Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Konac za zube

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Konac za zube

    Da li koristite konac za zube?




    Zubi su negovani i pre više hiljada godina. Higijena zuba i desni uključuje i korišćenje zubnog konca.

    U moderno doba gotovo svaki stomatolog uvrstiće u osnovnu brigu o zubima i korišćenje zubnog konca. Tržišta širom sveta gotovo su preplavljena najrazličitijim varijantama ovog proizvoda, koji se danas prave na istoj osnovi, a razlikuju se po dodacima koje sadrže u sebi, poput voska ili mentola.

    Konac za zube, međutim, jeste pronalazak star gotovo koliko i samo čovečanstvo. Neki istorijski podaci govore da su ljudi u praistoriji koristili končane niti pronađene u prirodi, najčešće razne travke, za čišćenje i održavanje zuba. Prilikom arheoloških iskopavanja na raznim lokalitetima pronađeni su ostaci praistorijskog konca za zube u ustima naših davnih predaka.

    Ideju staru nekoliko hiljada godina iskoristio je u prvim decenijama 19. veka zubar Levi Spir Parmli iz američkog gradića Nju Orleans. On se smatra pronalazačem prvog zubnog konca u novijoj istoriji. Parmli je, izučavajući davnu prošlost i načine čišćenja zuba u staro doba, došao na ideju da iskoristi komad svilenog konca za održavanje higijene usta. Doduše, njegov pronalazak bio je prilično debeo i teško se provlačio između zuba, pa nije stekao veliku popularnost.

    Do masovne proizvodnje zubnog konca protekle su decenije, a prvi ovakav proizvod, koji je izašao iz fabričkih pogona kompanije "Kodman i Šaftleft" iz Masačusetsa, pojavio se na tržištu 1882. godine. Ovaj konac bio je znatno tanji od svog prethodnika, nije bio premazan voskom i više se koristio.

    "Džonson i Džonson", kompanija iz Nju Džersija, prva je prijavila konac za zube kao svoj patent 1898. godine. Pronalazak stručnjaka iz ove kompanije takođe je bio od svile, ali je imao neke nove sastojke, koji su mu davali veću izdržljivost.
    Doktor Čarls C. Bes iz Amerike izumeo je tokom Drugog svetskog rata konac za zube od najlona i od tada ovaj materijal počinje da potiskuje svilu. Njegov pronalazak doživeo je veliki uspeh.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Konac za zube

    Kako koristiti konac za zube?


    1. Izabrati odgovarajući konac. Najbolji su oni koji nemaju vosak na svojoj površini jer tako ne rizikujemo da bilo šta ostane između zuba.



    2. Izvući iz kutije oko 40 cm konca i namotati ga na prste.


    3. Nežno ga postaviti između zuba i povlačiti uz ivicu zuba u prostor između zuba i desni.


    4. Zatim konac povlačiti gore-dole vodeći računa da se ne povrede desni.


    5. Prelazeći na sledeći zub iskorišteni deo konca namotati na prst, a čist odmotati tako da za svaki sledeći zub koristimo čist konac.



    ps .ovde je bitna ova zadnja faza -uvek koristiti čist deo konca ! Ako se to ne radi -onda već skinute bakterije i plak samo selimo na drugi zub!
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  3. #3
    Registrovani Član
    jovicanovica avatar
    Status : jovicanovica je odsutan
    Registrovan : Jun 2013
    Pol:
    Poruke : 20

    Početno Odg: Konac za zube

    ja bez konca ne mogu da zivim

  4. #4
    Registrovani Član
    drgojlo avatar
    Status : drgojlo je odsutan
    Registrovan : Sep 2013
    Pol:
    Poruke : 7

    Početno Odg: Konac za zube

    Ja sam počeo po savetu stomatologa mada mi je trebalo dosta da se naviknem.
    Imao sam stalno upaljene desni a sad je situacija mnogo bolja.
    Da li je korišćenje konca obavezno zavisi mislim i od tipa zuba.

Slične teme

  1. Poklonu se u zube ne gleda
    Od kojica u forumu Srbilend
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 09-10-2012, 05:55
  2. Namirnice koje kvare zube
    Od Пркос u forumu Stomatologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22-10-2011, 07:53
  3. Prva četkica za zube
    Od kojica u forumu Za mame i bebe
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 30-09-2011, 09:24
  4. kad priroda pokaže zube
    Od ЖениМиСе u forumu Ekologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 13-09-2010, 19:20

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •