Pokazuje rezultate 1 do 2 od 2

Tema: U Pompeji se srusila KUCA GLADIJATORA

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno U Pompeji se srusila KUCA GLADIJATORA


    Jedna od najvećih atrakcija drevnog grada Pompeje Kuća gladijatora stara oko 2 000 godina srušila se juče, što je otvorilo novu debatu o tome da li vlada čini dovoljno da sačuva nacionalno blago Italije.

    Od čuvene Kamene kuće gladijatora površine 80 metara kvadratnih, u Ulici obilja, jednoj od glavnih ulica ovog grada, ostale su samo ruševina. Kuća se srušila u svitanje u vrijeme kada nije bilo posjetilaca.

    U ovoj građevini, koja je bila kasarna ili vježbaonica gladijatora, na zidovima su bili ispisani grafiti u kojima se gladijatori hvale uspjesima u borbama, ali i u ljubavi. Poznata je i po zidnom slikarstvu sa vojnom tematikom.

    Vjeruje se da su se gladijatori okupljali u ovoj kući, kao u nekoj vrsti kluba gdje su i vježbali i odakle su odlazili u obližnju arenu odnosno amfiteatar.

    Kuća je bila zatvorena za posjetioce, ali je bila vidljiva sa ulice. Ona je bila oštećena tokom bombardovanja u Drugom svjetskom ratu, a obnovljena je krajem 40-tih. Vjeruje se da su obilne kiše krive za pad kuće.

    Nekada živ i prometan grad Pompeja uništena je u velikoj erupciji vulkana Vezuv 79. godine nove ere. Grad je djelomično otvoren za javnost i svake godine privlači oko 2,5 miliona turista.

    Roberto Keki, zvaničnik u Ministarstvu kulture, rekao je da se nakon prvih analiza može reći da su sačuvani dijelovi freski na donjim zidovima građevine.

    Vlada Italije je u julu 2008. godine proglasila "vanredno stanje" za Pompeju zbog "propadanja" ovog drevnog grada, upozoravajući da je hitno potrebna intervencija. Tokom vanrednog stanja koje je trajalo godinu dana prikupljena su sredstva i primjenjene specijalne mjere, ali kritičari kažu da je cijeli proces loše rukovođen.

    Prema riječima Kekija ovaj najnoviji događaj samo potvrđuje da je za Pompeju potreban stalan nadzor i da se ne može rukovoditi mjerama ad hok.

    Arheolozi i istoričari umjetnosti stalno ukazuju da su veliki problem nedostatak finansija, loše rukovođenje, bacanje otpada i pljačke. Za turiste problem predstavljaju lažni turistički vodiči i vlasnici parkinga, kao i psi lutalice.

    Arheolozi su iskopali oko dvije trećine grada, odnosno površinu od 66 hektara. Prva ozbiljna iskopavanja počela su prije 260 godina. U ovom drevnom gradu živjelo je oko 13 000 ljudi.



    izvorRTRS / fena / D.M.)
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Sale avatar
    Status : Sale je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 486

    Početno Re: U Pompeji se srusila KUCA GLADIJATORA

    e evo i ja da rečem koju o toj ponpeji. ovo sam piso jednoj drugarici. čini mi sam da sam i malojvelikoj malko šire opričavo o tem lokalitetu no ne nađoh u historiji.

    ako nije u skladu sa temom il je mor bit spam il uvredljivo, molim da se ubriše. nema ljutim.

    e sinoć je na nekom od onih naučnih kanala bila emisija o pompeji.

    to je jedno od najnajnaj mesta koja sam u životu video.
    nisam mogao ni da pretpostavim da to tako izgleda.
    ma počevši od veličine sačuvanog grada, kuća, ostalih objekata, ulica, umetnosti...
    tumarao sam onim ulicama kao ošinut, zavirivao gdegod... i nigde da nađem zamerku.
    čvrsto stojim iza toga da su tada ljudi bolje živeli nego danas. nisu imali struju, telefon i internet, ali koji će im... svaka od onih kuća je bila bolja od rupa u kojima danas živimo.

    ovo im je kujna. obično je to bila prva prostorija u koju se ulazi sa ulice. dalje prolazi vode u ostale prostorije, po pravilu obavezno kupatilo, pa pozadi u oslikanim zidovima ograđeno dvorištance, gde se neretko nalazi bazen:



    evo još jedne kujne koja nam je poslužila kao šankić:



    a ovo je nešto što bih nazvao kupatilom, prostorija u okviru kuće sa ''kadom'':



    ulice su planski pravljene, uglavnom prave pravilnu mrežu, popločane su, imaju nagib da njime otiče voda, imaju trotoare, a imaju i pešačke prelaze.
    možda se u pozadini fotografije može videti jedan od tih pešačkih prelaza koji su napravljeni od kamenih blokova otprilike kao današnje ''zebre'', pa su kolski točkovi mogli da prolaze između dva kamena:



    inače imali su sve po redu što se podrazumeva za jedan grad te veličine - hram ovoga, hram onoga, koloseum, gimnazijum, trg jedan, trg drugi, amfiteatar... ovo je amfiteatar:
    e i ja svašta bezveze objašnjavam... pa normalno da je amfiteatar. nije bazen.



    a ono iza mene je planina koja je napravila sav taj belaj:



    ovo su posledice belaja. ne mogu ti opisati osećaj koji čovek ima dok gleda ta lica, zagrljene ljude, decu i majke... te neću ni pokušavati da objasnim.



    a evo tu su i neke amfore. ono u staklenoj vitrini je cuko:



    ih, mogao bih do sutra da pokušavam da objasnim kakav je utisak sve ostavilo na mene. ali da ne gnjavim...

Slične teme

  1. Bozja kuca Hram Hrista Spasitelja
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25-04-2010, 12:12

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •