Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 42

Tema: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

  1. #1
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Thumbs up Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    U okviru domaće književnosti,tema na kojoj se mogu ostavljati odlomci iz knjiga domaćih autora,koji su nam iz nekog razloga omiljeni.Misli pojedinih autora se mogu ostavljati na temi Kapi UMA.
    Pa da krenemo


    "SLAŽEM SE" – to je najnečasnija, najbednija misao koju možete da izgovorite. Ona svedoči da ste izgubili svako samopoštovanje. Za to se nikada nigde, ni s kim i ni s čim nemojte složiti. Ne nasedajte argumentima, ne dajte se razlozima, ne verujte očiglednostima, prezirite aksiome - oni su tu da vas ponize. Budite uzvišeno postojani kao onaj velikan duhovne nezavisnosti Gaspar d'Estek, filosof i polihistorik, koji je potopljen u vrelo ulje pobedonosno izjavio: "Ne gori, dakle i ne peče!" – a zatim umro.

    Nikada nikome i nizašta ne priznajte da je u pravu. Ni po cenu života. Vaše mišljenje je najbolje, jer za njega nikome ništa ne dugujete: ni iskustvu, ni tuđoj mudrosti, ni nauci, ni istoriji, ni otkrovenju – samo sebi. Nemojte se saglasiti čak i ako vas ubeđuju da ste pametni. Savladajte vaše ustreptalo srce koje žudi da se sa tim složi – to je klopka! Oni žele samo vašu saglasnost. Zatim će od vas tražiti da se, budući pametni, i u drugim stvarima sa njima složite. A kuda bi vas odvelo to popuštanje – odvelo bi vas u anonimnost.

    Ne, vi ćete im reći da ste budala, dopustićete da se oko toga razvije dijalog, a vi ćete, ako mene poslušate, razume se, otići tamo gde ćete na miru moći da slušate jednog čoveka koji će vam o jednoj temi govoriti na jedino moguć način. Treba li da kažem da ćete, najverovatnije, taj čovek biti vi.

    Borislav Pekić - "Tamo gde loze plaču"
    preuzeto sa: www.borislavpekic.blogspot.com
    Poslednje uređivanje od Bisernica : 12-08-2010 at 06:48
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  2. #2
    Registrovani Član
    kojote avatar
    Status : kojote je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mesto nenormalne lepote
    Poruke : 276

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Slazem se, da je jedna ovakva tema bila potrebna jednom ovakvom podforumu.
    Žena je raj za okice, pakao za dušicu, i čistilište za džepČić.

  3. #3
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    One noći smo bili, rekao sam mu, ispred neke kuće na Florin bulevaru... Lynn je želela da hoda bosa, skinula je cipele i stavila ih u tašnu. Šetali smo tako ispred te kuće... Onda je ulicom prošla neka dečurlija sa maskama na licu. Vraćali su se sa nekog karnevala. Jedan od njih je prišao Lynn i upitao je:
    - Zbog čega vi hodate bosi?
    Zaustavili su se i napravili krug oko nas. Svi zajedno su imali godina koliko i mi.
    - Tako se brže hoda, odgovorila im je.
    - Stvarno?, rekli su svi u glas.
    - Da, rekla je Lynn, skineš cipele samo onda kad odlučiš kuda želiš da ideš. Kuda vi želite da idete?
    - U Diznilend, rekli su
    - Skinite onda cipele, rekla je Lynn. Bićete tamo za pet minuta.
    Klinci su stvarno poskidali cipele i pojurili ka Diznilendu.
    - Pogledaj ih, rekla mi je, žure da stignu svoj san.


    Milan Oklopdžić - "CA Blues"
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  4. #4
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Poznavaoci naših nacionalnih vrlina i mana tvrde da smo na strani snalažljiviji nego kod kuće. Znameniti neradnik sa Čubure, kad su mu dosadila prebacivanja radnog naroda, otputovao je u Hanover, i sad živi tamo kao prosperitetni trgovac, mada se još uvek ne zna – od čega.

    Zatvorski abonent u Šapcu, drži u Minhenu uglednu Agenciju za nekretnine, čiju prirodu nisam sasvim uspeo da shvatim. K. D. je u Beogradu stanovao preko puta mene, u jednom od svetlarnika s najekskluzivnijim pogledom na kante za đubre, u Londonu se kod njega penjete liftom, kojim upravlja jedan istočnoevropski admiral.

    Najslabijeg đaka svog razreda – ako sebe izuzmem – sreo sam u avionu, kako puši "Havanu", pije "Glenfiddich" (Pure Malt Whiskey), i s jednim holandskim fabrikantom trikotaže, uz naglasak i manir člana konzervativnog "Monday Cluba", a u svetlosti dolarskih kolebanja, raspravlja o svetskoj monetarnoj reformi...

    Da pribrojim ovim nacionalnim snalažljivostima i sebe. U Beogradu sam bio neko ko se, s vremena na vreme, na ovaj ili onaj način, primećuje. U Londonu me niko nikad ni na koji način ne primećuje. Zar to nije izvestan uspeh?...

    Borislav Pekić - "Tamo gde loze plaču"
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  5. #5
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Čim sam otvorio oči,sjetio sam se da je Danijel mrtav.
    Ležao sam u krevetu i navikavao se na to.
    Rat je bio skoro gotov.
    Od njega su ostali samo dronjci.
    Meci su s mukom izlijetali iz cijevi,a granate podbacivale.
    Falilo im je snage da dolete do cilja.
    Eksplozije su falširale u daljini i rikale u prazno.
    Nisu više ubijale,samo su pravile buku.
    U toku noći kiša se ispadala,a vjetar ispuhao.
    Vrijeme je pokazivalo svoju bolju stranu.

    U mislima sam na gomilu mrtvih dodao Danijela i trepnuo.



    Goran Samardžić - Šumski duh
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  6. #6
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Na početku svih staza i puteva, u osnovi same misli o njima, stoji
    oštro i neizbrisivo urezana staza kojom sam prvi put slobodno prohodao.

    To je bilo u Višegradu, na tvrdim, nepravilnim, kao izglodanim
    putevima, gde je sve suvo i čemerno, bez lepote, bez radosti, bez
    nade na radost, bez prava na nadu, gde neki gorak zalogaj, koji
    čovek nikad nije pojeo, poigrava u grlu sa svakim korakom, gde
    žega i vetar i sneg i kiša jedu zemlju i seme u zemlji i sve što
    ipak nikne i rodi se, žigosu i saviju i pognu toliko da bi ga, kad
    bi mogli, pobili drugim krajem u zemlju, samo da ga vrate u
    bezobličje i tamu iz koje se otelo i niklo.

    To su bezbrojne staze koje kao konci i gajtani šaraju brda i
    padine oko varoši, uviru u beli drum ili nestaju pored vode i u
    zelenim vrbacima. Nagon ljudi i životinja nacrtao je na te puteve
    a nužda ih ugazila. Tu se teško i polazi i ide i vraća. Tu se sedi
    na kamenu i zaklanja pod drvetom, na suvu mestu ili u oskudnu hladu,
    radi odmora, radi molitve ili seljačkog prebrajanja pazara. Na tim
    stazama koje vetar mete i kiša pere a sunce okužuje i raskužuje,
    na kojima se sreta samo izmučena stoka i ljudi ćutljivi, tvrda
    lica, tu sam ja zasnovao svoju misao o bogatstvu i lepoti sveta.
    Tu sam, neuk i slab i praznih ruku, bio srećan opojnom srećom
    do nesvestice, srećan od svega onoga čega tu nema, ne može da
    bude i nikada neće biti.

    Ivo Andrić -"Staze"
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  7. #7
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Neću da joj pomognem, neka se otkrije sama, to je i smisao ove igre u kojoj se uspostavlja naš odnos. Pomalo sam nadmoćan, jer vidim da se ne brani, ali osjećam da nije slučajno stala na moj put: nešto će se desiti među nama. Čini mi se da to znamo i ona i ja, tražimo se i čekamo. I uvijek sve odgađamo, kao u strahu od rješenja. Ovako je mogućnost, cvjetanje, prostranstvo želje. Sve je tu moguće, sve je pred nama.
    A kad pređemo tu granicu, naći ćemo se na čvrstom tlu tačno određenog odnosa i obaveza kojih se bojim. Samo ona i ja, u uskom kavezu moguće ali nedovoljne nježnosti, omeđeni sobom i osjećanjima koja bi se mogla zaviti, ili koja bismo pokazivali da ne bude sasvim mučno. Samo ona i ja, bez svijetla, bez neomeđenih širina, koje nas draže kao mogućnost...
    I ne znam šta je jače, šta je važnije, i zato se ispitujemo i čekamo. Bez ikakve logike, dirnut sam što osjećam da sam joj potreban i što me gleda drukčije nego ikoga drugog, a baš toga se bojim. Žao bi mi bilo da joj nanesem bol, a sigurno bi tako bilo. Ili vrlo vjerovatno. Užasavaju me obaveze, mogle bi da budu mučne, a privlači me što ih ona nudi. To rađa nadmoćnost, koja može da bude surova, ali i velikodušna: cuvam se i jednog i drugog...


    Meša Selimović - "Tišine"
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    "Ni sa kim istorija nije napravila takvu šalu kao sa nama. Najzamršeniji smo ljudi na
    svijetu. Do juče smo bili ono što danas hoćemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni
    nešto drugo, stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo više nikud. Otrgnuti smo,
    a nismo prihvaćeni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više ni
    toka ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S’nejasnim
    osjećanjem stida, zbog porijekla i krivice, zbog otpadništva, nećemo da gledamo
    unazad, a nemamo kud da gledamo u naprijed. Zato zadržavamo vrijeme, u strahu od
    ma kakvog riješenja. Preziru nas i braća i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom.
    Htjeli smo da se sačuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. A sve
    se plaća, pa i ova ljubav."

    Mesa Selimovic
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #9
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    ''Sve čemer, sirotinja, glad, nesreće... A zašto je tako? Ne znam. Možda zato što smo po
    prirodi zli, što nas je Bog obilježio. Ili što nas nesreće neprestano prate, pa se bojimo
    glasnog smijeha, bojimo se da ćemo naljutiti zle sile koje stalno obilaze oko nas. Zar je
    onda čudo što se uvijamo, krijemo, lažemo, mislimo samo na današnji dan i samo na
    sebe, svoju sreću vidimo u tuđoj nesreći. Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti. Biju nas,
    a mi smo i na tome zahvalni.''

    Meša Selimović
    Večnost je čista sadašnjost.

  10. #10
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Ima ljudi koji celog života ne reknu ni jednu glupost, ali ih urade hiljadu; a ima ljudi koji sve što reknu, prazno je,
    a sve sto urade, mudro je. Čovek lenj voli da govori, a čovek od akcije voli da ćuti, i ne daje rečima nikakvu cenu.
    Reč je neprijatelj zamaha i poleta. Dovoljno je da jednu svoju nameru dvaput nekom izgovorite, pa da ona odmah
    za polovinu oslabi. Velike snage su ćutljive u čoveku, kao i u prirodi. Napoleon je, uglavnom, bio ćutalica.

    J. Dučić
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  11. #11
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Mefisto seđaše isto onako grozan i bled kao nekad nad Tebom, nad Vavilonom i Jerusalimom, u sate njihove propasti.U tamnom i nepomičnom vazduhu oko njega stršile su tanke gotske crkve, u kojima je te noći bio utamničen jedan nemoćan Bog.Ali je Mefisto oklevao da učini ikakvo novo zlo.

    Je li se u njemu prenuo glas nekadašnjeg dobrog heruvima, glas ljubavi? I on, koji je stajao izvan svega i protiv svega, je li osetio sad da se najzad vraća u večitu, tihu i toplu Harmoniju? Ili je, naprotiv, te noći smišljao svoju najstrašniju orgiju, svoju najveličanstveniju poemu Razorenja?
    Ne, nepomičan i nem, u studenoj noći bez neba, pored zagluvelih zvona, on oseti srce prazno i malo.U njemu ne beše više ni ljubavi ni mržnje; u njemu beše sada samo studena Ravnodušnost, kao zeleno more otrova i žuči.I Mefisto pozna to nepoznato osećanje ravnodušnosti koje nikada nije imao ni Bog ni Satana, i koje je samo osećanje Čovekovo.
    Tada bog zla uvide svu dubinu poniženja i oseti najsvirepiji od svih bolova."

    Dučić

  12. #12
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Odlomak iz omiljene knjige - strani autori

    Prvi pijetlovi! Pakosni trubači, podstiču vrijeme,
    mamuzaju ga da se ne uspava, požuruju nesreće, dižu
    ih s njihovih legala, da nas sačekaju, nakostriješene.
    Umuknite, pijetlovi, stani vrijeme!
    Da li da vičem u noć, da sazivam ljude, da tražim
    pomoć?
    Uzalud. Pijetlovi su nemilosrdni, već dižu uzbunu.
    Sjedim na koljenima, slušam. U tišini sobe, negdje iz
    zida, iz stropa, iz nevidljivog prostora kuca kudret-sat,
    nezaustavljiv hod sudbine.

    Меša Selimović"Derviš i smrt".

  13. #13
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Jedva da su dve godine sastavili zajedno kao muž i žena, posvećeni jedno drugom, a on je opet morao u ilegalstvo i bekstvo. A i te dve godine prožete su strepnjama i nekim svetskim brigama i morama. Sve komunističke poraze po Evropi, on je preživljavao kao porodične i lične nesreće. Gore i teže! Pa su i u postelji, i u igrama sa detetom, bili sumorni i potišteni. Uzaludan je bio njen trud da ga uteši ljubavlju i porodičnom toplinom. Nikakvim uzbudjenjima i nežnošću nije mogla da mu ukloni brige zbog sukoba Staljina i Trockog i rdjavih vesti iz Nemačke. Nikakvim zagrljajima! Tada se i javila njena prva velika sumnja u dubinu njegove ljubavi i snagu pripadanja nekom svom.Njoj. Čoveku kome je svet izvor i sreće i nesreće šta znači ljubav jedne žene? Može li on biti dobar čovek,može li biti otac, muž, ljubavnik?
    Šta je, u stvari, bila ta njihova ljubav?
    Svagda: nešto je bilo - samo bilo i možda- biće. Samo ponekad sada.A kad su zajedno, to opet nije bilo celo sada, radost i spokojstvo u duši, jer je grizao strah: možda je poslednje. Kad se rastanu, kad ode nekuda, ili kad se ona vraća kući od njega, onda je boli sve: i to što je kratko bilo, a što možda više neće biti nikada. Ako mu se nadala i tada je njena nada bila rovašena sumnjom Tugovala je kad je najsrećnija bila, jer nije verovala da joj se ta sreća može ponoviti. Pa oni dani i noći posle njegovih hapšenja i bekstva od policije....Bože, kako je kao kuja kojoj su porod strpali u džak i odneli da bace, tumarala po kući i bašti, od postelje do kapije, njušila odela i veš, udisala njegov nestanak, sedala na njegovu stolicu da dodiruje nešto što je on dodirivao, uzimala njegove knjige, stvari, odela, nedeljama spavala na njegovom jastuku i njegovoj posteljini, i spavaćicu iz poslednje zajedničke noći nosila je nedeljama,pila vodu iz njegove čaše, oslanjala se na zid na koji se on oslanjao....Noći je čekala da se zaroni u njega, on joj je bio noć-ljubavnik i ilegalac. Noću je bila slobodna da mu šapće sve, da mu čini sve, da ga zamišlja i prividja kako joj je uzbudljivo i lepo. Čim se probudi, bla je s njim. Videla ga pored sebe i kad nije bio. U budjenju, ono njegovo uvek strogo lice i vojnička navika da ustaje čim se probudi, pa njena ljutnja što ne leškare i ne čavrljaju golišavi.... A znao je da od svih zagrljaja najviše voli neočekivane. Mnogo malo ga imala, stalno ga želela i više no on nju. Nikad se nikom nije požalila na život, čak ni Ivanu. Dobri, nesrećni moj brat...Tešio je tvrdnjom da su večne samo one ljubavi, koje se ne dogadjaju. O, uteho !

    Dobrica Ćosić - Grešnik
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  14. #14
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Davno je rečeno da je istinska ljubav snažna kao molitva. Ona čisti srca. Okrepljuje duh. Pobedjuje taštinu. Ona doziva. Mami. I mora biti uslišena.

    -Čovek ne može od sebe pobeći.

    -Jer jedina nedostižna daljina je daljina posvadjanih srca.

    -Učili su me da je strah odsustvo vere. Da se plaši čovek koji nema čvrsto pouzdanje u Boga. Ja sam verovala da Bog zna šta je za mene najbolje. I da će mi baš to dati. Verovala sam i da me neće opteretiti više nego što mogu da podnesem. “Ali šta ako je to što je najbolje za moju dušu neko strašno iskušenje? Neka težina od koje neću pasti, ali ću posrtati savijena do tla? Neka muka koja me neće ubiti, ali će me bolno ranjavati?” pitala sam se. Bojala sam se budućnosti. Bojala sam se života, koji mi više nije izgledao kao niz mogućnosti, već kao mračna šuma puna zamki, i zveri koje vrebaju sa svih strana. Svaki dan činio mi se kao nova pretnja. Duša mi je treperila, a srce neprestano drhtalo i tugovalo zbog onoga, nepoznatog, što bi se moglo zbiti.

    -Uvek sam verovala u Boga. Imala sam poverenja da je sve što se dešava deo Njegove neuhvatljive i neshvatljive volje. Njegove savršene promisli,nedokučive našem malom znanju i slabašnom umu. U toj veri,u tom poverenju,bilo je i sigurnosti u neki jednostavan red i poredak. Dobro se dobrim vraća. Zlo čini, zlu se nadaj.Gospod dopušta samo ona iskušenja koja čovek može da podnese. Koja su mu na duhovnu korist. Srce se čisti suzama,a duša jača bolom.Sva čovekova nastojanja vidi Svevideći i stoga nijedan naš trud nije uzaludan.Čovek živi na zemlji da bi stvorio sebi mesto u Carstvu nebeskom.Ali postoje nesreće pred kojima se svaka misao smuti, um zanemi. A srce pišti i jauče i rida, i njegova pitanja su sve brojnija.

    -…ne placi,jer ne vredi.To je zenska sudbina.Da ode na ko zna koji dvor.Da zivi u tudjem svetu, medju tudjim ljudima,prepustena na milost I nemilost svome muzu I gospodaru. Ida se neprestano moli,najpre da joj Bog podari,a potom I sacuva sinove.Jer sinovi su majcina krila.Snaga I oslonac.Ponos u mladosti.Garant opstanka u zrelom dobu.Sigurnost u starosti.A kceri su, kceri moja mila,tek odrazi nas samih.Radjamo ih da ponove nase patnje I nemoci. Nase bolove I stradanja. Da I one radjaju kceri.Da ih vole kao sam svoj zivot.Ali da se nadaju I raduju sinovima.

    -Sreca cesto postane nestrpljiva. Nece da ceka!

    -Sta vredi coveku da zadobije sva blaga ako dusu svoju izgubi.

    -Neznost ostavlja najdublje tragove.Poverenje obavezuje vise nego pretnja.Ljubav se najduze pamti.

    Ljiljana Habjanović - Zapis duše
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  15. #15
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Glad i nije nešto, ako čovjek pregladni. Seoski nadničar Nurif Smaka je na svom stomaku osjetio kako je gladovati i kako je čovjeku kada pregladni. Nije se jednom dogodilo da gladan zamrkne, a još gladniji osvane. Lakše mu je bilo da se prisjeti koliko se puta najeo u životu.

    Od mrvica, koje je dobijao radeći za cazinske gazde za svoj tegoban rad od zvijezde do zvijezde, odvajao od svojih usta i dijelio na ravnopravne dijelove za bremenitu Sadiku i dječicu koja su bila jedno drugom od uha do uha. Nurifova nesvakidašnje mršava i sitna ženica, koju su mu priveli oni za koje je nadničio, izrodila je desetero djece. Bila je plodnija od svake gazdinske njive. Primakne joj se – rodi dijete. Jedanaesto je na putu. Kada zaplače, valja i njega ljuljati i nahraniti.

    I dok su drugi raspredali priču kako se sirotinji daju djeca, a bogatima dukati, siroti Nurif je gurao svoj točak sudbine, a da nikada nikome nije kazao kako su mu djeca teret. Svako je volio jednako, a branio se istinom: ”Imam desetero, koliko imam prsta na rukama. Koji god prst da porežem, boli!”

    Za svoju tegobnu sudbinu nije nikoga okrivljavao.

    ”Sadikina brazda, moje sjeme… Ja druge njive nejmam”. govorio je, orao po Sadikinom busenu i durao. Kada bi ga naružili, kako mora pripaziti na sjetvu između mršavih nogu one koja mu se više primiče nego li izmiče, on bi se nasmijao i kazao da su žena i djeca njegovo jedino blago.

    ”Ona moraju jesti, ja ne moram!” – branio se.

    Koliko su Nurif i Sadika voljeli svoju dječicu, znaju to oni koji su htjeli da znaju: nikada nisu ni vidjeli ni čuli da su digli ruku na maksume.

    Više je bilo onih koji su zbijali šalu na račun ovih siromaha. Ruku na srce, u tome je bilo i onog zdravog humora, koji je mamio smijeh i simpatije. Sadikinu i Nurifovu ljubav su poredili sa horozom kreštavcem i kokicom pirgom.

    ”Malehni oni, pa malehna i djeca” – govorilo se.

    Dok su prolazili seoskim puteljkom, dobri ljudi su u njima vidjeli ono ljepše. Poput pjetlića Nurif je išao ispred svoje kokice, a za njom, po visini i starini, trčkarali su pilići. Najmanji u koloni je bio Ahmica. Jedva da je bio odvajao od zemlje, posrtao je, padao, ustajao i pritrčkivao…

    Kada bi nečija prijetnja poput jastreba kidisala na njih, pilići bi se, u trku, za tren našli uz majku. Ona bi čučnula da ih sve prigrli i zaštiti od uljeza. Jastreb bi udario u prazno. Čim bi opasnost prošla, iz krila i ispod dimija prvo bi izvirile glavice, a onda bi se goluždravci, uz razdragano pijukanje, razletili na sve strane. Sajma bi ih prebrojavala. Najlakše ih je razlikovala i prepoznavala po boji perja. Činili su šareno jato. Četvero je bilo crno, troje bijelo, dvoje žuto jedno riđe pile.

    Kada bi ožednili ili ogladnili, Sadika je posipala mrvice i prizivala dječicu: ”Pi-piii-piii… Dođite: Omere, Sajmo, Safija, Safete, Edheme, Mustafa, Hanifa, Zumreta, Ahmice!” Niti jedno nije smjelo ostati ni žedno ni gladno.

    Mrvice je donosio Nurif.

    Odlazio je po mraku.

    Dolazio je po mraku.

    Djeca ga danima nisu viđala.

    Više iz sažaljenja nego li iz samilosti, cazinske gazde Nurifu sklepaše brvnaru na kraju sela. Gurnuše ga ukraj. Da nikome ne smeta.

    Među onima, za koje je nadničio, najšire ruke je bio Salih-beg Hasanović i njegova žena Rasema. Nije im bilo suđeno da imaju djece. Imali su sve drugo, a kao da nisu imali ništa. Nurif je nerijetko mogao da čuje iz Raseminih usta, kako bi se rado mijenjala da može, kao što ne može, sa njegovom siroticom Sajmom.

    ”Moj, ti, dobri Salih-beže, jedino bogastvo je u evladu” – kazivala je i umivala se suzama.

    Jednom, i više mjednom, jezik begovice je kliznuo kako ne valja. U naletu žala što će cijelo bogatstvo ostati bez nasljednika, ujela je Nurifa za srce. Lomeći prste na rukama, priupitala ga je: ”Nurife, daj mi ono dijete što ga Sadika nosi u stomaku!”

    ”Ne dam!” – potresao se Nurif. ”Sve mi uzmi, ali dijete ti ne dam!” – kazao je.

    Ispričala je to Salih-begu. ”Pogledao me je, a kao da me je sabljom sasjekao” – požalila se.

    ”Moja ti, Rasko, teško si ogriješila dušu… Traži halal i rastereti svoje srce!” – razborito je kazao Salih-beg i pozvao se na vjeru i postekiju na kojoj se klanja Bogu. ”Od dragog Boga ću iskati da ti oprosti grijeh počinjen u velikoj želji da imamo nasljednika…”

    Rasema je zaplakala.

    ”Bog je tako htio, a Njegova je najpreća” – pokušao je utješiti ženu, onaj koji je više i češće od drugih darovao Nurifovu kuću. Redovno je davao zekjat i vitre njegovoj djeci. Kada su drugi davali šakom, on je davao kapom. Kada su njegovu dječicu napajali surutkom, on je – mlijekom. Ako su drugi nudili sir, Salih i Rasema su davali kajmak.

    Vremenom, mrvice Hasanovića za Nurifa su bile slađe od nečijih brda halve.

    Ruku na srce, koliko god je ko davao Smakama, uvijek je bilo nedovoljno za mnogobrojna usta.

    Na sirotinjskoj sofri, uz kukuruzni hljeb, najčešće su gladna usta čekala pura i krompir. Prava rijetkost je bila da zamiriše meso. Otud, u toj sirotinjskoj kući, bajramski blagdani su dočekivani s posebnom radošću… Zajedno sa ramazanskim somunima i kurbanskim mesom, zamirisale bi duše Nurifovih siročića.

    Bilo je tako kako je bilo: uvijek više usta nego kašika.

    Nurifu je najmanje ostajalo.

    Uspavljivala ga je i budila želja: ”Bože, daj mi bar jednom da se najedem, makar odmah crko!”

    Požalio bi se onima koji su osjetili glad. Tješili su ga tako kako su mogli i znali: ”Nurife, nije dobro ni kada se prejedeš, valjaćeš se od bolova u želucu… Niti možeš leći, niti se možeš uspraviti.”

    Oni, koji su ga slanim mrvicama pitali, slatkom šalom su sebe hranili: ”Ko gladuje duže živi moj Nurife… To je naučno dokazano!”

    Stomaka sraslog s kičmom, Nurif je govorio onako kako su crijeva krčala: ”Gladovanje je bolest koja ne boli, ali čovjeku dođe takva mučnina da bi povratio želudac. Pozeleni od muke. Povratio bi od nekog zora, ali nemaš šta povratiti. Crijeva krče, prepliću se poput gujavica na suhom, otimaju se za mrvicu koje nejma, za kap mlijeka kojeg nejma…”

    Kakva fajda od saznanja koliko je puta pregladnio? Kome i zašto takvo saznanje? On, Nurif, najbolje je znao da sit gladnome ne vjeruje!

    Stotinu puta je poželio da ga nejma, samo da se ne pati i ne gleda one koji uz njega pate. Jednom, i ne jednom, vidio je sebe kako visi na sa omčom oko vrata. Dolazio je na pomisao da se baci pod voz, da skrati muke, ali, čim bi pomislio na svoju dječicu, odustajao je. Voz bi prohuktao dalje, a on bi kleknuo na zemlju i molio: ”Bože, znam da je grijeh oduzeti sebi život, jer život si mi darovao Ti, Svemilosni i Svemogući Gospodaru.”

    One noći, kada se vratio iz čaršije sa ispraćaja na hadždž Salih-bega Hasanovića, kao i obično gladan je prilegao na slamarici. Glad je potiskao zadovoljstvom što je budućem hadžiji mogao izdvojiti nekoliko metalnih novčića da se nađu na putu za Mekku. Ovaj je odbijao da uzme, ali ga nije mogao odbiti.

    ”Dajem s halalom Salih-beže” – kazao je i gurnuo kesu u džep. ”Uzmi hadžija, grijeh ti je da me odbiješ!”

    Bijeli hljeb, kog je kupio u čaršijskoj pekari, nije pomišljao da načne. Donio ga je djeci. Da oslade dušu bijelim hljebom. On je gledao. Djeca su jela. I dok su se njegovi siročići otimali za bijele mrvice, zadrijemalo mu se.

    Zaspao je.

    Usnio je najčudniji san.

    Kao, on, Nurif Smaka, zasjeo za orgomnu sofru, a na sofri brda i doline od hrane. Neka od jela nikada prije nije vidio. Carska večera. Mogao je birati: begova čorba, pilav kakvog je sultan na Bosforu jeo, songandolme kojima su sladila usta sultanije, bureci iz kojih su virili komadi sjeckanog mesa, janjetina s ražnja, kadaif, baklave, agde, med i medovina…

    On gleda hranu, a kao da hrana gleda njega.

    Ne može vjerovati da je sam sjeo za sofru.

    ”Sadika ženo, ne mogu ovo sam jesti!” – kazao je i doviknuo: ”Zovi djecu!”

    Čuje i vidi Sadiku. Razletila se po ćoškovima i budi piliće. Zove ih radosnim glasom: ”Diž’ te se… Omere, Sajmo, Safija, Safete, Edheme, Mustafa, Hanifa, Zumreta, Ahmice!”

    ”Nemoj koje zaboraviti” – moli je Nurif.

    Kada su svi posjedali, još je bilo mjesta.

    ”Sadikice draga, nećemo još početi jesti…” – podignute obrve veli Nurif. ”Ima još gladnih… Pohiti po Sabita u komšiluk, možda je gladan legao… Nije imao ko ni Selimu spremiti večeru, Bogoti zovni i njega…”

    Sadika je već na nogama. Prije nego što je do vrata stigla, Nurif se sjetio stare i bolesne Muzaferovice… ”Zovni i nju, ona voli baklavu, a more biti i kadaif… Pohiti Sajmo da se begova čorba ne ohladi!”

    Komšije stigoše i posjedaše oko sofre.

    ”Ima li još mjesta?” – pita Nurif.

    ”Nejma!” – kaže Sajma.

    ”E- e, sad, s bismiletom, pa bujrum...!” – radostan je domaćin.

    Kada je pošao kašikom da srkne begovu čorbu iz tanjura, u jednom trenutku, sve je nestalo. Kao da je neko magijom sklonio sofru i sa sofrom hranu.

    Od tuge, čuđenja, čega li, Nurif se trznuo iz sna. Kada je otvorio oči, vrh njegove glave stajao je trgovac Salem Arnaut.

    ”Hlupao sam na vrata, ali me nisi čuo. Spavao si kao top. Ni djeca te nisu mogla probuditi…” – govorio je onaj iznad njega.

    Nurif se nije dizao. Nije mogao. Opijen snom, kakvog valjda niko nije usnio, treptao je očima poput prevarenog djeteta. Sve se u jedan mah raspršilo kao mjehuri od sapunice.

    ”Došao sam lijepim poslom…” – kazao je trgovac. ”U amanet mi ostavio hadžija Salih-beg Hasanović, prije nego što je krenuo na daleki put…”

    Nurif je podigao glavu.

    ”Tvoja djeca se već raduju…” – kazao je ozarenim glasom musafir.

    ”Istrčala su van, jedno preko drugog… Ni Sadika nije sačekala da te probudim… poletila je i ona u avliju!”

    Ništa mu nije bilo jasno. Protrljao je oči da bolje vidi onoga koji mu je govorio: ”Dobio si posao i bićeš svoj *****...! Tako je kazao i hadžija Salih-beg, da mu Dragi Bog hadždž upiše u sevap.”

    ”Ko, *****? Kakav bolan ja *****?” – skočio je na noge Nurif.

    ”Ako odeš do prozora i pogledaš, sve će ti se samo kazati” – uz blaženi osmijeh uzvratio je trgovac Salem.

    Pogledao je kroz prozor.

    ”Vidiš li onog konja?”

    ”Vidim!”

    ”Je li upregnut?”

    ”Jeste… Vidim i konjska kola!”

    ”E, Nurife, ono je sve tvoje!”

    Zavrtilo mu se u glavi. Čuo je i nije čuo kada je gost govorio: ”Salih- beg mi je uredno sve platio i kazao kako je to nijet njegov i njegove žene Raseme, da mu Dragi Allah upiše i ovaj sevap. Njemu sevap, a tebi posao. Obraduj ga, kada se vrati s hadždža, da si već nekome prevezao drvo, sijeno, fasungu iz prodavnice… Svoju muku naplati. K’o, svoje! Hadžija ne sumnja u tvoje poštenje, i to je rekao…”

    Nurif je još nešto kanio izustiti, ali riječ nije prelazila preko usana. Nije stigao zadržati gosta. Ostao je u ušima njegov glas: ”Ja sam svoje završio, a ti gledaj kako ćeš svoje!”

    Već sutradan Nurif je sjedio za svojom sofrom. Doduše, nije bila onako velika kao u snu, ali su oko nje komotno posjedali Nurif, Sadika i njihovo desetoro djece.

    Još je bilo mjesta.

    Pozvao je i komšije da mu slađe bude.

    Prije nego što je stavio zalogaj u usta, još jednom se krenuo iza sebe i pogledao ima li još neko gladan.

    Počeo je da jede.



    San o sofri - Mustafa Smajlović
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  16. #16
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Žene, ja ne znam kome ste vi bile blaga kiša jutarnja, ali u naš život ulazite kao pljusci nošeni vihorima. Preko vaših bijelih tjelesa pjeni se bučno život naš, zaustavlja se u virove i pada strmoglavce.
    Ta mudrost nije lijek, ni starost ne pomaže, i kad sve umukne, vaš je glas još u bilu krvi moje. S čega�se mudračeve oči mute i svetačke usne blijede?
    Ženo, što ne možemo da te jasno vidimo kao pračovjek ženku na suncu, nego si postala strašna vizija i otrov krvi naše, pa bježimo pred tobom, i dok mislimo da si daleko, ti bdiješ u našim mislima, i dok hoćemo da te u radu zaboravimo - gle! - na svim našim djelima tanke vijugaju linije, tragovi tvojih nevidljivih prsta.
    Sta znači talasava linija vašeg tijela? I ta nijema, bijela, raspjevana ljepota koju nemirno lovimo kao djeca leptira, a ona nam, naizmjenice, ili zadaje bol ili se pretvara u gorčinu?
    Žene, u očima vašim sja ulomak jednog ljepšeg neba koje je sjalo nad srećnijim stvorovima no što smo mi i za neke strahovite kataklizme prsto u parčad.


    Ivo Andrić - Ex ponto
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  17. #17
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    "Sve ima svoje granice." - Kako je jednostavno ponoviti te reči banalne klasične istine.
    Kako lako prihvata tu istinu onaj koji nikad ni u čemu nije osetio potrebu ni pokušao da ide daleko i tako se nije ni mogao naći na nekoj granici. Uostalom, u detinjstvu, dok su čovekove snage nerazvijene, pitanje granica i ne postavlja se pred nas, jer se ozbiljno i ne sukobljavamo sa njim; tek sa mladošću i zrelim godinama počinju naši sudari i naši obračuni sa granicama, a starost i smrt i nisu drugo do poslednje granice naših granica i našeg trajanja. Tada je i samo naše postojanje, kao takvo, nerazdvojno vezano sa pojmom granice, i to svuda i u svemu. I naši najveći usponi i 'uspesi' u stvari su samo granice nasih moći i nastojanja, tek obrnuto protumačene i drugim imenom nazvane. Ono što ponekad u našem ili tudjem životu nazivamo 'vrhunac sreće' samo je jedna od tih granica, a nas grob, koji nas pouzdano čeka negde, u zemlji ili u kamenu, poslednja je od naših granica. Tek kad jednom i njega, zajedno sa nama, nestane u prostoru i sećanju, možemo se nadati da ćemo se osloboditi prokletstva granice i ući, valjda, u bezgranično carstvo nepostojanja.



    "Znakovi pored puta" - Ivo Andrić
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  18. #18
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Nije ovo nikakav početak, ali počeću. Zvala se. Bila je kći nekog oficira, poštara ili železničara, neke uniforme u svakom slučaju. Sećam se da je nedeljom prolazila šetalištem držeći svojom tankom belom rukom neku ruku koja je baš znala šta hoće, i koja je bila obučena u rukav nekakve uniforme. Mislim da se doselila pre rođenja. Rodila se tek kasnije. Dugo nisam znao ništa o njoj. Slučajno sam je video petnaest godina nakon rođenja, a dvadeset nakon što se doselila. Ponedeljkom je -nikada to neću zaboraviti- oblačila belu haljinicu prepunu nekakvih šljokica, nekakvih čipkica, nekakvih volančića i ostalih deminutiva. Imala je petnaest godina a ja sam kao i obično, imao trideset. Stanovala je u sivoj zgradi na čijoj fasadi beše natpis, nekakva nečitka firma, nešto kao M. Petrović & sinovi. Samo mi je to ostalo u sećanju. I to da je svirala klavir, sudeći po tome nije bila kći železničara već oficira. Oficiri vole vojnu muziku. Možda je bila kći nekog oficira koji je mnogo putovao železnicom. Tako, neka bude tako. Imala je prekrasne oči. Pričali su mi da su prekrasne. Ja nikada nisam smogao hrabrosti da je pogledam u oči. Imao sam dvojicu ili trojicu prijatelja, veoma smelih momaka, oni su mi pričali sve: i to da nedeljom oblači belu haljinu, da ima mladež na bradi, da ima plave oči. Ne bih sada, da im nisam verovao, smeo sa sigurnošću tvrditi da je uopšte imala oči. A opet, njene su mi oči mnogo značile. Naši susreti? Nisam siguran u pogledu naših susreta. Treba biti ja, pa sve to nazvati susretima, a to je prilično teško. Viđao sam je retko: uvek nedeljom, samo u snu, uvijek s leđa. Sanjao sam, ne znam zašto, najčešće sredom, da je nedelja i da ona dolazi s kraja neke druge ulice koju ću kasnije vrlo često pominjati u svojim pričama. Ja bih, u snu naravno, stajao ispred poslastičarnice, čekao je posmatrajuci kroz trepavice njenu siluetu, a kada bi mi se približila, ja sam kukavički obarao pogled. Pa ipak, ti su mi susreti mnogo značili. U to vreme, ako je to neke uteha, snovi su bili malo stvarniji.
    Da li sam je voleo? Da! Potvrdno. Šta sam joj govorio? Sa pristojne udaljenosti, u snu razume se. Nešto jesam. Ne treba sumnjati da su to bile gluposti. Nešto u kratkim is pre ki da nim re če ni cama. Zadihanim. Šta li sam to mogao govoriti? Sadržaj kratkih is pre ki da nih rečenica je,nažalost,zaboravljen. Zauvek.Možda sam joj govorio...
    Ne, nije to. Videlo se, od prvog dana se videlo da će otići. Pravio sam se da to ne primećujem. Sve to nije važno. To se dogodilo davno i već je zaboravljeno. Drugo nešto neću zaboraviti: belu haljinicu i popodne u koje je, zaista, otišla. Neću to zaboraviti ni kada umrem. Sedeo sam i pio čaj. Onda je došao neko, bilo ko od trojice mojih prijatelja, i tiho mi šapnuo da je njen otac oficir dobio prekomandu, da je njen otac železničar otputovao daleko- za uniforme se uvijek nađe neki dalek i glup posao- i da su svi ti očevi poveli i nju sa sobom.Izustio sam samo jedno kratko: Oh! Najednom je to O iz oh zatreperilo nad čajem obrazujući kineski ideogram O-SHAY koji se poslije kratkog vremena kondezovao u OČAJ, a odmah potom u očaj, opori očaj od nane.

    Svetislav Basara - Peking by night / Očaj od nane
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  19. #19
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Sunce se tek pomolilo, a razgovor već teče.
    - Bogami, ti si video sveta, Zaimaga.
    - Jesam, ali šta mi to vredi kad sam, evo, postradao i kad su
    ljudi pogani i ne daju živeti ispravnom čoveku. A jesam prošao
    mnoga mesta i svuda mi je dobro bilo i ljudi me poštovali i
    prizivali, a i ja sam se vladao kako treba i sa svakim lepo i
    pošteno umeo.
    Gleda zatim ćutke preda se, kao da čita neki podsetnik, i
    počinje kao da nastavlja gde je prekinuo.
    - U Adapazaru sam zaimao i oženio se. Dobru i pametnu sam
    ženu imao. Ljudi su me mnogo poštovali i moja bojadžijska radnja
    bila je prva u varoši.
    - Pa što ne ostade tamo?
    - Eh, što! Djavo me nagovori te uzeh jos jednu ženu. I od tog
    dana sve krenu naopako. Jest me zadovoljila prvih dana. To moram
    da kažem. Ali ćud je imala! Ništa što se zavadila sa mojom prvom
    ženom i što mi je od kuće napravila pakao, nego zadje tako po
    varoši, pa što kažu: u jednoj ruci slama a u drugoj vatra. Gde
    dodje, tu svadju i omrazu stvara. Dva bi oka, što kazu, u glavi
    zavadila. Braća moje prve žene stadoše da me gone. Omrznu svet
    na mene. I ja, vidivši da gubim ugled i mušteriju, i da ću i glavu
    izgubiti ako tako dalje podje, rasprodam potajno i budzašto ono
    robe i alata pa krenem opet u svet.
    - Ih, brate! Šteta! - kaže neko zabrinuto.
    Zaim tužno njiše glavom kao da samo on zna kolika je to šteta.
    - E, moj bežanovicu, što ti nisi najurio tog svog otrova, nego
    ti da bežiš, pored tolikog svog dobra! - kaže promuklim glasom
    atletski razvijen čovek iz kruga.
    - "Najurio, najurio"! Nije to tako lako. Da ti znaš kakva je to
    žena bila. Ne možeš da se odlepiš od nje a vidiš da te nestaje.
    - Ah, šta! Najurio bih ja nju pa sve da joj je sunce medju
    nogama a mesec na trbuhu.


    Ivo Andrić - Prokleta avlija
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  20. #20
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Odlomci iz omiljene knjige - domaći autori

    Neka mi samo niko ne kaže za nekog: nevin je. Samo to ne. Jer ovde nema nevinih. Niko ovde nije slučajno. Je li prešao prag ove Avlije, nije on nevin. Skrivio je nešto, pa to bilo u snu. Ako ništa drugo, majka mu je, kad ga je nosila, pomislila nešto rđavo. Svaki, dabome, kaže da nije kriv, ali za toliko godina koliko sam ovde, ja još nisam našao da je neko bez razloga i bez krivice doveden. Ko ovde dođe, taj je kriv, ili se makar očešao o krivca. Phi! Pustio sam ih dosta, i po naredbi i na svoju odgovornost, da. Ali kriv je bio svaki. Ovde nevinog čoveka nema. Ali ima ih na hiljade krivih koji nisu ovde i nikad neće ni doći (to dobro znaju oni iz firme "Rade Neimar", pr.aut.), jer kad bi svi krivi dospeli ovamo, ova bi Avlija morala biti od mora do mora. Ja ljude znam, krivi su svi, samo nije svakom pisano da ovde hleb jede.

    Ivo Andrić - Prokleta Avlija
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Odlomci i kratke priče
    Od Sibi u forumu Književnost
    Odgovora: 280
    Poslednja poruka: 24-05-2015, 22:25
  2. Odlomak iz omiljene knjige - strani autori
    Od Bisernica u forumu Svetska književnost
    Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 26-01-2014, 21:12
  3. Omiljene scene iz domaćih filmova
    Od Man u forumu DVD & DivX
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 27-09-2012, 15:57
  4. Domaći autori
    Od Mirka u forumu Srpski književni izraz
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 16-03-2011, 23:01
  5. the Books of Knjige-H1N1
    Od Man u forumu Doktorska ordinacija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19-12-2009, 15:57

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •