Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Emil ZOLA

  1. #1
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Emil ZOLA



    Emil Zola je rodjen 2. aprila 1840. godine u Parizu kao sin inženjera italijanskog porekla.
    Od oca nasledjuje italijanski temperament,a u sedmoj godini ostaje bez oca,što je njegovoj majci donelo finansijske probleme.Upisao je srednju školu ,ali mu nedostatak materijalnih sredstava ubrzo uslovljava napuštanje školovanja.Iz Provanse se vraća u Pariz,gde u dva navrata pada na maturskom ispitu zbog francuskog jezika.
    Odluka da ne može više da bude majci na teretu i da mora naći posao ga dovodi u knjižaru Ašet 1862. godine.Brzo napreduje u poslu i to mu pomaže da učvrsti veze sa brojnim piscima,a posredstvom Pola Sezana u kontaktu je i sa slikarima.Zahvaljujući kontaktima u umetničkim i intelektualnim krugovima Pariza,dobija književnu rubriku u štampi.Zauzima se za odbranu slikara koji je odbio salon,kao što je Mane.

    Emil Zola je bio osnivač naturalizma i smatra se njegovim najznačajnijim predstavnikom, iako su mu se mnogi mladi književnici pridružili u ovom pokretu.
    Počeo je da piše kao romantičar, ali menja opredeljenje i u roman uvodi naučne metode, pa nastaje svojevrsni eksperimantalni roman.
    Svoj prvi roman, "Klodova ispovest", objavio je 1865. godine, a zatim je napustio radno mesto i posvetio se pisanju.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  2. #2
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Emil ZOLA

    Svoj prvi naturalistički roman je objavio 1867. godine – Tereza Rakin. Roman je izazvao skandal u društvenim krugovima. To ga nije zaustavilo i on stvara književnost sastavljenu od romana i članaka. Uz to, pridobija uz sebe nekoliko najboljih pisaca, medju kojima je i Gustav Flober.
    Objavljuje La Fortune des Rougon 1871. godine, prvi tom ciklusa Ružon – Makarovih. Delo se sastoji od 20 romana u kojima je opisao propadanje tela i duha članova porodice Ružon – Makar. Roman Ružon – Makar je priča o porodici koja živi u vreme II carstva.
    Medju romanima ovog ciklusa su romani: Trbuh Pariza, Čovek-zver, Nana, Jazbina, Žerminal.
    Glavna karakteristika Zolinog "eksperimentalnog romana" je da sagleda ličnost u mnoštvu različitih situacija. Stvorio je oko 1000 likova, ali su mu mnogi zamerali da nije dobro opisivao psihologiju likova.
    Radovi Emila Zole su, i pored skandala, postigli veliki komercijalni i književni uspeh, posebno sa objavom knjige Jazbina.
    Zola je postao osnivač i učitelj nove književne škole - naturalizma, i oko njega se okupljaju Gi de Mopasan, Joris-Karl Osman i Anri Sear. Oni zajedno objavljuju delo Les soirées de Médan, 1880. godine. Iste godine, Zola objavljuje roman Nana, priču o uspehu i padu jedne prostitutke. Pet godina kasnije, izlazi Žerminal, u kojem priča o svetu rudara i stavlja radnički narod u središte intrige. Zemlja, objavljena 1887. godine izaziva još jedan skandal.
    Kao reakcija jednog dela mladih umetnika koji su se pozivali na naturalizam, nastaje Manifest petorice.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  3. #3
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Emil ZOLA

    Tokom 1894. godine, sa ciklusima Tri grada i Četiri jevandjelja, Zola unosi socijalistički i proročki karakter u svoja dela. Ali, ovaj period je pre svega obeležilo njegovo uplitanje u aferu Drajfus. 13. januara 1898. godine, piše otvoreno pismo predsedniku Republike, Feliksu Foru, pismo nazvano "Optužujem…!" i u članku traži reviziju procesa protiv Drajfusa. Osudjen je na godinu dana zatvora i proteran u Englesku.
    Po povratku je nastavio borbu za Drajfusa objavjujući svoje članke u delu La vérité en marche.

    Umro je 29. septembra 1902. godine, gušeći se u svojoj kući jer je dimnjak bio blokiran. Smatra se da su protivnici Drajfusa namerno izazvali ovaj incident, ali istraga nije dozvolila da se izvedu takvi zaključci.
    Danima posle smrti su njegov grob posećivali mnogi pisci i prijatelji.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  4. #4
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Emil ZOLA

    Vidim nanas na trafici da se uz dnevne novine prodaje knjiga
    od naslovom
    КАЉ
    УГА
    I tako gledam i se čudom čudim, dok čekam bus, šta li ta slova predstavljaju.
    Pribiližim se da vidim i ona sitna slova i vidim da je autor knjige čudnog naslova
    Emil Zola.
    i onda se slova spoje u Kaljuga...:raz_117:

    Tako. Sad je moja. i jedva čekam da je ponovo pročitam..
    Davno sam je čitala. Pre petnaestak godina...
    Prvo sam pročitala ''Nanu'' i to čisto zato što me je bilo sramota da u ukrštenicama
    na pitanje ''roman Emila Zole'' upisujem ''nana'', a da pritom ne znam ni šta tu piše.
    Nakon toga, zanimalo me je iz kakve je to Nana kaljuge iznikla, a onda i sve što je
    Zola ikada napisao.
    Od svega pročitanog ostao mi je samo doživljaj vremena koje je opisao.
    Znam da mi je kao nekome ko je tek kročio u život, pun snova i nadanja, razbio
    skoro sve iluzije da se ovaj svet može promeniti. Shvatila sam da bez obzira na to
    da li se vozimo u kočijama, automobilima ili luksuznim privatnim avionima; bez obzira
    na društveno uređenje; religiju; obrazovanje i slično, u suštini ostajemo isti.
    Večnost je čista sadašnjost.

  5. #5
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Emil ZOLA

    Moj prvi kontakt sa Zolom je bio "Žerminal" .
    Nakon te knjige,moj pogled na svet i na ljude se promenio,počela sam
    posmatrati stvari drugačijim očima,mislim da mi je nakon prvog čitanja
    svet izgubio mnogo od svoje svetlosti,da li zbog crnih rudničkih jama ili
    tamnih rudarskih lica,jada i bede u njihovim životima,smrt i život kao partneri
    koji se ruku pod ruku svakodnevno nalaze u njihovim sobičcima,za njihovim
    polupraznim trpezama,u svakom koraku i pogledu.....mislim da ni jedna druga
    nije toliko naturalistična kao Žerminal.Plastični opisi ljudske hladnoće i nedostatka
    osećanja za one koji u našim životima ne predstavljaju ništa,mora kod svakog čoveka
    otvoriti pitanja kojima se preispituje,da li je zaista ljudsko biće sposobno da zatvori
    oči pred nečim što se zove ljudska patnja......i odgovor je poražavajući,jer je potvrdan.
    Zola u svakom slučaju nije pisac uz čije se knjige može opustiti,jer svaka nova stranica koju
    okreneš tera na razmišljanje,o sebi,o svetu,o sudbini,o svemu onome što čoveka može zateći,
    a na šta čovek ima jako malo uticaja.Mislim da je to knjiga koja se može svrstati u red onih koje
    su svojevrstan manifest pokretima koji su se borili za pravo čoveka na dostojanstven život.Dugo
    vremena je prošlo izmedju dva čitanja....trećeg nije bilo,nisam imala snage da još jednom vizualizujem
    slike njegovih naturalističnih opisa stvarnosti.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •