Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Smrt vreba iz klima-uređaja

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Smrt vreba iz klima-uređaja

    Uređaj za regulaciju toplote je dobar sluga, ali loš gospodar - ako ga pravilno upotrebljavamo, može nam olakšati sve vrelija leta, ali ako se ne držimo jednostavnih pravila - može nas čak i ubiti! Kurir donosi odgovore na sva pitanja koja ste ikad imali o klima-uređajima
    Klima-uređaj - prijatelj ili neprijatelj?
    Leta su sve surovija, temperature sve ekstremnije, a poznato je da one izazivaju malaksalost i opštu slabost, naročito kada živa u termometru pređe 30. podelak. Uključiti klimu u ovakvim situacijama je sasvim razumno rešenje, zar ne?
    Ali oprez!Česte glavobolje, nesanica i nervoza, bolovi u mišićima, kašalj, bronhitis i upala pluća samo su neki od simptoma koji vas moraju naterati da se zapitate - koristim li pravilno rashladni uređaj?
    Bacili vrebaju
    U manje kvalitetnim aparatima zadržavaju se buđ, spore gljiva i bakterija, drugi mikroorganizmi, insekti, pesak, prašina, dlačice... Kondenzovana vlaga u toplom periodu godine, u kombinaciji s pomenutim „otpadom“, čini „dobitnu kombinaciju“ za razvoj mikroorganizama koji izazivaju teške posledice. U izuzetnim slučajevima, moguć je čak i smrtni ishod!
    Najgora od svih bakterija koje možemo da „zaradimo“ od klima-uređaja jeste legionela, koja izaziva tzv. legionarsku bolest, od koje se može i umreti.
    Ipak, kada se ovaj rashladni uređaj koristi pravilno, stručnjaci tvrde da nema rizika za zdravlje. Ovo, međutim, podrazumeva redovno čišćenje i spoljne i unutrašnje jedinice klime, ali i održavanje propisane razlike u temperaturi u odnosu na spoljnu sredinu - ona ne sme biti veća od pet-šest stepeni!

    Razlika u temperaturi
    Nagle promene temperature izazivaju nagle reakcije organizma, kada je razlika između temperature u klimatizovanoj prostoriji i spoljašnje temperature veća od 10 stepeni. Krvni sudovi se ne mogu tako brzo skupljati i širiti kako se menja temperatura, pa čak i mladi ljudi mogu osetiti jak bol u grudima. Potencijalno najopasnije su situacije kad se iz klimatizovanih 18 stepeni izađe na 40 stepeni Celzijusa - tada možete i da padnete u nesvest!

    Na udaru klime
    Hladan vazduh ne sme biti direktno usmeren na vrat, lopatice, leđa - zbog opasnosti od išijasa i ukočenja. Treba čuvati i lice, da ne bi došlo do paralize živca na licu odnosno facijalnog grča!

    Posebno oprezni moraju biti pacijenti sa neurološkim problemima, posebno onim koji su doživeli šlog, i pacijenti sa kardiovaskularnim oboljenjima.


    Kurir pita, prim. dr Snežana Matić-Besarabić odgovara

    Kakve opasnosti vrebaju od vrućina?
    - Pri pregrejavanju prostorija, zimi i za vreme letnjih vrućina, dolazi do poremećaja termoregulacije i do povećanog odavanja toplote u većem obimu od stvaranja, i u takvim uslovima mogu se javiti nazebna oboljenja. Najčešće obolevaju deca.
    Koja je idealna temperatura u prostoriji?- Nije svuda isto. U Engleskoj je optimum 18-22 stepena Celzijusa, u Rusiji 18-20, a u SAD 20-22. Za žene se preporučuje nešto viša, a pri fizičkim aktivnostima nešto niža temperatura.
    Koliko ima istine u tvrdnji da „klime seju bacile“?- Dokazano je da u velikim centralizovanim rashladnim sistemima može doći do rasejavanja mikrobioloških agenasa koji mogu izazvati pre svega respiratorna oboljenja. Dakle, istina je.

    Kolika bi smela da bude maksimalna razlika između spoljne temperature i temperature u klimatizovanoj prostoriji?- Razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne bi smela da bude veća od pet stepeni Celzijusa, odnosno do pet.

    Kurir pita, serviser Dejan Guli odgovara

    Čišćenje obavezno i dvaput godišnje!

    Dejane, koliko često i kako da čistimo klimu?

    - Generalno, čišćenje klima-uređaja vrši se jednom godišnje. Međutim, u zagađenijim delovima grada neophodno je čak i dva puta godišnje. Kompletno servisiranje traje otprilike sat vremena, a cena mu je oko 2.500 dinara. Bitno je da neko stručan obavi taj posao, jer ukoliko se filteri ne očiste dobro, može doći do pregrevanja kompresora i stvaranja bakterija.

    Što se tiče unutrašnjih filtera, oni se čiste jednom u 15 dana i za to nije potreban stručnjak. Filteri se peru tako što se potope u mlaku vodu, u koju može da se doda i neko sredstvo za čišćenje. Tako potopljeni se ostave do 30 minuta, zatim isperu mlazom vode, prosuše i vrate na unutrašnju jedinicu - savetuje Dejan Guli, serviser koji se održavanjem klima-uređaja bavi 10 godina.

    Legionarska bolest

    Najopasnije od svih oboljenja koja se mogu preneti preko klima-uređaja jeste legionarska bolest. Evo nekih osnovnih podataka o njoj.
    Naziv: legioneloza ili legionarska bolest
    Uzročnik: bakterija legionela

    Pojava: prvi put 1976. godine, na skupu Američke legije (organizacija ratnih veterana) u Filadelfiji. Obolela 221 osoba, umrle 34.

    Simptomi: počinje slabošću, malaksalošću, glavoboljom i bolovima u mišićima. Telesna temperatura raste i do 39 stepeni, bolesnik kašlje, ali ne iskašljava. Napada pluća. Najčešće stradaju dijabetičari, alkoholičari, bolesnici koji idu na dijalizu i drugi sa oslabljenim imunološkim sistemom. Bolest se, ako se na vreme otkrije, uspešno leči antibioticima.


    Kurirov klimometar

    Kad rashlađujete prostoriju u kojoj boravite, držite se sledeće tablice. Uključujte klimu samo kad je to zaista potrebno! (Kurir je ovu tabelu napravio na osnovu mišljenja više lekara)

    40 33
    39 32
    38 31
    37 30
    36 29
    35 28
    34 27
    33 26
    32 25
    31 24
    *u stepenima Celzijusa





    Šta je tačno, a šta nije

    Izloženost klima-uređaju prouzrokuje opštu slabost
    Osobe koje duže vreme provode u prostoru rashlađenom klima-uređajem zaista se žale na opštu slabost. Razlog za to je smanjenje broja jona u vazduhu, pošto su oni bitni za zdravlje disajnog sistema i celog organizma. Danas postoje klimatski uređaji koji istovremeno proizvode jone, a koriste se i jonizatori, pa su negativni efekti svedeni na najmanju meru.

    Razlika između temperature vazduha u prostoriji i temperature vazduha napolju ne sme biti prevelika
    Nagle i česte promene temperature dovode do prehlade ili drugih smetnji disajnih puteva. Da bi se ovo sprečilo, najbolje je ogrnuti se nečim laganim (npr. košuljom) kada se ulazi u previše rashlađene prostorije.

    U klima-uređaju mogu se razviti bakterije i drugi štetni organizmi
    Bakterije i drugi štetni organizmi veoma lako se namnože u klima-uređajima jer u njima ima dosta vlage, koja pogoduje njihovom razmnožavanju.

    Deca i starije osobe ne bi trebalo da borave u klimatizovanim prostorijama
    Starije osobe teško podnose vrućinu, koja izaziva dehidraciju i umor. Mala deca nemaju potpuno razvijen sistem termoregulacije, pa njihova telesna temperatura uveliko zavisi od temperature okoline. Kako starijim osobama, tako i deci, vazduh rashlađen klima-uređajem pogoduje tokom letnjih vrućina.

    Važno je pravilno usmeriti rashlađen vazduh iz klime
    Klima ne sme da „duva“ direktno u telo, pogotovo ne dok sedimo za pisaćim stolom ili ležimo na krevetu, jer preti opasnost od mijalgija (bolova u mišićima) i ukočenosti mišića.

    Za neke prostorije prikladniji je ventilator
    Ventilator ne rashlađuje vazduh, već telo, jer utiče na isparavanje znoja s površine kože. Zbog toga se ne preporučuje stajanje blizu ventilatora, pošto suviše snažna ili direktna struja vazduha može izazvati bolove u mišićima, glavobolju i ukočenost vrata.

    Noću treba isključiti klima-uređaj
    Najbolje je klimu uključivati samo preko dana, a ako su noćne temperature visoke, ostaviti je da radi na minimumu, jer se telo za vreme sna hladi.

    Izvor: www.kurir.rs
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    zvezdica avatar
    Status : zvezdica je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Lokacija : BEOGRAD
    Poruke : 320
    Tekstova u blogu : 5

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Da se dopunim na ovu temu...
    Na svoje oči sam videla kako je žena dobila infarkt kad je izašla iz apoteke...
    unutra je bilo negde oko18 c a napolju su bile te strašne vrućine....i meni se zamaglilo pred očima kad sam izašla još sam i komentarisala kako je to potpuno nerealno i nezdravo i samo 15 min kasnije žena pala...
    Mi i kod kuće slabo koristimo klimu...samo uveče kad nismo u tim prostorijama uljučimo da se rashladi ali danju ne....

  3. #3
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Ја је вала користим максимално.
    И не видим зашто ми температура у стану не би била 25 ако је напољу 45.
    Ионако не улазим и излазим сваки час.
    Дођем с посла и ујутро идем на посао.
    А ујутро је свакако хладније.
    И да, ради ми клима а отворен је прозор.
    Штетно је за климу, али је мени супер, а то је важније, зар не.
    Што се јона тиче, та то се брине други уређај.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  4. #4
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Citiraj Prvobitno napisano od zvezdica Vidi poruku
    Da se dopunim na ovu temu...
    Na svoje oči sam videla kako je žena dobila infarkt kad je izašla iz apoteke...
    unutra je bilo negde oko18 c a napolju su bile te strašne vrućine....i meni se zamaglilo pred očima kad sam izašla još sam i komentarisala kako je to potpuno nerealno i nezdravo i samo 15 min kasnije žena pala...
    Mi i kod kuće slabo koristimo klimu...samo uveče kad nismo u tim prostorijama uljučimo da se rashladi ali danju ne....
    ne verujem da iko može da miruje na 18 stepeni...hladno je. dakle, ne verujem da je u apoteci bilo 18 stepeni....možda je bilo 27, a napolju 37....što je dovoljno za hroničnog bolesnika da reaguje na 1000 načina.
    missim, ja sam hronični bolesnik, koristim klima uređaj upravo po savetu lekara, jer je bio izbor - ili mreti odmah ili natenane....ja izabrala natenane.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #5
    Registrovani Član
    zvezdica avatar
    Status : zvezdica je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Lokacija : BEOGRAD
    Poruke : 320
    Tekstova u blogu : 5

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Eh ti...natenane
    Pa neznam...ja nisam videla,samo što su konstatovali lekari koji došli i grdili farmaceute...ali kako god te promene škode....
    Ako je neko uvek u istoj ka Kvin to je ajde još...ali ipak je opasno ako ne kad smo mladji ali na stare dane ima da se iskrivimo ko vanzemaljci...

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    ma, meni rek'o doca da moram da budem u klimatizovanim uslovima, bre....posle niza manifestacija...da ne pričam sad.
    uglavnom, koristim klimu kako treba, u smislu da ne pravim preveliku tempertursku razliku. ipak da nje njema - znam da bih krepala, toliko.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Па ето, та жена можда има климу и користила је како треба и све, па ју је апотека дотукла.
    Да није то, можда би била нека продавница...
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    Ja ne podnosim klimu,čak ni u autu jer se uvijek razbolim..zavidim onima kojima ne smeta..moja prijateljica je prošle godine sa ulice na kojoj je bilo bar 40 stepeni,ušla u banku i nakon što je izašla,pala u nesvijest..klima jeste nužno zlo,ali ostaću radije neshvaćena nego bolesna..

  9. #9
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    ma, ja samo znam da bih crkla bez klime kad su one grozne beogradske vrućine....nigde drugde mi ne treba klima uređaj, samo ovde.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #10
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Smrt vreba iz klima-uređaja

    i ja se slazem sa Krasivom jer i meni smeta ali ne padam u ... jednostavno pocnem da kijam i da svinavim... Žive živavko, svinavi svinavko

Slične teme

  1. Uređenje bašte - saveti
    Od kojica u forumu Moja Bašta
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 02-08-2016, 09:28
  2. Klima Srbije
    Od причалица u forumu Meteorologija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 28-09-2014, 07:58
  3. smrt kućnih ljubimaca
    Od причалица u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 13-04-2012, 11:54
  4. Smrt ili - put do ponovnog rođenja
    Od Ometač u forumu Natalna karta
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 20-09-2011, 17:42
  5. Smrt i reinkarnacija
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 06-04-2010, 17:38

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •