Stranica 23 od 23 PrviPrvi ... 13212223
Pokazuje rezultate 441 do 454 od 454

Tema: Najnovije vesti !

  1. #441
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Najnovije vesti !







    Prvi Šešeljev intervju nakon dolaska iz Haaga: Rasturio sam Tribunal!

    RTRS: Prošlo je više od 11 godina kada ste otišli u Haški tribunal. Da li mislite da ste pobijedili ovaj sud?
    ŠEŠELJ: Mislim da sam rasturio Haški tribunal, dokazao svima na svijetu da je to nelegalni i antisrpski sud i na kraju su me evo izbacili iz zatvora. Јa niti sam tražio, niti sam neku obavezu potpisivao, ništa, samo su rekli – ideš i izbacili me.
    RTRS: Da li Vam je poznato da su objektivni međunarodni pravni ekspeti bili na Vašoj strani, smatrajući da se prema Vama čini u Hagu nepravda?
    ŠEŠELJ: Slali su mi moji ljudi iz stranke i iz pravnog tima fotokopije tekstova objavljenih u međunarodnim pravnim časopisima, pa sam bio u toku.
    RTRS: Šta je bilo najdrastičnije za što Vas tereti Haški tribunal?
    ŠEŠELJ: Udruženi zločinački poduhvat i govor mržnje . Ništa drugo ni nemaju.
    RTRS: Da li ste se družili s optuženicima iz Republike Srpske?
    ŠEŠELJ: Јesam, ali mi smo bili na različitim spratovima. Mladić je, kada je došao, bio sa mnom na spratu, ali im je neko iz Beograda javio da je on pod mojim uticajem, pa su ga prebacili na drugi sprat. Ono kad je počeo da pravi probleme u vezi s advokatima itd... Tako da smo se u posljednje vrijeme viđali za vrijeme posjeta i prilikom slučajnih susreta, inače za pravo druženje nismo imali mogućnosti. U ponedjeljak sam otišao da se sa svima njima pozdravim i dva sata smo razgovarali.
    RTRS: Da li ste imali vremena za druženje i sa zatvorenicima iz Hrvatske, Bošnjacima?
    ŠEŠELJ: Svi smo tamo bili izmiješani. Ljudi se druže po afinitetu, kakav je ko čovjek. Јa sam više volio da se družim sa ovima koji čitaju knjige, s njima je bilo interesantnije i volio sam da se družim sa onima koji su bili duhoviti i nije im teško padala robija, a ima ljudi kojima teško pada robija, teško je podnose.
    RTRS: Napisali ste mnogo knjiga i sve ste ih donijeli sa sobom. Koja je njihova sudbina?
    ŠEŠELJ: Objavio sam šest knjiga koje sam napisao u Haškom tribunalu. To je oko 6.000 stranica, a još toliko imam pripremljenih. Mislim da ću u narednih godinu, godinu i po dana, sve to pripremiti za štampu.
    RTRS: Sada kada ste se vratiti šta ćete prvo uraditi? Da li će to biti jačanje stranke?
    ŠEŠELJ: Prioritet mi je obnova Srpske radikalne stranke i uskoro ćemo opet biti pojedinačno najsnažnija politička partija u Srbiji.

    RTRS: Kažete da ste se družili i sa ostalim haškim zatvorenicima iz Republike Srpske. Da li ste imali priliku da ih na neki način savjetujete?
    ŠEŠELJ: Јa sam malo više čitao tu pravnu lieraturu , pa kada mi se pojavi ideja onda kažem, ali mi smo tamo uglavnom svi bili solidarni, uz mala iskakanja.



    "Hag me je na brutalan način izbacio iz tamnice. Nisam to tražio, niti su postavljali nekakve uslove. Hteli su samo da me se što pre otarase. Obećao sam da ću rasturiti Haški tribunal. Borba je trajala nešto duže, ali se pobedi u zube ne gleda", rekao je Šešelj.
    Lider SRS je rekao da mu je u Hagu rečeno da ga puštaju na privremenu slobodu, a da će to "privremeno odsustvo trajati dok ne obori sa vlasti Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića".
    Za predsjednika i premijera Srbije rekao je da su se odrekli ideologije srpskog nacionalizma i da su "postali sluge zapadnih sila", dok je Haški tribunal je nazvao "ranjenom globalističkom zvjeri koja uništava živote srpskih političkih i vojnih lidera".



  2. #442
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Stefanović: Skandalozna izjava hrvatske predsednice

    Potpredsednik Srpske napredne stranke Nebojša Stefanović izjavio je danas da je izjava novoizabrane predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović da su svi Srbi u Hrvatskoj Hrvati potpuno skandalozna i sramotna.



    Stefanović je na konferenciji za novinare rekao da ne sme ni da zamisli kakve bi reakcije bile da je tako nešto neko u Srbiji rekao o bilo kojoj nacionalnoj manjini.
    - Želim da verujem da se radi samo o skandaloznoj izjavi i nadam da će ona (Grabar Kitarović) prestati da se bavi skandalima i da će početi nešto drugo da radi. Nadam se da je reč samo o skandaloznoj izjavi, a ne o politici Starčevića i Pavelića - rekao je Stefanović.

  3. #443
    Registrovani Član
    Милан Ђурковић avatar
    Status : Милан Ђурковић je odsutan
    Registrovan : Dec 2012
    Pol:
    Lokacija : Bar,Cetinje
    Poruke : 199

    Početno Odg: Najnovije vesti !

    Nije dobro

  4. #444
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Dokumentarni serijal "Pad haških begunaca" večeras od 21h na Prva TV

    Pretpremijernim prikazivanjem prve epizode, pod nazivom "Pad Ratka Mladića", predstavljen je trodijelni dokumentarni TV serijal "Pad haških begunaca", dokumentarno-politički triler, koji govori o skrivanju, potrazi i hapšenju najtraženijih bjegunaca od strane međunarodne pravde, a koji su optuženi za najteže ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije. Emisija će biti prikazana na Prvoj Tv od 21 čas večeras!



    Ove godine navršava se 20 godina otkad je Međunarodni tribunal za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije podigao optužnice protiv najtraženijih begunaca posle Bin Ladena – ratnih lidera Republike Srpske, Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

    Da bi ispunila međunarodnu obavezu Srbiji je bilo potrebno 13, odnosno 16 godina. Zbog nedovoljne saradnje sa Hagom platila je, a u izvesnom smislu i danas plaća veliku cenu. Za to vrijme ni građani Srbije, ni žrtve, ni porodice poginulih, kao ni ceo svijet, nisu saznali pravu istinu o tome šta je zaista omogućilo da se Mladić i Karadžić, ali i neki drugi optuženi toliko dugo uspešno kriju.


    Građanima Srbije nijedna vlast nije dala ni odgovor da li je to što su svi traženi na kraju i isporučeni bio isključivo rezultat političke nužnosti ili i potreba za suočavanjem sa prošlošću, moralna obaveza i suštinska potreba Srbije da postane normalna, pravna država. Bez razrješenja te dileme, nema ni razumijevanja, ni izgradnje povjerenja među narodima sa prostora bivše Jugoslavije.

    "Bez svega toga “rat i dalje nije prošlost“, konstatuje se na kraju trodelnog dokumentarnog TV serijala „Pad haških begunaca“, gde svaka epizoda počinje rečju rat.

    „Ali rat o kome se ovde govori nije samo oružani sukob, već rat različitih shvatanja zločina, odgovornosti, patriotizma i morala” – ističe Slaviša Lekić, koji je predvodio autorsku ekipu serijala.


    Ovaj “dokumentarno-politički triler” zato gledaocima obezbjeđuje uvid u mnoge do sada nepoznate podatke o tome kako je zaista izgledala (ne)saradnja sa Haškim sudom, gdje su se i kako begunci krili, koliku ulogu je u svemu tome imala domaća ali i međunarodna politika.


    Kroz priču o političkim igrama, sukobima vojne i civilne tajne službe Srbije, ulozi jataka, lažnim identitetima i holivudskim transformacijama begunaca, izdajama ljubavnica, doživljaju patriotizma i političkom mulju, gledaoci će dobiti jasniju sliku o tome zašto je do pada poslednjeg, od šestorice najtraženijih haških begunaca, prošlo punih dvadeset godina od početka rata.


    Uz to, ovo je i priča koja će doprinijeti boljem razumijevanju politike i života koji često prevazilazi romane i filmske scenarije. I upotpunjavanju istine koju svako u sebi nosi.

    Serijal koji čine 3 dokumentarna TV filma - „Pad Ratka Mladića“, „Pad Radovana Karadžića“ i „Pad haških begunaca“ nastao je u okviru projekta Evropske unije “Jačanje medijske slobode u Srbiji”,a završava se posvetom “svim žrtvama rata, zemlji koje više nema i Miodragu Mikiju Rakiću, koji je dao cijelog sebe za bolju Srbiju”.

    SAGOVORNICI


    U serijalu najrelevantniji sagovornici iznose do sada nepoznate detalje koji se odnose na potragu za haškim beguncima i (ne)saradnju sa Tribunalom u Hagu: predstavnici Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (Serž Bramerc, glavni tužilac MKSJ od 2008. i Karla Del Ponte, glavni tužilac MKSJ 1999-2008; Žan-Daniel Ruh, specijalni savetnik Tužilaštva MKSJ 2003-2008; Florens Artman, savetnik i portparol Tužilaštva MKSJ 2000-2006), Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije (Vladimir Vukčević, tužilac za ratne zločine Republike Srbije i pomoćnici Bruno Vekarić i Dragoljub Stanković), predstavnici države Srbije (Boris Tadić, predsednik Srbije 2004-2012; Rasim Ljajić, ministar u Vladi Republike Srbije; Zoran Živković, predsednik Vlade Republike Srbije 2003-2004; general Zoran Stanković, ministar odbrane SCG 2006-2007; general Aleksandar Dimitrijević, pomoćnik ministra odbrane SCG 2005; Saša Vukadinović, direktor BIA 2008-2012; Aleksandar Kostić, načelnik SORZ, MUP Srbije 2003-2009) analitičari - učesnici i svedoci (Miroslav Toholj, književnik, bivši ministar u Vladi Republike Srpske; dr Leposava Beba Kron, direktor Instituta za kriminološka istraživanja -Beograd; Nataša Kandić, Fond za humanitarno pravo u Srbiji; Lazar Stojanović, reditelj i novinari Senad Pećanin i Dejan Anastasijević).


    EPIZODE

    Prvi dokumentarni film „Pad Ratka Mladića“ uz osvrt na rat i ulogu najtraženijeg begunca posle Bin Ladena, optuženog generala Vojske Republike Srpske, donosi priču o njegovom skrivanju, uticaju koji su na to imali javno mnenje i politički odnosi, akcijama potrage koje su propadale zbog različitih opstrukcija, finalnoj akciji i njegovom ponašanju posle hapšenja i poslednjim satima pred odlazak u Hag.

    Druga epizoda - „Pad Radovana Karadžića“ – govori o skrivanju ratnog lidera Srba u Bosni i Hercegovini koji je postao jedan od dva najtraženija haška begunca, optužena za najteže ratne zločine, uključujući i genocid. Ovo je i priča o međunarodnim i političkim dogovorima vezanim za njegovu sudbinu, opstrukcijama u istrazi i njegovoj transformaciji u gurua alternativne medicine - dr Dabića, koja je prevazišla scenario holivudskog filma.

    Treću epizodu - „Pad haških begunaca“ - čini podsjećanje na krvavi raspad Jugoslavije, ali je pre svega priča o slučajevima 6 bjegunaca koji su se najduže skrivali od Haškog suda i (ne)saradnji Srbije koja je imala obavezu njihovog hapšenja.

    Uz ekskluzivne informacije o potragama za Ratkom Mladićem i Radovanom Karadžićem, saznajemo i šta se dešavalo sa slučajevima ostalih bjegunaca, Zdravka Tolimira, Vlastimira Đorđevića, Stojana Župljanina i Gorana Hadžića. Kao i kako je izgledala navodno dobrovoljna predaja generala Sretena Lukića.

    Ovaj dokumentarni TV film otkriće i informacije o taktici preuzetoj od italijanske mafije, „istina koja kasni“, i komunikaciji preko novinskih oglasa, nesaradnji vojne i civilne bezbednosti, skandalima i lažnim dobrovoljnim predajama, falsifikovanju načina hapšenja, izdajama ljubavnica, jatacima i ceni koju je Srbija platila za dve decenije dug put do okončanja saradnje sa Međunarodnim sudom za ratne zločine



    Ovaj TV serijal nastao je u okviru projekta Evropske unije „Jačanje medijske slobode u Srbiji“. Podržali su ga Ministarstvo kulture Republike Srbije, ambasade Holandije, Norveške, Švajcarske i Velike Britanije, kao i Fond za otvoreno društvo, a realizovan je u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom za ratne zločine u Srbiji.

  5. #445
    Registrovani Član
    LonČe avatar
    Status : LonČe je odsutan
    Registrovan : Jan 2015
    Pol:
    Lokacija : https://wucicca.wordpress.com/
    Poruke : 2,048
    Tekstova u blogu : 74

    Početno Odg: Одг: Najnovije vesti !

    Citiraj Prvobitno napisano od NeDa Vidi poruku
    Ovaj TV serijal nastao je u okviru projekta Evropske unije „Jačanje medijske slobode u Srbiji“. Podržali su ga Ministarstvo kulture Republike Srbije, ambasade Holandije, Norveške, Švajcarske i Velike Britanije, kao i Fond za otvoreno društvo, a realizovan je u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom za ratne zločine u Srbiji.
    Све то под покровитељством ЕУ ми тако смрди да једноставно речено базди!
    Ништа они то не раде "реда ради" ил "да народ сазна истину (само је питање коју и чију!)", већ
    "кера лаје себе ради"!
    Ништа ми се у тој ЕУ не свиђа сем оног "отвореног тржишта", а лепо мој комша Лучић каже; "ако не знаш где се и шта муља, само прати траг новца и све ће ти се само рећи"...
    Углавном, немислим да су Р.Караџић и Р.Малдић злочинци а понајмање у категорији Бин Ладена... но драгој нам горе поменутој ЕУ то одговара па самим тим мора да је тако...

  6. #446
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Odg: Najnovije vesti !

    To smo dobili da se malo posipamo pepelom
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  7. #447
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Zastava ISIS-a na kući u Gornjoj Maoči

    Zastava i druga obilježja ISIS-a istaknuti su na jednoj kući u Gornjoj Maoči, javlja Reuters.




    Inače, ovo naselje, kod Srebrenika, sjedište je radikalnog dijela pripadnika selefijske zajednice od kojih je većina skoro deceniju pod istragom policijskih i obavještajnih agencija zbog sumnje da su povezani sa terorizmom.

    Neformalni vođa selefijske zajednice u BiH, Bilal Bosnić, uhapšen je početkom septembra prošle godine u akciji Damask.

    Prije nekoliko dana izjasnio se da se ne smatra krivim za javno podsticanje na terorističke aktivnosti.
    Policijske i obavještajne agencije raspolažu podatkom da je najmanje 150 osoba iz naše zemlje otišlo se boriti u Siriju i Irak, pri čemu ih je barem 26 tamo i poginulo.
    Foto: Reuters



  8. #448
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Djevojčice snimljene na putu priključenja ISIL-u



    ANKARA - Nadzorne kamere snimile odbjegle Britanke Amiru Abase, Shamimu Begum i Kadizu Sultana na autobuskoj stanici u Istanbulu kako se ukrcavaju na autobus za Siriju.
    Snimci nadzornih kamera prikazuju tri britanske djevojčice kako satima čekaju na autobuskoj stanici u Turskoj i kreću prema gradu uz granicu sa Sirijom kako bi se priključile organizaciji Islamska država Irak i Levant (ISIL), javlja Hina.
    Britanska policija i porodice djevojčica uputili su im poziv da se vrate kući nakon što su 17. februara otputovale iz Londona u Istanbul.
    Vjeruje se da su prijateljice Amira Abase (15), Shamima Begum (15) i Kadiza Sultana (16) već u Siriji, objavila je britanska policija.
    Evropske Vlade pozvale su Tursku da zaustavi ulazak stranih boraca u Siriju, a britanski premijer Dejvid Kameron apelirao je na društvene mreže da se snažnije angažiraju u borbi protiv ekstremizma na internetu.
    Obavještajne službe procjenjuju da je blizu 600 britanskih muslimana otputovalo u Siriju i priključilo se borbama, dio njih u redovima ISIL-a, skupine koja kontrolira velike dijelove Sirije i Iraka.

  9. #449
    Registrovani Član
    Padalica avatar
    Status : Padalica je odsutan
    Registrovan : May 2012
    Pol:
    Poruke : 8,977
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Najnovije vesti !

    Rusija na nogama: Gde je nestao Vladimir Putin?

    Izvor: EPA
    Autor tekstaN1 Sarajevo


    Ruski predsednik Vladimir Putin u javnosti se nije pojavio od 5. marta. Njegov portparol, na pitanje novinara, kazao je da ne postoji razlog za zabrinutost i da je sve uredu. Ali, Rusijom kolaju glasine da je Putin umro, a na društvenim mrežama su ga već i sahranili.
    To što je ruski predsednik otkazao najavljena službena putovanja i sastanke samo je još više podgrejalo glasine.
    Kako piše Rojters, Putin je trebalo da otputuje u Kazahstan na sastanak sa predsednikom Nursultanom Nazarbajevim, ali poseta je otkazana, a neimenovani izvor je rekao da je razlog bolest ruskog predsednika.
    Dodatnu sumnju je izazvalo i to što je Kremlj pre dva dana objavio fotografiju Putina sa liderom Republike Karelije, a pojedini mediji tvrde da je fotografija načinjena na sastanku koji se dogodio pre više od sedam dana.
    Online magazin Interpreter je objavio informaciju, pozivajući se na izvor iz jedne elitne bolnice u Moskvi, da je Putin doživeo moždani udar i da je hospitalizovan.
    Twitter u Rusiji "gori". Korisnici te društvene mreže već "zamišljaju svet bez Putina".
    Iz kabineta 62-godišnjeg predsednika nisu želeli da komentarišu navode o bolesti pa čak i smrti a njegov portparol Dmitri Peskov samo je istakao da nema razloga za brigu.

  10. #450
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Ova je izjava potresla Srbiju
    Ubili smo 12.000 ljudi u Sarajevu, od toga 2.000 djece



    Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković u intervjuu za Telegraf.rs kaže da je vrijeme da se Srbiji i Srbima konačno kaže istina.
    Kada je riječ o srpskim zločinima Drašković kaže:
    Sada se njeguje priča da su zločini Srba bili ekscesi pri odbrani ognjišta. Nema nijednog Srbina koji je osuđen u Hagu, a da u očima ogromne većine naroda nije heroj. Slobodan Milošević je najodgovorniji za strašnu politiku poraza i zločina, a sada o njemu pišu hvalospjevne knjige ljudi koji su 90-tih bili protiv njega. Ministri mu se klanjaju u grobu i govore da je njega, za vođu Srbije, bio izabrao sami Bog.
    Ipak ne ćuti se samo o ovim stvarima, već i o zločinima?
    Ćuti se i o istini da je najveći broj zločina i u Hrvatskoj i u Bosni i na Kosovu počinila srpska strana. Oluja i Bljesak jesu ogromni zločini, ali toga ne bi bilo da nije bilo saučesništva sa srpske strane, jer da je prihvaćen plan „Z-4“ do toga ne bi došlo. Ali, ovde je svaka istina proglašena za jeres i svi koji o tome javno kažu jednu riječ budu žigosani.
    Koje su to stvari i da li Srbija mora da ih sprovede?
    Da se prizna poraz, i da se ničim ne opravdava. Da se priznaju zločini i da ih niko ničim ne opravdava, pa ni zločinima drugih nad Srbima. Da nova politika u svemu bude očišćena i od primjesa prethodne politike poraza i zločina, kao i da sva ratna neprijateljstva budu preokrenuta u prijateljstva. To su Nijemci uradili nakon Drugog svjetskog rata i vidimo gdje su danas. To mora i Srbija da uradi. Srbija mora neprijateljstva sa Albancima, Bošnjacima i Hrvatima da preokrene u prijateljstva, da neprijateljstva sa Zapadom takođe okrene na drugu stranu. Naravno da bole žrtve NATO bombardovanja, ali njih je višestruko manje nego što je, recimo, od srpskih bombi ubijeno civila samo u Sarajevu. Za tri godine, ubijeno je blizu 12 hiljada civila, a od toga više od 2.000 djece. Zašto ovo prećutkivati i skrivati?, pita se Drašković.


  11. #451
    Registrovani Član
    Picola avatar
    Status : Picola je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 1,086

    Početno Odg: Najnovije vesti !

    Godišnjica NATO bombardovanja


    Danas se navršava 16 godina od početka vazdušnih napada NATO-a na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ).




    Napadi su trajali 11 nedelja i u njima je, prema procenama iz različitih izvora, poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

    U bombardovanjima, koja su bez prekida trajala 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture...

    Napadi na Jugoslaviju počeli su 24. marta 1999. nešto pre 20 časova na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane, a jugoslovenska vlada iste noći proglasila je ratno stanje.

    Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ, ali i brojni pravni stručnjaci nazvali agresijom, usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.

    O materijalnoj šteti koja je naneta Jugoslaviji tokom bombardovanja izneti su različiti podaci. Tadašnje vlasti u Beogradu procenile su štetu na oko stotinu milijardi dolara i zatražile nadoknadu od članica NATO-a.

    Grupa ekonomista G17 štetu je procenila na 29,6 milijardi dolara.

    Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Dan ranije, predstavnici VJ i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak u pokrajinu međunarodnih vojnih trupa.

    NATO je izvodio napade na SRJ sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, a u nekim operacijama učestvovali su i strateški bombarderi koji su poletali iz baza u zapadnoj Evropi, pa i iz SAD.

    Nakon nekoliko neuspešnih diplomatskih pokušaja, kriza je okončana posredničkom misijom finskog predsednika Martija Ahtisarija i bivšeg ruskog premijera Viktora Černomirdina, specijalnog izaslanika tadašnjeg ruskog predsednika Borisa Jeljcina.

    Najpre je tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević, početkom juna, prihvatio njihov plan za razmeštanje međunarodnih trupa na Kosovu, a potom je taj dogovor verifikovala Skupština Srbije.

    Jedinice VJ povukle su se sa Kosova nakon donošenja rezolucije UN, a prve međunarodne trupe ušle su na teritoriju Kosova iz Makedonije već 12. juna 1999. godine.

    To je do tada bila najveća operacija Alijanse, a najviše vojnika je došlo iz Nemačke, Francuske, Italije i SAD.

    U sastavu Kfora na Kosovo je došlo 37.200 vojnika iz 36 zemalja, od čega je 30.000 iz zemalja članica NATO-a. U međuvremenu je broj tih snaga smanjen na oko 5.000.

    Prema podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo
    oko 230.000 Srba i Roma, a u pokrajinu se vratilo oko 800.000 izbeglih
    Albanaca.

    U mnogobrojnim incidentima u istom periodu ubijeno je oko 500 ljudi, ranjeno više desetina i oteto 200, prema albanskim izvorima.

    Prema srpskim izvorima, od početka bombardovanja kidnapovano je oko 1.500 nealbanaca.

    Od ukupno raseljenih sa Kosova, prema podacima UNHCR-a koje je u januaru 2008. izneo tadašnji ministar za povratak i zajednice u vladi Kosova Branislav Grbić, na Kosovo se vratilo 16.500 raseljenih, od kojih su 45 odsto pripadnici srpske zajednice.

    U organizaciji UNHCR-a u periodu 2009. do 2013. na Kosovo se vratilo 2.540 osoba, podaci su te međunarodne institucije.

    Prema evidenciji UNHCR oko 200.000 iseljenih sa Kosova i dalje je van te teritorije.

    Srbi čine ogromnu većinu izbeglica sa Kosova, ali ima i nekoliko hiljada Roma, Crnogoraca, Bošnjaka i drugih.


  12. #452
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    Volstrit džornal: Rusi vježbaju atomski napad, hladni rat jača



    U Rusiji se obnavljaju skloništa od bombi i testiraju gas-maske usred napetih odnosa između ruskog predsjednika Vladimira Putina i SAD, piše “Volstrit džornal” u tekstu pod naslovom “Rusi obavljaju vježbe preživljavanja u slučaju eksplozije nuklearne bombe, dok se hladni rat zahuktava”.

    Američki list Volstrit džornal navodi da su “ruske vlasti pojačale mjere preživljavanja u slučaju nuklearnog rata usred obračuna sa Vašingtonom, obrisavši prašinu sa planova civilne odbrane iz sovjetske ere i obnavljajući skloništa od bombi u najvećim gradovima”.
    “U Ministarstvu za vanredne situacije Kremlja, hladni rat se vratio. Zemlja je nedavno održala najveće vježbe civilne odbrane još od raspada SSSR-a, u kojima je, prema navodima zvaničnika, 40 miliona ljudi uvježbavalo odgovor na hemijske i nuklearne prijetnje”, navodi Volstrit džornal.
    List piše da su “paralelno sa tim, komentatori na vazdušnim talasima kojima dominira država uputili antiameričke komentare kakvi nisu viđani godinama”.
    “Rusiji je muka od arogantnih laži Amerike”, prenosi Volstrit džornal riječi “uticajnog komentatora Dmitrija Kiseljova”, izgovorene ovog mjeseca nakon propasti sirijskog mirovnog plana.
    Šef ruskog “Levada centra” za istraživanje javnog mnjenja Lev Gudkov rekao je za američki list da “prijetnja nuklearnim ratom takođe čini to da se na stanovništvo lakše utiče i ono ne bude kritički raspoloženo prema vlasti”.
    “Većina ljudi vjeruje da je treći svjetski rat već počeo, ali sada smo još uvijek u hladnoj fazi rata, koja može, a i ne mora, da se pretvori u vrući rat. A tokom rata morate da podržavate vlasti svoje zemlje”, ističe Gudkov.



  13. #453
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Najnovije vesti !

    ATV u arapskom gradu kod Sarajeva



    Mještani naselja Osenik u čudu gledaju veliko arapsko zdanje, koje je nedavno i zvanično otvoreno. Arapski investitori su nadmašili sva dosadašnja ulaganja i nadomak Sarajeva izgradili pravi mali grad.
    Posjećuju ga uglavnom turistiti iz arapskih zemalja, a ni mještanima nije zabranjen ulaz.
    “Ne brani niko ništa, od pet sati nas puste, pošto do pet valjda rade, a nedjeljom nas puste cijeli dan. Znači ja idem sa unukom na trambolinu, vozam se, imaju i oni autići da se mogu voziti”, kaže Dževad Perverkić iz Osenika.
    Sviđalo im se to ili ne, mještani kažu da se moraju pomiriti sa činjenicom da su Arapi tu. Ko im je to omogućio, kažu, neće ni da razmišljaju, ali čuli su da bi uskoro mogli da preuzmu skoro cijelo selo. I to im se nimalo ne dopada.
    Ovo je prvo arapsko naselje nadomak Sarajeva koje je zatvorenog tipa, ograđeno je visokom ogradom i kapijom, a na ulazu se nalazi privatno obezbjeđenje. Završeno je oko 160 kuća, koje su uglavnom ponuđene za iznajmljivanje zainteresovanim iz arapskih zemlja, a radovi na izgradnji dodatnih objekata su u punom jeku. I novinarima je omogućen ulazak u naselje, ali bez prava na snimanje.
    Cijeo naselje je pod video nadzorom. Obezbjeđenje pomno prati da li su svi oni koji dođu pridržavaju pravila, a jedino što je dozvoljeno jeste fotografisanje svih detalja. Trenutno u naselju boravi nekoliko porodica iz arapskih zemalja, a mještani kažu da ih je teško vidjeti na ulici, u prodavnici ili bilo gdje u selu.
    “Ne voze se oni sa nama, oni imaju svoj privatni prevoz, privatna auta iznajmljuju i to”, rekao je Aldin Bećirović, vozač autobusa.
    Vasvija Buzo je jedna od rijetkih koja ima kontakt sa novih komšijama. Često kaže svrate kod nje i kupuju med.
    Kako god se sporazumili sa Arapima, mještani kažu da nisu ni slutili da će im jednog dana doći u komšiluk. Ne samo da su došli, nego su sagradili i luksuzno naselje, a šta u selu misle o svemu najmanje je važno, jer ih niko ništa nije ni pitao.




  14. #454
    Registrovani Član
    scepa avatar
    Status : scepa je odsutan
    Registrovan : Apr 2020
    Pol:
    Poruke : 69

    Početno Odg: Re: Poslednja vest

    Sta mislite o aktuelnoj temi Porodica tj seriji ...

Stranica 23 od 23 PrviPrvi ... 13212223

Slične teme

  1. Najnovije vesti sa foruma
    Od kojica u forumu Zona sumraka - Anarhija
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 10-03-2022, 14:08
  2. biologija - vesti
    Od причалица u forumu Biologija
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 02-03-2017, 07:20
  3. Neobične vesti
    Od Sandokan u forumu Svet oko nas
    Odgovora: 155
    Poslednja poruka: 09-11-2016, 22:20
  4. IT vesti
    Od Man u forumu Surferski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 03-06-2011, 11:04
  5. Najnovije vesti
    Od Mirka u forumu Književnost
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 20-06-2010, 08:06

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •