Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Čega se najviše bojite kada idete kod stomatologa? Sama pomisao da će Vam igla biti ubodena u obraz i da će Vam se ukloniti karijes Vas dovodi do suznih očiju. Međutim, možda ce zvučati iznenađujuće, ali sama stomatološka procedura nije ono što najčešće zastrašuje pacijenate. Prema istraživanjima, sam prizor igle i zvuk turbine su dva najzastrašujuća elementa u stomatologiji. Zato je u stomatologiji uvedena upotreba bezbolne injekcije. Zvuci čudno, ali vizuelni stimulansi, zvuci pa čak i memorija mogu stvarno povećavati bol. U stvari, strah i anksioznost vezani za stomatološke procedure veoma često komplikuju stvari. Smirujuće je znati da to što Vas mozak može prevariti u prenošenju prizora i zvukova kao bolnih stimulansa, on se isto tako može upotrebiti i u kontroli bola. Ovdje će biti objašnjeni razlozi koji stoje iza stomatološke nelagodnosti kao i mogućnosti za njenu kontrolu.

    Stomatološki bol - da li je sve u tvojoj glavi?

    Prvi korak u kontroli ili eliminaciji nelagodnosti koju prouzrokuje posjeta stomatologu jeste razumijevanje njenog izvora. U većini slučajeva, mit o stomatološkom bolu je često preuveličana od realnog stanja a i sama strepnja izazvana ovim mitom još više uvećava tu bol.

    Psihološki faktori

    Kao dodatak prividnom bolu koji je prouzrokovan zastrašujucim prizorima i zvucima, drugi faktori, kao što je Vaše psihološko stanje, mogu uticati na doživljenu nelagodnost. Visok nivo stresa i iritiranosti čini kontrolu bola mnogo težom. Iako razlozi nisu u potpunosti jasni, uticaj napetosti na tjelesnu sposobnost da suzbije bol je značajna i često zahtijeva upotrebu anti-anksioznih medikamenata (npr. Bensedin) od strane pacijenata.

    Fiziološki faktori

    Zbog blizine usne šupljine mozgu, kao i zbog komplkesne nervne strukture u glavi i vratu, stomatološki bol je često jači od bola u drugim djelovima tijela. Od 12 kranijalnig nerava (izlaze direktno iz mozga) koji kontrolišu motorne i senzorne funkcije glave i vrata, trigeminalni ili 5. nerv je odgovoran za prenošenje bolnih signala do mozga. Gornjovilični (maksilarni) i donjovilični (mandibularni) nervi, koji prestavljaju djelove trigeminalnog nerva, prenose takve signale iz gornjih i donjih zuba.

    Jedan od najškodljivijih bioloških faktora sa kojima stomatolozi moraju da se bore jeste bakterisjka infekcija. Kao dodatak povećanoj osjetljivosti nastaloj od infekcija, nemogućnost oralnih infekcija u zubima i kostima da se dreniraju rezultira u povećanju pritiska u istim. Kako se bakterije brzo umnožavaju i stvaraju gasovite toksine, dolazi do povećanja pritiska i nastanka bola. Ukoliko se infekcija ne zbrine čak i u prva dva dana, pritisak i bol mogu postati neizdrživi.

    Kontrola stomatološkog bola

    Za neke stomatološke intervencije, kontrola bola i straha se može postići uotrebom relaksanata kao što su azotni oksidul. Međutim, neke stomatološke intervencije, kao što su endodontski zahvati, zahtijevaju i blokadu nerava (anesteziju) uz ralaksante.

    Održavanje higijene usta i zuba

    Naravno, najvažniji način u sprečavanju bola u održavanju oralnog zdravlja jeste fokusiranje na prevenciju umjesto na terapiju problema. Ukoliko odlažete odlazak stomatologu već nekoliko godina i zapostavljate redovno pranje zuba, doći će do nastanka uznapredovalog karijesa kao i oboljenja desni - oboje sa bolnim nadražajima. Što se karijes dublje širi, to zahtijeva radikalniju terapiju.

    Novi pravci u stomatologiji

    Stomatologija je dosta napredovala predhodnih nekoliko godina i mnogi od vas će se iznenaditi pri sledećoj posjeti. Čak i da ste odlagali posjetu stomatologu i da već imate probleme (u vidu bolova i sl.), vaš stomatolog ima novih načina da vam pruži relativno bezbolan tretman. Za invazivne tretmane, kao što je vađenje umnjaka, biopsija ili komplikovana operacija korijena zuba, blok nerva se često upotrebljava. Ovo podrazumijeva ubrizgavanje anastetika radi blokade nerva u prenošenju bolnih nadražaja do mozga. Blokadom nerva anestetikom, stomatolog može obezboliti operativno područje na određeni period. Kako bi uklonio neprijatnost davanja anestezije, mjesto uboda igle se premazuje površinskim anestetikom u vidu gela.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Re: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Na sam pomen cika zube, ja Toliko sam ih promenila, samo je jedan bio relativno nezan i pazljiv. Poslednja kod koje sam bila je zena kasapin, ono ni neprijatelju ne bih preporucila... dobro... nisam bas toliko dobra dusa, neprijatelju ipak bih Zena nije normalna, moram da kukam za anesteziju, i kad mi je da, ne ceka da pocne da deluje punom parom, nego posle 3 minuta krene da busi i cacka kanale onom iglom. Usput caska sa svakim ko prodje pored ordinacije i nesto je pita, jer su vrata uvek otvorena. Ma, da mogu negde u totalnoj da popravim i povadim sve sto treba, bila bih najsrecnija. Ovako, kad zaboli trpim do krajnjih granica, i tek kad sam vec poluluda od bolova, skupim hrabrost da odem da to sredim.

  3. #3
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Lep ovaj tekst..

    Ali ja mislim da se fobije zarađuju u ranom detinjstvu. Ok, nakupimo se straha i kasnije,
    ali teško baš u toj meri da bi mogao u fobiju da preraste.
    Imala sam sreće sa prvom zubarkom. U sklopu škole smo imali zubara pa sam odlazila
    kod nje za vreme velikog odmora ili posle škole. Toliko je bila prijatna, pažljiva i zabavna
    da sam bila strašno tužna kada mi je rekla da ne moram više tako često da dolazim. Zapravo,
    to je morala više puta da mi kaže... dok nisam shvatila da sam dosadna...

    Decu smo vodili kod zubara dok su bili sasvim mali i dok nisu imali ni jedan kvaran zub.
    Vozali su ih na onoj stolici, prali im zubiće, uključivali zujalice tek da vide kako šta radi.
    Nikada pred njima nismo kukali zato što moramo kod zubara.
    I straha nema uopšte..
    Večnost je čista sadašnjost.

  4. #4
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Citiraj Prvobitno napisano od babsi Vidi poruku
    Na sam pomen cika zube, ja Toliko sam ih promenila, samo je jedan bio relativno nezan i pazljiv. Poslednja kod koje sam bila je zena kasapin, ono ni neprijatelju ne bih preporucila... dobro... nisam bas toliko dobra dusa, neprijatelju ipak bih Zena nije normalna, moram da kukam za anesteziju, i kad mi je da, ne ceka da pocne da deluje punom parom, nego posle 3 minuta krene da busi i cacka kanale onom iglom. Usput caska sa svakim ko prodje pored ordinacije i nesto je pita, jer su vrata uvek otvorena. Ma, da mogu negde u totalnoj da popravim i povadim sve sto treba, bila bih najsrecnija. Ovako, kad zaboli trpim do krajnjih granica, i tek kad sam vec poluluda od bolova, skupim hrabrost da odem da to sredim.
    sta ce ti anestezija kad popravljas zub?

  5. #5
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Malopre zamalo da popravim zub ali zubar radi popodne... do sad bi sve bilo gotovo... to je ono sto mrzim, trenutak dok ne sednem u stolicu za mucenje a posle se vec pomirim sa sudbinom.

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: STOMATOLOŠKA FOBIJA (strah od zubara)

    Strahovi su ono što vučemo iz djetinjstva i ma kako bili besmisleni i ma kako se opirali,nikako ne uspijevamo da ih prevaziđemo..
    tražila sam način (budući da imam istinski strah od zubara nenormalne vrste) kako sebi da pomognem..jer,ko će ako neću ja..i pronašla napokon
    u momentu kad sjednem na stolicu,pomislim kako sa sretna što me samo zub muči..što nisam ne dao bog,u nekoj drugoj ordinaciji gdje bih čekala ko zna kakve nalaze ili neku operaciju..i vrtim taj film sve dok ruke ne prestane da drhtulje

Slične teme

  1. Strah i bes
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 25-12-2013, 22:23
  2. Strah je moćno oružje...
    Od kojica u forumu Politika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 20-03-2012, 17:26
  3. Strah od smrti i ludila
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29-02-2012, 09:55
  4. Strah i od straha
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03-10-2011, 12:15

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •