Stranica 1 od 7 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 134

Tema: Vaša definicija/viđenje/shvatanje pojma Bog

  1. #1
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Kako doživljavate Boga?

    Kako ga zamišljate, doživljavate?
    Lebdim iznad peska.....

  2. #2
    Registrovani Član
    *Bilja* avatar
    Status : *Bilja* je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : U beskonačnoj igri crvenkape i vuka....
    Poruke : 42

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    " Ljudska zavist je gnev Bogova" (Andric)

    Prosle godine sam napisala jednom prijatelju da sam se odrekla Boga jer se on odrekao mene. Znas o cemu pricam...

    Tad mi je odgovorio: Nisi ga se mogla odreci, on JE U TEBI, uvek....

    Slozih se, naravno...

    Pomozi sebi i Bog ce ti pomoci....

    Ovu malu poucnu pricicu postirala sam gde god sam stigla, pa nije zgoreg i ovde:

    Jedno selo usled jakih kisa smlavi poplava, da su se ljudi jedva spasavali. U selu je ziveo covek koji je verovao u Boga toliko, da je dosadio svim seljanima, ali, on nije odustajao...

    Elem, posalje vlast prvi camac da spasava ljude, posedase neki i vicu ovome: Hajde, covece, udavices se. Neka, mene ce Bog spasti. Stigne i drugi cama, voda do grla, isto...
    I treci i poslednji, ali ovaj koji se vec gusio, odbije pomoc...i utopi se!

    Stigne on gore i pocne da bogoradi: Eto, u mom selu niko nije verovao u Boga i svi se spasli, a samo ja verovao i jedini se utopio.

    Cuje to Bog, uzme tefter pogleda i kaze: Ali, ovde pise da sam ti TRI puta slao camac

  3. #3
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    кроз реци св.Серафима Саровског:

    Ја знам твоје невоље, твоје патње, твоје борбе и слабости твога живота. Ја знам твој кукавичлук, твоје грехе и упркос свему кажем ти дај ми срце твој.Љуби Mе такав какав јеси. Ако чекаш да постанеш анђео да би се предао љубави, онда Mе никада нећеш љубити.

    Ако си слаб у испуњавању својих дужности и у вежбању својих врлина, ако често падаш у оне грехе које не желиш више да чиниш, Ја ти допуштам дa мe волиш. Љуби Mе такав какав јеси.

    У сваком тренутку и у свакој ситуацији у којој се налазиш у одушевљењу, у верности или неверности, љуби Mе такав какав јеси.

    Ја хоћу љубав твога сиромашног срца. Ако чекаш да будеш савршен онд мe никада нећеш љубити. Зар Jа не бих могао из сваког зрна песка створити серафи, који зрачи чистотом, племенитошћу и љубављу. Зар Ја нисам свемогућ? И ако се Mени свиђа да занемарим ова изванредна бића и дам предност сиромашној љубави срца твог нисам ли Ја увек господар моје љубави? Дете моје, допусти да те волим, Ја хоћу срце твоје. Свакако, Ја ћу те временом преобразити, но данас, љуби Mе такав какав јеси.
    И, Ја желим да ти ово чиниш. Ја желим да видим како из дубине беде расте љубав. Ја љубим у теби такође и твоје слабости, Ја љубим љубављу сиромашних и бедних. Ја желим да из срца бедника чујем непрекидни зов „Исусе, ја те волим”. Ја једино желим песму твог срца, а не требам твоју мудрост и таланте, само је једно за мене важно, да видим како радиш са љубављу. Кад бих ти Ја њих дао, ти би тако слаб, њима хранио своје самољубље! Ја бих те могао одредити за велике ствари- али не, ти треба да будеш бескорисни слуга. Штавише, Ја ћу ти још одузети од онога мало што имаш, јер Ја сам те створио само за љубав.
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  4. #4
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    ili ovako: Ziveo je u Starom zavetu sveti prorok Ilija, koji je bio veliki revnitelj Bozji u svetu. Ali, kad je, gonjen od cara Ahava i carice Jezavelje, morao da bezi u pustinju i da se krije po pecinama, klonuo je bio duhom i zamolio Boga da mu uzme dusu. Tada mu je receno da ce mu se na Horivu javiti Gospod.
    I izidje prorok na goru Horiv. Tada naidje strasan vetar koji brda razvaljivase i stene razlamase, kako pise u Svetom pismu, ali Gospoda ne bese u vetru. Zatim nastade zemljotres, ali Gospoda ne bese ni u trusu. Onda naidje oganj, ali Gospoda ne bese ni u ognju. I najzad, posle ognja dodje tihi glas - i to bese Gospod (I. Knj. o carevima, gl. 19). I taj tihi glas podize proroka iz ocajanja i povrati mu veru. (ep.Hrizostom)
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  5. #5
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    Niti ga osećam, nit ikako doživljavam...
    Ako ćemo po Bibliji, trebalo bi ga se plašiti...

  6. #6
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=zvončica link=topic=341.msg5651#msg5651 date=1250869836]
    Niti ga osećam, nit ikako doživljavam...
    Ako ćemo po Bibliji, trebalo bi ga se plašiti...
    [/quote]

    pa, Jevreji a i njihovi neprijatelji su ga se i plasili. I ja bih ga se plasila da je Biblija ostala samo na Starom Zavetu.
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  7. #7
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    Stari/Novi zavet = jedan Bog...malo modifikovan, sa akcentom na ljubav...Novi zavet je napisan da bi se sve ono iz Starog ublažilo...
    Sve je to jedan isti Bog...ako nekako trebam da ga doživim, to bi svakako bilo daleko od savršenstva...tiranin, gord, sujetan...da stanemo ovde...

  8. #8
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=Sale link=topic=341.msg5071#msg5071 date=1250202890]
    Kako ga zamišljate, doživljavate?
    [/quote]

    Kao supermoderatora sa PMS-om kojem je nestalo cigara?

  9. #9
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=Zazijavalo link=topic=341.msg5657#msg5657 date=1250878144]Kao supermoderatora sa PMS-om kojem je nestalo cigara? [/quote]

    ..........

  10. #10
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=Zazijavalo link=topic=341.msg5657#msg5657 date=1250878144]
    [quote author=Sale link=topic=341.msg5071#msg5071 date=1250202890]
    Kako ga zamišljate, doživljavate?
    [/quote]

    Kao supermoderatora sa PMS-om kojem je nestalo cigara?
    [/quote]
    zazi naklon sto si se pojavio... samo za tebe iz talmuda...
    kad bi oko moglo da vidi demone koji nastanjuju univerzum opstanak bi bio nemoguc...

  11. #11
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=zvončica link=topic=341.msg5654#msg5654 date=1250870978]
    Stari/Novi zavet = jedan Bog...malo modifikovan, sa akcentom na ljubav...Novi zavet je napisan da bi se sve ono iz Starog ublažilo...
    Sve je to jedan isti Bog...ako nekako trebam da ga doživim, to bi svakako bilo daleko od savršenstva...tiranin, gord, sujetan...da stanemo ovde...

    [/quote]

    Bog jeste jedan a Novi Zavet se prvo desio pa je zapisan. Svrha mu nije bila da bilo sta ublazi nego, kako mu i samo ime kaze, da uspostavi novi zavet izmedju Boga i coveka tj. da vise nema bozijeg, izabranog naroda u smislu nacije, da vise nema Grka i Jevrejina nego da su svi pred Bogom isti i da pred svima stoji isti put spasenja. A to sto covek cesto ima sklonost da Bogu pridaje osobine pale ljudske prirode (ili ga posmatra kao sto je anticki politeista video svoje, bogove koji se ni u cemu zapravo nisu ni razlikovali od ljudi) uopste ne govori toliko o Bogu koliko o coveku.
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  12. #12
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    .......A to sto covek cesto ima sklonost da Bogu pridaje osobine pale ljudske prirode.....
    Da li je to sklonost, ili ne, ne znam...u Starom zavetu, sve te "osobine" jasno dolaze do izražaja...na čoveku je samo da li će ih prihvatiti, ili ignorisati.

  13. #13
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=zvončica link=topic=341.msg5738#msg5738 date=1250940575]
    .......A to sto covek cesto ima sklonost da Bogu pridaje osobine pale ljudske prirode.....
    Da li je to sklonost, ili ne, ne znam...u Starom zavetu, sve te "osobine" jasno dolaze do izražaja...na čoveku je samo da li će ih prihvatiti, ili ignorisati.
    [/quote]

    al "staro prodje, novo sve postade", kako god, znam neke roditelje za koje bi mnogi rekli da su "tirani" ali od njihove dece izadjose sjajni ljudi. "moj" Bog je milostiv ali pravedan, kod beslovesnih je samo milostiv, ali slovesan nosi na sebi odgovornost za svoje postupke i njemu osim milosti sleduje i pravda.
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  14. #14
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    [quote author=bleja link=topic=341.msg5849#msg5849 date=1251009129]

    al "staro prodje, novo sve postade", kako god, znam neke roditelje za koje bi mnogi rekli da su "tirani" ali od njihove dece izadjose sjajni ljudi. "moj" Bog je milostiv ali pravedan, kod beslovesnih je samo milostiv, ali slovesan nosi na sebi odgovornost za svoje postupke i njemu osim milosti sleduje i pravda.
    [/quote]

    I ja sam tiranin prema svojoj deci...što ne garantuje da ću od njih napraviti ljude...Poenta je bezuslovnoj ljubavi, a toga u Bibliji nema...sve je uslovljeno, pa čak i to...

  15. #15
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    ne postoji bezuslovna ljubav... osim majke prema svom detetu....

  16. #16
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    Jeste...

    Ali u Bibliji se propagira bezuslovna ljubav...
    "Ljubav dugo trpi, milokrvna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se, Ne čini šta ne valja, ne traži svoje, ne srdi se, ne misli o zlu, Ne raduje se nepravdi, a raduje se istini, Sve snosi, sve veruje, svemu se nada, sve trpi." (1. Korinćanima 13,4-7)

    A "Oko za Oko, Zub za Zub" iz Sarog Zaveta se ukida...malo kontradiktorno...modifikovano po potrebi...
    Ima još bezbroj primera, uglavnom u Starom zavetu...ucene, mučenja, uslovljavanja...zar Bog nije Ljubav?

  17. #17
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    hmmm.. nisam zastupnik doktrine da religijsko osecanje za nesto treba da se pretopi u ovozemljsko jer bi ostao uskracen za gomilu sitnih zadovoljstava koje cine zivot tako zanimljivim i dragocenim... pitanje boga uvek treba postaviti sa strane koja nije teoloska, npr. kao agnostici sto rade.... isto kao kada razgovaramo o cernu ili vrhunskoj nauci, moramo da otkacimo sa teologijim jer covek jeste nesavrseno bice i cim se trudi da bude najpametniji ta jedina knjiga nad knjigama treba da ga vrati na zemlju.... po meni ona ima tu funkciju da se previse ne uzdignemo ko ikar pa da nam se krilca mudrosti sprze ocas...
    sto se tice boga ... svako treba da ga nadje u onoj meri u kom ga oseca u sebi....

  18. #18
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    Moje gledište jeste agnostičko...samo primećujem da suprotnosti i nepravilnosti u Bibliji postoje...a većina vernika se poziva upravo na Bibliju...nema neke logike veličati Biće koje nije savršeno ni u kom pogledu...

    sa ovim poslednjim se slažem...

  19. #19
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    a otlud ti znas da li je bog vidljiv, nevidljiv, savsen ili nesavrsen?
    mozda ide prerusen u prosjaka, dete u kozu. il u kokosku mozda?
    otkud znas da dok se npr skidas i ulazis pod tush da iz 8 dimenzije neko te ne dira po telu i nasladjuje se a ti da nis svesna tog trenutka nego imas nocne more a ne znas im pravi uzrok...ustvari mozda i nisu more....
    malo sale naravno... ali o apstraktnom se mora razmisljati samo na taj nacin... o ljubavi se npr. nikad ne razmislja.. jel tako? moze da se razmislja o zaljubljenosti, naklonosti, fluidu prema nekom, dok je ljubav inkognito stvar za mozak....

  20. #20
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako doživljavate Boga?

    Tumačim samo ono što sam pročitala...a ne znam ništa za sigurno...niti shvatam nešto što je nemoguće definisati...razumom...
    Znači, ne mogu da prihvatim nešto zdravo za gotovo, bez razmšljanja...samo zato što je tako zapisano...
    Verujem i ja u nešto...meni razumljivo, ali u biblijskog Boga ne mogu....i to je jače od mene...

Stranica 1 od 7 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Lečenje bez lekova
    Od kojica u forumu Alternativna medicina
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 06-10-2015, 09:53
  2. GMO-rešenje ili problem?
    Od Ometač u forumu Ekologija
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 25-05-2013, 12:24
  3. Kutak za učenje
    Od kojica u forumu Dom & Porodica
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 22-11-2011, 21:56
  4. Shvatanje života
    Od kojica u forumu Filozofija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 23-09-2011, 09:30
  5. Koja je definicija kulta?
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 10-03-2010, 15:56

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •