Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

    Fondan za dekoraciju (ticino masa): recepti

    Lepe glatke, savrsene torte prekrivene dekorativnim masama su postale u poslednje vreme sve popularnije i kod nas. Jako volim da radim sa fondanom jer pruza mnogo mogucnosti za dekoraciju, torte izgledaju uredno i izuzetno lepo, i moguce je prilicno lako napraviti razlicite oblike i figurice.


    Sta je rolovani fondan: to je smesa koja se pravi primarno od prah secera sa vodom i nekim dodacima za zgusnjavanje koji ga cine rastegljivim poput testa. Meni je neuporedivo laksi za rad od marcipana i od ratluk mase zato sto daje bolje oblike, ne kruni se i ne raspada u dodiru sa vodom.

    Moze se kupiti gotov - za dekoracije je po kvalitetu najbolji definitivno Wiltonov fondan mada nije bas bogznakakvog ukusa. Ja cesto uzimam i gotovi fondan u drugim ovdasnjim (kanadskim) radnjama koji je malo losiji za dekoraciju ali dosta lepseg ukusa. Na ex yu prostorima sada postoji kupovni fondan koji proizvodi Barvalo i za koji sam do sada cula sve najbolje (nisam isprobavala da radim sa njim).
    Ukoliko nemate opciju da kupite fondan mozete ga napraviti. Postoji nekoliko recepata za fondan, ja sam do sada isprobala dva.

    Prvi sam nasla na Wiltonovom forumu - marshmallow fondan, jako dobro je ispadao i uz to je vrlo ukusan.

    Marshmallow fondan

    pola kg belog marshhmallow-a
    1 kg secera u prahu
    3 velike kasike vode
    malo biljne masti (Crisco)

    Marshmallow potopiti u vodu i staviti u mikrotalasnu. Potrebno je da se ne otope u potpunosti ali da budu vruci i lepljivi (oko 30 sec. na 600W). U ovu smesu dodate pola kg secera u prahu i dobro promesate a onda dodati i drugu polovinu i mesite prvo u nekom sudu za mesenje a onda na foliji za fondan (ili mushemi, bitno je da se ne lepi). Ukoliko je masa lepljiva namazati ruke biljnom mascu. Mesiti dok se ne dobije glatka masa kao na slici dole i kada je umesite uvijte je u prozirnu foliju da se ne bi susila.
    Drugi recept sam pronasla skoro na forumu Da mi je nesto slatko, i nije mi nesto najbolje uspeo dosta se krunio... u pitanju je modifikovan recept za Wiltonov rolovani fondan u kome nema biljne masti. Doduse vidim da je drugima na forumu recept uspevao tako da mislim da je problem bio mozda do toga sto mi je zelatin masa bila malo starija..

    Ticino masa (modifikovan Wilton fondan)

    60 ml hladne vode
    1 vrećica + kasicia želatina u prahu
    8 kasika fruktoze ili glukoze
    15 ml glicerina
    1 kg šećera u prahu

    Zelatin prelijete hladnom vodom da se otopi i postane gusta tecna masa, onda je malo ugrejete dok se potpuno ne razredi. Ukoliko imate tecnu fruktozu dodate je u rastvor zelatina, ukoliko je imate u prahu onda je sa kasikom vode rastopite na sporetu dok se ne dobije gusci sirup. Ove dve mase pomesate i dodajete malo pomalo glicerina uz konstantno mesanje.

    Secer u prahu stavite u duboku posudu i u to nalivate malo po malo pripremljenu smesu i mesate. Kada se masa malo veze i nije vise toliko lepljiva onda je mesite rukama, opet na podlozi za koju se nece lepiti.

    Wiltonov recept se razlikuje od ovoga utoliko sto se u isti dodaje dve kasike biljne masti.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  3. #3
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  4. #4
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno

    Izrada faltica od fondanta i presvlacenje torte falticama.

    Razvaljajte fondant prvo obicnom oklagijom a zatim predjite oklagijom sa zeljenom sarom. Presvucite cake board fondantom. Ako cete koristiti pravu tortu, onda je najbolje u sredini izrezati rupu za tortu.

    Razvaljajte fondant sa obicnom oklagijom i presvucite tortu ili dummy cake, dobro zagladite i onda stavite na pripremljeni cake board.

    Zatim tanko razvaljati fondant, iseci pravougaonik i preci oklagijom sa sarom ili pritisnuti impression mat. Ako nemate takve alatke, mozete koristiti plasticni cipkasti stolnjak, samo stavite preko i predjite oklagijom. Popraviti ivice i onda praviti faltice. Faltice se prave tako sto stavljate naizmenicno valjkasti oblik (na slici su stapici za jelo, mozete koristiti stapice za raznjice, bilo sta sto je oblo i dooljno dugacko) jedan gore jedan dole i onda ih samo stisnete rukom da budu cvrsto pakovani jedan do drugog,

    Ostavite malo da odstoji da faltice ocvrsnu pa onda izvucite stapice, prikupite faltice pri vrhu, navlazite cetkicom fondant na torti i zalepite faltice. Bitno je da jedan kraj dela sa falticama ostane ravan, gde cete lepiti sledeci tako da se sakrije spoj.

    Kad prebacujete sledeci deo, prvu falticu zalepite preko ravnog dela od prethodnih faltica,


    i tako dok sve ne popunite falticama ovako , samo pzljivo sa zadnjim spojem, njega je najteze zakamuflirati.

    Na kraju pokrijte sredinu gde ste pritisnuli faltice necim po izboru, na slici je fondant razvaljan sa drugom sarom i po ivicama zalepljena cipka od fondanta,


    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  5. #5
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno

    Čokoladni listići

    Za ovaj recept vam treba 3 minuta.
    Priprema

    Uzela sam plasticne listice ,mogu biti razlicitih oblika.Oprala sam ih dobro.Cokoladu i ulje istopila.Listice umakala i ostavila da odstoje na ledenom.Uzela sam mali nozic i napravila crtice preko listica .To je to.


    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  6. #6
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno

    Deko ruzice od kore pomorandže i limuna

    Pomorandže i limun dobro oprati i posusiti. Sa špar rezačem (ona spravica za guliti krompir, ne znam joj tacno ime na nasem jeziku) tanko oljuštiti bez prekida.
    Prokuvati secer i vodu i kuvati dok se secer ne istopi. Dodati oljuštene kore i kuvati jos 5 min na niskoj temp.
    Izvaditi iz secerne vode i motati u krug u vidu ruze. Posuti sitnim secerom.


    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  7. #7
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno



    evo toliko umem
    Ciji potpis?

  8. #8
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Majstorije ukrasavanja torti-dekoracija

    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  9. #9
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Majstorije ukrasavanja torti-dekoracija

    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  10. #10
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

    Citiraj Prvobitno napisano od Пркос Vidi poruku
    Fondan za dekoraciju (ticino masa): recepti

    Lepe glatke, savrsene torte prekrivene dekorativnim masama su postale u poslednje vreme sve popularnije i kod nas. Jako volim da radim sa fondanom jer pruza mnogo mogucnosti za dekoraciju, torte izgledaju uredno i izuzetno lepo, i moguce je prilicno lako napraviti razlicite oblike i figurice.



    Ova je savršena torta za ćerkin rodjendan, ali nikad nisam radila sa fondanom . Moraću da probam
    Nadam se da će mi uspeti
    The best feelings are those that have no words to describe them!

  11. #11
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

    Napravila sam fondan i uspeo je
    Atačment 4802


    Malo je teže raditi one ukrase od fondana ali dobro. Treba znati da torta ne sme biti filom nekim obložena nego čvrstim materijalom (kao što je plazma torta i slično) kako se fondan ne bi opustio. Takođe je potrebno naneti na tortu buter krem pre nanošenja fondana. Premažite je sa svih strana u vrlo tankom sloju, da bi fondan (dekor masa) lepo prilegao na tortu.


    Butter krem:

    125 gr putera
    200 gr šećera u prahu
    3 kašike mleka

    Fondan sam pravila po ovom receptu:


    Fondan ( Minjina kuhinjica.com)

    Potrebno je:
    1 kesica želatina u prahu
    50 ml hladne vode (za želatin)
    20 ml vode (za fruktozu)
    100 gr fruktoze ili dekstroze (voćni šećer)
    1 velika kašika glicerina (kupuje se u apoteci)
    900 gr šećera u prahu

    Želatin preliti sa vodom i ostaviti da nabubri. Fruktozu ili dekstrozu stavite u šerpicu i prelite isto sa vodom. Stavite na ringlu da se istopi. Mešajte sve vreme do početka ključanja. Neka vri tridesetak sekundi, zatim sklonite sa vatre i dodajte jednu punu supenu kašiku glicerina i nabrubreli žilatin. Promešajte.

    U vanglicu stavite 500 -600 gr šećera u prahu, zatim postepeno sipajte istopljeni šećer i mešajte sa kašikom. Povremeno dodajte još šećera u prahu, a zatim preročite na radnu površinu i sa ostatkom šećera umesite fondan. Ako su vam u startu ruke mnogo ulepljene sa fondanom, operite ih i onda nastavite sa mešenjem fondana. Bitno je da ruke nakon pranja dobro osušite papirnatim ubrusom, a ne peškirom ili krpom jer će vam u suprotnom ostati dlačice na fondanu.

    Gotov fondan ostavite 30 minuta na površini gde ste ga mesili da se prohladi, a onda ga stavite u dobro zatvorenu kesu i čuvajte na sobnoj temperaturi. Najbolje je da se iskoristi u naredna 2-3 dana zato što je onda najlakše raditi sa njim ali ga možete čuvati i mesec dana ako želite. Ako se desi da ga želite upotrebiti nakon tih mesec dana a on bude malo tvrđi za rad, slobodno ga stavite na 4-5 sekundi u mikrotalasnu ali vodite računa da ga ne pregrejete jer možete tako i ruke da izgorite sa njim, jer u sredini bude vreo.

    Ovako napravljeni fondan najbolje je bojiti sa gel bojama. Uzmete željenu količinu fondana, zabodete čačkalicu u gel boju a onda tu istu čačkalicu zabodete na par mesta u fondan.

    Ako bojite sa bojom u prahu, pre nego što stavite željenu boju rastopite je sa par kapi vode ili alkohola.
    The best feelings are those that have no words to describe them!

  12. #12
    Registrovani Član
    Padalica avatar
    Status : Padalica je odsutan
    Registrovan : May 2012
    Pol:
    Poruke : 8,977
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

    Ukrašavanje torti čokoladom – izrada

    Krećemo sa idejom koja je u principu najjednostavnija, i teško da može da ne uspe ukoliko sledite naša uputstva.
    Pripremite vašu tortu, i premažite je filom sa svih strana. Pomoću papira za pečenja “uzmite meru” tako da preslikate površinu torte koju želite da obložite sa čokoladom. Obeležite olovkom i polegnite peki-papir. Istopite čokoladu na pari i dodajte malo margarina ili putera, sipajte je u špric (sa najtanjim otvorom), ili u kesu za zamrzivač (odsecite tanko vrh) i krenite sa šaranjem! Pravite nepravilne oblike sa čokoladom, sve dok se ne ispuni sva površina koju ste zamislili da postavite na tortu. Ukoliko vam se čokolada stvrdne, dovoljno je da je stavite na par sekundi u mikrotalasnu.
    Zatim, ostavite čokoladu na peki-papiru da se stegne ali ne potpuno. Najbolje je da je ostavite u toploj prostoriji – ona će se stvrdnuti dovoljno da ne scuri sa papira, a opet će ostati mekana kako biste mogli da je prebacite na tortu (vidi sliku dole). Kada ste sigurni da je čokolada dovoljno čvrsta, podignite je lagano sa papirom i naslonite na tortu. Prstima lagano utisnite čokoladu u fil, i vrlo pažljivo odvojite peki-papir od nje.



  13. #13
    Registrovani Član
    Padalica avatar
    Status : Padalica je odsutan
    Registrovan : May 2012
    Pol:
    Poruke : 8,977
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Majstorije ukrašavanja torti - dekoracija

    Sledeća ideja, jeste kako da napravite pojedinačne figurice koje ćete postaviti na vašu tortu. Na slici dole je prikazano kako da napravite čokoladnog leptirića. Postupak je isti kao gore, samo je u ovom slučaju potrebno omogućiti mu da se što više stvrdne – nije na odmet staviti ga u frižider. Knjiga služi kao potpora da mu krilca ostanu “uzdignuta” i da on bude trodimenzionalan:

Slične teme

  1. Dekoracija stola
    Od Пркос u forumu Aranžiranja i dekoracije
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 19-09-2016, 15:44
  2. Horoskopski znaci ukrašavaju
    Od DaDole u forumu Moderna astrologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06-12-2014, 17:20
  3. sitne majstorije
    Od причалица u forumu Sam svoj majstor - uradi sam
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 18-02-2011, 21:48
  4. Podešavanja mail programa
    Od Man u forumu Softver
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08-07-2010, 22:19
  5. Dekoracija, bitan element... video
    Od Пркос u forumu Razna pića
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10-11-2009, 13:07

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •