Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 55

Tema: Еманципација

  1. #1
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Еманципација

    Emancipacija je oslobađanje od položaja zavisnosti i sticanje slobode i samostalnosti pojedinca, društvene grupe ili institucije. Često se povezuje sa sticanjem statusne i akcione nezavisnosti etničke, rasne, verske ili polne grupe u savremenom društvu. U širem kontekstu koristi se i kao sinonim za napredak u ideološkim, političkim, socijalnim i drugim područjima ljudskog života. U psihologiji i socijalnom radu često znači postizanje nezavisnosti u odnosu na porodicu i društvenu sredinu.

    Ово пронађох у википедији.
    Међутим, кад се спомене ова реч, првенствено се мисли на жене.
    Све ово врло лепо звучи, али, како је у пракси?
    Како жене заиста доживљавају ту своју еманципацију у односу на мушкарца?
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  2. #2
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Еманципација

    Bas moram ja...prvi, pu, pu...
    Ovaj, zeMske vole slobodu, posebno od...SveKrivih pa...odlucile da...promene svet, ne, svest. I tako...lutale, lutale i evo...dovde...dolutale!!!

  3. #3
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Еманципација

    Чини ми се да последњих деценија жена заборавља да је пре свега жена и мајка.
    У жељи за самодоказивањем, жене су, негде успут, изгубиле себе.
    И не само што су изгубиле себе, већ се полако губе и мушкарци...

    Не само што су преузеле превише обавеза на себе, већ у свему желе да буду само оне и вазда прве.
    Имам утисак да се утркују која ће брже преузети контролу у свим сферама живота.
    Велики је успех кад некој муж кува и простире веш.
    А неуспех ако он има већу плату.
    Успех је када увек и свуда истиче себе и шта је све постигла.
    Успех је кад види како друге жене немају истог успеха.
    Успех је не саслушати мужа, већ по сваку цену доказати да није у праву.
    Успех је и ћерку тако васпитати.
    А ондак кукњава како мушкараца нема...
    Чини ми се као да и то представљају као успех.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  4. #4
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Еманципација

    Emancipacija individua bez obzira na pol je poželjna ako se mene pita...Često zloupotrebljavana od raznih grupa i udruženja je toliko "izlizana" i "istrošena" kao pojam da naprosto sam proces vapi za novim terminom koji bi opisao potrebu da se međupolni odnosi postave na svoje mesto. Često vozim kroz Srbiju i jednom prilikom sa prijateljem i poslovnim partnerom koji živi i radi u Češkoj Republici u blizini Sremske Mitrovice videh kraj puta damu kako se muči sa menjanjem gume. Dam 4 migavca i stanem a kolega inače fakultetski obrazovana osoba kaže: " Vozi bre ko je ****. Htele su jednakost evo im je". Naravno da nisam poslušao. Stao sam i pomogao. Znam za mnogo slučajeva gde su žene manje plaćene od muškaraca za isti posao. Također znam da postoje zanimanja koja naprosto nisu za ženski pol a da se na silu forsira usled neke lažne "političke korektnosti" da žene obavljaju te dužnosti. Ovde pre svega mislim na vojsku i policiju. Dakle jesam za jednaka prava za oba pola. Nisam za to da pod svaku cenu guramo nešto što je neizvodljivo...Ili ako dame baš žele da budu piloti ili oficiri u specijalnim jedinicama onda neka i standardi i uslovi pri konkursu budu jednaki. Na kraju vrlo interesantno kako neko zamišlja da rađa u sred vojne ili policijske karijere pri uzdizanju u istoj? Prosto zamišljam ženu Majora kako pred postrojenim PT bataljonom saopštava potčinjenima kako odlazi na čuvanje trudnoće. Po povratku sa istoga nakon trudničkog bolovanja i prvopomenutog tražiće jednakost? Opet u MIG 29 ili u blato do zuba. "Izvinite gospodo oficiri danas ne letim imam menstruaciju". Molim vas školovanje od 2 miliona evra da bi imali pilota 7 dana mesečno van operativne upotrebe? "Izvinite kolega danas ne mogu da izvodim taktičku vežbu sa bojevim gađanjem vodim dete na vakcinu". To bi bila pozitivna diskriminacija a ja sam protiv svake diskriminacije makar i pozitivne. Pre pljuvanja molim dame da shvate da se moj tekst odnosio na specifična zanimanja i dužnosti u nekim strukturama društva. Nikako na stečena pozitivna rešenja, jednakost polova, univerzalna ljudska i građanska prava uopšte.

  5. #5
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Еманципација

    Uh, sto ga lepo sroci Carice. Sta ce u ovom naprednom drustvu, gde sve vri od kulture, zastarela i prevazidjena institucija Porodica, to su zeMskama nametali muskarci, oni jaki a...ograniceni. Zasto da ne zivi zajedno istopolna populacija? Kao prvo, blizi su sa stavovima i razmisljanjem a i...kulturno je (zar nam nisu i anticki Grci to vec...pokazali). Bas je pravo vreme da dodje do izrazaja ono sto je uvek dominiralo. Sujeta i moc su znak napretka i kulture.
    Kako imamo lepu buducnost, nasa planeta gleda u naprednu i bolju buducnost.

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od QueenOfClubs Vidi poruku
    Emancipacija je oslobađanje od položaja zavisnosti i sticanje slobode i samostalnosti pojedinca, društvene grupe ili institucije. Često se povezuje sa sticanjem statusne i akcione nezavisnosti etničke, rasne, verske ili polne grupe u savremenom društvu. U širem kontekstu koristi se i kao sinonim za napredak u ideološkim, političkim, socijalnim i drugim područjima ljudskog života. U psihologiji i socijalnom radu često znači postizanje nezavisnosti u odnosu na porodicu i društvenu sredinu.

    Ово пронађох у википедији.
    Међутим, кад се спомене ова реч, првенствено се мисли на жене.
    Све ово врло лепо звучи, али, како је у пракси?
    Како жене заиста доживљавају ту своју еманципацију у односу на мушкарца?
    pa teško je doživljavaju...mislim, većina muškaraca voli da im žena doprinosi u kući, ali i da bude malo zatucana...a to nikako ne može jedno s drugim.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Еманципација

    Како то мислиш, затуцана?
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  8. #8
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od QueenOfClubs Vidi poruku
    Како то мислиш, затуцана?
    pa lepo..da ćuti i da joj na pamet ne padne da nešto kaže.
    suprotno od emnacipovana, mislim.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #9
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa teško je doživljavaju...mislim, većina muškaraca voli da im žena doprinosi u kući, ali i da bude malo zatucana...a to nikako ne može jedno s drugim.
    To naprosto nije tačno. Ne poznajem ni jednog muškarca koji želi da mu žena bude zatucana i glupa. Svaki muškarac, ako je pravi muškarac želi da se ponosi svojom suprugom. Pa i njenim profesionalnim dostignućima, kulturom i elokvencijom. Žena nije u stanju da bude ni fizički lepa ako je zatucana jer lepota dolazi iznutra a očitava se na licu i u očima.

  10. #10
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Еманципација

    pa ponosi se i kad je poslušna kao ofca tada mu je najlepša i on se oseća najuspešnijim.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #11
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa lepo..da ćuti i da joj na pamet ne padne da nešto kaže.
    suprotno od emnacipovana, mislim.
    Ako poznaješ takve izbegavaj ih u širokom luku. Jer takvi upravo jesu zatucani, a takvi nisu ni u društvu prijatni jer te gledaju kao objekat...

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Ako poznaješ takve izbegavaj ih u širokom luku. Jer takvi upravo jesu zatucani, a takvi nisu ni u društvu prijatni jer te gledaju kao objekat...
    poznajem ih, kako da ne...pa kad pričaju sa mnom, ispadam kao da sam šugava...a u kuću nam ulaze....a njhove žene samo ćute i ponašaju se kao carice.
    među njima se osećam kao smrdljevak...kao jesam cvet, ali nisam onaj kako valja, znaš...
    jer, kažem šta mislim svakome, pa kud puklo....a to ne radi žena, supruga i majka.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    poznajem ih, kako da ne...pa kad pričaju sa mnom, ispadam kao da sam šugava...a u kuću nam ulaze....a njhove žene samo ćute i ponašaju se kao carice.
    među njima se osećam kao smrdljevak...kao jesam cvet, ali nisam onaj kako valja, znaš...
    jer, kažem šta mislim svakome, pa kud puklo....a to ne radi žena, supruga i majka.
    To je ostatak turskog mentaliteta na Balkanu. Ebe nas begovsko pravo na prvu bračnu noć...

  14. #14
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Еманципација

    Колико ми заиста познајемо турски менталитет?
    И уопште, арапског света...
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  15. #15
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Еманципација

    Citiraj Prvobitno napisano od QueenOfClubs Vidi poruku
    Колико ми заиста познајемо турски менталитет?
    И уопште, арапског света...
    Kvin ti nikada ne odgovaraš pitanjem. Ja mislim dovoljno. Čak mislim previše, jer je 500 godina okupacije većeg dela prostora gde danas žive Srbi bilo zaista dovoljno i previše. Od mnoštva turcizama u našem jeziku do mnoštva jela koja su karakteristična za Tursku, a mi ih smatramo svojima. Drugo ovo o čemu je pisala pričalica nije karakteristično ponašanje muškaraca slovenskog porekla. Više vuče na ponašanje turčina i turski mentalitet gde žena služi samo kao ukras u društvenom životu i mašina za rađanje dece. Ne bi ja sada analizirao Tursku od Kemala Ataturka na ovamo jer tu su vidljivi pomaci u smeru sekularizacije društva i oslobađanja od tradicionalnih dogmi koje i danas brani Ustav a vojska ima pravo intervenisati bez odobrenja parlamenta ako se proceni da je sekularizam ugrožen islamskim fundamentalizmom. Ovo što gledate u "Šeherizadi" je moderna Turska država i bitno se razlikuje od one imperije koja je okupirala ovaj prostor i ostavila strašne tragove na psihu i genetski kod Srba. Generalno gledano ja ne sudim nego komentarišem koliko mi poznajemo turski mentalitet. Previše, ako se mene pita...

  16. #16
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Еманципација

    Шехерезаду не гледам и немам појма о чему се ради.
    Ми заправо немамо прилику да разговарамо са Туркињама и како то код њих св функционише.
    Али, као што кажеш, они су секуларна држава, Ататурк је својевремено морао да заведе диктатуру да би Турска била оно је данас.

    Само, имала сам прилику да причам са арапским женама.
    Интересантно је како оне саме виде себе.
    Оне сматрају да врло лепо живе.
    Имају све отворено. Само је питање шта која заиста жели.
    А већина њих ипак жели да остане под заром, да гаји децу и буде мажена и пажена.
    Истина је да ћути кад мушкарац прича, да се не показује у јавности, али, оне то и не желе.
    Оне одлично знају да паметна жена и те како може утицати на многе одлуке, али, у јавности је мушкарац увек први.
    Можда је то некоме страшно, мени није.
    Та жена не може бити одведена да живи у двособном стану са свекрвом.
    Да би се мушкарац оженио мора да обезбеди стан за своју жену и накит одређене вредности и мора зарађивати толико да може да је издржава.
    Уколико жели да доведе другу жену, мора и њој све то обезбедити. Две жене не живе заједно.
    И, мора прву да пита да ли се слаже са тим.
    Има право да се не сложи и у том случају има право на развод а деца, стан и издржавање јој остају.

    Наше "еманциповане" жене могу врло лако једноставно бити прецртане заједно са децом уколико се некоме тако хоће.
    Имају право да свуда истичу своје мишљење, само не знам колико добра им је то донело.
    Остало: : слободу да се образују, раде, излазе, облаче како желе имају и арапске жене.

    Причајући са њима, а и са нашим женама које су тамо удале, не могу а да не поредим њихов и наш живот.
    Еманципација је сама по себи добра и пожељна у сваком модерном друштву.
    Него... Некако ми се чини да је време да мушкарци почну да захтевају своја права и да почну да се боре за равноправност.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  17. #17
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Re: Еманципација

    Mene rec emancipacija u zadnje vreme jedino na rome asocira.

    Inace , sama rec znaci osloboditi , figurativno - osloboditi se roditeljskog doma , osecaja zavisnosti, osamostaliti se . Roditelji imaju jednu od kljucnih uloga sto se tice "emancipacije" svoje dece, jer su oni ti koji przaju toplinu , sigurnost ali istovremeno i usmeravaju svoju decu ka nezavisnosti , osamostaljenja. Individualno je koliko i kad je osoba spremna da se sama otisne u svet , za to treba relativno puno rada na sebi.

    sto se tice emancipacije "odrasle" zene, mislim da smo toliko emancipovane da nam je ta emancipacija preko glave , valjda jer nisu samo tange , izlasci , menadzment, vozacka dozvola etc etc ta emancipacija. Pregolem je zalogaj za vecinu zena biti humana u pravom smislu te reci , postici harmoniju u svakom segmentu zivota, biti majka, zena ( i sve sto to nosi) , poslovni covek .......

    Citiraj Prvobitno napisano od QueenOfClubs;65628
    [B/
    Наше "еманциповане" жене могу врло лако једноставно бити прецртане заједно са децом уколико се некоме тако хоће.[/B]
    Nase zene su emancipovane , arapske nisu : Znaci mozes sama - izvoli !!!

    usput ,ne bi htela biti ni nalik "emancipovana" bilo kojoj arapskoj zeni
    Ciji potpis?

  18. #18
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Еманципација

    mislim da jesam emancipovana i mislim da će naše ćerke to biti...pitanje je samo koliko su muškarci emnacipovani? ne kažem da nisu, ali ima onih koji misle da jesu, a nisu.
    i, onda emancipovana žena (koja nije nužno feministkinja) naebe kao žuti (ne mislim na DS ), ako joj je stalo do čoveka ....
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #19
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Еманципација

    He, što reče jedna stara profesorka "moj otac bio gimnazijski profesor. Majka nije radila, a imali smo služavku i kuvaricu. A ja ne mogu da platim ni ženu da mi opegla košulje."

    Emancipacija je pre svega ekonomski problem, a ne problem polova. Umalo da kažem polni problem.

  20. #20
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Еманципација

    Зар ти се не чини да је полако превазилази економски и прераста у проблем међу половима?
    Баш зато и отворих тему...
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •