PDA

Pogledaj Punu Verziju : Šta je bolje zameniti nego popravljati



Man
22-06-2009, 06:47
Svaki kvar ili nestabilnost rada kompjutera prava je trauma i za njegovog vlasnika, posebno ako su u pitanju zaluđenici koji se od kompjutera ne odvajaju (a mora se priznati da ih je svakog dana sve više). Činjenica je da se kvarovi povremeno moraju desiti. Šta uraditi u tom slučaju? Pred korisnika se, dakle, postavlja neizbežna dilema: popraviti parče hardvera koje je otkazalo ili ga zameniti novim.

Obe pomenute varijante imaju svoje mane i prednosti. Prva opcija je svakako jeftinija i donosi brzo rešenje problema (pa nek traje dok može), dok je druga skuplja, ali trajnija i dalekosežnija. S obzirom na neprekidan napredak tehnike i ionako neophodnu povremenu nadogradnju kompjuterskih komponenti, ona je u svakom slučaju pametnije i povoljnije rešenje. Naime, može se desiti da vrlo brzo nakon popravke starog dela bude neohodno da se kompjuter nadogradi novim. Prema tome, mnogo je više argumenata da se deset najvažnijih komponenti računarske konfiguracije, kada otkažu, zamene novim.

1. PSU (Power Supply Unit) - naponska jedinica, u konkurenciji s mnogo omiljenijim komponentama (procesorom, memorijom...), gotovo je nezapažen deo kompjutera. Činjenica je, međutim, da sve ostale komponente zavise od napajanja. Ako se procesor može nazvati mozgom kompjutera, onda se može reći da je napajanje njegovo srce. Kada to "srce" jedva kuca ili radi nestabilno, šta se može drugo očekivati osim njegovog kvara? Zbog toga kod modernog PC-ja napajanje treba da bude s adekvatnom snagom (minimalno 450 vati). Kod zahtevnijih konfiguracija (više video kartica visokih performansi, brojne periferije) njegova snaga treba da iznosi 800 vati, čak i više od toga. Prema tome, u slučaju kvara napajanja koje je neadekvatno sistemu mnogo je bolje zameniti ga novim (adekvatnim). Brend proizvođača u principu nije bitan, ali se u svakom slučaju neće pogrešiti ako se izabere napajanje nekog od vrhunskih brendova (Antec, EnerMax, PC Power&Cooling i drugih).

2. Ventilatori i kuleri su neophodni jer se u opštoj težnji ka povećanju snage kompjutera u istoj meri povećava i njegovo zagrevanje. U poređenju s prvim kompjuterima, koji su imali pasivno hlađenje, savremeni kompjuteri imaju posebne kulere za hlađenje procesora, video kartice, kućišta. Bez njihove funkcije savremeni računar se ne bi mogao ni zamisliti. S obzirom na to da su ovi uređaji neprekidno u radnom stanju (za vreme rada računara) i da su među retkim pokretnim delovima kompjutera, njihova oštećenja su česta. Obično se u slučaju kvara vlasnik odlučuje za popravku, što je pogrešan izbor (za veće kvarove, naravno). Značaj kulera za "zdravlje" svih računarskih komponenti je prevelik da bi se na njima štedelo. Uostalom, u pitanju su jeftini uređaji (cena im je desetak dolara), a njihova zamena je izuzetno jednostavna i ne zahteva mnogo vremena.

3. Zaštita od strujnog udara (Surge protectors) i neprekidno napajanje (UPS - Uninterruptable supply) i njihov značaj za sigurnost rada računara nipošto se ne smeju potceniti. UPS je bolje rešenje. Pomoću dodatnih baterija on obezbeđuje neprekidno napajanje računara, čak i u slučaju nestanka struje. Baterije obezbeđuju čist napon i stabilnu učestanost, a pune se kada nisu u upotrebi. S obzirom na težinu zadatka koji obavljaju, izloženi su oštećenjima i kvarovima, a popravka je komplikovana i skupa. Zbog toga je preporučeno rešenje zamena ovih delova, ako je moguće, kvalitetnijim i novijim modelima.

Man
22-06-2009, 06:47
U prethodnoj priči o hardverskim komponentama računara koje je, u slučaju da otkažu, bolje zameniti novim nego popravljati naveli smo generalni razlog za takav postupak (gotovo svakodnevno napredovanje tehnike), kao i konkretna obrazloženja u slučaju neispravnosti jedinice za napajanje, kulera i uređaja za neprekidno napajanje (UPS). Ima, svakako, razloga za isti tretman i drugih komponenata računarske konfiguracije, a ovoga puta pozabavićemo se argumentima za zamenu video kartice i čitača fleš memorijskih kartica.

4. Video kartica je jedna od najznačajnijih komponenti računarske konfiguracije, a ujedno i jedna od najskupljih. Ako, eventualno, dođe do njenog ošteđenja (što vam uopšte ne želimo), nemojte očajavati, naročito ako je vaša kartica starija od dve godine. U tom slučaju predlažemo vam da se odlučite za zamenu, a za to ćemo vam dati vrlo jake argumente. Univerzalni argument o napretku tehnologije ovde je više nego očigledan. Video kartica stara dve godine apsolutno je "out". Ona nikako neće moći da dostigne dovoljnu brzinu za podršku trenutno aktuelnom softveru.

Na primer, trenutno je aktuelan nov Microsoft-ov operativni sistem Windows Vista. Verovatno ćete i vi, ukoliko već niste, uskoro preći na Vistu. Za podršku ovom sistemu neophodna je dobra video kartica, a većina proizvođača još uvek nije ponudila drajvere kompatibilne s Vistom za svoje stare video kartice (ako ih uopšte i budu ponudili). Prema tome, ako planiramo prelazak na Vistu, zamena video kartice nam sigurno sledi u bliskoj budućnosti, bila ona ispravna ili ne. Iskoristite zato priliku i neispravnu karticu zamenite novom. Uštedećete sebi vreme traženja majstora i čekanja "da dođete na red". A kad budete videli kako radi nova, odmah ćete se osećati bolje.

5. Čitač memorijskih kartica nezaobilazan je u savremenim konfiguracijama, s obzirom na to da se bez memorijskih kartica za smeštaj podataka i proširenje memorijskog prostora danas više ne mogu zamisliti mnogobrojni mali digitalni uređaji (digitalni fotoaparati, kamkorderi, audio i video plejeri, pa čak i mobilni telefoni). S obzirom na veliki broj različitih formata koje te kartice podržavaju, većina korisnika ima univerzalne čitače kao eksterne uređaje koji se preko USB porta vezuju za računar. Ako dođe do njegovog oštećenja, ili se on jednostavno izgubi, nemojte se nervirati. Navešćemo vam dva dobra razloga za kupovinu novog.

Prvo, ako ste čitač kupili poodavno, on za povezivanje s računarom sigurno podržava stari USB 1.1 standard, iako je već duže aktuelan novi format - USB 2.0. U tom slučaju se uopšte nemojte kolebati. Novi format je 40 puta brži od starog. Drugi razlog je opet onaj univerzalni - napredak tehnologije. U ovom slučaju on se odnosi na stalnu pojavu novih formata i potrebu za podrškom tim formatima. Nabavite, prema tome, najnoviji čitač (nisu skupi) i nimalo se nećete pokajati.

Man
22-06-2009, 06:48
5. Hard disk je računarska komponenta čiji će nas kvar (otkaz) najviše pogoditi. Razlog je sasvim razumljiv - sve što čuvamo na računaru nalazi se upravo na njemu. Kvarom ostalih, čak i mnogo skupljih, delova (video kartice, procesora) naši podaci na disku biće sačuvani, ali ako disk otkaže, od njih se definitivno moramo oprostiti. Savesni korisnici, naravno, naprave na vreme "bekap", ali je mnogo više onih koji to ne čine. Ako se pokvari hard disk (što vam nikako ne želimo) prva instinktivna reakcija je da se pokuša s popravkom, kako bi se eventualno spasli podaci na njemu. Ukoliko se u tome ne uspe (što je najčešća prognoza) ili ako ste na vreme napravili "bekap", ozbiljno razmislite o starosti i kvalitetu svog diska i eventualnoj zameni novim (čak i ako postoji mogućnost da se bar na neko vreme "prikrpi").

Razlozi za ovu sugestiju leže u činjenici da je 100 gigabajta prostora na hard disku pre nekoliko godina bilo nezamislivo velika vrednost. Danas to više nije slučaj, jer hard disk sa 750 megabajta može da se nabavi za manje od 200 dolara. Kapacitet hard diska, međutim, nije jedini razlog zbog koga bi bilo dobro nabaviti novi. Drugi važan razlog (možda još važniji) je brzina prenosa podataka. Novi hard disk, koji eventualno kupite, biće Serial ATA II (SATA II) s maksimalnom brzinom 300 Mb/s, dok je vaš stari hard disk u najboljem slučaju SATA I sa 150 Mb/s (dva puta sporiji) ili Parallel ATA (PATA) sa 133 Mb/s (2,25 puta sporiji), o još starijim varijantama da i ne govorimo. Time ćete svoj rad na računaru učiniti znatno efikasnijim.

6. Matična ploča predstavlja osnovnu platformu računarske konfiguracije i treba da podržava sve ostale komponente. Zbog toga je njena zamena praktično najnaprednija nadogradnja računara, jer otvara prostor za nadogradnju svih ostalih komponenti i opšte poboljšanje njegovih performansi. Pri tom se, ako je moguće, preporučuje zamena najnovijom generacijom. Čak i ako vaša matična ploča nije otkazala, u slučaju da ponovo instalirate operativni sistem ili zamenjujete neku drugu komponentu, iskoristite priliku (mada košta) i ugradite novu. Time ćete sebi dati mogućnost da kasnije (ne bojte se, ne mora se sve odjednom) zamenite i ugradite i druge komponente najnovije generacije (procesor, hard disk, video karticu i druge).

7. Pre svih ostalih delova, zamena matične ploče biće odlična podloga za zamenu procesora. Za tu zamenu uvek ima razloga, s obzirom na neprekidno povećanje njihove brzine (i poboljšanje drugih karakteristika). Čak i ako imate najnoviji procesor iz klase s jednim jezgrom, nove generacije procesora napravljene su u tehnologiji s više jezgara na jednoj silicijumskoj pločici. Zasad su napravljeni sa dva i četiri jezgra, što će brzinu rada vašeg procesora (i računara) povećati dva ili četiri puta. Prema tome, ne oklevajte u odluci da procesor zamenite novim, a kad to već budete činili, odlučite se za procesor najnovije generacije. Time ćete svoju konfiguraciju učiniti aktuelnom za duži period.

Man
22-06-2009, 06:48
a može i vaKo http://www.oaza.in.rs/Smileys/oaza/mafia.gif
http://razbibriga.net/imported/2009/06/asusrepairkit2huoo3-1.jpg

poverljiva
23-06-2009, 18:22
pa uopste
los hardver :raz_055:

Feelgood
26-06-2009, 13:54
Taj repair kit je vrhunac tehnologije za mnoge stvari :raz_089:

marlon
08-03-2010, 23:24
hard... sinoc puce raptor a kao najbolji... 600 gb komptomovanih fajlova ode na pisanje jer sam ceko bekap sistem koji mi sutra stize i koji mogu sad da okacim na q...

причалица
12-03-2010, 16:51
e, komp u teodorinoj sobi mnogo bruji....posle nekoliko sati rada. čistili smo ga i sve je kao ok, ali i dalje se dosta čuje....ne znam šta da radim.

Man
12-03-2010, 16:58
zamena kulera bi verovatno pomogla...

причалица
12-03-2010, 17:21
pomenuh to našem drugu koji održava sve konfiguracije u stanu, ali on kaže ''ma, dok radi - ne diraj''....a skoro je crklo napajanje (i mislim da je baš zbog toga), a on kaže da je temperatura ok i da to nema veze.

Man
12-03-2010, 17:33
Kako god, ja bi to barem podmazao, mada je zamena najbolje i najbezbolnije rešenje...

inače... bolje dirati dok radi nego kasnije kad već nastane šteta :raz_045:

причалица
12-03-2010, 18:06
eh, što mi nisi bliži.....

Man
12-03-2010, 18:19
primaknuću se :trepp:

причалица
12-03-2010, 18:58
axam...ovde izgleda još po nešto treba menjati, a ne popravljati....:stidljiva:

Alexanna
06-08-2010, 22:49
Mozak:namigusa:

Zaga
08-11-2010, 14:19
auto.....:angry:

paculjkica
02-03-2011, 09:52
A ako usporeno radi...laptop su pre par godina napali virusi, ja sam nešto očistila, takoreći sam ga osposobila da radi, ali je baš mnogo usporen od tada, moguće je da sam neki program oštetila ili obrisala...

QueenOfClubs
06-03-2011, 10:41
Пре пар година? :huh:
Могуће је да треба реинсталација.

paculjkica
07-03-2011, 08:09
Pa da prosto je greota gledati ga ovakvog, hvala! A da li se podaci u tom slučaju svi brišu ili ipak mogu negde da se sačuvaju ?

QueenOfClubs
07-03-2011, 09:00
Наравно да могу да се сачувају.
Нарежеш их на цеде или дивиди, шта већ имаш, или на усб флеш.
Претпостављам да на том лап топу имаш само С партицију а не и D.
Уколико имаш D можеш тамо да сачуваш све, јер, кад се ради реинсталација, брише се све са те пеариције где је Windows.
Али, пре свега, мораш да пронађеш драјвере...

PRCKO
15-03-2011, 21:27
Наравно да могу да се сачувају.
Нарежеш их на цеде или дивиди, шта већ имаш, или на усб флеш.
Претпостављам да на том лап топу имаш само С партицију а не и D.
Уколико имаш D можеш тамо да сачуваш све, јер, кад се ради реинсталација, брише се све са те пеариције где је Windows.
Али, пре свега, мораш да пронађеш драјвере...
Ebo vas on,Linux je keva :lol:

QueenOfClubs
15-03-2011, 21:29
Колико гига му треба за инсталацију?
А колико мега за дизање?

marlon
03-04-2011, 12:18
Колико гибе му треба за инсталацију?
А колико мега за дизање?
jedna i po kora sa dosta sira da mu je instaliras
za ovo drugo zavisi kaki mu je temperamenat, meni odgovaraju i sporije memorije npr. od 667 mhz
:raz_068:

ribizla
07-05-2011, 20:31
kao i svaki lptp MSi kompanije .. ima problem sa pregrejavanjem (ali samo preko leta) najbolje reshenje koje sam ja priustila smo ljubimcu su oni ventilatori (najbolje kupiti plocu sa 3 ventilatora) i problem je reshen.. ali svakako i najbolje resenje je staviti lptp na stand by kad niste uz njega...

i da.. jos nesto.. ako se pregreje lptp na neki drugi nachin .. odmah mi otkazu ulazi za USB (svi) xD ali prorade sutradan.. haha..
moja muka je definitivno usb not recognized

sto se tiche standardnih kompjutera.. ja drzim kuciste otvoreno (sa obe strane) .. ali jednom mesecno ga usisavam i cistim sve ventilatore..

Suzan
06-02-2012, 00:38
Jedno pitanje, ako može:

Na običnom desktop računaru čuje se zujanje...čistila sa drugarom komp i nije do kulera. Još nije stigao da dođe da proveri napajanje a ja ne znam gde da proverim to na Everestu?
I koliko može da košta to novo napajanje ili kako se već zove taj deo kompa?