Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 35

Tema: Raj i/ili Pakao

  1. #1
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Raj i/ili Pakao

    Za početak, evo jedne urbane legende, koju su mnogi od vas verovatno već čuli.


    Fizika pakla

    Ovo sto sledi je jedan od zadataka koje su studenti fizike na Univerzitetu Vasington
    dobili za kolokvijum. Odgovor koji je napisao jedan od tih studenata bio je
    toliko “utemeljen” da ga je profesor podelio sa svojim kolegama, putem interneta, i tako
    se naravno dogodilo da i mi imamo to zadovoljstvo da ga procitamo:

    Bonus pitanje – je li pakao egzotermican (emituje toplotu) ili endotermican (apsorbuje
    toplotu)?” Vecina studenata izveli su svoju argumentaciju na osnovu verovanja i
    koristeci Bojlov zakon (gas se hladi kada se siri i zagreva kada se sabija). Jedan
    student, medjutim, napisao je sledece:

    “Prvo, neophodno je da znamo na koji nacin se masa pakla vremenom menja. To znaci
    da moramo znati kojom brzinom duse stizu u pakao i kojom brzinom ga napustaju.
    Mislim da sa prilicno velikom sigurnoscu mozemo pretpostaviti da kad dusa jednom
    dodje u pakao, nikada ga nece napustiti. Dakle, broj dusa se stalno povecava. Sto se
    tice toga koliko mnogo dusa stize u pakao, pogledajmo razlicite religije koje danas
    postoje u svetu. Vecina ih tvrdi da ako niste clan upravo te religije, zavrsicete u paklu. I
    posto postoji vise takvih religija, a svaki covek pripada samo jednoj od njih, a ne svima
    odjednom, mozemo takodje zakljuciti da zapravo sve duse idu u pakao. Imajuci u vidu
    stopu radjanja i umiranja, moze se ocekivati da je stopa rasta dusa u paklu zaista
    velika. Sada pogledajmo promenu volumena pakla, posto Bojlov zakon tvrdi da, ako
    temperatura i pritisak u paklu ostaje isti, volumen pakla mora da se neprekidno siri,
    proporcionalno broju dusa koje u njega pristizu. To nam otvara dve mogucnosti: (1) ako
    se pakao siri sporije od priliva novih dusa, tada ce se temperatura i pritisak u paklu
    povecavati i on ce pre ili kasnije eksplodirati. (2) Ako se pakao siri brze nego sto se
    povecava broj dusa u njemu, tada ce njegova temperatura i pritisak padati sve dok se
    potpuno ne zaledi. Pa koja je mogucnost isitinita? Ako prihvatimo postulat koji mi je
    Tereza saopstila jos na prvoj godini: “Pre ce se pakao zalediti nego sto cu ja spavati sa
    tobom” i isto tako uzmemo u obzir cinjenicu da sam ipak spavao sa Terezom sinoc, tada
    broj 2 mora biti isitina i ja sam siguran da je pakao egzotermican i da se vec zaledio.
    Zakljucak koji se u tom slucaju namece je da, posto je pakao zaledjen, nijedna dusa
    vise u njega ne odlazi, dakle on je prestao da postoji. Ostao je samo raj, koji tako
    potvrdjuje postojanje bozanskog bica, a to je opet objasnjenje zasto je, sinoc, Tereza
    neprekidno vikala: 'O, moj Boze!' ”


    Da li verujete u Raj i Pakao i kako bi ih opisali?

    Meni je malo nelogično da svi imamo samo ovaj trun vremena u večnosti,
    u kome moramo da damo sve od sebe, jer nam večnost od toga zavisi.
    A vama?
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #2
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    pakao ne postoji kao fizički prostor. pakao može da postoji samo u našoj duši.
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #3
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Sa Isusom u srcu i pakletom u duši, čovek je prilično neobična životinja.

    Ono što mene interesuje jeste zašto se u slučaju fibrilacije Isusu daju elektrošokovi.
    Misim, el oće da ga isteraju odande ili samo da ga prisile da radi svoj posao?

    Kad smo već kod dotičnog, u čiju dušu je sišao kad su ga saranili?

  4. #4
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Sto ti je fizika, ima za sve objasnjenje
    Sve to dozivo (zato mi religiozni stav taki) samo se nije zvala Tereza, a i...nisam imo zadatak u fizici...taki

  5. #5
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    I raj i pakao su relativne ravni,preciznije imaginarne i kao takve postoje onoliko koliko ljudski um to percipira i koliko svaki pojedinac prihvata ono što mu njegovi duhovnici i vođe(fireri) ili već šta i ko nameću... Kad ti loše ide a izlaza nema najlakše je reći "Božija volja" i biće bolje na "onom svetu" i ostaviš i ono malo novca što imaš u džepu u šeširić, na pladanj ili već gde nadajući se da tako kupuješ "carstvo nebesko"... Ne ide to baš tako ali to je dilema ili trilema koja muči čovečanstvo nekoliko hiljada godina i ja znam da je ni mi ovde nećemo rešiti...A mislim ni za svojih života. Nekima ostaje nada da će saznati posle smrti...Vrlo je nezahvalno nekome rušiti nadu pa ja to neću raditi. Toliko raju ili paklu... O stanjima promenjene energije već bi se dalo diskutovati ali nije vreme ni mesto...

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Sa Isusom u srcu i pakletom u duši, čovek je prilično neobična životinja.

    Ono što mene interesuje jeste zašto se u slučaju fibrilacije Isusu daju elektrošokovi.
    Misim, el oće da ga isteraju odande ili samo da ga prisile da radi svoj posao?

    Kad smo već kod dotičnog, u čiju dušu je sišao kad su ga saranili?
    kako to misliš?
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Pa misim, sišao je u pakao, razlupao vrata ko Čak Noris, sit se napričao sa mrtvacima.
    A ti kažeš da je pakao u duši.
    Pa se ja, eto, pitam u čiju dušu je sišao tom prilikom.

  8. #8
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Pa misim, sišao je u pakao, razlupao vrata ko Čak Noris, sit se napričao sa mrtvacima.
    A ti kažeš da je pakao u duši.
    Pa se ja, eto, pitam u čiju dušu je sišao tom prilikom.
    a to... nemam pojma. ja mislim da je to simbolično i da ne treba tu priču da razumeš bukvalno. ako jeste Sin Božiji, njemu je sve moguće.
    verujem da pakao postoji samo kao stanje duše i zato je jako važno da ne budemo u tom stanju, jer nikad ne znaš kada ćeš da pređeš na onu drugu stranu.....a onda je jako teško popraviti stanje duše. moguće je, ali teško. naš je izbor da li želimo da budemo u paklu ili ne.
    a zašto mislim da pakao ne postoji kao fizički prostor? pa eto - Bog je Ljubav i on ne bi dopustio (i ne dopušta) da pakao postoji kao prostor....pogotovo ne kao prostor u kome si večno zatvoren.
    i šta pišu knjige me ne zanima, zanima me u šta verujem. a verujem u ljubav, a ne u zlo.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #9
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    E, neće biti baš tako. Tih nekoliko dana leži u osnovi rišćanstva. To je ključna stvar.
    Jer bez vaskrsnuća nema rišćanstva.
    "Radosna vest" je upravo vest da je Isus doslovno umro i doslovno vaskrsao i da je doslovno bio u paklu gde je pobedio smrt.
    Nema tu nikakve simbolike. Jer simbolički, mogli bismo da prihvatimo šta oćemo. Recimo, da je u pitanju entropija visokoorganizovanog živog bića u neke neorganske okside čija energija je manja, pa dušu da proglasimo za razliku energija.

    Viš da nisi vernik. Makar nisi rišćanski vernik.

  10. #10
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Uzgred, bog nije ljubav. Bar to ne tvrdi ovaj... sveta knjiga.

  11. #11
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    E, neće biti baš tako. Tih nekoliko dana leži u osnovi rišćanstva. To je ključna stvar.
    Jer bez vaskrsnuća nema rišćanstva.
    "Radosna vest" je upravo vest da je Isus doslovno umro i doslovno vaskrsao i da je doslovno bio u paklu gde je pobedio smrt.
    Nema tu nikakve simbolike. Jer simbolički, mogli bismo da prihvatimo šta oćemo. Recimo, da je u pitanju entropija visokoorganizovanog živog bića u neke neorganske okside čija energija je manja, pa dušu da proglasimo za razliku energija.

    Viš da nisi vernik. Makar nisi rišćanski vernik.
    e jesam. i baš sam slušala predavanje na temu raja i pakla od tadašnjeg igumana studeničkog. i on je reko ovo što ja sad kažem.
    i ja verujem u to, eto.
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #12
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog.

    Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik.

  13. #13
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog.

    Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik.
    A prodaja oprosta? Naplaćivanje obreda? Krstaški ratovi ? Ognjem i mačem na nevernike...Jao,jao joj teška tema...

  14. #14
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Pa tako je to. Generalno povampirenje je osnova rišćanstva, a prodaja oprosta je suština.

  15. #15
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog.

    Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik.

    slušaj ti. ono što sam rekla jeste tačno - Sinu Božijem je sve moguće, pa i da siđe u pakao.
    kao bezgrešan, on može da siđe u pakao ljudskih duša.
    ali me čudi da ti to ne možeš da pojmiš, nego obliganto to posmatraš kao fizički prostor.
    a da više verujem reči igumana studeničkog nego tebi, to se podrazumeva....bar što se tiče ovakvih pitanja.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    A prodaja oprosta? Naplaćivanje obreda? Krstaški ratovi ? Ognjem i mačem na nevernike...Jao,jao joj teška tema...
    zaista ste nemogući. vidite samo loše stvari.
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #16
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku

    zaista ste nemogući. vidite samo loše stvari.
    Ma ne ... Ja samo nastupam analitički prema svemu i svakom saznanju do kog dođem. Za razliku od klera ja ne prihvatam dogme kao konačna rešenja i univerzalnu istinu... Imam slobodan um i slobodnu volju pa tako i postupam, razmišljam i analiziram.

  17. #17
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Lepsi ti juce bio avatar prico , sa njim ti ovakve izjave verovatno ne bi izletele
    Al da ti je vera jaka, jeste

  18. #18
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Ma ne ... Ja samo nastupam analitičkii prema svemu i svakom saznanju do kog dođem. Za razliku od klera ja neprihvatam dogme kao konačna rešenja i univerzalnu istinu... Imam slobodan um i slobodnu volju pa tako i postupam, razmišljam i analiziram.
    pa dobro....za mnoge fundametaliste i moj um je previše slobodan....to se vidi kad komuniciram s njima....vrte glavom i nešto baju iza mojih leđa i zakrštavaju me.
    meni je važno da sam čistog srca (uglavnom ) i da verujem da pako ne postoji, što je ovde i tema.
    pakao na nebu znači da si bio u paklu na zemlji...a to što piše kako je Gospod sišao u ad...pa to nije bukvalno silaženje niz neke stepenice i puteljke....to što može Sin Božiji, to je nama ipak neshvatljivo i onda, kao neshavtljivo (ne možemo da zamislimo šta i kako), pravimo slike...tumačenja moguće da budu menjana, ali mene ni to nije brigE.

    Citiraj Prvobitno napisano od Tiberius Vidi poruku
    Lepsi ti juce bio avatar prico , sa njim ti ovakve izjave verovatno ne bi izletele
    Al da ti je vera jaka, jeste
    ti to mene zavitlavaš? opet...jao, bre...dokle?
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #19
    Registrovani Član
    Šakal avatar
    Status : Šakal je odsutan
    Registrovan : Sep 2009
    Poruke : 27

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    hm, oldtajmer krenuo sa religijom.... ccccc.... jes da me svrbu prstitji al' netju....

  20. #20
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Raj i/ili Pakao

    Citiraj Prvobitno napisano od Šakal Vidi poruku
    hm, oldtajmer krenuo sa religijom.... ccccc.... jes da me svrbu prstitji al' netju....
    pa što da te ne svrbu?
    p.s. a što da i ja ne kažem šta mislim...moje mišljenje nije stručno, tačno je. više govorim po osećaju...i neću da se svađam ni sa kim oko religije.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Pakao - Dante Aligijeri
    Od Bisernica u forumu Školska lektira
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08-04-2013, 19:34

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •