Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 21

Tema: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Autor: psiholog Miodrag Milenović

    Zaljubljenost je osećanje koje označava mogući početak ljubavi. Od pamtiveka je bilo opevano u pesmama, utisnuto na slikarskim platnima, opisivano u književnim delima i filozofskim raspravama. U novijem periodu, zaljubljenost postaje predmet izučavanja psihologije, psihijatrije, i seksologije.

    Psihologija emocija pokazuje da zaljubljenost, pored mnogih zajedničkih elemenata, ima i neke specifičnosti koje je odvajaju od ostalih ljubavnih osećanja. Pre nego što pređemo na te specifičnosti i njihov uticaj na seksualno ponašanje, navešćemo i ukratko opisati, ljubavna osećanja sa kojima zaljubljenost ima dodirnih tačaka.
    Ljubavna opčinjenost
    Erotska fasciniranost, očaranost pojedinim fizičkim ili psihičkim svojstvima neke osobe, na početku poznanstva s njom, predstavlja ljubavnu opčinjenost. Takvo oduševljenje delom nečije ličnosti, erotski fascinirana osoba često tumači kao iznenadno zaljubljivanje. Ljubavna opčinjenost vremenom se može razviti u stvarnu zaljubljenost, ali to i ne mora da se dogodi jer, kada osoba bolje upozna objekat svoje fasciniranosti, dešava se, da se u njega razočara. Ovakvo osećanje najčešće se pojavljuje kod osoba koje u sebi nose nesvesni ljubavni ideal, pa naiđu na nekoga ko po svojim osobinama i ponašanju odgovara tom idealu.
    Ideal je obično fiksiran u detinjstvu i odnosi se na onoga sa kojim je osoba, kao dete, bila u vrlo prisnim emocionalnim odnosima. Klasični primer ljubavne opčinjenosti je romantična priča o Romeu i Juliji koja se, inače, veoma često pogrešno tumači kao primer prave i savršene ljubavi.
    Ljubav na prvi pogled
    Kada se ljubav javi naglo, već pri prvom susretu s nekim, govorimo o ljubavi na prvi pogled. Ne mora doći ni do upoznavanja s tom osobom, već je dovoljno da se ona neko vreme samo posmatra.
    S obzirom na to da ovakvo ljubavno osećanje nastupa brzo, bez potpunijeg upoznavanja voljene osobe, isto tako može brzo i da nestane. U izvesnim životnim situacijama čovek je naročito sklon ljubavi na prvi pogled. To je onda kada se nalazi u psihičkom stanju tzv. spremnosti za ljubav. Uzrok tome može da bude razočaranost u dotadašnjeg seksualnog partnera, osećanje prevarenosti, napuštenosti ili zapostavljenosti u ljubavi. Takođe, seksualno nezadovoljni muškarci ili žene, lako se nađu u situaciji spremnosti za ljubav. Tada su naročito skloni da budu prema sebi nedovoljno kritični te da nazivaju ljubavlju osećanja u sebi, koja to nisu.
    Dobar primer ljubavi na prvi pogled jesu osećanja koja su se pojavila kod Ane Karenjine u istoimenom Tolstojevom romanu, prilikom prvog susreta sa Vronskim. Kod nje je, tada, postojala izrazita "spremnost za ljubav" zbog nesrećnog braka u kojem je živela.
    Zaljubljenost
    Zaljubljenost predstavlja prvu, akutnu fazu erotske osećajne usmerenosti ka nekoj osobi. Za razliku od ljubavne opčinjenosti, zaljubljenost se odnosi na osobu u celini, mada ne i na sve njene osobine, jer se javlja pre nego što smo je u potpunost i upoznali. Odlikuje se iznenadnošću osećanja, njihovim neprestanim pojačavanjem i produbljivanjem, kao i obogaćivanjem osećajne usmerenosti ka voljenoj osobi, novim emocijama. To je posledica stalnog otkrivanja novih osobina kod drage osobe, koje zaljubljenog a sve više i više privlače.

    Čovek se zaljubljuje u svojstva određene ličnosti koja se poklapaju sa nekim njegovim psihičkim sadržajima, težnjama, idealima i stavovima. Tako se jednom zaljubljujemo u nečiju spoljašnjost, drugi put u inteligenciju ili način života, itd. Pri tome nam je, retko baš jasno u šta se, zapravo, zaljubljujemo. To je zato što se kod zaljubljenog aktiviraju mnogi, ranije naučeni i u nesvesnom delu psihe sačuvani sadržaji, koji su kod voljene osobe naišli na odgovarajuću rezonancu.

    Ponekad se zaljubljujemo u osobu koja nas seksualno uzbuđuje upravo na način kako to potajno priželjkujemo ili se, pak, zaljubljujemo u ličnost kod koje smo naišli na razumevanje svojih intimnih želja. Zaljubljenost traži sve više dodirnih tačaka sa voljenom osobom. Ako ih nađe u dovoljnoj meri, pretvara se u trajniju osećajnu povezanost, u ljubav. Ako ne, ubrzo prestaje.
    Seksualni odnos
    Da li se, i kako, stanje zaljubljenosti odražava na seksualni odnos i da li postoje razlike između zaljubljenih i onih koji to nisu u upražnjavanju i stavovima prema koitusu? Odgovore na ova pitanja daju nam rezultati empirijskog istraživanja "Seksualno ponašanje Jugoslovena" koje je sprovelo Društvo za bihevioralnu teoriju i praksu, na celoj teritoriji naše bivše zemlje, i to u onom delu upitnika, u kojem je ukrštena varijabla zaljubljenost (kod muškaraca i žena) sa odgovorima na pitanja o samom seksualnom odnosu.

    Tako se pokazalo da zaljubljene osobe, oba pola, imaju čak tri puta češće seksualne odnose, od onih koji to nisu, a i samo trajanje odnosa je kod zaljubljenih duže, u proseku od 16 do 30 minuta, prema 8 do 15 minuta kod nezaljubljenih.
    Na pitanje: "O kome sanjate dok vodite ljubav sa partnerom?", zaljubljeni su odgovorili, bez obzira na pol, da ne sanjare (82% muškaraca i 80% žena), dok je samo manji broj odgovorio da mašta, i to o poznatoj osobi. Nezaljubljeni su ovde imali raznovrsnije odgovore (sanjare o nepoznatoj osobi, medijskim ličnostima - glumcima, pevačima, pa čak i o grupi osoba). Ovu razliku je lako shvatiti, imajući u vidu napred navedene odlike zaljubljenog ponašanja.

    Kada bi partner bio na raspolaganju, zaljubljeni bi vodili ljubav najčešće 3 do 5 puta nedeljno (žene) i svaki dan (muškarci), dok bi nezaljubljeni takvu priliku koristili 2 do 3 puta mesečno (žene) i ne više od jednom nedeljno (muškarci). Iz ovoga je evidentno da stanje zaljubljenosti bitno pojačava seksualnu želju.

    I kod osećanja koja se javljaju u toku samog ljubavnog čina, postoje razlike u odgovorima. Naime, ljubavni čin zaljubljeni najčešće opisuju kao najprijatniji osećaj (68% žena i 53% muškaraca) ili sa nešto nižim gradacijama (veoma prijatan i prijatan), za razliku od nezaljubljenih, kod kojih dominira odgovor prijatan (42% muškaraca i 25% žena), znatno manjem broju je svejedno, a postoje i oni koji to rade zato što moraju (5% žena i samo 1% muškaraca) iz različitih razloga.

    Kada je u pitanju verbalna ekspresija, naš narod joj nije previše sklon u seksu i to potvrđuje dominantan procenat onih (bilo da su zaljubljeni ili ne) koji su na pitanje: "Kakav razgovor volite dok vodite ljubav?", odgovorili - nikakav (oko 60% u obe kategorije). Razlike se, međutim, javljaju kada su u pitanju izjave ljubavi i nežnosti što voli 31% zaljubljenih i samo 12% nezaljubljenih žena, dok je kod mušakaraca razlika manja, 25% prema l6%.

    Upitnik je sadržao i pitanje o položajima u toku seksualnog odnosa. Sklonost ka menjanju poza pokazalo je dva i po puta više zaljubljenih, oba pola, u odnosu na nezaljubljene. "Misionarski" položaj je podjednako drag obema kategorijama, dok nezaljubljeni "prednjače" u bočnom snošaju, odpozadi. Nijedna kategorija ispitanika nije pokazala interesovanje za vratolomije stojećih položaja.

    Zaljubljenost je, pokazalo se, bitan faktor i za doživljavanje orgazma. Ona ženama omogućava tri puta češće doživljavanje orgazma, a muškarci čak u 40% slučajeva imaju više od jedne ejakulacije u toku seksualne "seanse".
    Interesantan je i podatak da su nezaljubljene žene sklonije da odglume orgazam. Objašnjenje za ovo leži, možda, u njihovom uverenju da time potkrepljuju muškarčevo seksualno samopouzdanje, što može dati, terapeutski gledano, samo kratkotrajne efekte, ali na duže staze, skoro neminovno void ka destrukciji partnerskih odnosa.

    Praktikovanje oralnog seksa je dalo, bar što se tiče muškaraca, pomalo neočekivane rezultate. Naime, sa seksualnim partnerkama nezaljubljeni muškarci duplo češće upražnjavaju oralnu stimulaciju od zaljubljenih, dok je kod žena suprotan slučaj, vole to da rade samo onim muškarcima u koje su zaljubljene a ukoliko nisu, spremne su na oralni seks samo u 8% slučajeva (i tada, zbog sopstvenog zadovoljstva).

    Analna stimulacija ili analni seks, na ovim prostorima, izgleda nije baš popularan. Upražnjava je samo 6% zaljubljenih muškaraca i žena i tada je to odraz velike intimnosti partnera. Među nezaljubljenima je zabeležen samo nekoliko slučajeva, koji su to radili iz radoznalosti. Takođe je bio zanemarljiv i procenat onih, iz obe kategorije, koji su koristili hemijska ili mehanička pomagala u seksualnim odnosima.

    I na kraju, razmeni partnera (grupni seks) su, iako u malom procentu, skloniji nezaljubljeni (i to muškog pola), što je bilo za očekivati, jer bi retko koja zaljubljena osoba pristala da sa drugima deli ili razmenjuje "predmet" svoje zaljubljenosti.

    Kakav bi opšti zaključak mogao da se izvede iz prethodno iznetih rezultata istraživanja?
    Emotivno stanje zaljubljenosti pojačava erotsku privlačnost među partnerima i boji njihovo celokupno seksualno ponašanje, pri čemu se aktivira libidinozna energija koja zaljubljene osobe čini spremnim za česte i intenzivne seksualne kontakte sa voljenim partnerima.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Banovina
    BanovanKorisnik avatar
    Status : BanovanKorisnik je odsutan
    Registrovan : Nov 2010
    Pol:
    Lokacija : Novi Beograd
    Poruke : 58

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Da volim duge i dosadne tekstove, citao bih "Carobni breg" il nesto slicno...

  3. #3
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Čarobni breg nije odsadan.

    Jesi li ovaj tekst pročitao i ako jesi da li bi mogao da mi prepričaš?
    Večnost je čista sadašnjost.

  4. #4
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Citiraj Prvobitno napisano od BanovanKorisnik Vidi poruku
    Da volim duge i dosadne tekstove, citao bih "Carobni breg" il nesto slicno...
    ''čarobni breg'' je jedna od mojih omiljenih knjiga.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #5
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Mogu ja?
    Fala.

    Daklem, ljudi se više seksaju kad su zaljubljeni nego kad nisu. A kad nisu zaljubljeni, rado menjaju partnera.
    Zaljubljenost utiče na porast procenta devijantnog seksa.

    Tako nekako

  6. #6
    Banovina
    BanovanKorisnik avatar
    Status : BanovanKorisnik je odsutan
    Registrovan : Nov 2010
    Pol:
    Lokacija : Novi Beograd
    Poruke : 58

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    kad sam zaljubljen sex je malo bzvze, kao treba da "vodim ljubav"...
    ovako lepo uhvatim pa torbam... mnogo je bolje...

    PS moje izvinjenje obozavateljkama Tomasa Mana

  7. #7
    Registrovani Član
    CrnaMaterija avatar
    Status : CrnaMaterija je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Poruke : 111

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    i te kako podstiče

  8. #8
    Registrovani Član
    malavelika avatar
    Status : malavelika je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 1,065
    Tekstova u blogu : 35

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    ijao, jel banovanikorisnik-sinke????

  9. #9
    Banovina
    BanovanKorisnik avatar
    Status : BanovanKorisnik je odsutan
    Registrovan : Nov 2010
    Pol:
    Lokacija : Novi Beograd
    Poruke : 58

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    jock

  10. #10
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    podstice, nego sta :cruz:
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  11. #11
    Registrovani Član
    burning violin avatar
    Status : burning violin je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Poruke : 1,737

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    I kod osećanja koja se javljaju u toku samog ljubavnog čina, postoje razlike u odgovorima. Naime, ljubavni čin zaljubljeni najčešće opisuju kao najprijatniji osećaj (68% žena i 53% muškaraca) ili sa nešto nižim gradacijama (veoma prijatan i prijatan)

    Na jednom drugom forumu sam se nedeljama smejala izrazu 'prijatan sex'. Mislim, ako nije u stanju da izazove osecaj jaci od prijatnosti kod mene, ja cu radije apstinirati dok sam ziva.
    ...I've been putting out fire with gasoline

  12. #12
    Registrovani Član
    Čarapica avatar
    Status : Čarapica je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Poruke : 1,577

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Citiraj Prvobitno napisano od Cruz Vidi poruku
    podstice, nego sta :cruz:
    i pazi molim te, nas'o se jedan pametan psiholog da nam to kaze :cruz: .... svasta :cruz:

  13. #13
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Ne secam se vise
    Kad porastem biću cakana

  14. #14
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    pa sta bi ti sada? da te neko podseti?
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  15. #15
    Registrovani Član
    vrludava avatar
    Status : vrludava je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : U oblacima.
    Poruke : 330

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Bi li meko ukratko rekao o čemu se očekuje da pišem? Vrti mi se u glavi od onoliko teksta, a sam naslov mi nije baš jasan.
    Jedna Ona......

  16. #16
    Registrovani Član
    ljubičica avatar
    Status : ljubičica je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 1,156
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    pa ono, mogu da se saglasim.
    toliko.
    if you open your mind too much your brain will fall out

  17. #17
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Osećaj zaljubljenosti podstiče i pokreće sve
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  18. #18
    Registrovani Član
    Lupe avatar
    Status : Lupe je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 279

    Početno Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    E, ovo ne bih znala da ovo nisam pročitala... Pa mislim, stvarno, više... dokle?
    Human enthropy producer

  19. #19
    Banovina
    drago64 avatar
    Status : drago64 je odsutan
    Registrovan : Aug 2012
    Pol:
    Lokacija : BGD Vračar
    Poruke : 101

    Početno Odg: Re: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Citiraj Prvobitno napisano od burning violin Vidi poruku
    Na jednom drugom forumu sam se nedeljama smejala izrazu 'prijatan sex'. Mislim, ako nije u stanju da izazove osecaj jaci od prijatnosti kod mene, ja cu radije apstinirati dok sam ziva.
    Slično je i sa pitanjem da li je S lep? Lepo je estetska kategorija a S baš i nema mnogo dodirnih tačaka sa lepotom !!! U svakom slučaju je neizbežan za većinu M-ca i Žena a kakav će biti zavisi od stepena ljuskosti koja je u nama barem u tim trenucima. Temelj je LJ, jedino osećanje koje može da S učini dostojnim čoveka. Samo ima tu još priče a ja nebih da davim.Nije baš jednostavna ali ni mnogo komplikovana. Sve što je vredno nije komplikovano.

  20. #20
    Registrovani Član
    Picola avatar
    Status : Picola je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 1,086

    Početno Odg: Osećanje zaljubljenosti podstiče seks

    Ovo je tacno.

    Zaljubljenost je, pokazalo se, bitan faktor i za doživljavanje orgazma. Ona ženama omogućava tri puta češće doživljavanje orgazma, a muškarci čak u 40% slučajeva imaju više od jedne ejakulacije u toku seksualne "seanse".
    Verovatno i zbog toga sto je prokrvljenost koze i sluzokoze veca prilikom zaljubljenosti (srce lupa brze, pa se i celo telo lakse zagreva od bolje cirkulacije krvi) a toplo ili vruce telo je - ihaaj!


Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Trenutna osećanja iskazana slikom
    Od Bisernica u forumu Romantika
    Odgovora: 2238
    Poslednja poruka: 06-11-2021, 00:02
  2. Kako se osećate danas?
    Od Mistery u forumu Svaštara
    Odgovora: 1451
    Poslednja poruka: 26-12-2019, 19:10
  3. Moja trenutna osećanja kroz moj objektiv :)
    Od Rosa u forumu Fotografija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 10-09-2014, 21:34
  4. Osećanja
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 09-04-2014, 10:30
  5. Kako se lečiti od osećanja krivice
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 03-08-2010, 06:04

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •