Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 121 do 131 od 131

Tema: intolerancija na hranu

  1. #121
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Одг: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od причалица Vidi poruku
    е за ђумбир пази...читала сам да код увезеног ђумбира из индије има опсаности од постојања афлатоксина у истом...ја нисам смела ништа, осим белог и црног лука, што, мораш признати, није баш неки избор...колико год то волела да једем.
    нервирало ме је што ми је со била комплетно забрањена.
    pa i nije neki izbor a neslana hrana mi je nekako bezukusna ali kad je zdravlje u pitanju mora tako... navikne se covek na sve

  2. #122
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Odg: Одг: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od Zolton Vidi poruku
    pa i nije neki izbor a neslana hrana mi je nekako bezukusna ali kad je zdravlje u pitanju mora tako... navikne se covek na sve
    а је л ти то сад трајна оријентација у исхрани?
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #123
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Одг: Odg: Одг: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od причалица Vidi poruku
    а је л ти то сад трајна оријентација у исхрани?

    Verovatno... videcemo... ja to sam odredjujem i eksperimentisem sa hranom jer lekari nemaju resenje ili ne znaju gde da traze, samo nesto sam pogresio... pojeo sam nekoliko oraha i bum... odma poce da me bole sinusi da slinavim, kijam, pluca... Alergican sam na nesto i slali su me kod jednog alergologa koji nema pojma, pa na IgE test i nisu im se poklapali rezultati. Onda su ne poslali na patologiju i tu je ustanovljeno da ipak imam alergiju ali je ostala misterija koji je alergen u pitanju... navodno grinje ali nema veze, smejanje... pa sad sam eksperimentisem, sakupljam informacije na internetu i tako

  4. #124
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    nikad necu zaboraviti dijagnozu jednog pulmologa ''nista strasno ali cudno i zabrinjavajuce'' a onda mi je jedna pametna doktorka na osnovu snimaka rekla da imam alergijsku astmu... pametna zena

  5. #125
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    zna li neko koja su to tri proteina kojih ima u orahu i kako ze zovu?

  6. #126
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    sad nesto citam i vidim da je orah pun razlicitih proteina odnosno amino kiselina ali sam isto tako negde citao da samo tri proteina iz oraha izazivaju alergiju... zna li neko koji su to proteini i kako se zovu?

  7. #127
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Ovo je net frendu najblize sto sam nasla vezano za orah i te proteine... Valjda ce pomoci bar malo.


    Kikiriki i orašasto voće
    Alergija na kikiriki i/ili orašasto voće prisutna je u od jedan do dva posto populacije, obično već tijekom prvih godina života, a oko 80 posto oboljelih zadrži je do kraja života. Proteini kikirikija, koji su najvažniji alergeni te skupine uz europski i indijski orah, vrlo su slični proteinima orašastog voća, zbog čega osobe koje su alergične na kikiriki mogu biti alergične i na orašasto voće i obratno. Ozbiljna alergijska reakcija može uslijediti i nakon ekspozicije i vrlo malim količinama kikirikija.
    Alergija na orašaste plodove i sjemenke obuhvaća ne samo lješnjake, orahe, bademe, već i sjemenke suncokreta, masline, te ulja dobivena od oraha, suncokreta i maslina. Iz jelovnika treba ukloniti spomenute plodove i ulja, kao i čokoladu s lješnjacima, marcipan i sl.
    Kad je riječ o lješnjaku, procjenjuje se da u Europi alergija na lješnjak pogađa između 0,1 posto i 0,5 posto stanovništva. Lješnjak ima široku upotrebu u industriji, osobito u proizvodnji kolača i sladoleda. Kako izaziva jaku alergijsku reakciju, opasnost se nalazi i u proizvodima koji ne sadrže lješnjake, ali su npr. proizvedeni na istoj proizvodnoj liniji kao i proizvodi od lješnjaka te sadrže lješnjak u tragovima, što posljedično može dovesti do alergijske reakcije.

    Glavni alergeni u sjemenkama i orašarima su 2S albumini, 7S i 11/12S globulini.

    Najčešće zabilježeni simptomi su osip, crvenilo i oteklina kože te suzenje očiju, nosa ili otežano disanje. Ti se simptomi brzo povlače i ne traju dulje od jednog dana. U slučaju oteklina i zatvaranja dišnih puteva s posljedičnim teškim disanjem, šoka s padom krvnog tlaka, ubrzanog rada srca, omaglice, buncanja ili gubitka svijesti treba pretpostaviti da je došlo do anafilaktičke reakcije koja zahtijeva hitan medicinski tretman.
    Osobe koje su imale alergijsku reakciju na kikiriki ili neko orašasto voće o tome trebaju izvijestiti svoga liječnika kako bi pravodobno dobile upute o samom poremećaju i opasnostima vezanim uz njega. Samo će tako u budućnosti moći i znati spriječiti alergijske reakcije. Najbolji način da se spriječi alergijska reakcija na kikiriki i orašasto voće jest ne konzumirati ga, kao ni ostalu hranu koja ga sadrži.

  8. #128
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Hvala ti puno Animob... ja sam trazio i trazio i nisam uspeo da nadjem koji su alergeni u pitanju... gde li ja gledam




  9. #129
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Nema na cemu. I drugi put sve sto treba, nacicemo...

  10. #130
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: intolerancija na hranu

    Većina ljudi koji su intolerantni na gluten nikada ne dobije dijagnozu. Zato pratite znake i prepoznajte simptome.

    - Stomačni i digestivni problemi - tu spadaju naduvenost, gasovi, grčevi, konstipacija i dijareja.

    - Glavobolja ili migrena

    - Dijagnoza autoimune bolesti poput Hašimoto tiroiditisa, reumatidnog artritisa, lupusa, psorijaze ili multiple skleroze.

    - Preterana emotivnost, koja uključuje hroničnu razdraženost i iznenadne, iracionalne promene raspoloženja.

    - Neurološke poremećaje, poput vrtoglavice, problema sa ravnotežom, slabosti, utrnuća ekstremiteta.

    - Umor, posebno posle obroka koji je sadržao gluten.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #131
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: intolerancija na hranu

    Konzumiranje brašna, rafinisanog, izbeljenog i lišenog svih hranljivih sastojaka se povezuje sa zatvorom, dijabetesom, rakom. Belo brašno sadrži i veliki procenat glutena koji, izgleda, negativno utiče na zdravlje većine ljudi. Evo čime možete da ga zamenite...

    Na sreću, ne moramo da potpuno odustanemo od kolača i peciva da bismo ostali zdravi. Sve više hranljivih, bezglutenskih zamena za belo brašno je dostupno u prodavnicama zdrave hrane. Neke od njih u velikoj meri u potpunosti zadržavaju i ukus i teksturu belog brašna. Evo nekoliko veoma dobrih.


    Kokosovo brašno
    Kokosovo brašno se dobija mlevenjem bele mase kokosovog oraha. Ono je slatkastog ukusa i niskog glikemijskog indeksa (za razliku od belog brašna, koje ima visok glikemijski indeks). Supena kašika kokosovog brašna sadrži 10 grama dijetnih vlakana, što je dvaput više nego pšenične mekinje, a 20 puta više od belog brašna! Kokosovo brašno sadrži dosta proteina, a malo masti. Istraživanja povezuju dugoročno konzumiranje kokosovog brašna sa sniženjem krvnog pritiska, sniženjem šećera u krvi, poboljšanom funkcijom štitne žlezde i povećanom energijom.

    Heljdino brašno
    Heljdino brašno ne sadrži gluten. Pravi se od heljde, biljke sa trouglastim semenkama, koja u stvari nije žitarica. Ima specifičan ukus i finu teksturu. Kao i kokosovo brašno, i heljdino brašno je zdravije od belog brašna u svakom pogledu. Sadrži veliku količinu biljnih vlakana i proteina (uključujući i svih osam esencijalnih aminokiselina). Bogato je mineralima kao što su magnezijum i bakar. Sadrži dva flavonoida – kvercetin i ruten – koja štite ćelije od upalnih procesa i oštećenja.

    Brašno od američkog rogača
    Brašno od američkog rogača (mesquite, algarrobo) ima slične povoljne zdravstvene osobine kao i kokosovo i heljdino brašno. Ne sadrži gluten, bogato je biljnim vlaknima, a sadrži i proteine. Sadrži sve esencijalne aminokiseline, dosta esencijalnih minerala, uključujući magnezijum i kalcijum. Konzumacija ovog brašna povezuje se sa gubitkom kilograma, smanjenjem šećera u krvi i sniženjem krvnog pritiska.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Slične teme

  1. Intolerancija na hranu
    Od ANIMOB u forumu Alternativna medicina
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 03-02-2013, 10:45

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •