINE..a to je ono sto me zivo zanima koji ce procenat regruta pristati na TU vakcinaciju!???
A narocito i sigurno jeste uvredljiva odluka tri dana pred polazak..deca su zamrznula studije, radni staz..podredila sve planove tom terminu..i odjednom "pup" kao grom iz vedra neba!Zato kazem da su se mogli i ranije setiti gripa..npr pre mesec dana . Najmanje od svega je sto su ispracaj sinova svi pravili u subotu, a vest o odlaganju je bila u subotu ujutru.

Manijace ne mlatim..nego samo kazem svoje misljenje..i dalje tvrdim da je razlog da se potrose vakcine :pusi:

Aman bre, moj sin je dobio poziv covece i pare za kartu..jutros je trebao da otputuje!

Sibi
01-12-2009, 21:04
Supermene :) nisam mislila da sam "prozvana" ni u kakvom negativnom kontekstu, taman posla ... :) žao mi je ako si ti to tako doživeo. :(
Ja zaista ništa ne znam o vojsci .. niti me je ikad zanimala, što bi rekla moja drugarica Sani, "nemam nervni sistem da razmišljam još i o tome".. ovo je bila moja reakcija generalno na sva dešavanja oko nas, jer mi je već dosta da iz dana u dan gledam kako nas besomučno vuku za nos, tretirajući nas kao idiote.

Imam dve ćere, Sani dva sina, a problem nastaje kad nas pomešaju ... e sad, ove moje dve da li će da oblače uniformu, ne znam, to zavisi od njih (iskreno se nadam da neće) :srce:

Sibi
01-12-2009, 21:06
kad ste vas dvoje uleteli :kiss: :kiss: :kiss:

Man
01-12-2009, 21:08
kad ste vas dvoje uleteli :kiss: :kiss: :kiss:


si videla klizeći start :raz_067:

sani
01-12-2009, 21:12
:lol: :lol: :lol:

supermen*prvi
01-12-2009, 21:17
:lol: :lol: Supermene, junacina je moj , a ne Sibin.

Inace supermene, sve skole i svi kolektivni smestaji u Srbiji redovno rade, ukljucujuci i vrtice!..vrlo dobro sam kao radnik jedne ogromne predskolske ustanove upoznata sa epidemioloskom situacijom u Srbiji, prema tome i tvrdim da obrazlozenje Ministarstva za odlaganje vojske zbog gripa i ne pije puno vodu. takodje, nisu odlozena i nikakva javna okupljanja, koncerti i sl..
Drugo, ako si pratio najave, mada ja vise nista nikom ne verujem, upravo najzesci talas epidemije se predvidja u februaru..a vojska odlozena za 25 januar.. :lol: :lol: mislim..sta misle da ce se promeniti.???.izuzev sto ce stici VAKCINE..a to je ono sto me zivo zanima koji ce procenat regruta pristati na TU vakcinaciju!???
A narocito i sigurno jeste uvredljiva odluka tri dana pred polazak..deca su zamrznula studije, radni staz..podredila sve planove tom terminu..i odjednom "pup" kao grom iz vedra neba!Zato kazem da su se mogli i ranije setiti gripa..npr pre mesec dana . Najmanje od svega je sto su ispracaj sinova svi pravili u subotu, a vest o odlaganju je bila u subotu ujutru.

Manijace ne mlatim..nego samo kazem svoje misljenje..i dalje tvrdim da je razlog da se potrose vakcine :pusi:

Aman bre, moj sin je dobio poziv covece i pare za kartu..jutros je trebao da otputuje!
E pa sani neka je i tvoj junak ziv i zdrav i veliki majci porastao! :)
Ima dosta elemenata, sada kad procitam tvoje argumente za neku kritiku. Ali zar mislis da je iskljucivi krivac za donosenje odluke o odlaganju vlada ili postoje jos mnogi elementi koji su uslovili takvu odluku bas u takvo vreme. Cak mislim i da argumenti o zamrzavanju studija, zaposlenja i slicno nisu dovoljni za promenu te odluke. Moze vrlo lako i da se te odluke "odmrznu". A pitanje vakcina i da li ce je vojnici primiti ili ne ne uticu na odluku o odlaganju polaska na odsluzenje vojnog roka.
Verujem da si umorna od raznih vladinih odluka ali nemoj da te ova odluka bas toliko iritira. Kao sto rekoh, imas onih koje se upravo ticu tvoje egzistencije. Dozvoli sebi da mislis samo na njih. Ne zamaraj dusu odlukama koje nisu od znacaja! :raz_079:

supermen*prvi
01-12-2009, 21:19
Pozivi za decembarsku klasu su stornirani istog momenta kad je ministarstvo odbrane donelo tu naredbu, mislim da su ispraćaji bili najmanje bitna stvar na koju su mislili :pusi:

Internatski smeštaj i život u kasarni pogoduje širenju gripa, ne mislite valjda da bi neko dozvolio da manja grupa neobučenih vojnika zarazi borbeno sposobne jedinice.
Da ne spominjem okupljanje roditelja i familije za zakletvu...

I ne mlatite praznu slamu :raz_096:
Ne daju majke sinove u vojsku pa to ti je! :raz_067:

sani
01-12-2009, 21:30
E pa sani neka je i tvoj junak ziv i zdrav i veliki majci porastao! :)
Ima dosta elemenata, sada kad procitam tvoje argumente za neku kritiku. Ali zar mislis da je iskljucivi krivac za donosenje odluke o odlaganju vlada ili postoje jos mnogi elementi koji su uslovili takvu odluku bas u takvo vreme. Cak mislim i da argumenti o zamrzavanju studija, zaposlenja i slicno nisu dovoljni za promenu te odluke. Moze vrlo lako i da se te odluke "odmrznu". A pitanje vakcina i da li ce je vojnici primiti ili ne ne uticu na odluku o odlaganju polaska na odsluzenje vojnog roka.
Verujem da si umorna od raznih vladinih odluka ali nemoj da te ova odluka bas toliko iritira. Kao sto rekoh, imas onih koje se upravo ticu tvoje egzistencije. Dozvoli sebi da mislis samo na njih. Ne zamaraj dusu odlukama koje nisu od znacaja! :raz_079:


Hvala :raz_083: ..a u pravu si..trenutno mi je zivot doneo takav gadan preokret, da je ovo najmanje sr*** koje treba da me opterecuje..ali moram necim da se bavim i da pljujem Vladu da skrenem malo misli ..jer sam blizu da me vezu na nekoj psihijatrijskoj klinici :lol:
A ovako..vakcine UTICU na odlaganje, jer prva vest je bila da je to uradjeno dok NE STIGNU VAKCINE U SRBIJU..drugi kontigent koji je narucen. POsle je vest sklonjena..da ne iritira narod :lol:
A tesko moze neko da odmrzava staz ili faks na 1, 5 mesec pa da ga ponovo zamrzava..pa da onda opet odloze vojsku do juna :lol: :lol:

sani
01-12-2009, 21:32
Ne daju majke sinove u vojsku pa to ti je! :raz_067:

Moj sin jedva ceka da ode i ja ga podrzavam u toj odluci iz duse, iskreno!

Dusala
09-12-2009, 21:53
Sani...rekli i resili bre oni da ja smazem ajvar dok ti stignes :raz_114: :raz_114: :raz_114:

ma nek su zivi i zdravi samo...nece im vojska umaci...nek im je jos zivela sloboda.... :razzz

sani
18-12-2009, 19:16
Evo koliko sam bila u pravu da je razlog odlaganja prisilna vakcinacija!!!!!!!! :raz_050:

Šutanovac: Vakcina obavezna za vojsku
JAGODINA - Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je u Jagodini da će biti doneta odluka da svi pripadnici vojske moraju da se vakcinišu protiv novog gripa, a ako neko ne želi "moraće da se o tome izjasni i biće promenjen".
Vakcinisanje je važno, pogotovo u kopnenoj zoni bezbednostu, tamo gde smo najoperativniji sve vreme i gde svi moraju biti zdravi i zaštićeni, istakao je Šutanovac, u emisiji jagodinske televizije "Palma plus".
"Ako postoji opasnost da neko zarazi celu četu, ili brigadu, onda je to rizik za celu državu i to je stvar gde stvarno nemamo pravo na emocije", rekao je on.
Ministar je dodao da je odluka da se "pomeri" decembraska klasa regruta za kraj januara, bila teška odluka koja je doneta na predlog Uprave vojske za zdravstvo, a dogodilo se da od posledice gripa i upale pluća umre jedan major, koji je bio je zdrav, ali nije želeo da se adekvatno i na vreme leči".
"Imam mnogo intervencija, ljudi žele po svaku cenu da idu u vojsku, ali ne smem da rizikujem - veliki rizik bi bio na meni, na svima nama, zato na prvom mestu nam je zdravlje", rekao je Šutanovac i ocenio predlog Uprave za zdravstvo "vrlo pozitivnim potezom".

sani
18-12-2009, 19:25
A kao odgovor na ministrov tekst...


Вакцина против Свињског грипа садржи две ужасно опасне ствари — једна се зове thimerosol. У његовом саставу је 50% живе. Thimeresol се веже на рецепторе у мозгу, и, заправо, узрокује оштећења мозга.Други опасни састојак Вакцине против Свињског грипа зове се squalene. Squalene вара ваш имуно систем да почне да убија ваше сопствене ћелије, што ствара ауто-имуне болести као што су астма, multipla scelerosis, дијабетес, и хрпу других болести за које још немамо назив.Аутор текста: Др. Расел Блејлок

Dusala
24-12-2009, 00:33
i šta sad tek mi nije jasno....... :raz_012:

Sibi
25-12-2009, 18:49
Šta dušo? Jednostavno je, u vakcini su otrovi koji će nas polako i sistematski ubijati ...

milan11
26-12-2009, 20:20
Sani ovaj Rasel blejlok pa to ti je jedna belosvetska lazovcina de si njemu poverovala

G
21-08-2010, 13:34
Deco Srbije ne brinite ...

Ministarstvo odbrane pripremilo je Nacrt odluke o obustavi služenja vojnog roka koji će biti dostavljen Skupštini Srbije, po kome će decembarska klasa biti poslednja koja će biti upućena na odsluženje, dok će 1. januara 2011. biti uvedeno dobrovoljno služenje vojnog roka
Od 1. januara 2011. godine VS će godišnje primati do 2.000 mladića na dobrovoljno služenje vojske.

Od tog datuma u vojsku će ići samo oni koji to žele, dok će ostali imati samo simboličnu vojnu obavezu - moraće da budu uvedeni u vojnu evidenciju kada napune 18 godina, čime ulaze u rezervni sastav koji će biti aktiviran samo u slučaju teškog ugrožavanja bezbednosti zemlje.

"Dobrovoljno služenje vojnog roka trajaće između tri meseca, koliko traje osnovna obuka, i šest meseci, koliko danas traje vojni rok. Konačnu odluku o tome donosi ministar odbrane, na predlog načelnika Generalštaba", izjavio je sutrašnjoj "Politici" pukovnik Dragosav Lacković, načelnik Uprave za obaveze odbrane Ministarstva odbrane.

Ovi mladići će videti kakav je vojnički život, pa će oni koji žele moći da zasnuju radni odnos kao profesionalni vojnici.

Vojska Srbije imaće sistematizovanih oko 2.000 mesta za vojnike na dobrovoljnom služenju vojnog roka. Ovi regruti biće upućivani na služenje u dve godišnje klase - martovskoj i septembarskoj.

Izvor : Press

G
21-09-2010, 19:26
Odziv u septembru 98 odsto
Većina regruta želi u profesionalce
Tanjug | 21. 09. 2010. - 18:34h | Foto: A. Stanković | Izvor : BLIC

Na služenje vojnog roka sa oružjem u septembarskom roku 2010. od planiranog broja odazvalo se 98 odsto regruta, od kojih dve trećine želi da po služenju vojske pređe u profesionalnu vojnu službu.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/52904_vojska301aloaleksandarstankovic_f-1.jpg?ver=1285081058

"Anketiranjem regruta, pozvanih na odsluženje vojnog roka u septembru 2010, utvrdjeno je da je za prijem u službu u svojstvu profesionalnog vojnika ili pripadnika aktivne rezerve vojske nakon odsluženog vojnog roka, zainteresovano dve trećine regruta", objavljeno je na internet sajtu Ministarstva odbrane.

Kako je navedeno, na služenje vojnog roka sa oružjem u septembarskom roku ove godine odazvalo se 98 odsto regruta iz Plana uputa, što je za 11 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Profesionalizacija Vojske Srbije trebalo bi da bude završena krajem ove ili početkom naredne godine.


Sve informacije u vezi sa prijemom u profesionalnu vojnu službu koja je namenjen svima koji žele da postanu profesionalni vojnici, mogu se naći na internet stranici

http://www.budiprofesionalac.rs/

G
21-09-2010, 19:32
Od marta 2011. dobrovoljno služenje vojske
Na regrutaciju samo idu dobrovoljci
Tanja Nikolić-Đaković | Izvor : BLIC

Od marta 2011. godine uvodi se dobrovoljno služenje vojnog roka. Od tog datuma u Vojsci Srbije neće biti nijednog regruta na obaveznom služenju vojnog roka. Tada će ona biti potpuno profesionalizovana, a vojni kontingent činiće 16.000 vojnika. Uz profesionalne vojnike, Vojsku Srbije moći će da služe još samo dobrovoljci.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/65328_0805vojskazakletvafotofonet_f-1.jpg?ver=1281724566

Posle obustave obaveze služenja vojnog roka, na regrutovanje će ići regruti koji žele da dobrovoljno služe vojni rok, dok ostali regruti neće imati obavezu izvršenja regrutovanja.


Vojska Srbije (VS), planirano je, u martu iduće godine imaće 11.000 profesionalnih vojnika, od ukupno planiranih 16.000. Prema proizvoljnim procenama, očekuje se da u njenom sastavu godišnje učestvuje oko 2.000 dobrovoljaca.


Sada je u sastavu VS oko 8.000 profesionalnih vojnika. Na služenju vojnog roka su martovska i junska klasa, što je oko 4.000 vojnika i isto toliko ih je na služenju civilnog vojnog roka decembarske, martovske i junske klase.


- Poslednja klasa regruta biće upućena na služenje vojne obaveze u decembru. Još se pouzdano ne zna koliko će njihova obaveza trajati. Ali, zasigurno, posle njih, u Vojsci Srbije više neće biti niti jednog regruta - kaže za „Blic“ pukovnik Dragan Kotarlić, načelnik odeljenja za vojnu obavezu.


Trenutno je u jedinicama Vojske Srbije oko 70 odsto profesionalaca. Konkursi su otvoreni i popuna je i dalje u toku. Oko 1.000 budućih profesionalaca je već na obuci koja traje od četiri do osam nedelja, nakon čega potpisuju ugovor.


Početna plata profesionalnog vojnika je oko 27.000 dinara, a uz to se isplaćuju i putni troškovi za prevoz od jedinice do mesta stanovanja, posebni dodaci za rad u jedinicama posebne namene, kao što su specijalne brigade iz Pančeva i Niša, dodaci za vojnike angažovane na obezbeđenju administrativne linije sa Kosovom i Metohijom.


Inače, vojni obveznici u rezervnom sastavu vodiće se u evidenciji kao rezervni oficiri, rezervni podoficiri i vojnici u rezervi. Kotarlić objašnjava da obaveze u rezervnom sastavu nastaju od momenta otpuštanja sa služenja vojnog roka ili civilne službe, ili od dana prestanka profesionalne vojne službe i traju do kraja kalendarske godine u kojoj vojni obveznik navršava 60 godina života.


- Izmena je da se rezervni sastav Vojske Srbije deli na aktivnu rezervu i pasivnu rezervu. Aktivna rezerva predstavlja obučeni rezervni sastav Vojske Srbije koji će biti angažovan za popunu jedinica VS i MO, radi izvršavanja zadataka u određenom periodu i čija će prava i dužnosti biti regulisana zakonom i zaključenim ugovorom - kaže naš sagovornik.


Aktivni rezervisti imaće ratni raspored u komandama, jedinicama i ustanovama VS i MO sa kojima sklope ugovor o angažovanju u svojstvu pripadnika aktivne rezerve. Pripadnici aktivne rezerve biće angažovani na zadacima održavanja operativne i funkcionalne sposobnosti, obučavanja, angažovanja u misijama i na drugim zadacima, u skladu sa zaključenim ugovorom. Planskim i intenzivnijim obučavanjem i kondiciranjem pripadnika aktivne rezerve obezbeđuje se viši stepen osposobljenosti u odnosu na lica iz pasivne rezerve.


Pripadnici aktivne rezerve se pozivaju u toku kalendarske godine na redovno obučavanje do 45 dana. Pripadnici pasivne rezerve se raspoređuju načelno po teritorijalnom principu i na obučavanje se pozivaju do 15 dana u toku kalendarske godine.



Obuka u septembru

Ministarstvo odbrane je juče saopštilo da će vojni obveznici iz Beograda, Valjeva i Niša u septembru biti pozvani na obuku. U saopštenju je navedeno da je za 4. septembar planirano pozivanje vojnih obveznika iz opštine Novi Beograd. Vojni obveznici iz Valjeva biće pozivani 11, 18, 23. i 24. septembra, dok je u Regionalnom centru u Nišu planirano da vojni obveznici iz Zaječara i Bora budu pozvani 18. septembra, a iz opštine Vranje 24. septembra. Vojni obveznici iz opština Medijana, Palilula, Niška Banja, Blace i Kruševac biće pozvani na obuku 25. septembra.



Školovanje rezervnih oficira

Lica u rezervnom sastavu kojima se ukine ratni raspored i imaju zaduženu opremu, dužna su da je vrate. Školovanje rezervnih oficira neće biti ukinuto. Status sadašnjih rezervnih oficira ostaće isti u odnosu na ostali rezervni status. Za vreme vršenja vojnih dužnosti u rezervnom sastavu Vojske Srbije, rezervni oficiri su izjednačeni sa pravima i dužnostima profesionalnih vojnih lica-oficira.
Rezervni sastav obuhvata:
- rezervni sastav Vojske Srbije
- rezervni sastav civilne zaštite i drugih snaga odbrane
- neraspoređene vojne obveznike.



Odluka Narodne skupštine

Obavezu služenja vojnog roka nakon potpune profesionalizacije Vojske Srbije, na predlog Vlade obustavlja Narodna skupština Republike Srbije. Nacrt odluke o obustavi obaveze služenja vojnog roka je izrađen, u Sekretarijatu Ministarstva odbrane je, i biće u narednoj sednici dostavljen drugim ministarstvima na stav i mišljenje. Nakon toga MO će ga dostaviti Vladi na razmatranje u septembru, a potom u Skupštinu na odlučivanje u oktobru. Tada bi Skupština mogla da donese odluku o upućivanju predloga predsedniku Srbije Borisu Tadiću na odlučivanje o skraćenju služenja vojnog roka decembarske klase. Odluka o obustavljanju obaveze služenja vojnog roka nakon potpune profesionalizacije Vojske Srbije očekuje se do kraja 2010. godine. Septembarska klasa služiće šest meseci, prema važećem zakonu, do marta, ali bi i oni možda mogli biti predmet odluke predsednika o skraćenju trajanja vojnog roka.

Man
30-09-2010, 20:17
http://www.24sata.rs/_customfiles/Image/2010/oktobar/01/vs.jpg

Obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavlja se odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini, navodi se u saopštenju.
Precizira se da se to odnosi i na regrute koji su zamenili služenje vojnog roka civilnom službom.
Od 1. januara 2011. godine, na služenje vojnog roka biće upućivani samo oni koji to dobrovoljno budu želeli, dodaje se u saopstenju.
Vlada je usvojila i Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju kao i Uredbu o odredjivanju poslova bezbednosne zaštite odredjenih osoba i objekata.

причалица
30-09-2010, 20:19
uh, što nisam mlada, pa didem u vojsku:raz_088:

G
01-10-2010, 23:24
Šutanovac: Srbija dobija savremeni sistem odbrane

Tanjug | 01. 10. 2010. - 23:09h | Foto: M.Đurica | Izvor : BLIC

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas Tanjugu, povodom odluke Vlade o obustavi obaveze služenja vojnog roka od 1. januara 2011. da Sbija dobija savremeni odbrambeni sistem sa profesionalnom vojskom.

http://razbibriga.net/imported/2010/10/77546_0207sutanovacfotomarkodjurica_f-1.jpg?ver=1285943402

"Nakon deset godina jedno od najvećih obećanja DOS-a se konačno materijalizuje i Srbija dobija savremeni odbrambeni sistem u kome će Vojska Srbije biti potpuno preofesionalizaovana i standardizovana po najboljim svetskim standardima a u odnosu na izazove rizike i pretnje koji ugrožavaju bezbednost građana", rekao je on.

Ministar odbrane je istakao da se danas Srbija "svrstava u onaj red zemalja koji imaju savremu, modernu, jaku i brzu vojsku".

"Želeo bih da čestitam svima koji su u tome učestvovali od ministara koji su bili pre mene do današnjeg kolegijuma koji je to uradio u poslednje dve godine", rekao je on.

"Činjenica da smo u poslednje dve godine uspeli da poboljšamo status pripadnika Vojske Srbije i da povećamo poverenje među građanima nas je ohrabrila da ovaj posao završimo i pre roka", rekao je Šutanovac.

http://razbibriga.net/imported/2010/10/52902_vojska101aloaleksandarstankovic_hs-1.jpg?ver=1285961837

On je naglasio da je to urađeno "imajući u vidu da smo već u septembru imali odziv od preko 98 odsto (regruta za služenje vojnog roka) što je pre nekoliko godina bilo nezamislivo".


"Duboko verujemo da će u sledećim godinama takođe biti veoma visok nivo onih koji žele da dobrovoljno služe vojni rok i da na taj način steknu određena znanja i veštine koje ne mogu u civilstvu", rekao je ministar odbrane.


Šutanovac je dodao i da je kadrovskim planom definisano da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije imaju 36.000 pripadnika kao i još dve hiljade onih koji će biti na dobrovoljno služenju vojnog roka.


Na taj broj dodaju se i polaznici Vojne akademije kojih je nešto manje od hiljadu kao i određeni broj pripadnika vojnih i vojno-dohodovnih ustanova koje funkcionišu u sistemu odbrane, rekao je on.


Vlada Srbije juče je donela Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka kojom je predviđeno da od 1. januara 2011. na služenje vojnog roka budu upućivani samo oni koji to žele.


Vlada je donela Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka i uputila je Narodnoj Skupštini na razmatranje, saopšteno je posle sednici vlade.


Obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavlja se odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini, navodi se u saopštenju.
Precizira se da se to odnosi i na regrute koji su zamenili služenje vojnog roka civilnom službom.


Od 1. januara 2011. godine, na služenje vojnog roka biće upućivani samo oni koji to dobrovoljno budu želeli.


Ministarstvo odbrane je 17. septembra, promocijom spotova "Budi profesionalac" zvanično započelo kampanju za završetak profesionalizacije naših oružanih snaga.


Okončanjem tog procesa, od iduće godine, Srbija će dobiti efikasne i moderne oružne snage, koje su po svim međunarodnim iskustvima, mnogo efikasnija i racionalnija od vojski koje se popunjavaju putem regrutnih kontigenata.

G
02-10-2010, 11:14
Уместо регрута у војсци 11.000 професионалаца

До краја радо у војнике – одзив последњих генерација 98 одсто, на основу чега се очекује довољно заинтересованих за добровољно служење војног рока ...

http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/151152/i/1/Vojska,-zakletva.jpg
Још само једна оваква свечаност: заклетва септембарске генерације војника (Фото Војска Србије)



Још само једна генерација биће позвана на одслужење редовног војног рока, још само једном родитељи, девојке и пријатељи присуствоваће свечаном полагању њихове заклетве. Реч је о децембарској класи, а од 1. јануара следеће године у војску ће уз професионалне војнике служити само они који то желе. Пожарства, страже, бојева гађања, терени и друге обавезе и догађаји које препричавају генерације мушкараца који су морали да служе војску – остаће само у сећањима.

Влада Србије прекјуче је донела Одлуку о обустави служења војног рока и упутила је Народној скупштини на разматрање. „Обавеза служења војног рока у Војсци Србије обуставља се одслужењем војног рока последње партије војника упућене у 2010. години, а односи се и на регруте који су заменили служење војног рока цивилном службом”, саопштено је после седнице владе.

Ова вест није изненађење, професионализација војске се најављује и спроводи годинама запошљавањем све више професионалних војника или „уговораца”, како су их раније звали. Високи државни руководиоци првобитно су најављивали професионализацију за ову годину, али је тај рок ипак мало продужен да би се обавиле све неопходне припреме.

– Имамо изузетан одзив на конкурсе за професионалне војнике, тако да сигурно неће бити мањка људи. У плану је да ВС има 11.000 професионалних војника и њих до 2.500 на добровољном одслужењу војног рока. Уверени смо да ће бити довољно заинтересованих, што због традиције, што због бенефиција које ћемо тек понудити тим војницима. Нема сумње да ће војска састављена од професионалаца бити ефикаснија – сматрају у Министарству одбране.

Занимљиво да је одзив регрута, иако се укидање војног рока најављује годинама, на високом нивоу – чак 98 одсто позваних у последњим генерацијама је прихватало да обуче униформу и понесе оружје. После „експлозије” интересовања за цивилно служење средином ове деценије, током последње две године више регрута је желело да служи под оружјем него у цивилним установама.

Служење редовног војног рока има дугу традицију у Србији, уведено је још осамдесетих година 19. века, када је оформљена активна војска. Тај концепт добро се показао у балканским и Првом светском рату па је задржан и у Краљевини Југославији. Историчар Бојан Димитријевић каже да је после Другог светског рата обавезни рок трајао данас незамисливих три године. Касније је скраћен на две године а све до 1985. године служио се 18 месеци (студенти су служили 15 месеци).

– До 2001. године војни рок трајао је годину дана, а затим је скраћиван на девет, осам па шест месеци колико данас траје – објашњава Димитријевић.

Скраћивање војног рока било је политички популаран потез, али је то војсци стварало проблеме јер је у периоду краћем од девет месеци немогуће организовати обуку и „служење” рока обучених војника. Војни рок од шест месеци довољан је само за обуку и то за једноставније специјалности.

Имајући у виду традицију, да ли ће укидање служења војног рока променити нешто у односу грађана и војске?

– Народ је увек волео војску и мислим да у том смислу није битно да ли је она професионална или не. Међутим, тако значајна промена као што је укидање обавезног војног рока и формирање професионалне војске у другим државама је спроведено у тренуцима када су имале јасно искристалисане националне циљеве. Једино ту када је реч о овој теми имам дилему – да ли Србија има јасне националне циљеве – каже Димитријевић.

Укидањем војног рока Србија се уклопила у преовлађујући тренд у Европи, мада има изузетака – занимљиво да у богатој земљи као што је Немачка, која може да формира и опреми професионалну војску какву жели, младићи и даље служе обавезни војни рок, мада се у последње време и тамо све чешће поставља питање укидања ове обавезе.

М. Галовић
објављено: 02/10/2010 Извор : ПОЛИТИКА

G
25-10-2010, 18:21
Miletić: Promene u skladu sa profesionalizacijom

Tanjug | 25. 10. 2010. - 18:01h | Foto: FoNet |Izvor : Blic

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Miloje Miletić izjavio je danas da je veoma važno realizovati promene u centrima za obuku po meri profesionalizacije vojske.

http://razbibriga.net/imported/2010/10/16921_milojemileticfonet_f-1.jpg?ver=1288020398

Miletić je, tokom obilska jedinica u garnizonu Kruševac, rekao i da centrima za obuku, u tom procesu Generalštab Vojske Srbije pružiti potrebnu pomoć po svim pitanjima.


On je obišao Komandu za razvoj Rasinske brigade, Centar za obuku logistike, Centra za usavršavanje kadrova Atomsko -biološko hemijske odbrane (ABHO) i 246. bataljona ABHO.


Miletić je na poligonu "Ravnjak" prisustvovao demonstraciji osposobljavanja vojnika i starešina 246. bataljona ABHO, objavljeno je na internet stranici Vojske Srbije.