Stranica 1 od 12 12311 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 229

Tema: Šta je to ateizam?

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Šta je to ateizam?

    Pitanje: Šta je to ateizam?

    Odgovor: Ateizam je pogled na svet koji kaže da Bog ne postoji. Ateizam nije neki novi izum. Psalam 14:1, koji je napisao David oko 1000 godina pre Hrista, pominje ateizam – “Reče bezumnik u srcu svom: ̀nema Boga.’” Skorije statistike pokazuju da se povećava broj ljudi koji postaju ateisti, čak do 10% ljudi širom sveta se deklarišu kao pristalice ateizma. Zašto ima sve više i više ljudi koji postaju ateisti? Da li je ateizam zaista logična pozicija onako kako to ateisti tvrde?

    Zašto ateizam uopšte postoji? Zašto se Bog jednostavno ne otkrije ljudima i ne dokaže im da zaista postoji? Zaista, ako bi se Bog samo pojaio, svi bi poverovali u Njega! Problem je u tome da Bog ne želi jedino da ubedi ljude u svoje postojanje. Božija želja za ljude je da oni poveruju u Njega po veri (Druga Petrova 3:9) i da prihvate Njegov dar spasenja (Jovan 3:16). Da, Bog može da se pokaže i da demonstrira jednom zauvek da postoji. Problem je u tome da je Bog jasno demonstrirao svoje postojanje mnogo puta u Starom zavetu (Prva Mojsijeva poglavlja 6-9; Druga Mojsijeva 14:21-22; Prva Carevima 18:19-31). Da li su ljudi poverovali u Božije postojanje? Da! Da li su se okrenuli od svojih zlih puteva i da li su poslušali Boga? Ne! Ako osoba nije voljna da prihvati Božije postojanje po veri, onda oni nisu definitivno spremni da private Isusa Hrista kao svog Spasitelja po veri (Efescima 2:8-9). To je Božija želja – da ljudi postanu hrišćani, a ne samo teisti (oni koji veruju da Bog postoji).

    Biblija nam kaže da se Božije postojanje mora prihvatiti po veri. Jevrejima 11:6 objavljuju: “A bez vere ne može mu se ugoditi; jer ko prilazi Bogu mora verovati da ima Boga i da On uzvraća nagradom onima koji ga traže.” Biblija nas podseća da smo blagosloveni kada se pouzdajemo u Boga po veri: “A reče mu Isus: ‘poverovao si zato što si me video. Blaženi su koji ne videše– a poverovaše.’” (Jovan 20:29).

    Činjenica da se Božije postojanje mora prihvatiti verom ne znači da je vera u Boga nelogična. Postoji mnogo dobrih argumenata za Božije postojanje. Molimo vas posetite našu veb stranicu: “Da li Bog postoji?” Bibja nas uči da se Božije postojanje može jasno sagledati u univerzumu (Psalam 19:1-4), u prirodi (Rimljanima 1:18-22), i u našim srcima (Knjiga Propovednika 3:11). Ali sa svim ovim koje je do sada rečeno, ponavljamo, postojanje Božije se ne može dokazati, mora se prihvatiti verom.

    U isto vreme, potrebno je isto toliko vere da se veruje u ateizam. Da tvrdimo da je izjava “Bog ne postoji!” apsolutno tačna označava da tvrdimo da imamo apsolutno znanje o svemo što postoji – i da smo bili svugde u svemiru gde se može biti – i da smo bili svedoci svega što se može videti. Naravno, ni jedan ateista neće trvditi ovako nešto. Međutim to je u osnovi ono što oni tvrde kada kažu da Bog ne postoji. Ateisti ne mogu da dokažu da Bog ne može, na primer, da živi u centru sunca, ili ispod oblaka na Jupiteru, ili negde u nekom dalekom Mlečnom putu. Ovo se ne može dokazati, tako da se ne može dokazati da Bog ne postoji. Potrebno je isto toliko vere da se bude ateista koliko i da se bude teista.

    Tako da se vraćamo na početak. Ateizam se ne može dokazati i Božije postojanje se mora prihvatiti po veri. Ja duboko verujem da Bog postoji. Ja spremno priznajem da se moja vera u Božije postojanje zasnovana na veri. U isto vreme, strogo se protivim ideji da je vera u Boga nelogična. Ja verujem da se Božije postojanje može jasno sagledati, iskreno osetiti i filozofski i naučno dokazati ako je neophodno. Ponavljam, za više informacija posetite našu veb stranu “Da li Bog postoji”. “Nebesa kazuju slavu Božiju i dela ruku Njegovih glasi svod nebeski. Dan danu dokazuje i noć noći javlja. Nema jezika niti ima govora gde se ne bi čuo glas njihov. Po svoj zemlji ide kazivanje njihovo, i reči njihove do kraja vasione” (Psalam 19:1-4).
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Jel može malo manje copy-paste postova, a malo više sopstvenog mišljenja?
    Bar kada se radi o uvodnom postu teme.

    Postavlja se pitanje šta je ateizam i automatski "dokazuje" kako je vera u boga jedino ispravno i logično???

  3. #3
    Registrovani Član
    zLozi avatar
    Status : zLozi je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Poruke : 397

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Ateizam je na neki nacin posledica teizma i njegovog pritiska.
    Razlozi sve veceg broja ateist u svetu su mnogobrojni i najverovatnije su posledica razmisljanja i postojanja nelogicnosti u celoj prici vezanoj za Boga. Drugo ljudi polaze od sebe, gde je Bog kada im treba pomoc, zasto se svi ne radjaju na istim startnim pozicijama itd. Crkva, bilo koja, je korporacija, a ne mesto gde se moze naci duhovno utociste. Crkve su to oduvek i bile, ali je tek mozda zadnjih stotinak godina dozvoljeno o tome javno govoriti, a negde ni sada.
    Svakome ko procita barem deo SZ, bice jasno da je Bog SZ sve samo ne Bog ljubavi.
    Ateisti ne veruju u to da Bog ne postoji, nema direktnih dokaza, ali nekima su dovoljni i indirektni dokazi i oslanjanje na logiku.

  4. #4
    Registrovani Član
    Šakal avatar
    Status : Šakal je odsutan
    Registrovan : Sep 2009
    Poruke : 27

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Hm, ateizam!? Pa to je neshto lepo i ne mazhe se na leba...

  5. #5
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    “Reče bezumnik u srcu svom: ̀nema Boga.’”

    Ma jok bre.. to je bezumnost.. :raz_097:

  6. #6
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Znate šta mi nije jasno u celoj priči o veri i neveri... logika i dokazi... ni sa jedne ni sa druge strane ova dva nisu pokretači... Biblija je nešto drugo... onaj ko je "razume" kao "ljubav i istinu" se oprostio od razuma... ali to je već druga priča.

  7. #7
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:
    onda ne bi mogli da veruju i da hoće.. samo bi znali da postoji...:smiley:

  9. #9
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:
    Pa o tome i pričam... za veru nije ni potreban dokaz. Za neveru još manje.
    To je valjda neka unutrašnja potreba... ja bih to nazvala i slabost, kako hoćete... da verujem u nešto što nisam videla, niti osetila... da se nadam nagradi i kazni od istog... ne mogu, jednostavno mislim da svako odgovara za svoje postupke, snosi odgovornost i biva nagrađen... po zasluzi. Uzročno posledična veza, ne kosmička pravda.

  10. #10
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    si ti čitala ''ljudi laži'' od skota peka? ako nisi, preporučujem...jer tu baš lepo piše o ljudima koji neće da budu slabi i neće, ako su slabi, da se ta slabost vidi...i koji imaju neku svoju pravdu za koju misle da je primenljiva na sve ostale ljude.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #11
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    si ti čitala ''ljudi laži'' od skota peka? ako nisi, preporučujem...jer tu baš lepo piše o ljudima koji neće da budu slabi i neće, ako su slabi, da se ta slabost vidi...i koji imaju neku svoju pravdu za koju misle da je primenljiva na sve ostale ljude.
    Nisam... ali izgleda da ću morati... jer ne kontam šta hoćeš da kažeš.

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    pa to...da ljudi kriju svoje slabosti i da neće da ih budu svesni i toliko se utripuju da su jaki da na kraju dođu do toga da misle da je njihova odluka jedina ispravna, bez obzira na posledice...takvi ljudi čak mogu da misle da su verujući...ali, eto ipak, nisu...jer su samovljni do te mere da ugrožavaju druge.
    dakle, ateizam sam po sebi ne znači ništa, kao ni vera, nego - kakvi su ljudi koji ih praktikuju.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa to...da ljudi kriju svoje slabosti i da neće da ih budu svesni i toliko se utripuju da su jaki da na kraju dođu do toga da misle da je njihova odluka jedina ispravna, bez obzira na posledice...takvi ljudi čak mogu da misle da su verujući...ali, eto ipak, nisu...jer su samovljni do te mere da ugrožavaju druge.
    dakle, ateizam sam po sebi ne znači ništa, kao ni vera, nego - kakvi su ljudi koji ih praktikuju.
    Kontam, pričaš o egu... o ljudima koji sami sebe smatraju bogovima.

  14. #14
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    ne, daleko od toga da oni sebe smatraju bogovima...nego smatraju da su totalno ispravni i, ponekad, kao traže neki savet kad imaju problem, ali ga ne poslušaju...jer bi to bio dokaz da jesu pogrešili.
    ali, mislim da ovo nema veze sa temom.

    enivej, ateizam je bezbožništvo. možda to nekome zvuči grubo, ali je to tako....šta da radim. imam kolegu koji kaže da je ateista...i ja mu verujem da jeste...čovek se toliko muči u životu, jer ne vidi nikada smisao svoje muke (osim kada je zarada u pitanju), da mi je teško to ponekad da gledam. kada pokušam da ga utešim, on se brecne na mene ''ma, mani me tvojih crkvenih fazona''...a uopšte nisu crkveni (mislim institucionalno), nego su ljudski..bar se nadam da jesu.
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #15
    Registrovani Član
    Caliburn avatar
    Status : Caliburn je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Poruke : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ateizam je bezbožništvo. možda to nekome zvuči grubo, ali je to tako....šta da radim.
    Znaš, bezbožništvo je bukvalan prevod na srpski izraza ateizam (od grčkog ἀθεός. tj. ἀ- (a-), “nije’”) + θεός (theos), “‘bog’”), tj. bez bogova). To što pripadnici avramskih religija taj izraz doživljavaju pežorativno je više njihov sopstveni problem.

  16. #16
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Ateizam je pokret koji je nastao na osnovu Andersenove bajke "Carevo novo odelo", a ateist je lik koji kaže "car je go".

  17. #17
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od Caliburn Vidi poruku
    Znaš, bezbožništvo je bukvalan prevod na srpski izraza ateizam (od grčkog ἀθεός. tj. ἀ- (a-), “nije’”) + θεός (theos), “‘bog’”), tj. bez bogova). To što pripadnici avramskih religija taj izraz doživljavaju pežorativno je više njihov sopstveni problem.
    pa to ti i kažem....za mene nije pežorativno, nego je bukvalno.

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Ateizam je pokret koji je nastao na osnovu Andersenove bajke "Carevo novo odelo", a ateist je lik koji kaže "car je go".
    dakle, atesitu su ljudi iz bajke ili sam opet bukvalna?
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #18
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Bog je lik iz bajke.
    A ko je atesitu?

  19. #19
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Bog je lik iz bajke.
    A ko je atesitu?
    zazi, nemoj da me opet zezaš....jesi li video koliko je sati bilo kad sam kucala? i to bez kafe.
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #20
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Šta je to ateizam?

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Bog je lik iz bajke.
    A ko je atesitu?
    zazi pa zar zivot nije bajka?
    bajka sa lepim ili ruznim detaljima
    bajka sa zlim ili dobrim likovima
    bajka sa tragicnim ili komicnim zapletom
    znaci bas kao u bajci i u zivotu je sve moguce
    pa i bog
    stvar je samo kako je citamo
    bajku, odnosno zivot

Stranica 1 od 12 12311 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. ateizam vs religija
    Od Mr.OneTwo u forumu Religija
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 19-05-2010, 09:58

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •