Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 40

Tema: Srpska svadba

  1. #1
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Srpska svadba

    Srpska svadba

    Tradicionalna srpska svadba se održava u kafančugi, uz zavijanje orijentalne muzike i zaplitanje jezikom mnogobrojnih rođaka od kojih većinu vidite prvi put. Razni čudni ljudi će želeti da vam budu najbliži prijatelji dok budete ispijali „unučad“ ukrštenih ruku. Pre svega toga, tradicionalno se „ide po mladu“, koju njena porodica neće da pusti dok im se ne plati (tu se potvrđuje ona izreka da para vrti gde burgija neće). Kako bi bili bolji od drugih naroda, Srbi svadbene običaje dupliraju. Prvo „Da“ izgovarate u opštini pred matičarem, koji je tek u novija vremena teško odviknut od upotrebe termina „bračni drug“. Tom prilikom se smatra da osobi sa kojom planirate da provedete ostatak života (podrazumeva se, srećnog) treba da stanete na nogu, prljajući joj cipele (žene su na to posebno osetljive). Onda sledi čestitanje svih zvanica. Zatim vam u crkvi, posle dugog i kompikovanog rituala, pop drži bukvicu na temu prevencije „bele kuge“, dok se vašoj mladoj ide u WC. Onda ponovo sledi čestitanje svih zvanica. Onda se kreće na obžderavanje i opijanje, uz neizbežnu svađu pripadnika dve različite porodice koje su se zahvaljujući vašem nemaru spojile. Alkohol i hrana se neprestano dopunjavaju dok god ima onih koji se još uvek nisu stropoštali, tako da nekolicina dočeka fajront u prisebnom stanju. Rezultat svega toga je da srećni mladenci svoju prvu legalnu zajedničku noć najčešće provedu obeznanjeni, dok rodbina na putu kući obavezno polupa nekoliko automobila i pregazi neke prolaznike. Zato, ako ne želite da se blamirate, nemojte angažovati tipa sa kamerom.
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  2. #2
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Srpska svadba

    Kakva su vaša iskustva :raz_095:
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  3. #3
    Registrovani Član
    slonce avatar
    Status : slonce je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 445
    Tekstova u blogu : 4

    Početno Re: Srpska svadba

    ne secam se najbolje

  4. #4
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Srpska svadba

    A, ako vam ne ide bračni život možete da se razvedete ili završite kao Ksenija i Filip. Tako ćete dobiti ono što ste oduvek želeli – slavu.
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  5. #5
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Re: Srpska svadba

    jedino nije bilo pijanih ..... sa moje strane je bilo oko 50 ljudi ..ali zato za goste druge strane nije bilo mesta pa su nosheni stolovi , prekriveni s izguzvanim carshavima .... brat se naljutio jer su mu premestili goste, pa su pred njim na stolu smestili muzeve drugarice ( koje btw on ne podnosi organski ) ....kum zakasnio u kafani pa sam dremala u sobi tamo za presvlacenje.... robertu je to sve bilo normalno ( pa svadba je pobogu nemoze sve biti pod konac, ali i kako mu nece biti normalno kad ima zivce ko nogara od stola) ...i tako.... zasvirao valcer ....pa odma posle toga kolce za kuma li bese neznam .... da ponovim pijanih nije bilo ( ali nije to bilo srpska svadba sad sam se setila hihihihi , mozda sam i promashila temu )
    Ciji potpis?

  6. #6

    Početno Re: Srpska svadba

    Obično su tu torte od metar ipo, i vrlo su ukusne
    - Zašto nosiš taj glupavi zečji kostim?
    - A zašto ti nosiš taj ljudski kostim?

  7. #7
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Re: Srpska svadba

    e torta mi je bila lepa ...i ja
    Ciji potpis?

  8. #8
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Srpska svadba

    Ma meni su svadbe uglavnom smor..
    ali u maju sam bila na jednoj, ljudi moji kakva luda zurka..


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  9. #9
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Srpska svadba

    fala lepo
    nije je bilo
    nit ce je ikad biti ponovo
    ma sta radio sa sebe
    dalje u zivotu

  10. #10
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Srpska svadba

    sutra idem na jednu srpsku svadbu, pa ću vam preneti utiske...
    Večnost je čista sadašnjost.

  11. #11
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Srpska svadba

    mi smo se venčali u najužem krugu - mi, kumovi i 2-3 prijatelja.....a u crkvi smo se venčali tek kad smo izrodili decu, tako da nas je i na tom venčanju bilo 6oro (mi, kumovi, deca).

    išli smo na nekoliko svadbi, sve užas velike - ništa ispod 150 ljudi. meni je to noćna mora, a ne svadba.
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #12
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Srpska svadba

    Nećem ni da se prisećam!

  13. #13
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Srpska svadba

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Nećem ni da se prisećam!
    priseti se molim te...

    i to ako može u a4 formatu...
    Večnost je čista sadašnjost.

  14. #14
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Srpska svadba

    Dobro de.
    Prvo, zima bila žešća. Neka budala (koja nisam bio ja ) smislila da idemo u neku selendru bogu iza potoka di ima jena crkva starinska - brvnara. Vozijo nas kum lično s kumom. Stalno se osvrtao (jer mu se pokvarilo grejanje, pa je virio napred kroz malecku rupu u ledu na vetrobranu koju je stalno obnavljao grebanjem noktima, a kuma održavala rupu na zadnjem staklu da vide dal se popa drži za nama, jer je plan bio ako popina službena crna Dačija zaglavi u snegu, da se istovarujemo i obavimo šta ima na licinom mestu. (Popa posle priznao da ne bi bilo baš kanonski). Kako se put penjao uzbrdo, a gomila snega rasla kao u francuskim komendijama, sve više Dačija ostajalo je napola pozabadano u šanac pored puta.
    Vlasi se smeju, mašu da se ne zaustavljamo i pokazuju palčeve uvis. Pokazo bi i ja njima neke prste, al se ne valja, kažu. Srbi ne pokazuju ništa. Izvlače se kroz prozore (kojima mož se otvori prozor) i bacaju kape u sneg, pa ih gaze. I točkove šutiraju isto. Oni što ne mogu da izađu psuju žene što su ih nagovorile na avanturu. Ućute tek kad im Dačija od ljuljanja upadne dublje u sneg.
    Kakvo razočaranje. Brvnara spolja omalterisana. Pitam popu dal bih mogao da odvalim parče maltera od ćoška da vidim jel baš brvnara jerbo ja neću da se venčavam ako nije brvnara. Popi pogled leden...
    Uspele tri Dačije. Mi, popa i pojac i jedan što niko nije znao ko je, sa još jednim takvim.
    - Bezbedaš - šapne kum.
    - Otkud znaš? - pitamo mi isto šapatom.
    - Viš da ima nove zimske gume. Zato je i stigao dovde. - kaže kum i mete prst na usta.
    Brava crkve se zaledila. Pojac obija nekakvom kladom, a popa se krsti i prevrće očima. Na zvuk malog zvona počinju da dolaze meštani. Sasvim tiho, iz svih pravaca. Zaustavljaju se u nepravilnim gomilicama. Ćute. Ne mrdaju. Kao statisti u sceni iz "Tarasa Buljbe" pred bitku. Ispred mene i crkvenih vrata je visoka koščata žena ispranih plavih očiju. Pitam se kako da je zaobiđem, ali žena se sama povuče jedan korak. Nagazi na nekakav kamen i jedva održi ravnotežu. "Bem, ti svadbu" - kaže za sebe. Srpkinja...
    Iznutra crkva isto omalterisana i okrečena u plavo. Pod od dasaka. Pokušavam da zapamtim di je ona skroz odvaljena da se ne sapletem kad obilazimo (kao što se kaže za duhove ). Statisti ćutke ulaze za nama. Popa ume da poje, nije da nije, jedino mu bije para iz usta kao ždrepcu na pijaci. Bezbedaš pustio suzu i šapuće svom pajtašu kako se on na svom venčanju prvo ižljubio sa partijskim sekretarom.
    Na povratku idemo na kraju kolone, kao komordžije. Nije bilo mesta da se probijemo na čelo.

  15. #15
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Srpska svadba

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Dobro de.
    Prvo, zima bila žešća. Neka budala (koja nisam bio ja ) smislila da idemo u neku selendru bogu iza potoka di ima jena crkva starinska - brvnara. Vozijo nas kum lično s kumom. Stalno se osvrtao (jer mu se pokvarilo grejanje, pa je virio napred kroz malecku rupu u ledu na vetrobranu koju je stalno obnavljao grebanjem noktima, a kuma održavala rupu na zadnjem staklu da vide dal se popa drži za nama, jer je plan bio ako popina službena crna Dačija zaglavi u snegu, da se istovarujemo i obavimo šta ima na licinom mestu. (Popa posle priznao da ne bi bilo baš kanonski). Kako se put penjao uzbrdo, a gomila snega rasla kao u francuskim komendijama, sve više Dačija ostajalo je napola pozabadano u šanac pored puta.
    Vlasi se smeju, mašu da se ne zaustavljamo i pokazuju palčeve uvis. Pokazo bi i ja njima neke prste, al se ne valja, kažu. Srbi ne pokazuju ništa. Izvlače se kroz prozore (kojima mož se otvori prozor) i bacaju kape u sneg, pa ih gaze. I točkove šutiraju isto. Oni što ne mogu da izađu psuju žene što su ih nagovorile na avanturu. Ućute tek kad im Dačija od ljuljanja upadne dublje u sneg.
    Kakvo razočaranje. Brvnara spolja omalterisana. Pitam popu dal bih mogao da odvalim parče maltera od ćoška da vidim jel baš brvnara jerbo ja neću da se venčavam ako nije brvnara. Popi pogled leden...
    Uspele tri Dačije. Mi, popa i pojac i jedan što niko nije znao ko je, sa još jednim takvim.
    - Bezbedaš - šapne kum.
    - Otkud znaš? - pitamo mi isto šapatom.
    - Viš da ima nove zimske gume. Zato je i stigao dovde. - kaže kum i mete prst na usta.
    Brava crkve se zaledila. Pojac obija nekakvom kladom, a popa se krsti i prevrće očima. Na zvuk malog zvona počinju da dolaze meštani. Sasvim tiho, iz svih pravaca. Zaustavljaju se u nepravilnim gomilicama. Ćute. Ne mrdaju. Kao statisti u sceni iz "Tarasa Buljbe" pred bitku. Ispred mene i crkvenih vrata je visoka koščata žena ispranih plavih očiju. Pitam se kako da je zaobiđem, ali žena se sama povuče jedan korak. Nagazi na nekakav kamen i jedva održi ravnotežu. "Bem, ti svadbu" - kaže za sebe. Srpkinja...
    Iznutra crkva isto omalterisana i okrečena u plavo. Pod od dasaka. Pokušavam da zapamtim di je ona skroz odvaljena da se ne sapletem kad obilazimo (kao što se kaže za duhove ). Statisti ćutke ulaze za nama. Popa ume da poje, nije da nije, jedino mu bije para iz usta kao ždrepcu na pijaci. Bezbedaš pustio suzu i šapuće svom pajtašu kako se on na svom venčanju prvo ižljubio sa partijskim sekretarom.
    Na povratku idemo na kraju kolone, kao komordžije. Nije bilo mesta da se probijemo na čelo.
    aaaaaaaaaaaaaaaaaa :raz_114: hvala ti što si se prisetio
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #16
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: Srpska svadba

    ja moje svadbe volim da se secam jer sam stvarno ponosna na nas kako smo je organizovali i proslavili sa gostima
    i dan danas se prica o njoj naravno u pozitivnom smislu
    pravila bi je ponovo da mogu

  17. #17
    Registrovani Član
    konan avatar
    Status : konan je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 140

    Početno Re: Srpska svadba

    BILO JE SVE OK SEM PEVAČICE JER MOJA DRAGA NIJE HTELA DA GLEDAM U PEVAČICU

  18. #18
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Srpska svadba

    Сећам се бескрајног љубљења.
    Са родбином, пријатељима и онима које први пут у животу видим.
    Сећам се музике. Била је добра. Стварно добра.
    Седео је само онај ко није могао да устане. Због старости.
    Сећам се да су ми довезли торту без ичега на врху.
    А требало је да буде нека корпица. Пало је успут, рекоше.
    Сећам се да ми је неко викао – згази га, згази га.
    И кад сам погледала збуњено, тај неко је жестоко опсовао.
    Сећам се кише и да је престала да пада чим смо ушли у ресторан.
    Сећам се да ми је било мало мука и да нисам могла ни да једем ни да пијем.
    И тако... још понеких слика које нису нимало романтичне.
    Ето.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  19. #19
    Registrovani Član
    Sale avatar
    Status : Sale je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 486

    Početno Re: Srpska svadba

    pa dajte slike sa svadbi da vidimo kaki ste bili.
    nemojte ste sise

  20. #20
    Registrovani Član
    srpkinja86 avatar
    Status : srpkinja86 je odsutan
    Registrovan : Feb 2011
    Pol:
    Poruke : 1

    Početno Re: Srpska svadba

    Ljudi jel moze iko da mi pomogne....
    drugarica i ja smo planirale dugo da cemo jadna drugoj kumovati na svadbi ali mi je skoro rekla da bi trebalo da jedna devojke iz druge porodice bude kuma jer je njen brat kumovao njenom bratu na svadbi(nisam sigurna da li su njihovi roditelji kumovali na svadbi roditelja moje drugarice) To mi je najbolje drugarica i nekako mi logicno da ja kumujem, i ona je tako mislila, ali njeni roditelji misle da ovako treba da bude...

    Sta mislite o tome, bila bih zahvalna za bilo kakav komentar posto ne znam sta da mislim i nekako sam bas povredjena.....

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Srpska Pravoslavna Crkva
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 10-10-2015, 19:43
  2. kobajagi svadba...
    Od rile_nezni_oblak u forumu Venčanja i sarane
    Odgovora: 124
    Poslednja poruka: 17-06-2013, 19:46
  3. Srpska slova u elektronskoj komunikaciji
    Od Man u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23-06-2011, 22:58
  4. Srpska Pravoslavna Crkva
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 04-01-2011, 17:09
  5. Stara srpska književnost
    Od Bisernica u forumu Istorija književnosti
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 28-10-2010, 20:26

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •