Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    (Izvor: PRESS)

    Mladi u Srbiji nedovoljno su seksualno informisani, pa stručnjacima često postavljaju gotovo banalna pitanja

    Da li oralnim seksom može da se zatrudni, kolika je potrebna dužina *****a da bi se imao polni odnos, gde može da ode kondom ako ostane u vagini, samo su neka od pitanja koja svakodnevno dobijaju stručnjaci okupljeni oko Udruženja za očuvanje reproduktivnog zdravlja.

    Neobaveštenost, neznanje, kriva slika o seksualnosti i nedostatak stručne pomoći ugrožavaju reproduktivno zdravlje omladine, ali i celokupne populacije, smatraju ginekolozi. Rezultat je alarmantna raširenost polno prenosivih bolesti, neželjenih trudnoća i abortusa.

    Ana Mitrović, predsednik Udruženja i ginekolog u GAK „Narodni front", smatra da nedovoljna informisanost mladih, ali i populacije u srednjim godinama dovodi do toga da smo na vrhu liste u Evropi po broju abortusa i neželjenih trudnoća.

    - Nije samo problem u mladima, za koje uobičajeno vlada mišljenje da su neupućeni. Tri odsto prekida neželjenih trudnoća dešava se kod adolescentkinja. Svaki prekid trudnoće je strašan i mi moramo da se borimo protiv toga, ali još više zabrinjava to što se veliki broj neželjenih trudnoća i njihovih prekida dešava ženama koje su već rađale. Tako da smatram da nije problem u mladima, jer se oni trude da koriste dostupna sredstva zaštite, sve više se uključuju i njihovi partneri i dolaze zajedno na savetovanja - kaže Mitrovićeva, i dodaje da se oni u kampanjama 21dan.com obraćaju mladima, ali ne zato što su oni neobavešteniji, nego zato što su oni naša budućnost.

    - Želimo da ih u toku samog odrastanja uputimo na to da je reproduktivno zdravlje veoma važno. Takvom edukacijom se u početku borimo protiv polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, a kasnije se to proširuje na skrining i prevenciju karcinoma - objašnjava ona.

    Prema njenim rečima, koliko kod neka pitanja deluju banalno ili možda smešno, kada su ovakve stvari u pitanju, ne postoje glupa pitanja, već bi najgluplje bilo ne postaviti pitanje i ugroziti zdravlje.

    - Najvažnije je da se mladi interesuju i da pokušavaju da saznaju kako da se pravilno zaštite od neželjene trudnoće i polno prenosivih bolesti. Poželjno je i da osobe u zrelim godinama takođe traže savete stručnjaka i brinu preventivno o svom zdravlju, a ne da dolaze kod lekara tek kad do problema dođe. Poznato je da veliki broj žena u Srbiji ne odlazi na redovne ginekološke preglede, koji su kratki i bezbolni, a kojima mogu da spreče pojavu i razvijanje veoma opasnih bolesti - napominje Mitrovićeva.

    Banalna pitanja
    Neka od pitanja koja mladi postavljaju stručnjacima na sajtu 21dan.com:

    - Da li oralnim seksom može da se zatrudni?

    - Kolika je potrebna dužina *****a da bi se imao polni odnos?

    - Gde može da ode kondom ako ostane u vagini?

    - Da li petingom mogu da se prenesu polno prenosive bolesti?

    - Da li uriniranjem posle odnosa može da se spreči začeće?

    - Da li je istina da će se ****** skupiti ako se stavi limun u nju?

    - Da li dobijanje prve menstruacije u životu može da se izazove pijenjem četiri tablete „aspirina"?

    - Da li može da se izgubi nevinost analnim odnosom?
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    Pa da su radili imalo na edukaciji omladine ne bi slučaj bio takav. Ovakva slika je direktna posledica dugogodišnjeg agresivnog ispiranja mozga pojmovima kondom i zaštita, jer je to uglavnom sve što današnja deca znaju o seksu - da im je potrebno parče gumice za isti.
    every year, every week, every day, every memory

  3. #3
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    a ko je u stvari odgovoran za njihovo neznanje?????
    roditelji koji,veliki broj njih,još uvek žive u edukativnom mraku,pa misle da je njihovo dete nezrelo u određenom periodu za prijem informacija vezanim za pubertet,polno sazrevanje,polno razumevanje....
    škola,koja nema razrađene ni programe ni teme o edukaciji mladih na ove teme?????
    ili ceo sistem koji uvek krivi nekog drugog za poražavajuću statistiku?????

    mene kolege gledaju kao čudakinju kad čuju da sam sa mojim đacima pričala o menstruaciji,kontracepciji,polnim odnosima,načinju začeća,polnim bolestima,kako se zaštiti od svega navedenog,i još mnogo toga....
    za njih sam ja jedna veoma blesava osoba koja uopšte ima hrabrosti da progovori sa đacima osnovne škole o tome...
    a ja mislim da je baš uzrast 6-7 razreda odlično vreme za početak ovakvih razgovora...i to otvoreno...bez pčelica i kupusa,a kamoli lažnog srama....

  4. #4
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    Citiraj Prvobitno napisano od Z Vidi poruku
    a ko je u stvari odgovoran za njihovo neznanje?????
    roditelji koji,veliki broj njih,još uvek žive u edukativnom mraku,pa misle da je njihovo dete nezrelo u određenom periodu za prijem informacija vezanim za pubertet,polno sazrevanje,polno razumevanje....
    škola,koja nema razrađene ni programe ni teme o edukaciji mladih na ove teme?????
    ili ceo sistem koji uvek krivi nekog drugog za poražavajuću statistiku?????

    mene kolege gledaju kao čudakinju kad čuju da sam sa mojim đacima pričala o menstruaciji,kontracepciji,polnim odnosima,načinju začeća,polnim bolestima,kako se zaštiti od svega navedenog,i još mnogo toga....
    za njih sam ja jedna veoma blesava osoba koja uopšte ima hrabrosti da progovori sa đacima osnovne škole o tome...
    a ja mislim da je baš uzrast 6-7 razreda odlično vreme za početak ovakvih razgovora...i to otvoreno...bez pčelica i kupusa,a kamoli lažnog srama....
    Nažalost, zbog ovih i ovakvih postavki današnjeg shvatanja i poimanja pojma seks ili seksualno obrazovanje, svi pripadnici edukovane omladine će samo postati novi konzumenti seks industrije...očigledno je da je prošlo vreme kad je seks samo bio seks...
    Mlade u okviru seksulanog obrazovanja ''edukuju'' zaštiti, tj pilulama i kondomima, a žene ''edukuju'' o raku tako što im predstsavljaju nove tretmane zračenjem ili nove hirurške zahvate...sve mora da ostane u okvirima industrije.
    Taman posla da se deci od malih nogu pojasni prava priroda naše seksualne energije...sve mora da se fura na strah...
    every year, every week, every day, every memory

  5. #5
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    misliš da su ovakvi razgovori sa decom u stvari uterivanje straha??????????????

  6. #6
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    Citiraj Prvobitno napisano od Z Vidi poruku
    misliš da su ovakvi razgovori sa decom u stvari uterivanje straha??????????????
    Ne kažem da su samo i isključivo uterivanje straha, ali da se radi o posrednom uterivanju straha, to je činjenica...deci se prikazuje potpuno iskrivljena slika seksa, daleko drugačija od one u kojoj smo mi odrastali (a i ta naša je poprilično iskrivljena )
    every year, every week, every day, every memory

  7. #7
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    baš bih volela da mi približiš neku priču kojom ću moći da edukujem decu bez straha.....

    ja im ne pričam o posledicama....nisi me razumeo..
    ja im pričam o prirodnim procesima koji im se dešavaju i koji su divni,ali koje oni ne razumeju dovoljno bez pomoći odraslih.....

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    Što se tiče ''uterivanja straha''

    Recimo, ako kažeš da postoji opasnost, ali postoji i prevencija, gde je tu razlog za strah?
    Razloga za strah ima samo ako zaštite od opasnosti nema ili je ne koristiš iz ko zna kojih
    razloga.

    Sve je u načinu na koji ćeš nešto da saopštiš. Na primer...
    Kada pošaljemo dete u školu mi kažemo ''Pazi kako prelaziš ulicu!''
    Stvaramo mu strah od prelaska ulice? Pa da..
    A ko je od nas ikada rekao, ''Dok ideš do škole, oslušni cvrkut ptica i pogledaj kako
    oblaci lagano plove i menjaju svoje oblike. Obrati pažnju na vetar koji ti dodiruje lice.
    I ako budeš pažljivo prelazio ulicu, nemaš razloga da se plašiš da ćeš nastradati.''
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #9
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    ne znam nijednog roditelja koji je sasvim otvoren sa detetom po pitanju sexa, svi se nešto nadamo da će naučiti u hodu neke stvari.
    i velika većina recimo gasi tv kada su na proglamu malo slobodnije scene, kada ih dete pita šta teta i čika rade, većina odgovara sa igraju se, golicaju se, nebitno... i čekaš da poraste, ne bi li sam skontao. a kada skonta, imaće već neko iskustvo, najverovatnije bez zaštite, jer ga niko nije edukovao o najbitnijem...
    ovde se radi i o nemaru prema svom telu, abortus služi kao kontracepcija, pa čisto sumnjam da je to stvar needukovanja, znate... a da ima debila, ima ih, i ne samo među decom... i nisam za uterivanje straha... da se pazi mora da postane stvar navike, a šbbkbb je već paranoja, ogadiće im i ono lepo u sexu...

  10. #10
    Registrovani Član
    bojan86bg avatar
    Status : bojan86bg je odsutan
    Registrovan : Mar 2012
    Pol:
    Poruke : 6

    Početno Re: Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani

    Slazem se sa svima koji su rekli da su krivi roditelji.. Jer mislim da kad dete ulazi u takav period, roditelj treba da obavi razgovor sa detetom radi sprecavanja bolesti itd.. Ali naravno pre toga roditelji trebaju da budu sexualno obrazovani, a vecina ni dan danas nije...

Slične teme

  1. SEKTE U SRBIJI
    Od Man u forumu Religija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 19-05-2015, 10:39
  2. Monaštvo u Srbiji
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 04-05-2012, 05:34
  3. Facebook promoviše seksualno nasilje
    Od ribizla u forumu Surferski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04-10-2011, 09:30
  4. Štampa u Srbiji
    Od kojica u forumu Istorija Srba
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28-07-2011, 06:14
  5. Slobodno vreme i mladi
    Od Пркос u forumu Kutak za studente i školarce
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 01-07-2011, 08:35

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •