Stranica 3 od 13 PrviPrvi 12345 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 41 do 60 od 251

Tema: Farbamo jaja

  1. #41
    Registrovani Član
    Ena avatar
    Status : Ena je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Lokacija : Između jave i sna :)
    Poruke : 259

    Početno Re: Farbamo jaja

    Uglavnom sve znam, ali ima i neki novih fora . Hvala

  2. #42
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Farbamo jaja

    Citiraj Prvobitno napisano od Ena Vidi poruku
    Uglavnom sve znam, ali ima i neki novih fora . Hvala
    pa, uglavnom farbam na isti način...ali, svake godine se zanosim da ću da pokušam nešto novo
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #43
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,141
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Farbamo jaja

    Ove godine neću farbati jaja....sve ove godine to je radila moja majka koje više nema.Za mene će to biti tužan praznik.

  4. #44
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Farbamo jaja

    Citiraj Prvobitno napisano od NeDoDiri Vidi poruku
    Ove godine neću farbati jaja....sve ove godine to je radila moja majka koje više nema.Za mene će to biti tužan praznik.
    nemoj, nedice, tako...prva bi tvoja majka bila tužna što se tako osećaš. ofarbaj ih kao uspomenu na nju.
    ne znam da li si verujuća, pa ne bih sad da pričam o simbolici ( a nije ni tema za takvu priču) ....i samom prazniku koji zaista ne bi smeo da bude tužan.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #45
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Farbamo jaja

    Citiraj Prvobitno napisano od NeDoDiri Vidi poruku
    Ove godine neću farbati jaja....sve ove godine to je radila moja majka koje više nema.Za mene će to biti tužan praznik.
    Ne zelim da se mesam,pa se nadam da me neces pogresno shvatiti..al mislim da bi bas zbog uspomene na nju,trebala da farbas..nadam se da mi neces zameriti na slobodi..ljubim te
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  6. #46
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Farbamo jaja

    Znate li za štos sa krep-papirom ?
    Jaja, oprana naravno, se skuvaju. Dok se kuvaju pripremite u dubokom tanjiru ili nekoj zdelici hladnu vodu sa malo sirćeta i raznobojne krep-papire, iscepkane na komadiće. Ako želite jednobojna jaja, neka ti komadi papira budu veličine, recimo lista sveske, a ako hoćete šarena jaja onda neka budu manja. Skvasite te papiriće u onu vodu sa sircetom (jedan po jedan, da ne stoje u vodi, jer će se raspasti) i u njih zamojte skuvana, još vruća jaja. Vodite računa da cela površina jajeta bude prekrivena, papir neka bude zgužvan, može čak i jedna boja preko druge. Ostavite da se ohladi, ali nemojte predugo čekati, jer ako se papir skroz osuši teže ćete ga skidati. I to je sve. Mali savet - ne koristite previše svetle boje ili ako već koristite recimo žutu od nje napravite samo detaljčić, a neka preovladava neka jača boja. Ne bi bilo loše da dok to radite stavite rukavice ili ako ih nemate, ruke ćete posle najbolje oprati sirćetom)
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #47
    Registrovani Član
    tol avatar
    Status : tol je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Poruke : 1,506

    Početno KAKO FARBATI JAJA

    Kako farbati jaja

    Jedan od popularnijih načina farbanja jaja je taj da se kuvaju u ljusci crvenog luka s motivima deteline, lišća i sl., a sve to u starim najlonkama. Takođe možete makazama sitno iseckati ljusku od crnog i belog luka. Jaje prekriti tako naseckanom ljuskom pa zamotati u čarapu. Dobićete lep mermeran izgled. Može i kombinacija crvenog i belog luka. To je kombinacija jednostavnog, uspešnog, prirodnog i jeftinog.

    Da ne bi pucala dok se kuvaju, jaja izvaditi nešto ranije iz frižidera da se smlače na sobnoj temperaturi. Treba oprati toplom vodom, kuvati dugo oko 1 sat na tihoj vatri uz dodatak soli. Sipati hladnu vodu + sirćeta (kašiku, dve), spustiti jaja u vodu, te uključiti ringlu. Polagano kuvanje i so će sprečiti naprsline, a ukoliko neko jaje naprsne ništa ne fali da se jede jer je prirodno ofarbano.

    Ukoliko želite jaja samo za ukras najbolje ih je izduvati. Za pravilno izduvavanje jaja potrebno Vam je: nekoliko većih i čvršćih čioda, jedan tanak šrafciger, špric za injekcije, šaranje torti ili ispiranje uha, tanka igla za pletenje i nekoliko drvenih čačkalica.

    Izrada: probušite jaje prvo gore, a zatim dole tankom čiodom. U rupicu stavite vrh šrafcigera i polako proširujte pažljivim okretanjem šrafcigera. To isto ponovite i na donjem kraju jajeta. Iglom za pletenje probušite belu pokožicu, zatim polako uvucite iglu šprica u gornju rupicu i ubacite vazduh u jaje. Pod pritiskom sadržina jajete će iscuriti na drugu stranu. Možete to isto uraditi izduvavanjem na usta. Ljusku dobro operite spolja i iznuta i ostavite je da se dobro osuši. Ovako pripremljene ljuske možete oslikavati svim vrstama boja.


  8. #48
    Registrovani Član
    tol avatar
    Status : tol je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Poruke : 1,506

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Cvetni motivi

    Ako cvetni motiv sa poslužavnika ili tanjira želite da prenesete na uskršnje jaje, prvo crtež pomoću providne hartije precrtajte, a zatim ga olovkom prenesite na ljusku. Dalje nastavite sa islikavanjem pomoću tempera pomešanih sa žumancetom koje vam je ostalo od izduvanih jaja. Prvo islikajte jednu stranu i ostavite da se dobro osuši, a zatim i drugu. Pozadinu ostavite ili belu ili je obojte bojom kolu želite.

    Islikavanje voskom

    Za ovu vrstu islikavanja jaja, koja je i najstarija koristi se čisti vosak (može da posluži i parafin) nekoliko guščijih ili kokošijih pera, jedna tegla napunjena peskom, nekoliko starih kašika, nekoliko sveća, čiode sa krupnim glavicama, patent olovka i drvene čačkalice. Mesto gde ćete bojiti prekrijte papirom i na njega postavite sav potreban materijal.

    Kašike savijte na vrhu i stavite u njih vosak, ubodite ih u teglu sa peskom. Ispod kašika zapalite sveće da bi se vosak otopio i konstantno bio tečan za nanošenje na ljusku. Na predhodno oslikano jaje nanosite vosak uvek povlačeći liniju ka sebi. Mesta koja ste prekrili voskom neće se obojiti kada jaje stavite u boju.

    Čiode kao i čačkalice koristite za fine linije na ljusci. Čiode možete pričvrstiti pomoću patent olovke. Ukoliko koristite pera, možete ih pomoću makaza modifikovati tako da od više pera dobijete različite šare. Čiode zamačete u vreo vosak i pri tome brojite do tri, brzo izvadite i blagim pritiskom povlačite šaru. U slučaju da vam se vosak razliva, sklonite malo sveću da bi se vosak malo ohladio. Ukoliko primetite da linije voska pucaju, to znaci da vosak nije dovoljno vreo, zato povećavate temperaturu.

    Napomena: Bojenje voskom traži dosta vremena i strpljenja, zato predlažem malo lakšu varijantu bojenje vostanim bojicama. Bogato išarajte jaje voštanom bojicom, pa ga zatim farbajte farbama za jaja. Mesta gde je bila bojica ostaće neofarbano.

    Posoar tehnika

    Za ovu tehniku je potrebno iseći i napraviti od papira male šablone željenog oblika ili motiva, zatim se prskanjem ili pomoću sunđera nanosi boja kroz šablon.

    Karo-batik tehnika

    Karo batik bojenje dobićete tako što ćete u 4 -5 plitkih posudica rastvoriti različite boje, spuštajte bočnu stranu jaja u jednu boju, drugu stranu u drugu boju, u treću vrh, a u četvtu pozadinu jajeta i tako naizmenično nekoliko puta. Svetlucavo mramorno jaje dobićete ako gužvani papir umačete u boju i prislanjate na jaje. Ovako dobijate neravnomerno toniziranu podlogu. Kada se boja osuši, lepkom mestimično po tamnijim delovima premažite jaje pa ga uvaljajte u griz. Možete tonirati malo tamnijim nijansama, tako ćete dobiti svetlucavo mramorno jaje.

    Ne zaboravite da obavezno bar jedno jaje ofarbate u crveno, koje će biti prvo ofarbano i ostaje u kući (tzv. "čuvarkuća") pored kandila i čuva se do Đurđevdana kada se potopi u vodu i tom vodom se ukućani umivaju za zdravlje. U nekim krajevima ostaje sve do sledećeg Uskrsa. Sve tehnike farbanja koje su nabrojane služe isključivo za jaja koje će te koristiti samo za ukras i na radost deci. Klinci obožavaju da učestvuju u šaranju, puni su ideja.

    Jaja sa kojima se kucamo možemo ofarbati u lukovini. Postupak farbanja lukovinom je već napisan. Naravno, jaja koja su ofarbana bojama za jaja ili u lukovini možete dodatno našarati sokom od limuna ili grebanjem. Želimo vam prijatne praznike i Hristos Vaskrse!


  9. #49
    Registrovani Član
    tol avatar
    Status : tol je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Poruke : 1,506

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    USKRŠNjI HLEB - POGAČA

    - paketić svežeg kvasca
    - 125 ml mlakog mleka
    - 100 g šećera
    - 1 kg brašna
    - narendana kora 1 pomorandže
    - 1 kuvano crveno uskršnje jaje
    - ulje za pleh
    - malo soli

    Rastvorite pakovanje kvasca u 125 ml mlakog mleka, dodajte 100 g šećera i ostavite da odstoji 10 min. Zatim umešajte 125 g brašna i tako dobijenu masu pokrijte salvetom i ostavite na toplom celu noć, da testo naraste.

    Sutradan u naraslo testo dodajte ostatak brašna, malo soli, narendanu koru pomorandže i 250 ml mlake vode. Sve ponovo mesite najmanje 10 min. dok se masa ne sjedini.

    Od 2/3 oblikujte okrugli hleb - pogaču, debljine oko 5 cm, koji ćete staviti u nauljeni pleh. Od preostale 1/3 testa oblikujte tanku rolnicu, dugačku kao ceo obod hleba, uvrtite je u spiralu i uvaljajte u susam. Rolnicu spojte sa hlebom po obodu. Na sredinu hleba - pogače utisnite kuvano crveno uskršnje jaje. Celo testo premažite žumancem, pospite susamom i ostavite da raste još 3 sata. Zagrejte rernu na 200° C i pecite 50 minuta.

  10. #50
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #51
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    prase-uskrsnja pecenica
    kupiti gde nadjete,samo da ima vet. pecat,dobro usoliti i odneti u pekaru.posle par sati otici po pecenje.ne jesti do 12 i minut

  12. #52
    Registrovani Član
    tol avatar
    Status : tol je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Poruke : 1,506

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Pogaču možete i drugačije ukrasiti, zavisi od vaše umešnosti. Uskrs je pravi praznik radosti i veselja. U svakoj kući je drugačije, ali je suština svuda ista - a to je biti u krugu porodice i najdražih prijatelja i uživati.

    Svi se obično okupljaju oko prazničnog ručka. Tada se ne treba samo pomučiti oko menija za tu priliku već i oko ukrašavanja stola. Želite da imate čarobno uređen sto sa prolećnim cvećem, šarenim jajima i motivima zeke i pilića. Naravno, ofarbana jaja su centralna. Bilo da su jednobojna, prošarana, filigranski islikana, uvijena u svilenkasti papir, ona već na prvi pogled predstavljaju poseban ukras vaše uskršnje trpeze. Dopustite da ljuska jajeta bude slikarsko platno, pustite mašti na volju i stvorite prava mala umetnička dela za svoju porodicu.

    Pošto ste oslikali jaja, bacite se na ukrašavanje stola. Uz fino uvijene salvete, stavite i poneku ukrasnu šargarepu i zeku, koji će izgledati baš kao da je gricka tog trenutka. Ljupka dekoracija za decu, ali i za odrasle. U džepić napravljen od salvete možete staviti i koje ofarbano jaje, sa ponekim cvetićem ili grančicom i efekat će biti potpun.
    Takođe, možete napraviti i kartice sa imenima svojih gostiju - one mogu biti oslikane bojama, ukrašene crtežima i oblepljene trakicama i ukrasima. Sveže cveće je još jedan nezaobilazan detalj. Lale u raznim bojama prosto su nezaobilazne za tu priliku. Možete staviti i plave zumbule ili žute ljutiće ili zelenkade i narcise. Bitno je da su vesnici proleća na stolu. Ako ste ljubitelj prirode, napravite venac od vrbovih grana, na njega stavite raznobojno livadsko cveće i jednostavno rasporedite jaja odozgo. Izgledaće baš kao da je upravo ubrano iz bašte.

    Na kraju, red je došao i na hranu. Neke stvari su nezaobilazne prilikom pripremanja uskršnjeg ručka, a to su - pogača u obliku pletenice, u čiju sredinu možete staviti obojena jaja, jagnjeće meso spremljeno na razne načine i, naravno, neki slatkiš. Sve ostalo je opet stvar mašte i vašeg umeća. Bilo kako bilo, nadamo se da je ovaj Uskrs bio jedan od onih koje ćete pamtiti.

  13. #53

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Ne vidim zašto bi se toliko mučio oko farbanja jajeta, kad ću na kraju krajeva da ga slomim, i bacim ljusku

  14. #54
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    ima ona sabanska fora sa drvenim jajetom...uf kako sam to mrzeo kad sam bio klinac...onom nosonji jevticu sam polomio surlu kad sam ga provalio jednom...

  15. #55
    Registrovani Član
    tol avatar
    Status : tol je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Poruke : 1,506

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    @ pričalice nije fer...TO je bilo prošle godine i nema istih tekstova...ZAŠTO SVE PODVLAČITI POD 100god teme kilometarske...ko če ih čitati?

    @ MArko, Sve je vrsta rituala, dobre volje i radosti oko praznika...Namenjena jaja se mogu oslikati-vec to zavisi od mašte i vremena slobodnog...a ostala jaja mogu biti i klasičnim putem ukrašena. Iako ja prvenstveno volim da bude veselo i dekorativno na stolu..

    @ Prcko...hvala na potsetniku lepo je napisati ponovo o nekim protokolima...da se potsetimo a i mnogi nauče i prihvate.

  16. #56

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Citiraj Prvobitno napisano od tol Vidi poruku
    @ pričalice nije fer...TO je bilo prošle godine i nema istih tekstova...ZAŠTO SVE PODVLAČITI POD 100god teme kilometarske...ko če ih čitati?

    @ MArko, Sve je vrsta rituala, dobre volje i radosti oko praznika...Namenjena jaja se mogu oslikati-vec to zavisi od mašte i vremena slobodnog...a ostala jaja mogu biti i klasičnim putem ukrašena. Iako ja prvenstveno volim da bude veselo i dekorativno na stolu..

    @ Prcko...hvala na potsetniku lepo je napisati ponovo o nekim protokolima...da se potsetimo a i mnogi nauče i prihvate.
    Ja volim da jedem jaja, sad da'l su boje jajeta ili je na njima naslikano neko delo, nije presudno

  17. #57
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Citiraj Prvobitno napisano od Marko Vidi poruku
    Ja volim da jedem jaja, sad da'l su boje jajeta ili je na njima naslikano neko delo, nije presudno
    gledaj da izbegavas zumance,svi proteini su u belancetu

  18. #58

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    gledaj da izbegavas zumance,svi proteini su u belancetu
    Baš sam o tome čitao skoro, to zapravo nikada nije dokazano

  19. #59
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Citiraj Prvobitno napisano od Marko Vidi poruku
    Baš sam o tome čitao skoro, to zapravo nikada nije dokazano
    zapravo jeste odavno

  20. #60

    Početno Re: KAKO FARBATI JAJA

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    zapravo jeste odavno
    čitao sam na budifit. rs , i čovek lepo kaže da je to samo izmišljeno, i da su oba podjednako dobra

Stranica 3 od 13 PrviPrvi 12345 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Najlepše slike prženih jaja
    Od PRCKO u forumu Zona sumraka - Anarhija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 02-06-2016, 21:12
  2. Faberžeova jaja
    Od Bisernica u forumu Likovne i primenjene umetnosti
    Odgovora: 458
    Poslednja poruka: 11-04-2012, 22:12
  3. Koliko jaja farbate?
    Od PRCKO u forumu Religija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 09-05-2011, 08:37

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •