Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 101 do 120 od 131

Tema: intolerancija na hranu

  1. #101
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Intolerancija na hranu

    Muči li Vas zadržavanje tekućine i debljanje? Imate li problema s koncentracijom u zadnje vrijeme?

    Osjećate li pojačani umor? Loše spavate? Imate problema sa stolicom, a ne možete dokučiti zbog čega?

    Pod uvjetom da ste isključili druge bolesti i poremećaje, postoji još nešto što bi moglo izazivati gore navedene simptome – intolerancija na hranu!
    Simptomi intolerancije na hranu

    Osim već navedenog umora, loše koncentracije, probavnih tegoba (poput mekanijih stolica, zatvora, nadutosti, vjetrova, žgaravice), loše kvalitete sna i problema s tjelesnom težinom, intolerancija na hranu se može još prikazati i slijedećim simptomima: pospanost nakon jela, loše pamćenje, nemir, promjene raspoloženja, depresija, pojačana potreba za određenom hranom, migrene, glavobolje, natečeni zglobovi, bolovi u mišićima, promjene na koži i sl.
    Zašto ih često i ne prepoznajemo?

    Osim što su simptomi dosta „široki“, ove se reakcije obično pojavljuju unutar nekoliko dana od konzumiranja hrane na koju postoji reakcija. Naime, dosad su se često spominjale samo alergije na hranu, zbog svojih burnih i naglih reakcija i potencijalne opasnosti po život. I zbilja to tako i jest, unutar par minuta od konzumiranja hrane na koju smo alergični dolazi do žestokih reakcija poput pojave utrika po tijelu, svrbeža, proljeva i na kraju oticanja koje može dovesti i do vrlo nezgodnih posljedica.

    Alergija je samo jedna vrsta imunološkog odgovora, posredovanog IgE protutijelima.
    No ovaj tip reakcije, intolerancija na hranu, je posredovan drugim protutijelima, IgG. Kako su to najbrojnija i najčešća protutijela u našem tijelu, ističu se IgG4 protutijela, kao protutijela najviše specifična za izazivanje reakcije na hranu.

    Samo kao napomena, intolerancija na laktozu nije ova vrsta intolerancije. Naime, ona nije imunološka reakcija nego je posljedica nedovoljne aktivnosti specifičnog enzima potrebnog za razgradnju laktoze.
    Što kad stignu nalazi testiranja?

    Izrađuje se jelovnik u kojem se na određeno vrijeme isključuju namirnice na koje postoji reakcija. Manji broj blažih reakcija upućuje da ne postoji velika preosjetljivost na hranu, dok veći broj žestokih reakcija mogu upućivati na sindrom „propusnog crijeva“.
    Što se može očekivati za vrijeme i nakon provedene dijete?

    Uglavnom, ako se pridržavate uputa, dolazi do smanjivanja tegoba uzrokovanih intolerancijom. Još jednu stvar treba imati na umu, kod nekih osoba i neke hrane nakon eliminacije može doći do tzv. „withdrawal“ sindroma, posebne želje za tim namirnicama i blažim pogoršanjem, no ti simptomi prođu nakon par dana.

    Treba napomenuti i slijedeće: test intolerancije na hranu je samo jedan prozorčić u uvid kako trenutno funkcionira naše tijelo. Naime, prošlo je već 90 godina otkad je nobelovac i kemičar Linus Pauling postavio temelje i nadjenuo ime jedne specifične grane komplementarne medicine, a to je ortomolekularna medicina.

    Preko specifičnih pretraga te uz terapiju oblikovanu prema rezultatima tih pretraga (koja se sastoji većinom od vitaminsko-mineralnih pripravaka i hrane), pokušava se spriječiti nastanak bolesti i/ili unaprijediti zdravlje.

    Čak postoje i specifične kombinacije testova, poput Triada (test organskih kiselina + test aminokiselina + test intolerancije), koji daju mogućnost relativno sveobuhvatnog uvida u organizam, nazovimo to svojevrsnim sistematskim pregledom ili dodatkom klasičnom sistematskom pregledu.

    Ja sam test uradila u Slanoj sobi u nasem gradu.




  2. #102
    Registrovani Član
    supervizor avatar
    Status : supervizor je odsutan
    Registrovan : Jan 2013
    Pol:
    Poruke : 7

    Početno Odg: Intolerancija na hranu

    I ja sam radila taj test,i mogu reći da sam saznala mnogo stvari o svojoj intoleranciji na hranu.

  3. #103
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: Intolerancija na hranu

    Jesi li praktikovala tu dijetu? ja tek pocinjem pa rekoh da pitam...

  4. #104
    Registrovani Član
    supervizor avatar
    Status : supervizor je odsutan
    Registrovan : Jan 2013
    Pol:
    Poruke : 7

    Početno Odg: Intolerancija na hranu

    Upravo sad sam na njoj.Držim je tri nedelje,malo je teško iz početka,al mislim da je u stvari to povratak prirodi i zdravoj ishrani i ne može da škodi.

  5. #105
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: Intolerancija na hranu

    Da.. u pravu si.. od prirode smo se davno odvojili zato se i boluje...

  6. #106
    Registrovani Član
    supervizor avatar
    Status : supervizor je odsutan
    Registrovan : Jan 2013
    Pol:
    Poruke : 7

    Početno Odg: Intolerancija na hranu

    Ja ne smem ništa suvomesnato,nikakve industrijske prerađevine, samo sveže pripremljenu hranu.I svinjsko meso nikako,ni u kom obliku

  7. #107
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Nisam radila test, ali prilično dobro znam šta mi ne godi i šta me goji...Recimo, da izbegavam peciva, beli hleb, svinjsko meso, salame, viršle i teneke budalaštine...To je nešto što mi organizam i neće, a i goji me...tako da slabo konzumiram navedeno, pogotovo svinjsko meso.
    Ne znam koliko su ti testovi pouzdani i kakve efekte daje pridržavanje tih dijeta. Taman da nam kažete kasnije vaša iskustva...
    Inače, smatram da je jako bitno unositi tečnost u organizam. Odnosno piti bar 2 litra vode dnevno. Em je odlično za ten, em ubrzava metabolizam...

  8. #108
    Registrovani Član
    Asterix avatar
    Status : Asterix je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 4,734

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    ja sam pre neki dan gledao jednog poznatog lekara iz slovenije , apropo inteolerancije na laktozu..

    doktor je objasnio da da intolerancija na laktozu nije bolest (osim u veoma retko), vec organizam nema potrebu za tim.
    kaze, mleko se pije do godinu dana starosti i to je prirodno i potpuno je prirodno da covek izgubi volju za mlekom sa 12, 13, 14 godina.. i to ne treba forsirati kod dece.
    jednostavno , dao je primer da nijedan sisar cim se odvoji od sise vise nikad ne uzima mleko i da je to sasvim prirodno, a i mi smo sisari..
    naveo je i primer da samo 30 posto macaka pije mleko kad se odvoji od sise...


    ja bih dao savet: jedite ono sta vam prija uz odredjenu fizicku aktivnost

  9. #109
    Registrovani Član
    GAJA1 avatar
    Status : GAJA1 je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Poruke : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    See, I'm Good at it
    http://www.nytimes.com

  10. #110
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: intolerancija na hranu

    мислим да је најмањи проблем јести оно што ти ''прија'' него треба знати шта прија организму, а то ипак на неки начин одређује тест интолеранције....мени прија да попијем топло млеко, али поуздано знам да је млеко потпуно непотребно организму а некад је чак и штетно...па ипак - прија ми
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #111
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Ja sam pre nekoliko dana otkrio da sam intolerantan na gluten. Inace imam dosta ovih simptoma ustvari... odgovor je pozitivan na skoro svako pitanje iz prvog posta... skoro nedelju dana sam na strogoj LCHF dijeti i osecam se mnogo bolje samo imam problem sa zatvorom a plasim se da popijem dukolaks da ne poremetim nesto. Dugo se nisam osecao ovako dobro...kada zavrsim sa dijetom i kada sve dodje na svoje mesto, nadam se... pisacu o svom iskustvu... mozda pomognem nekome.

  12. #112
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od Zolton Vidi poruku
    Ja sam pre nekoliko dana otkrio da sam intolerantan na gluten. Inace imam dosta ovih simptoma ustvari... odgovor je pozitivan na skoro svako pitanje iz prvog posta... skoro nedelju dana sam na strogoj LCHF dijeti i osecam se mnogo bolje samo imam problem sa zatvorom a plasim se da popijem dukolaks da ne poremetim nesto. Dugo se nisam osecao ovako dobro...kada zavrsim sa dijetom i kada sve dodje na svoje mesto, nadam se... pisacu o svom iskustvu... mozda pomognem nekome.

    куку грдни золтоне, како ћеш без спрже, мајке ти...
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #113
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Drzim dijetu vec par dana i istrajavam.. Probava se vec regulisala i spavam bolje...

  14. #114
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Одг: Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od причалица Vidi poruku
    куку грдни золтоне, како ћеш без спрже, мајке ти...
    epa vidis sprzu smem da jedem
    bas sam to i imao za veceru

  15. #115
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Odg: Одг: Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od Zolton Vidi poruku
    epa vidis sprzu smem da jedem
    bas sam to i imao za veceru
    е па онда је све лакше само ти навали на ту дијету
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #116
    Registrovani Član
    ANIMOB avatar
    Status : ANIMOB je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : -
    Poruke : 766

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Dijeta je odlicna i meni zaista godi...Vec se osjecam bolje a drzim dijetu tek par dana.

  17. #117
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od ANIMOB Vidi poruku
    Dijeta je odlicna i meni zaista godi...Vec se osjecam bolje a drzim dijetu tek par dana.
    Godi... kako da ne godi, pogotovo ova moja... meso, jaja, riba, masno, meso i malo brokoli, kelj, zelena salata, kupus. Bedak mi samo sto moram da izbegavam vegetu
    preporucite mi neke biljne zacine koji idu uz meso

  18. #118
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od Zolton Vidi poruku
    preporucite mi neke biljne zacine koji idu uz meso
    пре свега, глоопо је да кажеш ''биљни зачин'' јер је зачин увек биљни
    а за месо је одличан рузмарин, бибер, бели лук, морска со (то није биљни зачин ), на пилетину иде одлично сушена нана и тако ...
    само, питање је шта смеш од тих зачина...ја нисам смела ништа од зачина, касам била на тој интолеранцији.
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #119
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Одг: Odg: intolerancija na hranu

    Citiraj Prvobitno napisano od причалица Vidi poruku
    пре свега, глупо је да кажеш ''биљни зачин'' јер је зачин увек биљни
    а за месо је одличан рузмарин, бибер, бели лук, морска со (то није биљни зачин ), на пилетину иде одлично сушена нана и тако ...
    Prico ali ja sam musko pa se ne razumem toliko a ovamo mi pise da smem biljne zacine da jedem pa ja zato... a crni biber, beli luk, crni luk i djumbir su mi obavezni... ja inace volim beli luk i sada ga jedem u ogromnim kolicinama ali sam primetio da to ljudima smeta a bas me briga makar mi vampiri ne mogu nista

  20. #120
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: intolerancija na hranu

    е за ђумбир пази...читала сам да код увезеног ђумбира из индије има опсаности од постојања афлатоксина у истом...ја нисам смела ништа, осим белог и црног лука, што, мораш признати, није баш неки избор...колико год то волела да једем.
    нервирало ме је што ми је со била комплетно забрањена.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Intolerancija na hranu
    Od ANIMOB u forumu Alternativna medicina
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 03-02-2013, 10:45

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •