(interesantno)


Španiji, 1972. godine, u toku je Francuska revolucija. Poznati slikar Francisko Goja postaje predmet interesovanja Španske inkvizicije nakon što je njegova prelepa muza Ines optužena za jeres i stavljena na optuženičku klupu. Goja moli za njen život preko starog prijatelja Lorenca, koji je monah željan vlasti. Ines je zarobljena, mučena i ostavljena da kopni u tamnici, sve dok Lorenca ne proteraju iz Španske crkve. Nakon dvadesetak godina, Goja je na usponu kreativnosti, ali je gluv i pomalo na ivici ludila. Njih troje se nalaze nakon što Francuska ukida inkviziciju i oslobađa zatvorenike, a Lorenco postaje Napoleonov glavni tužilac protiv bivših španskih saveznika.

septembra u Španiji otpočelo je snimanje istorijske drame Miloša Formana Gojine utvare, sa Havijerom Bardemom, Natali Portman i Stelanom Skarsgardom u glavnim ulogama. Radnja filma smeštena je u Španiju 1792. i prati priču viđenu očima velikog španskog slikara Fransiska Goje o grupi ljudi u vreme političkih previranja i istorijskih promena. Radnja počinje tokom poslednjih godina Španske Inkvizicije, preko invazije Napoleonove vojske na Španiju do konačnog poraza Francuza i ponovnog uspostavljanja španske monarhije.
HAVIJER BARDEM je Brat Lorenco, tajanstveni prepredeni član užeg kruga Inkvizicije, koji nasrće na Gojinu mladu muzu Ines (NATALI PORTMAN) koja je lažno optužena za jeres i pritvorena. STELAN SKARSGARD igra Fransiska Goju, proslavljenog slikara poznatog kako po raznobojnim dvorskim slikama, tako i po sumornim prikazima brutalnosti rata i života u Španiji.
Gojine utvare režirao je Miloš Forman, prema scenariju koji je radio sa Žan-Klodom Karijerom. Izvršni producent filma je Pol Zenc.

Forman i Zenc već su sarađivali na Oskarom nagrađenim filmovima Let iznad kukavičjeg gnezda i Amadeus. Let iznad kukavičjeg gnezda imao je devet nominacija, od čega je sa pet nagrađen. Amadeus je od 11 nominacija osvojio osam Oskara.
Forman je, podsećamo režirao i filmove Čovek na mesecu, Narod protiv Larija Flinta, Regtajm i Kosu. Zenc je producirao film Engleski pacijent, koji je nagrađen sa dva Oskara 1996, od 12 nominacija i devet osvojenih nagrada.
Žan-Klod Karijer je sarađivao sa Formanom na filmovima Valmont i Svlačenje. Autor je preko 100 scenarija, među kojima su i Bunjuelovi filmovi Diskretni šarm buržoazije i Taj mračni predmet želja.

Ideja o snimanju filma o velikom španskom slikaru Fransisku de Goji i Španskoj Inkviziciji prvi put je pala na pamet Milošu Formanu pre više od 50 godina dok je bio student u komunističkoj Čehoslovačkoj.

„Uopšte nije počelo sa Gojom,“ seća se Forman. „Počelo je kada sam pročitao knjigu o Španskoj Inkviziciji i o incidentu u kome je neko bio krivo optužen za zločin.“
„Mislio sam da je to mogao da bude početak divne priče. Bilo je mnogo paralela između komunističkog društva u kome smo živeli i Španske Inkvizicije. Naravno, znao sam da takva priča nikada ne bi mogla biti snimljena u Čekoslovačkoj, baš zbog sličnosti, tako da sam zaboravio na to. Bar na neko vreme.“
Ali, dobre ideje ne umiru. One traju u umu, tako da ni ova nije bila izuzetak. Ponovo je oživela trideset godina kasnije, u Madridu, gde su Forman i nezavisni producent Saul Zenc promovisali film Amadeus, svoju drugu Oskarom nagrađenu saradnju, posle filma Let iznad kukavičjeg gnezda.

„Miloš je došao na ideju da posetimo muzej Prado i tamo smo, između ostalog, videli najveću kolekciju Gojinih slika. Tada smo ih prvi put videli uživo. Bile su prelepe.“
Forman je bio fasciniran Gojom. On kaže, „Nisam mogao da prestanem da razmišljam o njemu. Bio sam uveren da je Goja prvi moderni slikar. Više nego ikad želeo sam da snimim film o njemu.“ Zenc se složio da bi to mogao da bude divan film.
Kako je vreme prolazilo, producent i reditelj su nastavili da razgovaraju o toj ideji, pa su čak i razmatrali i određene scenariste. Međutim, Forman je imao favorita, poznatog scenaristu Žan-Kloda Karijera. Njih dvojica su se prvi put sreli 1966. na fimskom festivalu u Sorentu, u Italiji. Do tada je Forman već režirao nekoliko filmova, među kojima su bili Crni Petar i Ljubavi jedne plavuše, a Karijer je sarađivao sa velikim španskim rediteljem Luisom Bunjuelom na scenariju za Dnevnik jedne sobarice, i sa Lujem Malom na filmu Viva Maria.

Ostali su prijatelji i pošto je Forman napustio Čehoslovačku, pa su i sarađivali na nekoliko filmova (Svlačenje, Valmont).
„Zainteresovala me je Miloševa ideja da snimi film ne o Goji, već o Španiji u Gojino vreme,“ kaže Karijer. „A Goja bi prirodno ušao u priču jer je živeo u to vreme.“
„Mislim da Goja nije bio svesno politički umešan. Bio je samo posmatrač, poput novinara,“ kaže Forman. „Komentarisao je i beležio ono što je video. Kao što sam kaže u filmu, ’Ja slikam ono što vidim’.“

SCENARIO
2003, konačno je započet rad na projektu o Goji.
Karijer kaže: „Goja je bio potpuno posvećen svojoj umetnosti. Potpuno apolitičan slikao bi bilo koga. Nije želeo da bude umešan u politiku već samo da slika. Mislili smo da bi bilo zanimljivo suprotstaviti njegov lik čoveku koji je njegov poznanik, ali potpuna suprotnost po temperamentu i filozofiji. Taj čovek, Brat Lorenco, postao je glavni lik filma, sveštenik inkvizicije koji fanatično veruje u izgradnju boljeg i ljudskijeg sveta po učenjima Isusa Hrista. On veruje da je za moralni pad Španije krivo to Inkvizicija izgubila oštrinu u očuvanju tih učenja.“
Treći bitan lik u priči je žena koju obojica poznaju, Ines Bilbatua. Ona počinje kao Gojina mlada muza, ali kasnije dolazi u vezu sa Bratom Lorencom kada on postane njena jedina nada u borbi protiv optužbe za jeres. I tu počinju strahote.



Originalni naziv: GOYA’S GHOSTS
U bioskopima od: 2007-04-12
Režija: Milos Forman
Uloge: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgĺrd
URL : www.imdb.com/title/tt0455957/
Trailer: