Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 71

Tema: Zen budizam

  1. #1
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Zen budizam

    Zen je škola mahajana budizma, nastala u Kini. Smatra se da je nastla oko 520. godine,
    tako što je indijski budistički monah doneo Budino učenje u Kinu, a odatle je prenet u
    Japan krajem 12. veka.

    Kako se zen ne oslanja na svete tekstove, već se po tradiciji učenje prenosi sa učitelja
    na učenika, pisane reči ima veoma malo. Poznate su zen priče i koani.

    Pa izvolite, napišite svoju omiljenu zen priču ili koan. Možemo i da diskutujemo o njima,
    mada je od diskusije slaba vajda. Eto ja, na primer, svaki put kada ponovo pročitam neku
    zen priču, doživim je na neki drugačiji način.
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #2
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Učenje

    Zen učenje je s jedne strane ukorenjeno u mahajani, naročito učenju o budinskoj prirodi,
    a s druge strane je to povratak samoj srži budističkog učenja i iskustvu probuđenja. Zen
    podučava da Budina svest predstavlja jedinu stvarnost, odnosno da je priroda uma
    priroda Bude. Nju nije moguće podučavati, ili preneti putem knjiga ili preko učitelja.
    Osnovni način uviđanja ove izvorne prirode motrenje uma. Ovaj cilj se opisuje kao
    prađna, nirvana, bodhi, satori, itd.[2]

    „Sva su ljudska bića već prosvetljena. Svi su bude po svojoj prirodi. Meditativni napor i
    nije ništa drugo nego sam akt budin.[3]“
    (Dogen, 13. vek)

    Zen podržava neposredan, mistički doživljaj stvarnosti. Zen zastupa prenošenje suštine
    i duha budizma neposredno, bez oslanjanja na spise, reči, shvatanja ili postupke. U zen
    tradiciji se iskustvo izvorne prirode često uspoređuje s mesecom, a reči i koncepti koji
    ga opisuju s prstom koji pokazuje na mesec. Rečima i konceptima to iskustvo nikada se
    ne može do kraja iskazati niti opisati, jer to je nešto što svako mora iskusiti za sebe.

    U životu monaha smenjuju se meditacija, molitve i žustar fizički rad. Trajna duboka
    usredsređenost u bilo kojoj delatnosti, bilo da se radi o meditaciji ili fizičkom radu, vodi
    ka duhovnom uvidu i ispunjenosti, odnosno stanju prosvetljenosti. Cilj i svrha ovih
    disciplina je u tome da se kroz fizički rad, usredsređenost i beskrajna ponavljanja um
    oslobodi stega tela i počne neometano da se iskazuje. Stepen napredovanja čoveka na
    umnom planu ogleda se i kroz telesne pokrete, zbog čega zen majstori posmatraju
    veštine monaha kao odraz njegovog duhovnog stanja. Asketske prakse nisu posebno
    naglašene.

    Vikipedija
    ...
    Večnost je čista sadašnjost.

  3. #3
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam




    Simbol zen budizma. Smatra se da je neko dostigao zen ukoliko može
    da nacrta simbol pravilno.
    Večnost je čista sadašnjost.

  4. #4
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Tako dakle?

    Učitelja zena Hakuna susedi su hvalili kao čoveka koji živi čednim životom. Blizu njega
    živela je jedna lepa devojka čiji su roditelji držali prodavnicu hrane. Iznenada, bez
    ikakvog upozorenja, njeni roditelji otkriše da je u drugom stanju. Ovo razljuti roditelje.
    Devojka ne htede da prizna ko je otac, posle mnogo kinjenja imenova Hakuna. U velikoj
    ljutnji roditelji odoše do učitelja. Tako dakle?, beše sve što on reče. Kada se dete
    rodilo, doneli su ga Hakunu. On je već izgubio svoj ugled, što ga nije mnogo brinulo,
    veoma je dobro vodio računa o detetu. Dobijao je mleko od svojih suseda i sve drugo
    što je detetu trebalo. Posle godinu dana devojka, majka nije mogla više izdržati. Reče
    roditeljima istinu, da je pravi otac deteta jedan mladić koji je radio na ribljoj pijaci.
    Majka i otac devojke odmah otiđoše do Hakuna da ga mole za oproštaj, i iskreno se
    izvine, i da mu uzmu dete nazad. Hakun je bio predusretljiv. Ustupajući im dete, sve što
    je rekao bilo je: tako dakle?

    Zen priča

  5. #5
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Blatnjavi put

    Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovaše po blatnjavom putu. Jaka kiša je još uvek
    padala. Idući putem, sretoše lepu devojku obučenu u svileni kimono obavijen pojasom,
    koja nije mogla da pređe raskršće. Dođi, devojko, reče odmah Tanzan. Podigavši je u
    svoje naručje, prenese je preko blata. Ekido ne progovori do uveče, sve dok ne stigoše
    do hrama u kome je trebalo da prenoće. Tada više nije mogao da se suzdrži. Mi
    sveštenici ne prilazimo blizu ženama, rece Tanzanu, posebno ne mladim i lepim. To je
    opasno. Zašto si ti to učinio? Ja sam devojku ostavio tamo, reče Tanzan. Da li je ti još
    uvek nosiš?

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  6. #6
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Posetnica

    Keiču, veliki učitelj zena u periodu meidi, bio je poglavar Tofuku hrama u Kjotu. Jednoga
    dana guverner Kjota ga potraži po prvi put. Njegov pratilac mu predade guvernerovu
    posetnicu, na kojoj je pisalo: Kitagaki, guverner Kjota. Nemam ja posla sa takvim
    čovekom, reče Keiču svom pratiocu. Reci mu da ode odavde. Pratilac odnese posetnicu
    nazad, izvinjavajući se. Moja je greška, reče guverner, i olovkom precrta reči guvernera
    Kjota. Zamoli ponovo svog učitelja. O, jeli to Kitagaki?, uzviknu učitelj kada vide
    posetnicu. Hoću da vidim tog čoveka.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  7. #7
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Zen svakog trena

    Učenici zena su sa svojim učiteljima najmanje deset godina pre no što se usude da
    podučavaju druge. Nanina poseti Teno koji je, prošavši svoje učenje, postao učitelj.
    Zadesi se da taj dan bude kišovit, pa Teno obu klompe i ponese kišobran. Pošto ga je
    pozdravio, Nanin primeti: pretpostavljam da si svoje klompe ostavio u predvorju. Hteo
    bih da znam da li ti kišobran stoji levo ili desno od klompi. Teno, zbunjen, nemade brz
    odgovor. Shvatio je da nije sposoban da svakog trena uz sebe ima zen. Posta Naninov
    učenik, učivši još šest godina da bi dosegao prisustvo zena u svakom trenu.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Objavljivanje sutri

    Poklonik zena, Tecugen odluči da u Japanu objavi sutre, koje su u to vreme bile
    dostupne samo na kineskom jeziku. Knjige je trebalo štampati pomoću drvenih ploča u
    izdanju od sedam hiljada primeraka, što je ogroman poduhvat. Tecugen krenu na put da
    bi sakupio poklone u ovu svrhu. Nekolicina podržavalaca bi mu dala stotinak zlatnika, u
    većini slučajeva primao bi samo novčiće. Svakom darodavcu bi zahvaljivao podjednako.
    Posle deset godina, Tecugen je imao dovoljno novca da započne svoj zadatak. U to
    vreme se dogodi da reka Udi počne da plavi. Pojavi se glad. Tecugen uze novac koji je
    sakupio za knjige i potroši ga da bi spasao ljude od gladovanja. Zatim nanovo započe
    svoj posao oko sakupljanja. Nekoliko godina kasnije proširi se zemljom neka epidemija.
    Tecugen dade novac koji je sakupio za pomoć svom narodu. I po treći put započe svoj
    posao, i posle dvadeset godina želja mu bi ispunjena. Štamparske ploče od kojih je
    napravljeno prvo izdanje sutri, danas se mogu videti u manastiru Obaku u Kjotu. Japanci
    pričaju svojoj deci da je Tecugen napravio tri zbirke sutri, i da su prve dve nevidljive
    zbirke čak nadmašile poslednju.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #9
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Vratnice raja

    Vojnik po imenu Nobušige dođe kod Hakuina i zapita ga: postoje li zaista raj i pakao?
    Ko si ti?, upita Hakuin. Ja sam samuraj, odgovori ratnik. Ti, vojnik!, uzviknu Hakuin. Koji
    bi to vladar tebe hteo za čuvara? Lice ti je kao u prosjaka. Nobušige se toliko razbesne
    da poče da vadi svoj mač, Hakuin nastavi: pa ti imaš mač! Oružje ti je verovatno previše
    tupo da bi mi odseklo glavu. Kada Nobušige izvuče mač, Hakuin primeti: ovde se
    otvaraju vratnice pakla! Na ove reči samuraj, shvativši učiteljevu pouku, vrati svoj mač u
    korice i pokloni se. Ovde se otvaraju vratnice raja, reče Hakuin.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  10. #10
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Vojnici čovečanstva

    Jednom prilikom je jedna divizija japanske armije učestvovala u manevrima. Neki od
    oficira nađoše za shodno da svoj štab smeste u Gasanov hram. Gasan reče svom
    kuvaru: oficirima spremaj istu hranu kao i nama. Ovo naljuti oficire koji su navikli na
    sasvim drugačije ophođenje prema njima. Jedan priđe Gasanu i rece: šta misliš, ko smo
    mi? Mi smo vojnici koji žrtvuju svoje živote za svoju otadžbinu. Zašto sa nama ne
    postupaš shodno tome? Gasan ozbiljno odgovori: šta ti misliš, ko smo mi? Mi smo
    vojnici čovečanstva koji teže da spasu sva osecajna bića.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  11. #11
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Narav

    Jedan učenik zena dođe Benkei, žaleći se: učitelju imam neobuzdanu narav. Kako da je
    izlečim? To je nešto vrlo čudno, odgovori Benkei. Pokaži mi da vidim šta to imaš. Ne
    mogu sada da ti pokažem, odgovori ovaj. Kada možeš da mi pokažeš, upita Benkei.
    Pojavljuje se neočekivano, odgovori učenik. Onda, zakljuci Benkei, mora biti da to nije
    tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi mi je pokazati bilo kada. Kad si se rodio, nisi je
    imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali. Razmisli o tome.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  12. #12
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    O da.. zaboravih čuvene zen bašte...



    koje se obično nalaze u dvorištima manastira i pomažu u postizanju smirenja
    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #13
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Večnost je čista sadašnjost.

  14. #14
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Večnost je čista sadašnjost.

  15. #15
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Večnost je čista sadašnjost.

  16. #16
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Večnost je čista sadašnjost.

  17. #17
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Pita


    Gledala devojčica mamu kako pravi pitu i videla kako njena mama savija krajeve pite. Pita je devojčica:

    - Zašto savijaš krajeve te pite?
    - Videla sam to od svoje mame – odgovori mama.

    Devojčica ode do babe da vidi kako ona pravi pitu. U trenutku kad je baba savila krajeve pite, pita je devojčica:

    - Zašto savijaš krajeve te pite?
    - Videla sam to od svoje mame – odgovori baba.

    Devojčica ode do prababe da vidi kako ona pravi pitu. U trenutku kad je prababa savila krajeve pite, pita je devojčica:

    - Zašto savijaš krajeve te pite?
    - Pa mala mi ova tepsija – odgovori prababa.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  18. #18
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    POUKA POSLEDNJEG

    U stara vremena u Japanu su se koristili fenjeri od bambusa i papira u kojima
    su gorele sveće.
    Jednom slepom čoveku na kraju posete svom prijatelju, ovaj ponudi fenjer da
    ga ponese sa sobom jer je bila noć.
    "Ne treba mi fenjer", reče mu. "Bila tama ili svetlo-meni je svejedno."
    "Znam da ti fenjer nije potreban da bi pronasao put", odgovori mu prijatelj, "ali
    ako ga nemaš, neko bi mogao da naleti na tebe. Zato ga moraš uzeti."
    Slepi čovek krenu sa fenjerom i pre no što je i odmakao, neko se sa njim
    sudari. "Pazi kuda ideš!", uzviknu on nepoznatom. "Zar ne vidiš ovaj fenjer?"
    "Sveća ti je dogorela, brate", odgovori nepoznati.

    Zen priča
    Večnost je čista sadašnjost.

  19. #19
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Zen budizam

    Dobro i loše

    Kada je Benkei održavao casove izdvojenog usredsređivanja, na njih su dolazili mnogi
    učenici. U vreme jednog takvog okupljanja, jedan učenik je uhvacen u krađi. Stvar je
    prijavljena Benkeiu uz zahtev da prestupnik bude isključen. Benkei se na to nije osvrtao.
    Kasnije, isti učenik je uhvacen na sličnom delu, i Benkei opet na ovo ne obrati pažnju.
    To naljuti druge učenike, koji sastaviše peticiju tražeći otpuštanje lopova, uz izjavu da
    će u suprotnom cela grupa otići.
    Kada Benkei pročita peticiju, pozva ih sve pred sebe. "Vi ste mudra braća", reče im.
    "Vi znate šta je dobro a šta je loše. Ako želite, možete otići da učite negde drugde,
    ali ovaj jadni brat još ne zna ni šta je dobro a šta lose. Ko ce ga tome naučiti,
    ako ne ja? Ja ću ga ovde zadržati, makar i svi vi otišli."
    Kiša suza obli lice brata koji je krao. Želja za krađom potpuno iščeze.
    Večnost je čista sadašnjost.

  20. #20
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Zen budizam

    Šta je krad?

Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Budizam
    Od Пркос u forumu Religije Sveta
    Odgovora: 347
    Poslednja poruka: 06-02-2014, 16:54

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •